Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter

Harmonogram uprawy konopi

Przegląd pięciu etapów uprawy konopi.

Uprawa marihuany wiąże się z wieloma zmiennymi. Jednak sama uprawa może zostać podzielona na pięć różnych etapów, niezależnie od wybranych nasion.

Pierwsze Kroki

Video id: 484396327

Zanim umieścisz nasiona w glebie, zastanów się, jakiego rodzaju hodowcą chcesz być. Czy chcesz uprawiać rośliny w pomieszczeniu, czy na zewnątrz? Czy posiadasz odpowiednie materiały niezbędne do wybranego środowiska uprawy? Czy wybrałeś nasiona, które dobrze będą się rozwijać w miejscu, w którym je zasadzisz, indoor lub outdoor? Nawiązując do ostatniej myśli, każdy początkujący hodowca powinien znać różnicę między odmianami zależnymi od cyklu światła, a odmianami kwitnącymi automatycznie. Należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych różnic.

Rośliny Zależne Od Cyklu Światła

Głównym znakiem rozpoznawczym rośliny zależnej od cyklu światła jest jej potencjał do pozostania na czas nieokreślony na etapie wegetacji — pod warunkiem, że zostanie utrzymany cykl 18/6–24/0 światło/ciemność. Wrócimy do tego później, ale oznacza to, że te rośliny będą w stanie wytrzymać o wiele więcej błędów podczas procesu uprawy. Oznacza to również, że masz wpływ na to, aby Twoje rośliny zapewniły Ci najlepsze możliwe plony po rozpoczęciu kwitnienia. Wszystko, co musisz zrobić, aby weszły w etap kwitnienia to zmiana cyklu światła na 12/12. Taki stan rzeczy ma kolejny plus — jesteś w stanie pobrać nieograniczoną liczbę klonów ze swojej najbardziej udanej rośliny. Główną wadą jest fakt, że uzyskanie zadowalających plonów zajmuje około cztery miesiące. Jednak kiedy przez to przejdziesz, uzyskasz znacznie większą i mocniejszą roślinę.

Rośliny Kwitnące Automatycznie

Sposób, w jaki te rośliny różnią się od odmian zależnych od cyklu światła mówi nam sama ich nazwa. Bez względu na to, czy czujesz, że twoje rośliny są na to gotowe czy nie — zaczną one samoistnie kwitnąć, w zależności od genetycznego zaprogramowania danej odmiany. W pewnym sensie, rośliny te są łatwiejsze w uprawie dla początkujących hodowców, ponieważ nie trzeba się zastanawiać nad światłem i regulacją cyklu. Z drugiej strony, ze względu na ograniczony czas wegetacji, istnieje wiele możliwości popełnienia błędów. Nie brzmi to idealnie dla osób początkujących, ale fakt, że rośliny od czasu wykiełkowania do czasu zbiorów potrzebują tylko dwa miesiące, jest zdecydowanie pociągający. Automaty mają tendencję do produkowania mniejszych, mniej mocnych plonów niż odpowiedniki zależne od cyklu światła, ale nowoczesne rozwiązania wypełniają tę lukę.

PIĘĆ ETAPÓW UPRAWY KONOPI

Teraz, gdy znasz już różnicę pomiędzy odmianami zależnymi od cyklu światła oraz odmianami kwitnącymi automatycznie, możemy przyjrzeć się każdemu etapowi uprawy konopi.

Etap 1: Kiełkowanie — 1–7 Dni

Harmonogram Uprawy Konopi

Nawet jeśli Twoje rośliny są jeszcze na etapie nasion, wysiłek, który włożysz dyktować będzie ich sukces lub porażkę. Kiełkowanie to etap, w którym pierwszy korzeń rośliny wychodzi ze skorupki nasiona i zajmuje to od 1 do 7 dni. Klasycznym podejściem stosowanym do kiełkowania nasion jest metoda mokrego ręcznika papierowego, jednak musisz wiedzieć, że korzeń pełen będzie drobnych włókien papieru. Oczywiście możesz posiać nasiono bezpośrednio w glebie, ale wtedy musisz upewnić się, że temperatura i wilgotność są na odpowiednim poziomie.

