Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By RQS Editorial Team Reviewed by: Andreu Francés

Jak poprawnie przechowywać nasiona konopi

Jak poprawnie przechowywać nasiona konopi

Ponieważ posiadają twardą łupinę, nasiona konopi wydają się być dość odporne. I choć natura faktycznie zaprojektowała je tak, aby były w stanie wytrzymać różnorodne warunki, nie są one niezniszczalne. Na przykład partię nasion mogą zniszczyć gwałtowne zmiany temperatury oraz wysoka wilgotność. Na szczęście odpowiednie dbanie o nasiona jest dość proste. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak odpowiednio przechowywać nasiona konopi.

Twoje Nasiona Żyją

Wiele osób zapomina o tym fakcie, ale tak właśnie jest — Twoje nasiona marihuany są żywymi organizmami. Jednak zanim wykiełkują, znajdują się w stanie spoczynku (podobnie jak niektóre zwierzęta, które wchodzą w stan hibernacji). Jak wszystkie żywe stworzenia, nasiona również mogą umrzeć. Przechowując je, musisz im zapewnić optymalne warunki, aby mogły przetrwać do czasu, aż będziesz gotowy, aby pomóc im wykiełkować i je posadzić.

Video id: 747962506

Idealne Warunki Dla Nasion Konopi

Nasiona konopi mają czterech głównych wrogów:
1. Wilgotność
2. Temperaturę
3. Światło
4. Tlen

Należy przechowywać nasiona w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu. O ile to możliwe, przechowuj nasiona w oryginalnym opakowaniu. W Royal Queen Seeds specjalnie zaprojektowaliśmy opakowania, aby chroniły one nasiona do momentu, aż będziesz gotowy, aby je posadzić.

Jeśli Twoje nasiona zostaną wystawione na działanie światła lub doświadczą gwałtownych zmian temperatury, to spowoduje, że zużyją swoje zapasy składników odżywczych zanim je posadzisz w glebie. To z kolei oznacza, że nie będą miały składników odżywczych potrzebnych do wykiełkowania. Natomiast zbyt wysoka wilgotność może spowodować pojawienie się grzybów i pleśni na nasionach.

Wpływ Wilgoci Na Nasiona Konopi

Wilgoć jest jednym z największych zagrożeń dla Twoich nasion. Oto, w jaki sposób różne poziomy wilgotności (wyrażone w % wilgotności względnej) wpływają na nasiona konopi:

 

POZIOMY WILGOTNOŚCI WZGLĘDNEJ

WPŁYW WILGOCI NA NASIONA KONOPI

80 - 100%  Nasiona kiełkują.
40 - 60% Nasiona zwiększają oddychanie i grzyby w miejscu przechowywania nasion stają się znacznym problemem.
20 - 30% Krótkoterminowe przechowywanie.
18 - 20% Średnioterminowe przechowywanie.
12 - 14%  Długoterminowe przechowywanie.
8 - 9% Krótsza żywotność niż nasiona przechowywane w odrobinę wyższej wilgotności.

 

Gdzie I Jak Przechowywać Nasiona Konopi

W przypadku krótkotrwałego przechowywania, zazwyczaj wystarczy ciemna szuflada lub szafka znajdująca się w pokoju o stabilnej temperaturze. Staraj się trzymać nasiona z dala od obszarów w Twoim domu, które są podatne na naturalne zmiany temperatury.

Jeśli na przykład mieszkasz na obszarze o bardzo ciepłych temperaturach w ciągu dnia i chłodnych nocach, spróbuj chronić nasiona przed tymi zmianami i nie przechowuj ich na zewnątrz w szopie ogrodowej lub w garażu.

W długoterminowym przechowywaniu najlepiej trzymać nasiona z środkiem osuszającym, takim jak żel krzemionkowy, w zamkniętym pojemniku w lodówce. Pamiętaj jednak, że częste otwieranie drzwi lodówki może powodować dość dramatyczne zmiany temperatury. Jeśli posiadasz drugą lodówkę, która jest rzadziej używana niż ta znajdująca się w kuchni, użyj jej do przechowywania nasion.

O ile jest to możliwe, przechowuj nasiona konopi w ich oryginalnym opakowaniu. Jeśli otworzysz paczkę nasion i zostanie Ci tylko kilka z nich, włóż je do pojemnika i szczelnie zamknij.

Świetnie w takim przypadku sprawdzą się torebki strunowe, ponieważ można usunąć z nich całe powietrze, tworząc praktycznie całkowicie szczelnie zamknięty pojemnik na nasiona. Po odpowiednim uszczelnieniu, umieść torebkę w ciemnej, plastikowej torbie lub w ciemnym pojemniku, aby odpowiednio ochronić nasiona przed światłem lodówki.

Suche lodówki są najlepsze do przechowywania nasion. Problem pojawia się, kiedy w lodówce jest wilgotność, albowiem wilgotność to najgorszy wróg nasion (gorszy niż temperatura, światło, tlen...). Z tego powodu najlepiej przechowywać nasiona w lodówkach bezszronowych.

Czy Można Przechowywać Nasiona W Zamrażarce?

Tak, nasiona konopi można przechowywać w zamrażarce. Im niższa temperatura, tym wolniej tracą one swoją moc. Jednak mrożenie nasion zwykle wcale nie jest konieczne. Wystarczy, że spełnisz warunki, które opisaliśmy powyżej, a powinieneś być w stanie zachować swoje nasiona przez okres do pięciu lat i nadal mieć wysoki odsetek kiełkowania.

Jak Rozpoznać, Które Nasiona Sadzić, a Które Zachować Na Później?

Kiedy będziesz gotowy do rozpoczęcia procesu kiełkowania, najpierw dokładnie sprawdź nasiona i wybierz te, które mają ślady uszkodzenia łupiny. Łupina nasienna ma na celu ochronę lotnej genetyki znajdującej się wewnątrz. Nasiona z pęknięciami na łupinie są znacznie bardziej wrażliwe i nie powinny być przechowywane.

W Royal Queen Seeds jesteśmy dumni z naszej pracy i chcemy, aby każdy hodowca miał w swoim ogrodzie tylko najlepszą genetykę. Oznacza to, że sprawdzamy wszystkie nasze nasiona przed ich zapakowaniem. Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia nasion pochodzących od RQS, koniecznie skontaktuj się z naszym zespołem obsługi klienta.

JAK ROZPOZNAĆ, KTÓRE NASIONA SADZIĆ, A KTÓRE ZACHOWAĆ NA PÓŹNIEJ?

Wskazówki Dotyczące Kiełkowania Starych Nasion Konopi

Każdy kiedyś znalazł jakieś nasionko na dnie starej szuflady lub szafki. Oto kilka wskazówek dotyczących kiełkowania starych nasion konopi.

  • Wstępne namaczanie we wzbogaconej wodzie gazowanej

Przed rozpoczęciem kiełkowania starych nasion spróbuj namoczyć je w wodzie gazowanej wzbogaconej kwasem fulwowym, przyspieszaczem kiełkowania, nadtlenkiem wodoru lub kwasem giberelinowym. Aby uzyskać najlepsze wyniki, używaj wody o temperaturze pokojowej i mocz nasiona przez 12 godzin w ciemnym miejscu.

  • Lekkie ścieranie

Starsze nasiona często posiadają twardszą łupinę. Delikatne otarcie jej papierem ściernym może pomóc wilgoci i ciepłu przedostać się do nasion w momencie kiełkowania. Spróbuj delikatnie otrzeć nasiona konopi tuż przed namoczeniem, aby pomóc im wykiełkować.

  • Usuń grzbiet nasiona

Grzbiet to ta lekko podwyższona strona nasiona. Podobnie jak inne części łupiny, grzbiet może z czasem stać się wyjątkowo twardy. Delikatne usunięcie go z pomocą ostrego noża również może pomóc w wykiełkowaniu.

  • Delikatnie natnij nasiono

Jako ostatnią próbę, pomocne może okazać się niewielkie nacięcie łupiny nasiona. Nie jest to jednak cudowne lekarstwo i musisz naprawdę uważać, aby nie uszkodzić wnętrza nasiona. Jeśli uszkodzisz embrion, nasiono nigdy nie wykiełkuje.

Pamiętaj, że niektóre stare nasiona po prostu nigdy nie wykiełkują, bez względu na to, jak bardzo będziesz się starać. O ile to możliwe, unikaj kupowania większej ilości nasion niż planujesz zasadzić, aby uniknąć problemów w czasie kiełkowania.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

Kategorie
eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzji