Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

Pierwsze kroki w uprawie konopi

Pierwsze kroki w uprawie konopi

Chcesz uprawiać marihuanę w domu, ale nie wiesz, od czego zacząć. Niczego się nie bój! Nasz przewodnik zapewnia wszystkie niezbędne informacje na temat uprawy marihuany. Naucz się uprawiać konopie tak, jak robią to profesjonaliści!

GDZIE ZNALEŹĆ INFORMACJE DOTYCZĄCE UPRAWY ORAZ INNE POTRZEBNE WSKAZÓWKI

Jeśli pragniesz uprawiać własną marihuanę, robisz już pierwszy duży krok czytając ten przewodnik. Nawet jeśli istnieją terminy techniczne, których jeszcze nie rozumiesz, zapoznanie się z ogólnym procesem uprawy konopi w domu pomoże Ci zaplanować oraz rozpocząć własną uprawę, kiedy będziesz na to gotowy.

Hodowla marihuany to forma sztuki, która wymaga praktyki. Oprócz tego przewodnika, na blogu konopnym Royal Queen Seeds znajdziesz wiele pomocnych informacji, porad, wskazówek i odpowiedzi na wszelkiego rodzaju pytania i problemy związane z uprawą konopi. Polecamy Ci również sprawdzić poniższe artykuły i filmiki, które pomogą Ci osiągnąć sukces:

• 7 kanałów na YouTube, które każdy wielbiciel marihuany powinien obejrzeć
• 10 aplikacji, które każdy wielbiciel konopi powinien używać
• Top 10 książek o marihuanie

Jeśli chcesz nawiązać kontakt z innymi hodowcami oraz uczyć się od nich, polecamy Ci odwiedzanie popularnych forów dotyczących uprawy marihuany lub obserwowanie kont hodowców. Na forach możesz zarówno porozmawiać z początkującymi, jak i z doświadczonymi hodowcami, udzielać i korzystać z porad i pomagać sobie nawzajem w nauce. Oczywiście ważnym jest, aby przyjmować wszystkie informacje i konta sceptycznie, ponieważ rzadko są one weryfikowane.

Pamiętaj, że wprowadzanie teorii w życie zawsze wiązać się będzie z pewnymi nieoczekiwanymi przeszkodami. Nie daj się jednak zaskoczyć i zapoznaj się z ważnymi zagadnieniami już teraz!

WYBÓR ODPOWIEDNICH NASION KONOPI

Rośliny marihuany nie rosną z niczego, co oznacza, że najpierw musimy zdobyć nasiona. Na szczęście w katalogu RQS można znaleźć renomowane nasiona konopi, które testowane są pod kątem jakości oraz posiadają jedne z najlepszych wskaźników kiełkowania na rynku.

Czas na nieco trudniejszą część: wybór odpowiedniej odmiany. Kluczem jest, aby nie dać się przytłoczyć ilością dostępnej genetyki. Aby z powodzeniem poruszać się po dostępnych opcjach, przypatrzmy się podstawowym różnicom między odmianami indica oraz sativa.

INDICA

Rośliny indica są krępe oraz posiadają grube łodygi i szerokie liście. Ich okres kwitnienia jest stosunkowo krótki i wiadomo, że produkują większe, gęstsze pąki. Odmiany indica są tym, co niektórzy palacze nazywają odmianami „nocnymi”, ponieważ często wywołują relaksujące oraz usypiające efekty.

Inne efekty typowe dla odmian indica obejmują:

- ociężałość (tzw. couch lock);
- sedację;
- wzrost apetytu (tzw. gastrofazę);
- działanie uspokajające;
- głęboki relaks.

Niektóre z naszych najbardziej znanych odmian indica to: ICENorthern LightBlue MysticO.G. Kush.

 

  • Indica leaf INDICA / caratteristiche
  • Couch-lock
  • Chilling
  • Appetite
  • Body High
  • Deep relaxation
  • Sleep Aid
  • Pain + Nausea Relief
  • Stress + Anxiety Relief
  • Sativa leaf SATIVA
  • Energy
  • Stimulating
  • Head High
  • Uplifting
  • Creativity
  • Fight Depression

SATIVA

W przeciwieństwie do odmian indica, rośliny typu sativa zwykle rosną dość wysokie, posiadają cieńsze liście oraz dłuższe łodygi, a czas kwitnienia jest znacznie dłuższy. Co więcej, ich działanie ma tendencję do bycia bardziej energetyzującym niż uspokajającym.

Inne efekty powszechnie kojarzone z odmianami sativa obejmują:

- stymulację umysłową;
- energię fizyczną;
- kreatywność;
- euforię.

Niektóre z naszych najbardziej znanych odmian sativa to: Power FlowerAmnesia HazeHaze BerryRoyal Moby.

Obecnie bardzo niewiele odmian marihuany to czysta indica lub czysta sativa. Większość odmian, które znajdziesz na rynku to hybrydy będące mieszanką genetyczną odmian sativa oraz indica. W hybrydach mogą dominować w geny indica lub sativa, albo mieszanka genetyczna może być bardziej wyważona i wynosić 50:50. Jako takie, ich morfologia oraz efekty będą się znacznie różnić w zależności od czynników genetycznych i środowiskowych. Możesz jednak wybrać najbardziej pasujące Ci cechy odmian, aby wybrać tę najbardziej odpowiednią.

Oczywiście, nie ma „najlepszej” opcji jeśli chodzi o wybór odmiany, jednak osoby początkujące często wybierają odmiany indica lub odmiany, w których dominują geny indica, ponieważ są one łatwiejsze w uprawie oraz proces ich uprawy zajmuje mniej czasu.

ODMIANY KWITNĄCE AUTOMATYCZNIE

Odmiany kwitnące automatycznie rozwiązują niektóre problemy związane z uprawą marihuany. Odmiany te występują w postaci odmian hybrydowych indica oraz sativa, ale zawierają również geny trzeciego gatunku konopi znanego powszechnie jako ruderalis. Geny te pozwalają roślinom kwitnąć automatycznie na podstawie wieku, a cyklu światła, w przeciwieństwie do tradycyjnych odmian zależnych od cyklu światła. Rośliny kwitnące automatycznie rosną także mniejsze niż klasyczne odmiany zależne od cyklu światła, co może być zaletą, jeśli Twoja przestrzeń przeznaczona do uprawy jest ograniczona. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o uprawie odmian kwitnących automatycznie, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem „Jak uprawiać automatycznie kwitnące odmiany marihuany”. W dzisiejszym artykule skupimy się na tradycyjnych odmianach konopi (feminizowanych odmianach zależnych od cyklu światła).

PODŁOŻE

Kiedy będziesz już posiadał nasiona, będziesz musiał zakupić odpowiednie pojemniki na glebę. Zazwyczaj, dobrym pomysłem jest rozpoczęcie uprawy od donic o pojemności 7–11 litrów. Upewnij się, że posiadają one otwory na dnie, aby umożliwić odpowiedni drenaż. Marihuana nie lubi stagnacji wilgoci.

Jaki rodzaj gleby powinieneś kupić? Zasadniczo, można używać większości rodzajów uniwersalnej ziemi doniczkowej, chociaż tanie mieszanki glebowe nie zawsze dobrze sprawdzą się w przypadku konopi. Niektóre gleby mogą zawierać zbyt mało składników odżywczych i/ lub mogą nie być wystarczająco napowietrzone. Dobrze napowietrzona gleba jest ważna dla prawidłowego rozwoju korzeni roślin marihuany. Jeśli posiadasz dobrą glebę, możesz ją jeszcze ulepszyć, dodając do niej perlit — amorficzne szkło wulkaniczne, które wygląda jak małe, lekkie, białe kamyczki. Pomagają one napowietrzyć glebę, poprawiając tym samym drenaż.

Obecnie na rynku można również znaleźć mieszanki gleby specjalnie przygotowane do uprawy konopi, które powinny być jak najbardziej przystosowane do uprawy marihuany od razu po wyjęciu z torby. Te mieszanki zawierają wystarczającą ilość odpowiednich składników odżywczych, aby wspierać wzrost (fazę wegetatywną) Twoich roślin, więc nie musisz martwić się o żadne dodatkowe składniki odżywcze w ciągu kilku pierwszych tygodni uprawy. Większość gleb wyższej jakości posiada już dodatek perlitu.

Czego zdecydowanie nie powinieneś robić: wykopać ziemię ogrodu i wykorzystać ją jako glebę do uprawy marihuany. Taka gleba nie tylko nie posiada odpowiednich składników odżywczych, ale prawdopodobnie będzie również zawierać robaki, grzyby i inne zanieczyszczenia, których zdecydowanie nie chcesz mieć w swoim grow roomie.