Jeśli chcesz, aby wszystkie twoje nasiona były bezpieczne i czyste, zalecamy Ci wykorzystanie Zestawu Startowego Royal Queen Seeds. Dzięki temu zestawowi będziesz mógł się cieszyć czystym i spokojnym kiełkowaniem Twoich nasion. Kiedy osiągną one wysokość 2–3 cm, możesz je wyjąć ze startera i umieścić w odpowiednim pojemniku do uprawy.

Etap 2: Sadzonki — 2 Tygodnie

Harmonogram Uprawy Konopi

Kończąc etap kiełkowania, rośliny wchodzą następnie w etap sadzonki. W tym momencie potrzebować będą one około 18 lub więcej godzin światła dziennego. Po około dwóch tygodniach będą gotowe do intensywnego wzrostu i wejścia w kolejny etap uprawy.

Po upływie tego czasu zaczynają one już przypominać rośliny konopi. Na początku liście posiadać będą tylko jedną blaszkę, ale pod koniec tego okresu ich liczba zbliży się do typowej liczby blaszek — od pięciu do siedmiu. Dopóki liście roślin nie wytworzą pełnych 5–7 blaszek na każdy liść, uważane są za sadzonki. Wraz ze wzrostem liczby blaszek, kolejną oznaką zdrowej rośliny jest jej żywy zielony kolor. Aby zachować zdrowie roślin, należy uważać na dwa główne aspekty — wodę i czystość. Sadzonki są delikatne, dlatego potrzebują jedynie lekkiego podlewania. Ze względu na możliwość zachorowania oraz wrażliwość na pleśń, równie ważna jak woda jest w tym momencie czystość. Idealnym domem dla sadzonek konopi jest propagator, najlepiej taki, który posiada 70% wilgotności względnej oraz temperaturę 20–25°C i białe światło CFL lub diody LED.

Etap 3: Faza Wegetatywna – 2-8+ Tygodni

Harmonogram Uprawy Konopi

Faza wzrostu wegetatywnego wiąże się z koniecznością przesadzania roślin, gdy są już zbyt duże na początkowy pojemnik, nieważne czy to blok wełny mineralnej, czy papierowy kubeczek wypełniony ziemią lub podłożem kokosowym. Zapewnienie rozwoju systemu korzeniowego i ugałęzienia jest niezwykle ważne dla hodowcy. Wysoka wilgotność rzędu 50% jest idealna, a niższa temperatura (20-24°C) może sprowadzić do rozwoju większej ilości roślin żeńskich, jeśli zastosowano zwykłe nasiona.

Hodowcy decydujący się na odmiany autokwitnące mają nawet mniej czasu, ponieważ większość takich odmian zaczyna kwitnąć już po 2-3 tygodniach wzrostu wegetatywnego. Z tego powodu wielu hodowców decyduje się na sadzenie tych roślin od razu w ostatecznych pojemnikach. U roślin autokwitnących zegar tyka od momentu kiełkowania.

Odmiany preferujące zmienne cykle światła mogą być utrzymywane w fazie wzrostu wegetatywnego przez dowolny okres czasu, o ile utrzymywane są odpowiednie warunki i cykl naświetlania powyżej 18 godzin światła. To pozwala hodowcom indoor na trzymanie roślin-matek przez lata i to dlatego odmiany outdoor sadzone są na wiosnę. 18 godzin światła pozwala także na przycinanie.

Na tym etapie należy do przesadzić rośliny do finalnych pojemników, przynajmniej na dwa tygodnie przed zmianą na fazę kwitnienia (w przypadku upraw indoor). W przypadku upraw outdoor należy to zrobić przed latem.

Odmiany o zmiennym cyklu światła mogą być trzymane w fazie wegetatywnej przez tygodnie lub nawet miesiące, co umożliwia stosowanie różnych technik zwiększających zbiory, takich jak topping (usunięcie stożka wzrostu z rośliny), FIM, LST albo nawet ScrOG. Przy odmianach autokwitnących możliwość zastosowania tych technik jest ograniczona w czasie.

Etap 4: Faza Kwitnienia – 6-12 Tygodni

Harmonogram Uprawy Konopi

Na tym etapie hodowco i roślina skupiają się na rozwoju pączków, a farmer już marzy o oszronionych zbiorach marihuany w niedalekiej przyszłości. Wilgotność musi zostać ograniczona do 40-50%, a temperatura utrzymywana w przedziale 20-28°C.

