By Adam Parsons Reviewed by: Mr José

Raport uprawy: Critical (Feminizowana) firmy Royal Queen Seeds

Critical-Seeds-by-Royal-Queen-Seeds

Przy podjęciu decyzji o wyborze odpowiedniej odmiany istnieje wiele aspektów, na których mogą skupić się hodowcy: łatwość uprawy, wydajność, moc, smak oraz działanie — są to czynniki, które zmieniają się w zależności od odmiany. Critical jest jedną z tych odmian konopi, które posiadają wszystkie te cechy na optymalnym poziomie, dzięki czemu stała się niezastąpionym, podstawowym wyborem w społeczności hodowców. W tym raporcie skupimy się na cyklu uprawy odmiany Critical (nasiona feminizowane) autorstwa RQS od nasion oraz szczepek aż do samych zbiorów. Zapraszamy do czytania, jeśli chcesz dowiedzieć się jak uprawiać tę wspaniałą odmianę.

KONFIGURACJA UPRAWY

Gdy tylko otrzymaliśmy nasiona, umieściliśmy je w kostkach Root Riot do nasion i szczepek, ustawionych w propagatorze ogrzewanym od dołu. Do oświetlenia zastosowaliśmy lampę MH o mocy 400 W ustawioną na 18/6 (światło/ciemność), w odległości około 60 cm. Aby utrzymać naszą obudowęo rozmiarach 1 × 1 × 2,1 m chłodną, zastosowaliśmy kolumnowy wentylator jonizujący o wysokości 45 cm, a także dwa wentylatory o wielkości 15 cm.

Jako podstawową ziemię podczas całego okresu uprawy (w tym do uprawy szczepek) wykorzystaliśmy B'Cuzz Kilomix firmy Atami, do której dodaliśmy około 10–15% perlitu. Ekstra przewiewna gleba jest optymalna dla roślin odmiany Critical, które rosną energicznie i są pełne wigoru.

UPRAWIANIE ODMIANY CRITICAL OD NASION

Skupmy się najpierw na procesie uprawy roślin odmiany Critical z wykorzystaniem nasion. Następnie zagłębimy się w to, jak przebiega ten proces przy wykorzystaniu szczepek.

ETAP WEGETATYWNY

Nasiona wykiełkowały szybko, już po trzech dniach — jak zwykle w przypadku nasion pochodzących od Royal Queen Seeds. Otworzyliśmy otwory wentylacyjne znajdujące się w propagatorze, a następnego dnia wyłączyliśmy dolne ogrzewanie. Piątego dnia umieściliśmy sadzonki w 8,5-centymetrowych donicach z przygotowaną wcześniej mieszanką ziemi i perlitu i przesunęliśmy je nieco bliżej lampy, na odległość około 45 cm. Przez następne kilka dni stopniowo zmniejszaliśmy tę odległość, aż do dnia 8, kiedy umieściliśmy je bezpośrednio pod lampą, w oddaleniu około 22–25 cm.

Proces przebiegał książkowo. W dniu 15 przesadziliśmy rośliny do doniczek o rozmiarze 15 cm. Uwaga dotycząca donic: jeśli chcesz uprawiać wiele roślin na ograniczonej przestrzeni, trzymaj się mniejszych doniczek, zwiększając ich rozmiar tylko w razie konieczności.

W przypadku tej uprawy nie zastosowaliśmy żadnego treningu, zamiast tego postanowiliśmy pozwolić roślinom rosnąć naturalnie. Nie przeszkadzaliśmy w żaden sposób i na tym etapie urosły one bardzo szybko. Nie trzeba było długo czekać na konieczność ponownego zwiększenia donic: w dniu 25 przesadziliśmy rośliny do doniczek przeznaczonych już do etapu kwitnienia. Cztery z sześciu roślin umieściliśmy w donicach o średnicy 25 cm, które są nieco głębsze niż standardowe donice do kwiatów.