PODŁOŻE

OŚWIETLENIE

Konopie potrzebują dużo światła by rosnąć i jeszcze więcej by kwitnąć. Wybrana konfiguracja oświetlenia naprawdę zrobi różnicę w twojej uprawie.

RODZAJE OŚWIETLENIA

W sklepach do upraw oraz w Internecie można spotkać wszelkiego rodzaju światła przeznaczone do uprawy — niektóre dedykowane są fazie wegetatywnej, inne fazie kwitnienia, a niektóre nadają się do jednej oraz drugiej. Aby uprościć sobie życie, najlepiej gdy wybierzesz światła, które odpowiednie będą dla wszystkich etapów wzrostu Twoich roślin. W ostatnich latach w dość przystępnych cenach można znaleźć przeznaczone do uprawy roślin światła LED. Jest to dobra energooszczędna alternatywa dla wszystkich innych rodzajów oświetlenia, takich jak lampy HID. Upewnij się, że wybierasz światło o „pełnym spektrum” lub też światło posiadające przełącznik, który pozwoli Ci na łatwe zmienianie spektrum, w zależności od etapu uprawy. Jeśli potrzebujesz tylko niewielkiej ilości światła, na przykład dla sadzonek lub młodych roślin znajdujących się w fazie wegetatywnej, możesz także użyć świetlówek.

MOC OŚWIETLENIA

Ważnym czynnikiem, który także należy wziąć pod uwagę planując grow room jest moc światła. Aby uzyskać rozsądną wydajność i dobrą jakość, powinieneś zaopatrzyć się w lampę sodową o mocy co najmniej 400–600 W lub światła LED o podobnej mocy. Oczywiście możesz także znaleźć mocniejsze lampy, jak na przykład 1000 i 2000 W, lub te o mniejszej mocy 150–250 W, ale światła o mocy 400-600 W to tzw. „złoty środek”, pozwolą one na osiągnięcie przyzwoitych plonów bez nadmiernego zużycia energii.

Żarówka sodowa o mocy 400 W może zapewnić nam około 200 gramów plonów na każdy metr kwadratowy; w przypadku lampy o mocy 600 W będzie to około 300 gramów plonów. Oczywiście są to tylko dane szacunkowe. Jeśli uzyskasz więcej, jesteś szczęściarzem. Doświadczeni hodowcy są w stanie uzyskać do 300 g/m² przy świetle o mocy 400 W oraz do 400 g/m² przy świetle o mocy 600 W — oczywiście w optymalnych warunkach.

Kupując światło do uprawy, upewnij się, że dobrze przeczytałeś oferowaną przez producenta specyfikację. Musisz także wiedzieć, że producenci bardzo tanich lamp LED mogą rażąco zawyżać specyfikacje swoich produktów. Jeśli nie masz pewności, jakie światło kupić, zawsze możesz poprosić o poradę na forach dla hodowców.

HARMONOGRAM NAŚWIETLANIA

O ile nie uprawiasz odmian kwitnących automatycznie (którym możesz ustawić harmonogram 18–24 godzin światła przez cały cykl od nasion do zbiorów), będziesz musiał utrzymywać określony cykl światła w zależności od etapu uprawy roślin.

Faza wegetatywna: 18–6

Etap wegetatywny może w zasadzie trwać tak długo, jak chcesz. Zazwyczaj jednak hodowcy pozostawiają rośliny w tej fazie przez co najmniej 3–4 tygodnie lub do momentu, gdy osiągną one pożądaną wysokość. Typowy harmonogram oświetlenia dla tego etapu to 18 godzin jasności i 6 godzin ciemności.

Faza kwitnienia: 12–12

W fazie kwitnienia zmień harmonogram na 12–12. Upewnij się, że „ciemny cykl” nie jest z żadnego powodu przerywany, ponieważ jakiekolwiek problemy mogą zapobiec kwitnieniu roślin.

W utrzymaniu odpowiedniego schematu pomaga podłączenie światła do czasomierza.

PRZEPŁYW POWIETRZA I WENTYLACJA

Jeśli uprawiasz marihuanę indoor, aby rośliny pozostały zdrowe musisz zapewnić im odpowiedni przepływ powietrza.

PRZEPŁYW POWIETRZA I WENTYLACJA

EKSTRAKTORY

Chociaż może się to nie wydawać aż tak istotne jak, powiedzmy, światła do uprawy, wentylator wyciągowy oraz ekstraktor powietrza (z filtrem z węglem aktywnym) mogą mieć ogromny wpływ na wzrost Twoich roślin. Rośliny konopi do rozwoju potrzebują dwutlenku węgla (CO₂), który pochłaniają z otaczającego ich powietrza.