Konopie zaczną przejawiać cechy płciowe na początku kwitnienia. W ciągu pierwszych dwóch tygodni rośliny żeńskie wykształcą słupki kwiatowe lub "włoski", co pozwoli określić ich płeć.

Jeżeli zobaczysz coś na kształt kulek lub kiści winogron wyrastających z kwiatów lub łodygi to masz męską konopie. W przypadku równoczesnego występowania kulek i włosków twoja roślina to hermafrodyta, do natychmiastowego usunięcia.

U odmian z różnymi cyklami świetlnymi kwitnienie zależne jest od ilości światła. Hodowcy indoor zmieniają cykl na 12 godzin światła i 12 ciemności.


Fastest Flowering Strains

Quick One
Quick One
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Easy Bud
Easy Bud
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Royal CBDV
Royal CBDV
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Epsilon F1
F1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
F1
Titan F1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Watermelon
Watermelon
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Royal Cheese
Royal Cheese
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Speedy Chile
Speedy Chile
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Purple Queen
Purple Queen
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Royal CBG
Royal CBG
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Milky Way F1
F1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Tatanka Pure CBD
Tatanka Pure CBD
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Weeks
Weeks
Weeks
Weeks
Weeks
Weeks
Weeks
Weeks
Weeks
Weeks
Weeks
Weeks

Przy uprawie outdoor Matka Natura dyktuje rozkład i kwitnie zacznie się na przełomie lata i jesieni, gdy dni stają się krótsze. Doprowadza to do dłuższej, bardziej stopniowej fazy kwitnienia. Nie bez powodu październik to dla hodowców z półkuli północnej Czas Zbiorów (Croptober).

Oczywiście Autokwitnące odmiany nie trzymają się tych zasad, z powodu swojego pochodzenia od odmian Ruderalis, więc zaczną kwitnąć około miesiąc po wykiełkowaniu. Te odmiany wolą zostać w cyklu 18+ godzin światła na czas kwitnienia i będą bardziej produktywne przy cyklach, które innym odmianom uniemożliwiłyby w ogóle rozpoczęcie kwitnienia.

Zasadniczo kwitnienie trwa od 7 do 10 tygodni dla odmian indica i hybrydowych, podczas gdy Sativa może potrzebować 10-14 tygodni żeby wykształcić zbiory najwyższej próby.

Natomiast odmiany autokwitnące potrzebują jedynie od 30 do 45 dni, przy czym ich przejście do fazy kwitnienia jest dużo szybsze, dlatego początkującym zaleca się stosowanie nasion feminizowanych, celem uniknięcia zapylenia.

Najlepszym sposobem, na sprawdzenie, czy roślina jest gotowa na zbiory jest przyjrzenie się pokrytymi żywiącą pąkom. Przy użyciu niedrogiej lupy możesz przyjrzeć się im bliżej, upewniając się, że kryształki żywicy są mleczne lub bursztynowe, zamiast przeźroczystych. Dzięki temu nie będzie musiał zgadywać, kiedy przyjdzie na ścięcie.

Gdy już potwierdzisz, że marihuana pięknie dojrzała czas na wyciągnięcie nożyczek i przejście do zbiorów. Po dwóch tygodniach powolnego suszenia w papierowych torbach lub zawieszeniu, w temperaturze pokojowej i wilgotności dokładnie na poziomie 50% masz już swój plon.

Harmonogram Uprawy Konopi

Etap 5: Zbiory I Curing – 1-2 Miesiące

Zbiory

Zbiory to dla wielu hodowców najbardziej satysfakcjonująca część procesu uprawy. Obserwowanie, jak Twoje rośliny rosną przez kilka miesięcy jest fascynujące, ale tak naprawdę to zbieranie owoców własnej pracy jest szczytem całego doświadczenia. Faza kwitnienia trwa zazwyczaj od 7 do 11 tygodni i kończy się ona zbiorem pąków. Jednak ważne, aby pozwolić roślinom w pełni dojrzeć i nie przeprowadzić zbiorów zbyt szybko. Działa to także w drugą stronę — nie można czekać zbyt długo. Zaplanowanie zbiorów jest kluczowym etapem i istnieje wiele oznak, na które należy zwrócić uwagę, aby upewnić się, że właśnie nadszedł odpowiedni czas.

