By Luke Sumpter

Jeżeli interesujesz się tematem medycznej marihuany choć trochę, to najprawdopodobniej słyszałeś już o tym, że może ona pomóc osobom cierpiącym na jaskrę. Stosowana jest w tym celu już od dłuższego czasu, pomimo tego wciąż wielu lekarzy kwestionuje jej potencjał. Jakie są ku temu powody? Czy palenie skrętów z marihuaną do końca życia jest odpowiedzią na Twoje problemy z jaskrą?

CO TO JEST JASKRA?

Jaskrą opisuje się grupę chorób oczu, które prowadzić mogą do uszkodzenia nerwów odpowiedzialnych za transport informacji wizualnych z oka do mózgu. Gdy nie jest leczona, w pewnym momencie te informacje przestają docierać gdzie trzeba, co prowadzi do ślepoty.

Aby utrzymać się na swoim miejscu oraz zachować swój kulisty kształt, twoje oko musi utrzymać odpowiednie ciśnienie wewnątrz, co czyni za pomocą odpowiednio nawilżania bądź osuszania. Gdy tylko produkcja płynów przewyższa osuszanie, ich nagromadzenie powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Efektem zwiększonego ciśnienia jest kompresja oka, co prowadzi w efekcie do uszkodzenia naczyń krwionośnych i włókien nerwowych. Oto główna przyczyna powstawania jaskry.

Występują dwa główne typy jaskry: jaskra z otwartym kątem przesączania oraz z zamkniętym kątem przesączenia.

Ta pierwsza powstaje w momencie, gdy płyny nie mogą opuścić oka poprzez tkankę odpowiedzialną za wchłanianie go, co prowadzi do ich nadmiernej akumulacji.

W tej drugiej, odpływ płynów jest zablokowany jeszcze przed dotarciem do tkanki chłonnej, ze względu na wąski przesmyk pomiędzy tęczówką i rogówką. W niektórych przypadkach te dwie wchodzą w kontakt ze sobą, przez co płyny w ogóle nie mogą się przedostać, co prowadzi do błyskawicznego wzrostu ciśnienia - bardzo poważnego stanu chorobowego.

CO TO JEST JASKRA?

KONOPIE INDYJSKIE PRZECIWDZIAŁAJĄ ŚLEPOCIE?

W związku z obecnym brakiem lekarstwa, pacjenci często zmuszeni są do chirurgii, co nie jest rozwiązaniem na stałe i niesie ze sobą ryzyko. Współczesna metoda radzenia sobie z jaskrą polega na obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego i udowodniono już, ze marihuana jest na to świetnym sposobem. Podejrzewa się, że ma to związek z wysokim stężeniem receptorów kannabinoli typu CB1 w miejscach odpowiedzialnych za produkcję płynów i ich wydalanie. Pobudzenie tych receptorów poprzez zapalenie marihuany powoduje zwiększony przypływ i odpływ płynów wewnątrz gałki ocznej.

Konopie indyjskie mogą chronić twoje neurony!

Kolejnym sposobem w jaki konopie indyjskie mogą pomóc na jaskrę, to przeciwdziałanie umieraniu komórek składających się na neurony. Jest to spowodowane tym, że marihuana może hamować uwalnianie się cząsteczki o nazwie glutaminian. Glutaminian jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym między innymi za transport informacji, jednak jego nadmiar może powodować uszkodzenie neuronów. Cierpiący na jaskrę charakteryzują się zazwyczaj podwyższonym poziomem glutaminianu, przez co, pod tym warunkiem, konopie mogą im pomóc w ich ochronie.

Czy stosowanie konopi indyjskich hamuje rozwój jaskry?

Stosowanie konopi indyjskich opóźnia rozwój choroby poprzez czasowe łagodzenie jej symptomów. Należy jednak pamiętać, że efekt ich działania trwa do trzech godzin, po czym będzie trzeba z nich skorzystać ponownie. Czyni to marihuanę trochę niepraktyczną w użyciu, no chyba że komuś ona nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, wtedy może dać prawdziwą ulgę.

ALTERNATYWNE SPOSOBY STOSOWANIA KONOPI INDYJSKICH

Palenie marihuany to nie jedyny sposób aby zagwarantować sobie efekt jej działania. Alternatywy to między innymi waporyzacja, jedzenie lub nalewki. Konopie indyjskie zawierają w sobie ponad sto różnych kannabinoli, tylko małej ich części znamy charakterystykę. Wykazują one różne efekty i właściwości synergiczne. Oznacza to w praktyce tyle, że działanie poszczególnych kannabinoli może się różnić, w zależności od użytej odmiany a nawet partii.

Waporyzacja oraz jedzenie cechuje się szeregiem zalet w stosunku do palenia, między innymi unikamy w ten sposób szkodliwych substancji smolistych, powstających w trakcie spalania materiału roślinnego. W długiej perspektywie stosowania może mieć to niebagatelny wpływ na zdrowie użytkownika.

Istnieją sposoby stosowania konopi indyjskich bezpośrednio do oczu w formie kropli. Może się to okazać wspaniałym rozwiązaniem, ponieważ w ten sposób nie powinny aktywować się pozostałe receptory kannabinoidowe w organizmie, co powinno wyeliminować problem niechcianych efektów ubocznych.

Konopie indyjskie w celu łagodzenia uciążliwych objawów jaskry stosowane są już od długiego czasu. Odkrycie receptorów kannabinoidowych w tkance odpowiedzialnej za utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w gałce ocznej, tylko potwierdza zasadność ich użycia. Ostatecznie wszystko sprowadza się do osobistych przekonań i preferencji. Istnieje potrzeba przeprowadzenia dużo większej ilości szczegółowych badań w zakresie tego, w jaki dokładnie sposób konopie indyjskie pomagają cierpiącym na jaskrę, w celu ustalenia precyzyjnych miar dawkowania oraz optymalnej formy aplikacji. Jedno jest pewne, konopie indyjskie prezentują ogromny potencjał na polu bitwy z jaskrą.

External Resources:
  1. The Pathophysiology and Treatment of Glaucoma - PMC https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  2. The Endocannabinoid System as a Therapeutic Target in Glaucoma - PMC https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  3. The Endocannabinoid System as a Therapeutic Target in Glaucoma - PMC https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  4. Endocannabinoid system and its implications for obesity and cardiometabolic risk | European Heart Journal Supplements | Oxford Academic https://academic.oup.com
  5. The Endocannabinoid System as a Therapeutic Target in Glaucoma - PMC https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  6. Endocannabinoid system mediates the association between gut-microbial diversity and anhedonia/amotivation in a general population cohort | Molecular Psychiatry https://www.nature.com
  7. https://www.hindawi.com/journals/np/2016/9364091/
  8. https://bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/prp2.682
  9. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/17469899.2019.1698947
  10. The Pharmacological Case for Cannabigerol | Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics https://jpet.aspetjournals.org
  11. https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/cannabigerol
  12. [Possibilities of applying cannabinoids' in the treatment of glaucoma] - PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
  13. Smoking and incidence of glaucoma - PMC https://www.ncbi.nlm.nih.gov
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.