Jeśli uprawiasz rośliny w pomieszczeniu i nie posiadasz odpowiedniego wlotu oraz wylotu powietrza, rośliny prędzej czy później zużyją cały dostępny dwutlenek węgla, a gdy to nastąpi, spowolnią swój rozwój — a nawet mogą zachorować. Ekstraktor zasysa powietrze ubogie w dwutlenek węgla, automatycznie zastępując je świeżym powietrzem bogatym w ten związek chemiczny.

Dodatkową zaletą korzystania z ekstraktora powietrza z filtrem z węglem aktywnym jest to, że neutralizuje on również zapach, który marihuana wytwarza podczas kwitnienia. Może to pomóc w utrzymaniu twojej uprawy w sekrecie. Filtry węglowe zawierają po prostu rurkę z węglem aktywnym, którą podłączasz do układu wydechowego. Pamiętaj jednak, że filtry węglowe nie działają w nieskończoność. W większości przypadków będziesz musiał wymienić filtr po około pięciu zbiorach.

CYRKULACJA POWIETRZA

Aby zapewnić równomierne rozproszenie świeżego powietrza zasysanego do przestrzeni uprawy, potrzebny będzie również jeden — lub więcej — wentylator. Utrzymując odpowiednią cyrkulację powietrza, wentylator zapewnia równomierne rozprowadzenie dwutlenku węgla, a także ciepła i wilgoci po całej przestrzeni uprawy. Może Ci to pomóc w odprowadzaniu ciepła pochodzącego z lamp oraz zmniejszyć ryzyko pleśni.

Możesz także ustawić wentylatory tak, aby dmuchały w kierunku twoich roślin, powodując, że rozwiną one grubsze oraz mocniejsze łodygi, które lepiej wspierać mogą bogate plony.

ODŻYWIANIE ROŚLIN

Rośliny marihuany nie przetrwają tylko dzięki światłu i miłości; musimy zapewnić im odpowiednie składniki odżywcze, aby mogły rosnąć.

Konopie posiadają różne wymagania odżywcze w zależności od etapu rozwoju. Podczas wzrostu, rośliny potrzebują wysokiego poziomu azotu i potasu oraz średniego poziomu fosforu. W przypadku etapu kwitnienia obniża się ilość azotu, dodaje więcej fosforu, a ilość potasu utrzymywana jest na tym samym poziomie. Z tego powodu nawozy dzielą się na (co najmniej) dwa różne produkty — jeden przeznaczony do etapu wegetatywnego oraz drugi przeznaczony do etapu kwitnienia.

Nie musisz wcale komplikować sprawy. Jeśli uprawiasz marihuanę indoor, pozwól roślinom na czterotygodniową fazę wegetatywną i wykorzystaj do tego etapu glebę zawierającą pełne spektrum składników odżywczych, która sprawi, że nie będziesz musiał podawać roślinom żadnych dodatkowych mieszanek. Przygodę z nawożeniem możesz rozpocząć od fazy kwitnienia, gdy wymagania roślin się zmienią.

AZOT, FOSFOR I POTAS (NPK)

Nawozy oparte są na trzech makroskładnikach: azocie, fosforze i potasie. Zawierają również mikroelementy, takie jak żelazo i wapń. Stosunek ilości azotu, fosforu i potasu w nawozach jest często przedstawiany w postaci trzech liczb, takich jak 3-1-6 lub 0-4-5. Liczby te wskazują na poziomy N-P-K (azotu, fosforu i potasu). Jak już wspomnieliśmy, dla etapu wegetatywnego kluczowe są zarówno azot jak i potas, natomiast dla etapu kwitnienia najważniejsze są większe ilości fosforu.

Należy pamiętać, że sadzonki oraz młode roślinki posiadają inne wymagania niż duże oraz silne rośliny. Na przykład sadzonki potrzebują bardzo małych ilości (jeśli w ogóle) składników odżywczych. Nadmierne nawożenie roślin konopi jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez początkowych hodowców. Co gorsza, objawy chorej, przekarmionej rośliny mogą wyglądać jak te, które pojawiają się w przypadku nie otrzymywania wystarczającej ilości składników odżywczych — jak na przykład żółknące liście. Jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy ze swoimi roślinami, najlepiej jest je „przepłukać” (czytaj poniżej) i zacząć od nowa od zalecanych poziomów składników odżywczych.