Jednym z najlepszych sposobów na stwierdzenie czy rośliny naprawdę są gotowe do zbioru, jest sprawdzenie ich z bliska z pomocą urządzenia powiększającego. Tego rodzaju narzędzia pozwalają wykryć drobne zmiany, które nie są zauważalne gołym okiem. Niektórzy hodowcy wybierają lupę jubilerską, która jest w zasadzie kieszonkowym szkłem powiększającym w metalowej obudowie. Są też osoby, które wybierają mikroskopy cyfrowe, ze względu na to, że zapewniają one więcej szczegółów.

Najważniejszym zastosowaniem szkła powiększającego jest możliwość zaobserwowania postępu wzrostu trichomów, która pozwala na określenie odpowiedniego czasu zbiorów. Trichomy to małe gruczoły w kształcie grzybów, które wytwarzają żywicę zawierającą ogromną większość kannabinoidów i terpenów.

Szukanie zmian w wyglądzie trichomów jest najdokładniejszym sposobem na określenie stopnia dojrzałości uprawy. Trichomy trudno jest przeoczyć, ponieważ wyglądają jak biała, substancja na podobieństwo szronu, pokrywająca zarówno pąki jak i liście cukrowe. Dokładne przyjrzenie się tym strukturom pozwoli ci określić, na jakim etapie wzrostu są twoje rośliny i czy są gotowe do zbiorów.

Wcześniej w fazie kwitnienia, trichomy będą wydawały się przezroczyste, co oznacza, że są one nadal w fazie rozwoju i potrzebują więcej czasu aby dojrzeć. Rośliny gotowe są do zbioru, kiedy około 60% trichomów nabierze mlecznego wyglądu. Znajdują się one wtedy na etapie, w którym oferują najmocniejszej efekty. Są hodowcy, którzy czekają aż 90% trichomów zmieni swój kolor na bursztynowy, ponieważ to z kolei powoduje, że pąki oferują bardziej sedatywne i uspokajające efekty.

Inną oznaką dojrzewania pąków jest zmiana koloru słupków w kwiatach. Słupki to małe włoski, które wyrastają z kielichów roślin i są żeńskimi organami rozrodczymi roślin konopi. Słupki są miejscem, w którym występuje zapylenie — jeśli wylądowałby nich pyłek. Podczas wczesnego etapu wzrostu słupki są jaskrawobiałe i ostatecznie zmieniają kolor na pomarańczowo-brązowy.

Oprócz samych pąków, innym sposobem na określenie, iż roślina zbliża się do czasu zbiorów jest zbadanie koloru jej liści. Pod warunkiem, że nie przekarmiłeś roślin podczas ostatniego etapu fazy kwitnienia, żółknięcie liści sygnalizuje, że twoje rośliny osiągnęły szczytową dojrzałość oraz iż składniki odżywcze są w pełni wykorzystywane przez pąki. Gwarancją gładszego i bardziej przyjemnego dymu jest wypłukanie soli nagromadzonej z substancji odżywczych. Robimy przy użyciu wody o odpowiednim poziomie pH na kilka tygodni przed zbiorami.

Kiedy już wiesz, kiedy możesz rozpocząć zbieranie marihuany, nadszedł czas, aby nauczyć się jak powinno się przycinać pąki.

Harmonogram Uprawy Konopi

Przycinanie Na Mokro (Wet Trimming)

Rośliny konopi można przycinać na jeden z dwóch sposobów: na mokro lub na sucho. Oba sposoby mają swoje zalety i każdy hodowca może dokonać wyboru na podstawie swoich preferencji. Przycinanie na mokro określa przycinanie liści cukrowych otaczających pąki natychmiast po zbiorach, gdy rośliny nadal posiadają wysoką zawartość wody. Metoda ta jest najczęściej stosowana i jest także prawdopodobnie łatwiejsza w wykonaniu, ponieważ nie wymaga wcześniejszego umieszczenia roślin w ogromnym pomieszczeniu, aby mogły one się wysuszyć. Jednak jeśli przycinasz rośliny na mokro, są one nieco lepkie. Żywica pokryje zarówno Twoje dłonie jak i nożyce. Ale w tym także można odnaleźć coś pozytywnego — zeskrobaną z nożyc żywicę możesz wykorzystać jako haszysz i wcześniej spróbować smaku wyhodowanych przez siebie roślin.

