By Luke Sumpter

To niewiarygodne, że roślina, która występuje w naturze wywołała taką burzę.

Mimo że kilka krajów do pewnego stopnia zalegalizowało marihuanę, a kilka innych ma zamiar iść za ich przykładem, nadal istnieje wiele mitów związanych z tą rośliną. Większość z nich jest sprzeczna z nauką, ale są wciąż używane do uzasadniania drakońskich praw.

Z drugiej strony zbyt pozytywne wyobrażenia, które przedstawiają marihuanę jako cudowną substancję bez wad, są równie szkodliwe dla wizerunku rośliny.


Obalamy dziesięć mitów na temat marihuany

Poniżej przedstawiamy dziesięć najważniejszych mitów związanych z marihuaną. Musimy wziąć pod uwagę uprzedzenia, które istnieją po obu stronach – tak jak wielu przeciwników konopi indyjskich pracuje nad wypaczaniem rzeczywistości, tak zbyt entuzjastyczne grupy propagują kilka własnych mitów. Zajmiemy się najbardziej popularnymi legendami dotyczącymi marihuany i mamy nadzieję, że uda nam się stworzyć bardziej obiektywny obraz tej rośliny.

1. Stosowanie cannabis prowadzi do wyższego poziomu przestępczości

Zakaz dotyczący konopi indyjskich oznacza, że używanie, uprawa lub sprzedaż zioła są przestępstwem. Ten status w naturalny sposób umacnia obecność rośliny na czarnym rynku obok innych, twardszych narkotyków, takich jak kokaina i heroina. Podczas gdy przemoc związana z gangami przenika ten sektor, używanie marihuany samo w sobie nie prowadzi do przestępczości – jej nielegalny status, już tak.

Kiedy jednak powstaje legalny rynek konopi indyjskich, licencjonowane i opodatkowane apteki odbierają handel cannabis czarnorynkowym detalistom i osłabiają ich siłę.

Co więcej, nie udowodniono, że palenie marihuany sprawia, że ludzie popełniają przestępstwa. Oczywiście więcej przestępców używa konopi indyjskich – i ogólnie innych narkotyków – ale to nie oznacza, że marihuana jest przyczyną ich zachowań.

Wbrew niektórym opiniom, nie wydaje się[1], aby legalizacja marihuany przyczyniała się do jakiegokolwiek statystycznego wzrostu brutalnych przestępstw. Co ciekawe, wielu działaczy walczących z marihuaną nie zwraca uwagi na ilość brutalnych przestępstw[2] związanych ze spożywaniem alkoholu, pomimo jego statusu prawnego.

Stosowanie cannabis prowadzi do wyższego poziomu przestępczości

2. Palenie marihuany prowadzi do sięgania po twarde narkotyki

Wszyscy słyszeliśmy ten wykład w szkole. Ten, podczas którego członkowie grup antynarkotykowych stają przed młodzieżą i informują, że „wystarczy jedno zaciągnięcie”. Chociaż ich intencje (mogą) być dobre, takie organizacje zazwyczaj traktują wszystkie narkotyki tak samo i przekonują, że kiedy spróbujesz jednego z nich, zejdziesz na złą drogę i spróbujesz wszystkich.

To nieprawda.

Miliony osób na całym świecie regularnie palą zioło i nawet nie myślą o twardszych narkotykach. Ponadto wiele osób zaczyna używać twardszych narkotyków nie spróbowawszy nawet marihuany.

Palenie marihuany prowadzi do sięgania po twarde narkotyki

3. Marihuana jest niebezpiecznym, uzależniającym narkotykiem

Twierdzenie, że marihuana prowadzi do stosowania twardych narkotyków często wywodzi się z argumentu, że podobnie jak twarde narkotyki może uzależniać. Jednak działanie tej rośliny znacznie różni się od uzależniających mechanizmów stojących za substancjami takimi jak heroina i kokaina. W przeciwieństwie do tych narkotyków konopie indyjskie na ogół nie powodują poważnych objawów uzależnienia ani odstawienia.

Marihuana jest niebezpiecznym, uzależniającym narkotykiem

4. Marihuana wcale nie uzależnia

Podczas gdy wielu użytkowników marihuany pali trawkę bez wpadania w nałóg, w pewnych okolicznościach można się od niej uzależnić. To, jak dokładnie zdefiniowano to uzależnienie (uzależnienie fizyczne czy psychiczne) i w jakim stopniu, jest złożone – ale istnieje taka możliwość. Chociaż niektórzy zwolennicy marihuany próbują temu zaprzeczać, nauka twierdzi, że marihuana nie jest idealną, nieszkodliwą substancją.

Mimo że marihuana może pomóc ludziom na wiele różnych sposobów, zaburzenia związane z używaniem cannabis są realne. Konopie zwiększają poziom dopaminy, a przy długotrwałym stosowaniu otępiają układ dopaminowy[3] oraz mogą wpływać na układ nagrody w mózgu i tworzyć uzależniający cykl.

Jednak ta cecha nie jest unikalna dla konopi. Według Gabora Matégo, lekarza i eksperta od uzależnień, u podstaw wszystkich nałogów[4] leży trauma, a uzależnienie może obejmować palenie marihuany, materializm oraz obsesję na punkcie wszelkiego rodzaju czynników zewnętrznych. Trudno byłoby wykorzystać to twierdzenie zatem jako powód do utrzymania zakazu marihuany.

Marihuana wcale nie uzależnia

5. Konopie można przedawkować

Każdego roku wiele osób umiera z powodu alkoholu, kokainy, heroiny i innych narkotyków. Jednak nikt nie umiera z powodu samego spożycia konopi. Dlaczego? Ponieważ kannabinoidy, aktywne składniki tej rośliny, nie łączą się z obszarem mózgu odpowiedzialnym za oddychanie.

W przypadku opioidów przedawkowanie następuje w wyniku przeciążenia receptorów w ośrodkach oddechowych mózgu. Tworzą one efekt depresyjny, który upośledza oddychanie, potencjalnie prowadząc do śmierci. Konopie nie mogą wywołać takiego samego efektu, dlatego obecnie nie odnotowano żadnych zgonów spowodowanych samym używaniem konopi indyjskich, a wiele instytucji uważa, że taka możliwość jest mało prawdopodobna.

Konopie można przedawkować

6. Osoby stosujące marihuanę są leniwe

Miłośnicy konopi indyjskich spotykają się z wieloma różnymi stereotypami. Wśród etykiet „uzależniony” i „ćpun” znajduje się też łatka „leń”. Jasne, palenie trawki może czasami prowadzić do tego, że ktoś woli wyciągnąć się na kanapie zamiast iść pobiegać, jednak wiele aktywnych i wysportowanych osób, które odnoszą sukcesy, używa konopi indyjskich.

Joe Rogan zbudował imperium podcastów, a Michael Phelps pokonał wszystkich konkurentów na basenie. Obaj znani są ze stosowania marihuany. Tysiące ludzi sukcesu na całym świecie uwielbia rozkoszować się marihuaną, aby się zrelaksować, podobnie jak ci, którzy wracają do domu po pracy i otwierają butelkę wina.

Osoby stosujące marihuanę są leniwe

7. Podział efektów marihuany ze względu na odmianę – indica i sativa

Miłośnicy cannabis spędzają dużo czasu na obalaniu mitów z zewnątrz, ale nawet osoby zaangażowane w tę branżę padają ofiarami mylnych informacji. Przez kilka ostatnich dziesięcioleci każdy, kto choć trochę interesował się konopiami, znał różnicę między upalającymi odmianami „indica” i energetyzującymi odmianami „sativa”.

Nauka o cannabis podważyła już ten pogląd, a neurolog i ekspert konopi dr Ethan Russo określił go jako „nonsens”. Taka kategoryzacja może pomóc aptekom w sprzedaży marihuany, ale po prostu nie jest prawdziwa.

Niektóre odmiany indica zawierają energetyzujące terpeny, podczas gdy niektóre odmiany sativa upalają ciało oraz umysł. Ponadto nawet rośliny tej samej odmiany mogą wywoływać różne efekty, gdy rosną w różnych środowiskach.

Zamiast polegać na tych nieprawidłowych sposobach podziału konopi, badania sugerują całkowite odrzucenie terminu „odmiana” i zastąpienie go określeniem „chemowar[5]” (odmiana chemiczna), aby naprawdę uzyskać pojęcie różnorodności chemicznej roślin i ich działania.