AZOT, FOSFOR I POTAS (NPK)

WARTOŚĆ PH

Poziom pH wody/ nawozu ma ogromne znaczenie w kontekście właściwego pobierania składników odżywczych przez rośliny. Składniki odżywcze modyfikują do pewnego stopnia pH wody i gleby (niektóre bardziej niż inne). Podczas uprawy glebowej, poziom pH powinien wynosić od 6,0 do 7,0. Jeśli pH jest poza tą skalą może to sprawić, że Twoje rośliny nie będą w stanie poprawnie pobierać składników odżywczych, nawet jeśli będą one obecne w glebie, co może z kolei doprowadzić do tak zwanej blokady składników odżywczych.
Blokada składników odżywczych może doprowadzić do zachorowania roślin lub wstrzymania wzrostu, dlatego też zawsze należy uważnie monitorować pH oraz odpowiednio dostosowywać wodę/ składniki odżywcze za pomocą produktów zwiększających i obniżających pH.

WODA

Niewłaściwe podlewanie to kolejny powszechny błąd popełniany przez początkujących hodowców. Hodowcy mają tendencję do nadmiernego podlewania roślin, co prowadzi do różnego rodzaju problemów, od pojawienia się grzybów po zarażenie szkodnikami.

Ale tak naprawdę proces prawidłowego podlewania jest dość prosty: lepiej jest podlewać rośliny za rzadko niż za często. Przed kolejnym podlaniem, pozwól glebie znajdującej się w donicach odpowiednio wyschnąć. Skąd masz wiedzieć, że jest ona odpowiednio sucha? Istnieje kilka metod na sprawdzenie tego. Jednym z takich sposobów jest włożenie palca w glebę na głębokość co najmniej trzech centymetrów. Jeśli jest ona sucha, prawdopodobnie możesz podlać swoje rośliny. Co więcej, aby rozróżnić glebę nasyconą wodą od gleby suchej możesz sugerować się ciężarem donic. Jeśli donice są zauważalnie lekkie, możesz być pewien, że nadszedł czas na ponowne podlewanie. Podkreślamy — rośliny lepiej znoszą brak wody niż jej nadmiar.

PRZEPŁUKIWANIE ROŚLIN

Przepłukiwanie roślin to podawanie im zwykłej wody o odpowiednim pH. Istnieją dwa główne powody, dla których hodowcy decydują się na przepłukanie roślin:

Przepłukiwanie roślin ze względu na chorobę

Kiedy podajesz roślinom odżywcze składniki mineralne, wraz z biegiem czasu w glebie gromadzą się sole. Taki stan sytuacji może obniżać pH oraz powodować, że gleba będzie zbyt kwaśna. W rezultacie Twoje rośliny chorują, ponieważ nie są w stanie poprawnie pobierać składników odżywczych. Aby wypłukać nagromadzone sole, przepłucz glebę około dwukrotnie większą ilością zwykłej wody o odpowiednim pH. Kiedy to zrobisz, poczekaj, aż gleba ponownie wyschnie i podaj roślinom zalecane składniki odżywcze. Trzymamy kciuki, aby Twoje rośliny wyzdrowiały!

Przepłukiwanie roślin przed zbiorami

Wielu hodowców lubi przepłukiwać rośliny marihuany przed samymi zbiorami. Płukanie ich w tym momencie usuwa z gleby pozostałe sole mineralne, powodując, że rośliny pobierają składniki odżywcze nagromadzone w liściach. Takie działanie przynosi pewne korzyści w postaci lepszego smaku marihuany. Aby przepłukać rośliny przed zbiorami, przestań podawać im składniki odżywcze przez ostatnie 1,5-2 tygodnie i zamiast tego podawaj im zwykłą wodę o odpowiednim poziomie pH.

PODSUMOWANIE

Wszystko to może brzmieć jak ogrom informacji, kiedy dopiero zaczynasz swoją przygodę z marihuaną. Ale nie martw się, gdy już zaczniesz, wszystko się ułoży! Nie zapominaj, że nawet najlepsi hodowcy kiedyś zaczynali. Każdemu mogą się zdarzyć błędy i nie powinieneś się zniechęcać przez drobne niepowodzenia. Pamiętaj, że każdy błąd jest okazją do poszerzenia wiedzy. Zapewniamy, że już niedługo będziesz uprawiać marihuanę jak prawdziwy profesjonalista!

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Przewodnik po uprawie – wyszukiwarka treści

Kategorie
eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37751 recenzji