ETAP KWITNIENIA

Na etapie kwitnienia stosowaliśmy Canna Terra Vega (od dnia 8: połowa dawki; od dnia 20: pełna dawka lub 10 ml substancji na litr wody). Nie zauważyliśmy żadnego spadku szybkości wzrostu roślin po przesadzeniu ich — prawdopodobnie z powodu siły wzrostu tej odmiany. W dniu 28 przenieśliśmy donice do przestrzeni przeznaczonej do fazy kwitnienia, do ogrodzenia o rozmiarach do 2 × 1 × 2 m, gdzie ustawiliśmy dwie lampy HPS o mocy 400 W wraz z dwoma dużymi wentylatorami o wielkości 45 cm.

Dziewczyny nie marnowały swojego czasu. Zaledwie sześć dni po wprowadzeniu harmonogramu naświetlania 12/12, cztery rośliny zaczęły kwitnąć. Dwie z nich również zaczęły znacznie się rozciągać. Od tego momentu zaczęliśmy je karmić pełną dawką Canna Terra Flores przy każdym podlewaniu. Na tym etapie również pobraliśmy cztery szczepki z dwóch najlepiej wyglądających roślin.

W 22 dniu naświetlania 12/12, rośliny kwitły jak szalone, oraz pełne były błyszczącej żywicy. Podwoiliśmy dawkę nawozu dodawaną przy każdym podlewaniu (20 ml na litr), wypłukując ziemię czystą wodą przy co piątym podlewaniu. Być może było nieco za wcześnie, ale ze względu na to, że rośliny kwitły tak obficie, postanowiliśmy również podać im cztery dawki PK 13/14 na przestrzeni czterech dni. W 31 dniu jasnym stało się, że dwie z czterech roślin zapewnią naprawdę dobre plony. Na szczęście były to również te same rośliny, z których pobraliśmy szczepki.

OSTATNIE DNI PRZED ZBIORAMI

Przez następne dziesięć dni wszystkie rośliny przybrały znacząco na wadze. W dniu 38 zmniejszyliśmy dawkę substancji odżywczych do normalnej dawki, a w 42 dniu przestaliśmy całkowicie nawozić rośliny, kontynuując płukanie czystą wodą.

W 47 dniu zaobserwowaliśmy, że niektóre słupki kwiatów zmieniają swój kolor na brązowy; w 51 dniu kwitnienia, dokładniejsza inspekcja przeprowadzona przy użyciu lupy o 8-krotnym powiększeniu wykazała, że gruczoły żywiczne dwóch roślin (dwóch najmniejszych) zaczynają zmieniać kolor na mleczny. Podejrzewaliśmy, że dwie wyższe rośliny również nie pozostaną daleko w tyle.

Royal Critical Kwitnienie

Critical

Critical Royal Queen Seeds

Genetic background Afghani x Skunk
Yield indoor 500 - 550 g/m2
Height indoor 80 - 140 cm
Flowering time 7 - 8 weeks
THC strength THC: 18% (aprox.) / CBD: Low
Blend 40% Sativa, 60% Indica
Yield outdoor 500 - 550 g/per plant (dried)
Height outdoor 180 - 220 cm
Harvest time Late September
Effect Stoned, physically and mentally

Buy Critical

SUSZENIE I CURING

Tego wieczoru rośliny zostały zebrane, przycięte oraz powieszone do wyschnięcia. Zauważyliśmy pewne różnice w strukturze wzrostu roślin oraz ich pąków: dwie najwyższe rośliny posiadały twarde „bryłki” pąków z większymi przestrzeniami między każdymi węzłami. Dwie mniejsze rośliny posiadały bardziej miękką, ale za to gęstszą strukturę pąków, a odstępy między węzłami były ładne i ciasne.

