Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

Kompletny Poradnik Kiełkowania Nasion Konopi

Kielkowanie

Zanim będziesz mógł się cieszyć z dużych zbiorów i pięknych pąków, musisz odpowiednio przejść przez kilka etapów rozwoju konopi. Jeśli nie uda Ci się poprawnie wykiełkować nasion konopi, nie będziesz miał roślin do zebrania. Zapewnij swoim nasionom jak najlepszy start w życie dzięki przeczytaniu naszego kompletnego poradnika kiełkowania.


Sztuka kiełkowania nasion konopi

Jest aż nazbyt łatwo założyć, że fazy wegetatywna i kwitnienia to najbardziej kluczowe okresy w życiu konopi. Jednak złe planowanie kiełkowania może zadecydować o porażce lub sukcesie Twojej następnej uprawy, ponieważ łatwo o błąd, kiedy nie wiesz, co robić. Zapewnienie jak najlepszego początku ich podróży do soczystych pąków to pewny sposób na zdrowe i krzepkie rośliny.

Są małe, delikatne i potrzebujące pomocy. Istnieje kilka sposobów na kiełkowanie Twoich nasion konopi. Wszystkie metody mają różne poziomy powodzenia i każda ma swoje wady i zalety. Trzeba nadmienić, że nawet przy najbardziej zaawansowanych metodach uprawy i najwyższej jakości sprzęcie kilka nasion może nie wykiełkować. To naturalne przy pracowaniu z żywymi organizmami. W Royal Queen Seeds oferujemy szeroką gamę wysokiej jakości regularnych oraz feminizowanych nasion konopi. Jasno oznaczamy nasze genotypy, więc nie musisz obawiać się nieprzyjemnych niespodzianek.

Video id: 484382081

Na co zwracać uwagę u nasion konopi

Niezależnie od tego, skąd pochodzą nasiona, najlepiej przed sadzeniem poddać je lekkiej (i delikatnej) inspekcji. W większości przypadków wszystkie nasiona wykiełkują, ale nasiona gorszej jakości wydadzą słabsze rośliny. Niestety, o tym dowiesz się dopiero później, w fazie wegetatywnej i kwitnienia.

Żeby uniknąć rozczarowania, warto wiedzieć, że nasiona o ciemniejszym zabarwieniu mają większe szanse na wykiełkowanie, podczas gdy blado zielone lub białe nasiona prawdopodobnie zawiodą. Nawet, jeśli ciemne nasiona wyglądają na lekko uszkodzone, to i tak powinno się je posadzić. Istnieje spora szansa, że wykiełkują, nawet jeśli zewnętrzna łupina jest odrobinę zgnieciona.

Temperatura kiełkowania jest kluczowa

Zanim przejdziemy do metod kiełkowania, jest kilka złotych zasad. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty zalecamy trzymanie się ich, niezależnie od tego, na jaki sposób kiełkowania się zdecydujesz. Jednakże ze wszystkich czynników, które trzeba brać pod uwagę temperatura jest jednym z najbardziej kluczowych. Nasiona zawsze będą szukać nawet najmniejszej ilości nawilżenia, ale dzięki temperaturze wiedzą, kiedy mają to robić.

 • Idealna temperatura powinna wynosić 22°-25°C (71-77°F)
 • Środowisko, w którym uprawiasz rośliny powinno być wilgotne/mokrawe, ale nigdy mokre
 • Względna wilgotność powinna być rzędu 70%-90%
 • Nasiona preferują światło fluorescencyjne (zimne białe światło, kod 33)
 • Jak najrzadziej i jak najdelikatniej obchodź się z nasionami
 • W hydroponice/wełnie mineralnej idealna wartość PH to 5.8-6.2
-15 °C ⚠️ DANGER ZONE
17 °C IDEAL NIGHT TEMPERATURE
23 °C IDEAL DAY TEMPERATURE
+25 °C ⚠️ DANGER ZONE

Jaki jest oczekiwany czas kiełkowania?

Trzy fundamentalne czynniki sprawią, że pojawi się pierwszy, mały korzonek: ciepło, wilgotność i ciemność. Dzięki obietnicy wilgotności, wytworzy się pojedynczy korzeń, który z czasem zmieni się w konopie, którą znamy i kochamy. W odpowiednich warunkach nasiona zaczną się rozwijać po 13-36 godzinach od momentu zapewnienia wilgoci.