Przycinanie Na Sucho (Dry Trimming)

Przycinanie na sucho przeprowadza się po wysuszeniu zbiorów, kiedy to już zarówno w pąkach jak i w liściach pozostaje tylko niewielka ilość wody. Ze względu na to, że nasze nożyce nie są oblepione żywicą, przycinanie suchych pąków jest zdecydowanie łatwiejsze do wykonania. Jednakże precyzyjne przycinanie suchych pąków może być trudne, co może spowodować, że końcowy produkt będzie mniej przyjemny dla oka. Ponadto, przycinanie na sucho wymaga sporej ilości miejsca. Hodowcy zazwyczaj wieszają całe gałęzie pąków na lince w pokojach z kontrolą temperatury, aby pozwolić im na całkowite wysuszenie się.

Harmonogram Uprawy Konopi

Utwardzanie Pąków

Po zakończeniu zbiorów oraz przycięciu, czas na utwardzanie (curing) pąków. Utwardzanie jest procesem niezbędnym, który usuwa resztki wody z pąków, minimalizując ryzyko pleśni i znacznie wydłużając okres ich trwałości. Utwardzanie poprawia również smak i jakość dymu, zapewniając płynne i mocne doznania.

Jeśli zdecydowałeś się na metodę przycinania na sucho, pąki gotowe są do przeprowadzenia utwardzania od razu. Jeśli natomiast wybierzesz przycinanie roślin na mokro, zanim zakonserwujesz pąki, musisz je odpowiednio wysuszyć.

  • Aby to zrobić, rozłóż je na kartonie, gazecie lub jeszcze lepiej — na metalowej suszarce. Bez względu na to, co wybierzesz, upewnij się, że pąki rozłożone są na dużej powierzchni i otrzymują jak najwięcej świeżego powietrza. Aby zapewnić dłuższy, ale delikatny proces suszenia oraz zachować jak najwięcej smaku w pąkach, próbuj utrzymać temperaturę około 21°C oraz względną wilgotność 50%.
  • Teraz możemy przejść do utwardzania pąków. W tym celu potrzebować będziesz szklanych, hermetycznie zamykanych słoików, które pomogą ci zminimalizować ryzyko wystąpienia pleśni. Każdy słoik wypełniaj pąkami w ⅔ wysokości, pozostawiając odpowiednią przestrzeń na powietrze. Takie środowisko idealnie nadaje się do rozbijania nadmiaru cukrów i chlorofilu oraz pomaga w uzyskaniu gładszego palenia.
  • Przez pierwsze dwa tygodnie utwardzania, otwórz każdy słoik raz, lub nawet dwa razy dziennie i sprawdź każdy pąk osobno pod kątem pleśni. Jeśli znajdziesz pleśń, wyjmij pąk ze słoika i go wyrzuć. Regularne otwieranie słoików zapewnia także wymianę powietrza w słoiku i utrzymuje pąki w świeżości.
  • Wraz z upływem czasu, potrzeba sprawdzania pąków będzie się zmniejszać; im będą one bardziej suche, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo wystąpienia pleśni. Na tym etapie wystarczy otwierać słoiki i sprawdzać pąki dwa razy w tygodniu, w celu dostarczenia im świeżego powietrza. Pąki potrzebują kilku tygodni, aby odpowiednio się utwardzić, jednak oczywiście istnieją hodowcy, którzy decydują się przedłużyć ten proces, aby otrzymać nieskazitelne pąki o wysokiej jakości smaku. W miarę upływu czasu, możesz także spróbować zapalić swoje pąki i sprawdzić, czy obecny smak odpowiada twoim osobistym preferencjom.

Po tych kilku tygodniach twoje pąki powinny być już gotowe do palenia! Aby uzyskać więcej informacji na temat suszenia i curingu marihuany, polecamy Ci sprawdzić nasze artykuły „Najlepsze wskazówki na skuteczne wysuszenie oraz curing świeżych pąków konopi” oraz „W jaki sposób konserwować szczyty”.

Royal Queen Seeds Genetics

Royal Queen Seeds produkuje jedne z najlepszych nasion konopi indyjskich w europie, gwarantując hodowcom hobbystom na całym świecie dostęp do najlepszych, obecnie dostępnych odmian marihuany.

Buy at RQS

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Przewodnik po uprawie – wyszukiwarka treści

Kategorie
eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37751 recenzji