Nie zauważyliśmy różnicy w zapachu między roślinami; wszystkie posiadały ziemisty oraz korzenny aromat podczas kwitnienia. Patrząc z perspektywy czasu możliwe jest, że zapach większych roślin był nieco bardziej skunkowy i haszyszowy, choć trudno jest to stwierdzić, ponieważ aromat jednych, jak i drugich był dość mocny.

Pąki w celu wyschnięcia znajdowały się w ciemnej szafce około dziesięciu dni, czerpiąc korzyści z curingu (20 lub 30 dni w szklanym słoju) i osiągając pełnię swojego potencjału. Jeśli chodzi o wydajność oraz palenie, przejdziemy do tego tematu po poruszeniu uprawy odmiany przy użyciu szczepek.

POBIERANIE SZCZEPEK Z ODMIANY CRITICAL: DOBRA ODMIANA NA DOSKONALENIE UMIEJĘTNOŚCI KLONOWANIA

Nie wszystkie odmiany marihuany łatwo jest klonować, ale odmiana Critical nie stała się ulubieńcem hodowców marihuany indoor bez żadnego powodu. Oprócz tego, że bezproblemowo jest wyhodować tę odmianę od nasion, jest ona również dość wyrozumiała jeśli chodzi o klonowanie, co sprawia, że jest idealna do doskonalenia Twoich umiejętności.

Jeśli nigdy wcześniej nie klonowałeś marihuany, nie martw się, ponieważ nie jest to nic wielkiego, szczególnie nie przy użyciu tak wspaniałej odmiany, jaką jest Critical. Z naszego doświadczenia wynika, że najlepsze rezultaty przy pobieraniu szczepek przynosi swobodna postawa: „co ma być to będzie”.

PRZYGOTOWANIE DO POBRANIA SZCZEPEK

Przygotuj: nóż introligatorski, dowolny roztwór przeznaczony do pobierania szczepek, kostki do ukorzeniania nasion oraz szczepek, np. takie jak Root Riot lub podobne oraz mały, podgrzewany propagator. Jeśli naprawdę chcesz, możesz także zakupić stymulator wzrostu organicznego Nitrozyme, ale nie jest to zakup konieczny.

Zanim pobraliśmy szczepki z roślin Critical, poczekaliśmy aż rośliny najpierw zakwitną. Ale jeśli jesteś nowy w tej technice (lub próbowałeś w przeszłości i Twoja przygoda nie zakończyła się sukcesem), prawdopodobnie lepiej będzie, jeśli pobierzesz szczepki podczas etapu wegetatywnego (18/6, świtało/ciemność), ze względu na to, że dynamiczny wzrost odmiany Critical, który następuje w tym czasie, doprowadzi do szybszego wypuszczenia korzeni przez Twoje szczepki.

Wybraliśmy czystą powierzchnię roboczą w kuchni, na której przygotowaliśmy kostki do klonów, wcześniej dokładnie namoczone w letniej wodzie. Ze względu na to, że otwory znajdujące się w tych kostkach do ukorzeniania nie zawsze są „dobre”, możesz potrzebować wykałaczki lub patyczków do szaszłyków, aby je wyraźnie zaznaczyć. Zdecydowanie nie wciskaj na siłę szczepki do otworu! Potrzebujesz również dużej szklanki letniej wody, w której będziesz mógł umieścić świeżo ucięte szczepki.

Głównym powodem, dla którego pobieranie szczepek marihuany może się nie udać, jest to, że miejsce pracy oraz narzędzia nie są czyste. Aby dokładnie wyczyścić powierzchnię roboczą, użyj gorącej wody i odpowiedniego detergentu. Używaj sterylnych ostrzy, które będziesz przecierał alkoholem do dezynfekcji pomiędzy cięciami. Kilka godzin przed rozpoczęciem procesu musisz również rozgrzać propagator!