Ramy czasowe mogą się różnić, wszystko zależy od tego, jak bardzo Twoje środowisko kiełkowania jest zbliżone do ideału (spójrz na złote zasady powyżej). Nawet najgorszy hodowca może wykiełkować nasiona, ale może to zająć kilka tygodni i, oczywiście, zwiększa szanse powstania słabszych roślin.

Wybór metody kiełkowania

 • Sposób ze szklanką wody

Sposób ze szklanką wody

To prawdopodobnie jedna z najmniej efektywnych metod, ale nadal wykonalna. Jest niesłychanie prosta, początkujący hodowcy mogą zdecydować się na kiełkowanie swoich nasion w szklance wody. Napełnij do połowy szklankę albo miseczkę wodą o temperaturze około 22°C (71°F).

Po 3–5 dniach, nasiona zaczną się otwierać i powinieneś móc dojrzeć malutkie końcówki. Kiedy te korzonki osiągną 1–2cm długości przełóż je z jak największą delikatnością z wody do wcześniej przygotowanych donic z glebą.

W glebie potrzebne będą nieduże dołki (głębokie na około 10-15mm), aby można w nich umieścić świeżo wykiełkowane nasiona. Kiedy już nasiona będą bezpiecznie w glebie, będziesz chciał umieścić świetlówkę w odległości 13–15cm (5–6 cali), żeby stymulować wzrost. Na koniec nie ryzykuj zalania Twoich nasion na tym wczesnym etapie. Użyj spryskiwacza, aby mieć pewność, że mają wilgotno, ale nie nazbyt mokro.

 • Metoda z mokrym ręcznikiem kuchennym

Metoda z mokrym ręcznikiem kuchennym

Najprawdopodobniej jedna z najpopularniejszych metod kiełkowania. Metoda na ręcznik kuchenny ma kilka odmian. Niektórzy hodowcy używają bawełnianych wacików albo kawałków chłonnego papieru. W tym poradniku posłużymy się ręcznikiem kuchennym, ponieważ jest dostępny od ręki i odpowiednio wilgotny.

Połóż jeden wilgotny ręcznik kuchenny na płaskiej powierzchni. Nasiona ułóż kilka centymetrów od siebie przed położeniem drugiego ręcznika na górze. Musisz upewnić się, że oba są wilgotne, ale nie mokre. Kiedy białe końcówki korzonków osiągną 1–2cm, przenieś (delikatnie) nasiona do donic z glebą. Zastosuj się do tych samych wskazówek dotyczących sadzenia, co powyżej.

 • Sadzenie bezpośrednio do gleby

Sadzenie bezpośrednio do gleby

Sadzenie bezpośrednio w docelowym podłożu sprawia, że nie będziesz musiał przenosić nasion, kiedy są najbardziej delikatne. Pierwsze końcówki korzonków są pokryte mikroskopijnymi włóknami, które łatwo uszkodzić. Biorąc pod uwagę, że szklanka do połowy wypełniona wodą i mokry papierowy ręcznik są bardziej podatne na wahania temperatury w środowisku, sadzenie w glebie jest o wiele bezpieczniejszą opcją.

Zacznij od wypełnienia donic glebą wysokiej jakości, która wcześniej nasiąknęła wodą. Wielu hodowców decyduje się również na dodanie do wody środków stymulujących rozwój korzeni. Zrób dołek o głębokości około 10–15mm. To będzie nowy dom Twojego nasionka. Wyjmij nasiona z opakowania i umieść je w wykopanym dołku. Delikatnie zakryj nasiona, ale uważaj, aby gleba nie naciskała zbytnio na nasiona. Korzonek będzie miał kłopoty ze spenetrowaniem twardej gleby, co spowolni rozwój rośliny. Delikatnie spryskaj miejsce, gdzie umieściłeś nasiona, aby podłoże pozostało wilgotne.

Jeśli nie podoba Ci się pomysł z wcześniejszym zalewaniem gleby, możesz użyć spryskiwacza, aby nawilżyć każdy dołek przed zasadzeniem każdego nasionka. Przy wystarczającej wilgotności wokół nasionek korzonki powinny zacząć szybko powstawać.