Podział efektów marihuany ze względu na odmianę – indica i sativa

8. Marihuana nie powoduje kaca

Trwa zacięta debata między osobami pijącymi alkohol a osobami stosującymi konopie. Ci, którzy są za marihuaną często zwracają uwagę, że rano budzą się wypoczęci oraz gotowi do działania. Choć to prawda, wypalenie 15 g marihuany wieczorem może wiązać się z pewnego rodzaju kacem.

Kac po marihuanie to nic w porównaniu ze zniszczeniami spowodowanymi alkoholem, ale nadal może wpływać na to, jak się czujesz następnego dnia. Mogą wystąpić: zaćmienie umysłowe, ospałość, zaczerwienienie oczu i bóle głowy. Jednak gdy palisz z umiarem, łatwo się obudzisz i będziesz gotowy do podjęcia codziennych zadań.

Podobnie jak w przypadku kaca po alkoholu, woda i jedzenie sprawią, że lepiej się poczujesz. Jednak w przeciwieństwie do alkoholu powrót do dawnego siebie powinien zająć znacznie mniej czasu.

Marihuana nie powoduje kaca

9. Odstawienie marihuany nie powoduje efektów ubocznych

Mimo że wiele osób stosujących konopie chciałoby wierzyć, że odstawienie marihuany jest bezproblemowe, niestety nie jest to prawda. Podobnie jak w przypadku kaca, efekty odstawienia cannabis są realne.

Jednak objawy odstawienia konopi są dość łagodne, zwłaszcza w porównaniu z alkoholem i innymi narkotykami.

Regularni palacze, którzy rzucają marihuanę, mogą przez kilka tygodni odczuwać następujące objawy:

  • drażliwość,
  • bóle głowy,
  • zakłócenia snu,
  • objawy grypopodobne,
  • uczucie smutku i niepokoju.

Te efekty mogą różnić się w zależności od osoby, ale na szczęście nie trwają zbyt długo i często nie są dotkliwe. Jeśli chcesz złagodzić doświadczane objawy, najlepsze co możesz zrobić, to pić wodę, zdrowiej się odżywiać, uprawiać sport oraz ćwiczyć techniki relaksacyjne.

Odstawienie marihuany nie powoduje efektów ubocznych

10. Przytrzymanie dymu przy zaciągnięciu się potęguje haj

Gdy miłośnicy marihuany nabywają doświadczenia, zazwyczaj przestają odczuwać te same, wspaniałe efekty, które czuli na początku. Osoby z mniejszym doświadczeniem często chwalą się, że mocno się zaciągają, wstrzymują oddech na minutę i odczuwają najlepszy haj na świecie.

Po tym jak początkowe efekty marihuany zaczynają słabnąć, te same osoby często stają się bardziej zrelaksowane i zdają sobie sprawę, że każdy lubi palić zioło w inny sposób. Szybko też orientują się, że nie trzeba zaciągać się na absurdalnie długi czas, aby wzmocnić haj.

W rzeczywistości nie ma dowodów naukowych potwierdzających pogląd, że głębokie zaciąganie się i wstrzymywanie oddechu zwiększa ilość wchłoniętego THC. Wręcz przeciwnie[6], prawdopodobnie jest odwrotnie[7].

Całe THC przechodzi do krwi natychmiast po wejściu do płuc. Jeśli chcesz doświadczyć mocniejszych efektów, po prostu pal więcej. Nie trać czasu na treningi do mistrzostw świata w swobodnym nurkowaniu, jeśli nie planujesz startować w zawodach!

Przytrzymanie dymu przy zaciągnięciu się potęguje haj

External Resources:
  1. The Cannabis Effect on Crime https://www.tandfonline.com
  2. Alcohol-Related Crimes: Statistics and Facts - Alcohol Rehab Guide https://www.alcoholrehabguide.org
  3. Cannabis blunts the brain's reward system | Imperial News | Imperial College London https://www.imperial.ac.uk
  4. How dealing with past trauma may be the key to breaking addiction | Life and style | The Guardian https://www.theguardian.com
  5. Cannabis - from cultivar to chemovar - PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
  6. Download Limit Exceeded http://citeseerx.ist.psu.edu
  7. Breathhold duration and response to marijuana smoke - PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.