W celu dokonania cięć, sprawdź trzecią górną część rośliny, z której chcesz pobrać szczepkę. Dzięki dynamicznemu rozwojowi odmiany Critical nie będziesz musiał długo szukać, ponieważ prawdopodobnie będziesz mieć do wyboru całą masę potencjalnych sadzonek! Weź w dłoń wybrany nóż i przesuń nim około 10 cm (3–4 węzły) w dół od czubka. Usuń wszystkie niepotrzebne liście, z wyjątkiem czubka i kolejnego zestawu liści. Usuń liście znajdujące się blisko łodygi, starając się jej nie uszkodzić.

Navaja bien afilada, un poco de enraizante para esquejes, tacos para semillas y esquejes

DOKONYWANIE CIĘCIA

Teraz zrób ostre cięcie 3–5 cm poniżej wybranego węzła i natychmiast włóż całą szczepkę, ściętą końcówką do dołu, do szklanki z letnią wodą.

Przy częściowym zanurzeniu sadzonki, wykonaliśmy czyste cięcie pod kątem 45° pod najniższym węzłem (nigdy nie wyjmuj nowej sadzonki z wody podczas wykonywania tego procesu! Uff! Najbardziej „ryzykowna” część procesu jest już za nami, ponieważ z łatwością można zostawić takie sadzonki w wodzie na kilka dni i nadal wypuszczą one korzenie. Pozostawiliśmy sadzonki w wodzie na dwie minuty, pozwalając im wciągnąć trochę wody i zapobiec nabraniu powietrza przez łodygę po szoku spowodowanym cięciem — a tym samym, zapobiegliśmy śmierci sadzonek.

Teraz, mając wcześniej przygotowany roztwór do klonowania oraz kostkę do ukorzenienia z małym, ładnym otworem, szybko wyjęliśmy szczepkę ze szklanki z wodą i zanurzyliśmy ją w roztworze do klonowania (zwykle zanurzamy szczepki na co najmniej dwie trzecie długości na około 20 sekund). Następnie ostrożnie wsunęliśmy szczepkę do kostki wspomagającej ukorzenianie oraz bardzo delikatnie ścisnęliśmy ją, w celu zabezpieczenia. Prawdopodobnie nie musimy wspominać, że wszystko to odbywa się przy użyciu możliwie najdelikatniejszego dotyku. Nie zginaj ani nie ściskaj szczepki, ponieważ zmniejsza to szanse na wypuszczenie przez nią korzeni.

Przygotowanie klonów

UMIESZCZENIE KLONÓW W PROPAGATORZE

Umieściliśmy kostki z sadzonkami na tacy i włożyliśmy je prosto do propagatora z zamkniętymi otworami wentylacyjnymi. Po pobraniu wszystkich sadzonek i umieszczeniu ich w propagatorze, rozpyliliśmy na wszystkie sadzonki mgiełkę wzmacniającą wzrost Nitrozyme. Dzięki temu działaniu zapewnia się sadzonkom dobry start poprzez wzmocnienie enzymów dolistnych. Propagator potrzebuje dobrego światła, ale — to ważne — nie potrzebuje zbyt dużych ilości dodatkowego ciepła. W przypadku Critical, propagator znajdował się w odległości około 45 cm od lampy o mocy 400 W, a dla bezpieczeństwa zastosowaliśmy także wentylator. Po czterech dniach ponownie spryskaliśmy sadzonki Nitrozyme.

Propagator wypełniony klonami marihuany

SADZONKI ZACZYNAJĄ WYPUSZCZAĆ KORZENIE

Po siedmiu dniach otworzyliśmy otwory znajdujące się w propagatorze. Po dziewięciu dniach korzenie wszystkich sadzonek wystawały z kostek, więc postanowiliśmy posadzić je w doniczkach o średnicy 8,5 cm, które umieściliśmy około 45 cm od lampy. Zastosowaliśmy tę samą mieszankę doniczkową, której użyliśmy podczas uprawy z użyciem nasion. Przez następne 24 godziny uważnie obserwowaliśmy sadzonki; w pierwszym „odsłoniętym” cyklu nocnym otrzymały one kolejną dawkę Nitrozyme. Następnego dnia usunęliśmy młode pędy i przenieśliśmy sadzonki bliżej lampy (30–35 cm).

Korzenie klonu konopi

PRZESADZANIE SZCZEPEK

Po 14 dniach w małych doniczkach (dzień 23 od wykonania cięcia), umieściliśmy szczepki w donicach o średnicy 25 cm i od razu podaliśmy im połowę dawki Canna Terra Vega. Tej nocy rozpyliliśmy na nich także kolejną dawkę wzmacniacza wzrostu wraz z 2 ml wzmacniacza, który został rozpuszczony w litrze wody.

SADZONKI ZACZYNAJĄ KWITNĄĆ

W ciągu kolejnych siedmiu dni, sadzonki wręcz oszalały i rosły bardzo szybko. W 21 dniu od umieszczenia w doniczkach, przenieśliśmy dwie rośliny w najkorzystniejsze miejsce obszaru przeznaczonego do kwitnienia i podaliśmy im pełną dawką Canna Terra Flores. Po 7 dniach harmonogramu naświetlania 12/12, obie szczepki zaczęły kwitnąć. Po 15 dniach kwitły bardzo intensywnie, produkując spore ilości żywicy. Oprócz podwójnej dawki nawozu (Terra Flores) przy każdym podlewaniu, postanowiliśmy podawać roślinom także mieszankę PK 13/14 (5 ml na litr) w dniach 17–20.

W dniu 30 obie rośliny wyglądały naprawdę dobrze. Jedna była niższa od drugiej i wykazywała dokładnie te same cechy, co jej matka, pączkowała, zachowując krótkie odstępy międzywęzłowe praktycznie przez cztery łodygi, o gęstej, drobnej strukturze. Wyższa siostra również zachowała cechy swojej matki, tworząc szeroko rozstawione, solidne, wypukłe „bryłki”.

Po dniu 31, przez trzy dni podawaliśmy im PK 13/14, w ilości 3 ml na litr wody. W dniu 35 kwitnienia oraz schematu naświetlania 12/12, jako że usunęliśmy młode pędy wcześnie i użyliśmy wzmacniacza wzrostu, obie rośliny znacznie przebiły swoje matki pod kątem produkcji pąków. Wyższa roślina wyprodukowała tak solidne i ciężkie pąki, że musieliśmy zastosować odpowiednie wsparcie w postaci palików. Od tego czasu zmniejszyliśmy nawożenie do jednej dawki przy każdym podlewaniu.

PĄKI STAJĄ SIĘ GRUBSZE

W dniu 42 pąki zakończyły „pęd” związany z etapem kwitnienia i zaczęły się wypełniać oraz zaokrąglać. Produkcja żywicy u obu roślin znajdowała się u szczytu. Od tego momentu, aż do czasu zbiorów, obie rośliny otrzymywały tylko czystą wodę. W dniu 46 obie rośliny są pełne błyszczących, pełnych pąków. U tej mniejszej, niektóre słupki nabrały już brązowego koloru. Trzeba również zaznaczyć, że podczas gdy rośliny były przesadzone do donic o średnicy 25 cm, lepiej byłoby wybrać donice o większej średnicy, np. 35-40 cm, ponieważ Critical okazuje się być prawdziwym żarłokiem składników odżywczych, a jego system korzeniowy zaspokoi ogromny apetyt rośliny. Więc w przypadku tej dziewczyny, nie oszczędzaj na wielkości donicy!

CZAS NA ŻNIWA

W 48 dniu kwitnienia obie rośliny zaczęły „brązowieć”, ale gruczoły żywiczne nadal były przezroczyste. Dwa dni później więcej słupków zmieniło kolor na brązowy i zauważyliśmy niewielkie zmętnienie koloru w trichomach krótszej rośliny podczas oglądania jej przy użyciu szkła powiększającego 8x. Czas na żniwa!

ŚCINANIE, PRZYCINANIE ORAZ SUSZENIE SZCZEPEK ODMIANY CRITICAL

Po ścięciu, przycięciu oraz zawieszeniu pąków do wyschnięcia, stało się jasne, że te dwie panie zapewniły większe plony na roślinę.

Dla porównania, cztery rośliny odmiany Critical wyhodowane od nasion zapewniły 37, 43, 47 i 49 g plonów na roślinę. W sumie 176 g w 79 dni. W przypadku szczepek otrzymaliśmy 63 g (większa roślina) oraz 75 g (mniejsza roślina), co w sumie daje 138 g plonów tylko z DWÓCH szczepek, w 71 dni od wypuszczenia korzeni (80 dni po wykonaniu cięcia)!

Uwaga: ze względu na swoją gęstość, pąki odmiany Critical mogą być podatne na pleśń. Upewnij się, że posiadają one prawidłowy przepływ powietrza oraz odpowiedni poziom wilgotności, szczególnie w ostatnich tygodniach kwitnienia.

PALENIE ODMIANY CRITICAL: AROMAT, SMAK, EFEKTY

Kiedy pąki tej odmiany są suche i nikt ich nie rusza, nie pachną za bardzo. Wystarczy jednak rozłamać pączek, a wyda on bardzo wyraźny, ziemisty zapach, przynoszący na myśl spalone migdały oraz przyprawy i delikatne nuty paliwa. Te nuty zanikają nieco podczas curingu pąków, ale nie znikają całkowicie i w żaden sposób nie wpływają na cudownie smakujące palenie. Jeśli chodzi o jakiekolwiek „wyzwania” związane z tą odmianą, to nie odnosiłyby się one do jej uprawy, ale do radzenia sobie z jej masywnie żywicznymi (a zatem bardzo lepkimi) pąkami.

Jeśli chodzi o palenie odmiany Critical, oba uprawiane warianty wywołały podobne doświadczenia: smak jest zaskakująco haszyszowy i bogaty, a gęstsze pąki smakują nieco skunkowo. Haj jest bardzo przyjemny – Critical wywołuje mocne (ale nie za mocne) efekty na ciele, którym towarzyszy przypływ podnoszącej na duchu euforii. Być może zastanawiasz się, czy po kilku buchach nie zostaniesz „przyklejony do kanapy” — nic takiego się nie wydarzy. Wręcz przeciwnie, będziesz w stanie wykonać naprawdę wiele zadań, ale oczywiście wszystko z błogim uśmiechem na twarzy. Odkryliśmy, że mocne efekty są nieco zdradliwe i możesz łatwo spalić dwie lub trzy lufki, zanim naprawdę pojawią się efekty pierwszej. Nie są to najdłużej trwające efekty, ale oznacza to, że możesz spędzić cały wieczór naprawdę mocno upalony, a mimo to następnego dnia wstaniesz z jasną głową!

PODSUMOWANIE: ODMIANA CRITICAL SPEŁNIA WSZYSTKIE WYMAGANIA

Podsumowując, uważamy, że odmiana Critical spełnia wszystkie niezbędne wymagania. Jest naprawdę łatwa zarówno w uprawie, jak i klonowaniu, oraz zapewnia doskonałe plony w zadziwiająco krótkim czasie. A co najważniejsze, palenie tej odmiany to pierwszej klasy doświadczenie. Jest to kolejny przykład tego, że Royal Queen Seeds dostarcza najwyższej jakości genetykę marihuany, która usatysfakcjonuje każdego hodowcę oraz palacza konopi. Dodatkowo, jeśli jesteś osobą, która zawsze chciała spróbować klonowania roślin marihuany, Critical jest świetną odmianą na początek.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.