Twoje donice powinny być umieszczone w wilgotnym otoczeniu, w którym temperatura będzie się utrzymywać w granicach wymienionych w złotych zasadach. Po 4–10 dniach powinieneś zobaczyć, jak pojawiają się młode siewki, podczas gdy korzonki zaczęły już rozwijać się pod powierzchnią gleby. Cała roślina wraz z glebą może być teraz przeniesiona do większej donicy, gdzie powinieneś zacząć stosować normalne techniki uprawy.

 • Stosowanie bloków wełny mineralnej

Stosowanie bloków wełny mineralnej

Utrzymywanie idealnej temperatury (pomiędzy 22–25°C/71–77°F) i wilgotności przy kiełkowanie może być problematyczne. Pozostawianie nasion nieosłoniętymi lub na parapecie pozostawia wiele do życzenia. Samodzielnie zbudowana szafka z kontrolowanym klimatem to o wiele lepsze rozwiązanie. Mata grzewcza jest doskonała do utrzymywania stałej temperatury, ale nie rozwiąże problemu wilgotności.

Będziesz musiał zainwestować w trochę specjalnego sprzętu, ale dzięki użyciu bloków wełny mineralnej możesz stworzyć idealną utopię do kiełkowania nasion konopi. Nasącz wodą bloki wełny mineralnej w ten sam sposób, jak glebę. Wełna zachowa wilgotność i wyeliminuje potrzebę podlewania we wczesnych fazach kiełkowania. Po tym, jak bloki wełny nasiąkną, umieść je w plastikowym pojemniku z wieczkiem. Duże formy do ciasta są idealne.

Wieczko plastikowego pojemnika stworzy Twoim nasionom ich własny tropikalny mikroklimat. Jeśli następnie umieścisz całość w szafce z kontrolowaną temperaturą stworzysz samo-napędzający się system zapewniania wilgotności — nie trzeba już dotykać nasion, zanim nie będą gotowe do przeniesienia do docelowego podłoża jako młode sadzonki. Przy zastosowaniu bloków wełny mineralnej Twoje nasiona powinny wykiełkować w jeden, dwa dni.

Dwa lub trzy tygodnie po wykiełkowaniu, Twoje młode sadzonki powinny być gotowe do przenosin do ich nowego domu. Na tym etapie masz dwie opcje: przesadzanie ich do donic z glebą albo zmierzenie się z wyzwaniami hydroponiki. Będziesz wiedzieć, kiedy sadzonki będą gotowe do przeniesienia, ponieważ korzonki powinny zacząć wystawać ze spodu wełny mineralnej. Tak długo, jak korzenie nie zaczną obejmować dolnej połowy wełny mineralnej, będą szukały wody i substancji odżywczych w swoim nowym otoczeniu i będą rosnąć w dół.

 • Krążki Glebowe RQS

Krążki Glebowe RQS

Krążki Glebowe (Soil Plugs) od RQS są kolejną świetną opcją podczas kiełkowania nasion. Są łatwe w użyciu i zawierają starannie dobrane składniki, aby pomóc sadzonkom w jak najlepszym rozwoju. Stworzone są z najwyższej jakości torfu oraz włókien kokosowych i zapewniają świetną równowagę napowietrzenia oraz retencji wody. Dzięki temu nasiona nie wysychają i jednocześnie są mniej podatne na infekcje grzybicze, które wywołują znienawidzone gnicie.

Krążki Glebowe RQS zawierają kluczowe mikroelementy, których potrzebują siewki do optymalnego wzrostu i rozwoju. Dodanie aktywnych substancji biologicznych również pozwala na powstanie mikrobiomu w korzeniach. Pożyteczne organizmy zwalczają wtedy patogeny oraz pomagają w wychwycie substancji odżywczych oraz rozbiciu materii organicznej. Co więcej, zbalansowane pH krążków oznacza, że korzenie konopi mogą łatwo absorbować substancje odżywcze bez ryzyka ich blokady.

Krążki są bardzo proste w użyciu i ułatwiają przesadzanie. Kiedy zaczną się pojawiać korzenie, możesz przesadzić sadzonki bezpośrednio do gleby lub systemu hydroponicznego.

Aby użyć Krążków Glebowych RQS, umieść jedno nasiono w każdym krążku. Ułóż krążki na tacy propagacyjnej i delikatnie spryskaj je wodą – tylko tyle, aby były wilgotne. Użyj pokrywki z przezroczystego plastiku, aby zachować wilgotność i staraj się utrzymać temperaturę oraz wilgotność, które zalecamy powyżej. Używaj małego higrometru, aby kontrolować te ważne czynniki.

 • Zestaw startowy do nasion feminizowanych Royal Queen Seeds

Zestaw startowy do nasion feminizowanych Royal Queen Seeds

Istniej oczywiście o wiele prostsza metoda do kiełkowania nasion. Idealny dla początkujących, zestaw startowy do nasion feminizowanych od Royal Queen Seeds ma wszystko, czego będziesz potrzebować do rozpoczęcia swojego następnego konopnego projektu.

Zestaw Startowy Do Nasion Feminizowanych Royal Queen Seeds zawiera:

 • 3x feminizowane nasiona Critical od RQS
 • 20x doniczek do sadzonek Easy-Start
 • 1x Propagator Pro
 • 1x opakowanie Bacto
 • 1x perlit
 • 1x świetlówkę
 • 1x instrukcję
 • 4x baterie AA
 • 1x katalog Royal Queen Seeds

*Będziesz również potrzebować naczynia z miarką i mieszadełka (brak ich w zestawie).

1. Delikatnie usuń folię z tyłu opakowania z nasionami i ostrożnie umieść je w suchym pojemniku.

2. Będziesz potrzebować płytkiego, lecz na tyle dużego pojemnika, żeby pomieścił tackę na nasiona. Napełnij pojemnik litrem letniej wody (22–25°C/71–77°F). Wsyp enzymy Bacto i pozwól im się rozpuścić, zanim umieścisz tackę na nasiona w pojemniku w celu nasiąknięcia. Tacka musi być zanurzona jedynie przez 5-10 sekund.

3. Po wyjęciu tacki na nasiona z płytkiego pojemnika zrób w glebie każdej donicy dołki głębokie na 10–15mm i delikatnie przenieś Twoje nasiona z ich suchego pojemnika do każdej dziury. Pamiętaj - jedno nasiono na jedną doniczkę.

4. Przy użyciu dostarczonego propagatora, napryskaj warstwę perlitu o grubości 15mm na dno pojemnika.

5. Umieść tackę na nasiona w propagatorze, ustaw ścianki i pokrywkę.
W pokrywce jest przełącznik do zamontowanego już oświetlenia.

6. Sprawdzaj poziom wody w pojemniku każdego dnia. Twoim celem jest zachowanie stałego poziomu. Po 1–7 dniach nasiona powinny wykiełkować i powinny pojawić się listki. Kiedy siewka ma 3cm wysokości przenieś ją do ostatecznego podłoża do uprawy.

Video id: 484368580

W razie wątpliwości pomyśl o warunkach wiosennych

Bez względu na to, na jaką metodę się zdecydujesz, to zawsze miej w pamięci warunki, które naturalnie panują wiosną. W ich naturalnym środowisku, nasiona konopi zaczęłyby kiełkować w zgodzie ze zmianą pory roku z zimy na wiosnę. Wilgotność nadal jest wysoka, a temperatury naturalnie rosną. Zawsze zadawaj sobie pytanie "Czy moja metoda kiełkowania daje warunki podobne do wiosennych?". Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to istnieje duża szansa, że kiełkowanie zakończy się sukcesem.

Zapewnianie twoim nasionom jak najlepszego startu w życie

Najczęściej kiełkowanie pójdzie jak po maśle, ale jest kilka kłopotliwych kwestii, z którymi możemy pomóc.

 • Oświetlenie

Zacznijmy od oświetlenia. Twoje nasiona/młode sadzonki będą potrzebować oświetlenia fluorescencyjnego albo świetlówek CFL, przynajmniej na początku. Rośliny potrzebują światła do życia, ale co za dużo to niezdrowo, zwłaszcza w pierwszych kilku tygodniach.

Umieść oświetlenie w odległości 15cm od nasion. Kiedy wytworzą się pierwsze prawdziwe listki (będą miały postrzępione brzegi) możesz ustawić lampy nawet w odległości 5 cm. Jeśli martwisz się o uszkodzenie Twoich sadzonek, wsuń dłoń między oświetlenie a rośliny. Jeśli nie dasz rady wytrzymać 10 sekund bez nagrzania dłoni, odsuń lampę o 2cm. Powtarzaj tę czynność, aż będziesz zadowolony z temperatury.

Twoje młode roślinki będą rosły szybko, więc będziesz musiał ciągle ustawiać oświetlenie na nowo, żeby osiągnąć najlepsze rezultaty. Po dwóch tygodniach pod świetlówkami, będziesz mógł zmienić oświetlenie na wysokoprężne lamy HPS albo MH.

Oświetlenie
 • Nasiona do góry nogami

Nie wpadaj w panikę, kiedy wszystkie możliwe korzonki będą rosły w dół. Nie musisz próbować ustawić nasion samodzielnie. Poruszanie nasionem w tym krytycznym okresie przyniesie więcej szkody, niż pożytku. W większości przypadków to, co wystaje z góry nasionka to nie korzonek, ale łodyżka konopi.

Jeśli nie będziesz pewien, poczekaj parę dni, aż nie pojawią się pierwsze listki (liścienie). Tak długo, jak warunki do rozwoju nasionek są utrzymywane, to młoda roślina sama sobie poradzi. Najlepszym podejściem jest nie wpadanie w panikę. Stosuj się do naszych złotych zasad, a Twoje młode sadzonki będą gotowe do przeniesienia do większych donic zanim się obejrzysz.

Nasiona do góry nogami

Kiełkowanie I co dalej

Kiedy zacząć odżywianie?

To będzie zależeć od rodzaju podłoża, jakie stosujesz, ale w większości przypadków nie będzie trzeba dodawać składników odżywczych przez pierwsze 2–3 tygodnie. W glebie będzie dużo dostępnych składników odżywczych i nawet kokos będzie potrzebował ich dopiero w około tygodniu. Jeśli zdecydujesz się na kokos albo hydroponikę, składniki odżywcze powinny być podawane w proporcji 0,25x względem ich zwykłej siły. Kiedy pojawi się pierwszy zestaw liści, zwiększaj ilość o 0,25 na każdy zestaw liści. Dla początkujących zawsze polecamy stosowanie gleby jako podłoża. Pozwala to na zaznajomienie się z zawiłościami uprawy konopnej w bardziej skuteczny sposób i wybacza więcej w przypadku popełnienia błędów.

Łatwym sposobem na zauważenie, że potrzeba więcej składników odżywczych jest obserwowanie liści. Ząbkowane liście nabiorą bladozielonej barwy, kiedy zapasy składników odżywczych będą się kończyć. Zostawione przez dłużysz czas, nabiorą żółtej barwy. To definitywny sygnał, że potrzeba więcej składników odżywczych. Twoja roślina nie umrze, kiedy zżółkną jej liście, ale to przypomnienie, żeby nakarmić Twoje młode sadzonki.

Azot to najczęściej najbardziej potrzebny składnik odżywczy w okresie wysokiego wzrostu. Kiedy sadzonka zostanie odżywiona, kolor liści wróci do normy. W zależności od tego, jak długo czekałeś z podjęciem działań, może to zająć od kilku godzin do całego dnia.

Usiądź I zrelaksuj się

Pierwsze kilka tygodni rozwoju młodych sadzonek wymaga bardzo niewiele uwagi. Odżywianie, jak już wspominaliśmy, może wymagać kilku poprawek, tak jak oświetlenie. Aczkolwiek teraz, kiedy Twoje nasionko wykiełkowało, masz kilka tygodni spokoju. Usiądź, zrelaksuj się i ciesz się rosnącymi konopiami.

Kiedy już miną te wstępne tygodnie, możesz zacząć dbać o roślinę tak, jak w fazie wegetatywnej i rozpocząć ścisły cykl światła i wprowadzić oświetlanie o pełnej intensywności. W czasie kiełkowania zawsze pamiętaj o złotych zasadach, a w razie wątpliwości zapytaj sam siebie, czy stworzyłeś "wiosenne warunki". Jeśli masz pewność, że wszystko jest w porządku, jedyne co musisz zrobić, to obserwować i cieszyć się Twoją własną, cudowną konopią.


Wait It Out
Wait It Out
Wait It Out
Wait It Out

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

Kategorie
eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzji