Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Max Sargent

Zbieranie konopi: wybierz właściwy czas

Harvest Time


Wiedza na temat tego, jak prawidłowo zbierać konopie, ma kluczowe znaczenie dla maksymalnego wykorzystania plonów. Po miesiącach uprawy, troski, uwagi i poświęcenia się roślinom, prawidłowe przeprowadzenie (prawie) ostatniego etapu procesu uprawy to minimum, na które zarówno Ty, jak i Twoje rośliny, zasługujecie. Gdy nadejdzie czas żniw, może się wydawać, że praca się skończyła, ale wciąż jest wiele do zrobienia i wiele rzeczy może się nie udać.

Video id: 540076385

Kiedy zbierać marihuanę

Pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć, jeśli chodzi o prawidłowe zbieranie marihuany jest to, kiedy należy się za to zabrać. Jeśli zbierzemy kwiaty zbyt wcześnie, THC nie będzie w pełni rozwinięte. Jeśli zbierzemy je zbyt późno, THC zacznie się rozkładać do CBN. Aby uzyskać maksymalną ilość THC i najmocniejszy haj, musimy zbierać kwiaty we właściwym czasie!

W poniższych sekcjach szczegółowo opisano różne sposoby stwierdzenia tego, czy pąki są gotowe do zbioru.

Karta danych zakupionych nasion

Po pierwsze, kiedy kupujesz nasiona marihuany, powinieneś otrzymać informację na temat tego, kiedy rośliny będą gotowe do zbioru. Zazwyczaj producenci podają liczbę dni lub tygodni potrzebnych na dojrzewanie pąków w pomieszczeniach (np. 55–60 dni; 8–9 tygodni) lub miesiąc czy porę miesiąca przy uprawie na zewnątrz (np. koniec września).

Te informacje nie mówią dokładnie, kiedy nastąpi czas żniw. Raczej należy je traktować jako wskazówkę. Nie zbieraj po 9 tygodniach od rozpoczęcia kwitnienia tylko dlatego, że tak mówi opakowanie nasion. Niektóre rośliny potrzebują więcej czasu, inne mniej. Mimo to, te statystyki powinny pomóc Ci określić, czy wszystko idzie tak, jak powinno.

Żółknięcie liści

Yellow Leaf

Liście wiatrakowe żółkną podczas wzrostu. Jednak gdy cykl życiowy rośliny zbliża się do naturalnego końca, coraz więcej liści zacznie żółknąć, ponieważ roślina przestaje wytwarzać chlorofil i ostatecznie przygotowuje się do śmierci.

Ponownie, to zjawisko nie powie Ci dokładnie, kiedy zbierać kwiaty, ale raczej może być traktowane jako znak, że czas zbiorów jest bliski (lub minął).

Słupki

Pistils

Słupki są bardziej niezawodnym sposobem na stwierdzenie, że roślina jest dojrzała. Te małe, wyłapujące pyłki włoski na początku są białe/ półprzezroczyste. W miarę dojrzewania stają się nieprzejrzyste i przybierają czerwono-brązowe zabarwienie. Ogólnie rzecz biorąc, gdy około 90% słupków zmieni kolor, roślina jest gotowa do zbioru.

Jest to dobry sposób, aby dowiedzieć się, kiedy zacząć zbiory. Jednak nie jest bez wad. Są pewnie czynniki, które mogą powodować, że rośliny stale produkują niedojrzałe słupki, nawet jeśli reszta rośliny jest dojrzała. To może skłonić hodowców do myślenia, że roślina nie jest gotowa do zbioru.

Trichomy

Trichomes

Czerpanie wskazówek z trichomów to najlepszy sposób, aby wiedzieć, kiedy zbierać marihuanę. W końcu to właśnie w trichomach powstaje THC. Aby zobaczyć te struktury wyraźnie, potrzebujesz niedrogiego mikroskopu kieszonkowego.

Najlepiej zbierać kwiaty, kiedy zaobserwujesz:

 • 70% białych,
 • 15% bursztynowych,
 • 15% przezroczystych włosków.

Ta metoda jest bezpieczna, ponieważ trichomy nie kłamią.

Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszym artykułem na temat określania właściwego czasu na zbiór marihuany.

Przygotowania do zbiorów marihuany

Spróbuj przekształcić przestrzeń do uprawy w przestrzeń do zbiorów/ po zbiorach. Temperatura powinna wynosić około 20°C, a wilgotność około 50%.

Najlepszą porą na rozpoczęcie samego procesu zbiorów jest wcześnie rano, w suchy dzień. Jeśli uprawiasz marihuanę na zewnątrz, masz mniejszą kontrolę nad zmiennymi środowiskowymi. Sprawdź więc prognozę pogody i wybierz najbardziej dogodny moment.

Przygotuj niezbędne narzędzia do zbioru marihuany

Aby zbierać konopie, nie potrzebujesz wiele sprzętu. Ale jest kilka narzędzi, których potrzebujesz, aby wszystko poszło gładko:

 • Soczewka powiększająca: mikroskop kieszonkowy, szkło powiększające lub aparat w smartfonie wystarczą. Posłużą one do obserwacji trichomów.
 • Nożyce do przycinania: do przycięcia roślin niezbędne są ostre i solidne nożyce lub nożyczki. Dojrzałe rośliny są twarde i zdrewniałe, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia.
 • Rękawiczki: rękawice ogrodnicze mogą pomóc w obchodzeniu się z żywicznymi gałęziami.
 • Taca: musisz mieć gdzie położyć gałęzie podczas żniw. Wystarczy duża taca lub pudełko.
 • Powierzchnia robocza: jasna i czysta powierzchnia robocza pomoże Ci przejść przez kolejne etapy zbiorów.
 • Wentylator: prosty wentylator oscylacyjny pomaga w cyrkulacji powietrza podczas suszenia marihuany.
 • Wieszaki: pozwalają zawiesić gałęzie marihuany w celu prawidłowego wysuszenia.
 • Suszarka do ziół (opcjonalna): zamiast wieszaków – może pomóc w wysuszeniu marihuany.
 • Słoiki: najlepiej używać szklanych, hermetycznie zamykanych słoików, takich jak słoiki typu mason, aby bezpiecznie zakonserwować zbiory.

Jak zbierać marihuanę: krok po kroku

W tej sekcji wyjaśnimy dokładnie, jak zbierać rośliny marihuany. W zależności od wielkości i ilości posiadanych roślin może to być dość skomplikowany proces, więc przygotuj się na trochę pracy.

1. Obetnij gałęzie

Cut the branches

Odetnij każdą obładowaną pąkami gałąź w pobliżu węzła (tam, gdzie gałąź styka się z główną łodygą). Nie ma potrzeby zbierania gałęzi, które nie mają pąków. Delikatnie ułóż gałęzie na tacy, aby nie uszkodzić kwiatów.

Zetnij całą roślinę

W zależności od wielkości rośliny, możesz obciąć jej gałęzie lub nawet całą roślinę. Jeśli masz bardzo dużą roślinę, znacznie łatwiej jest po prostu przyciąć gałęzie.

Jeśli jednak rośliny są dość małe, wygodne może być ścięcie całej rośliny, a następnie usunięcie gałęzi. Aby ściąć całą roślinę, przytnij ją około 12 cm nad ziemią, pod kątem 45 stopni.

2. Przytnij liście wiatrakowe

Trim Fan Leaves

Liście wiatrakowe to duże liście, które rosną na całej roślinie. Odetnij je i zachowaj wraz z pozostałymi dodatkami do przygotowania herbaty lub masła konopnego.

3. Przytnij liście cukrowe

Trim Sugar Leaves

Przed powieszeniem, musisz przyciąć liście cukrowe, aby zmniejszyć ryzyko zepsucia zbiorów przez pleśń. Liście cukrowe otrzymały swoją nazwę od gęstego pokrycia trichomów – więc wykorzystaj je do czegoś!

Odetnij liście cukrowe bardzo blisko pąków, ale uważaj, aby nie przeciąć samego pąka. Przycinanie to w pewnym sensie sztuka. Przede wszystkim wpływa na sposób wysychania i utwardzania pąków, co z kolei wpływa na ich ostateczną jakość. Oprócz tego dobre wykończenie może nadać pąkom atrakcyjny wygląd. Niektórzy hodowcy nie przejmują się tym tak bardzo, podczas gdy inni traktują to bardzo poważnie.

4. Powieś gałęzie

Hang your branches

Na koniec musisz zawiesić gałęzie. Zawieś je do góry nogami i zapewnij wystarczającą odległość między nimi. Ustaw temperaturę na 20°C, wilgotność względną na 50% i zapewnij ciemność, ponieważ światło może uszkodzić THC. Użyj oscylującego wentylatora, aby utrzymać przepływ powietrza w pomieszczeniu i zmniejszyć ryzyko gnicia pąków.

Dołóż wszelkich starań, aby przestrzeń była wolna od szkodników i zanieczyszczeń.

5. Zbierz pozostałości

Gdziekolwiek położyłeś gałęzie (tace i powierzchnie robocze) prawdopodobnie pojawią się opadłe trichomy. Zbierz je i użyj do zrobienia masła konopnego lub zmieszaj je z istniejącym zapasem kiefu. Nie marnuj niczego!

Zbieranie różnych odmian marihuany

Jeśli uprawiasz marihuanę, musisz nauczyć się rozpoznawać, kiedy rośliny są gotowe do zbiorów. Odmiany dojrzewają w różnym tempie, więc zgadywanie nie wystarczy. Na przykład najszybsze odmiany automatyczne mogą być gotowe w ciągu 7 tygodni od wykiełkowania, podczas gdy najwolniejsze rośliny sativa mogą potrzebować 15 tygodni na dojrzewanie po rozpoczęciu kwitnienia! Zrozumienie poszczególnych roślin i ich wskazówek jest więc koniecznością.

Jeśli Dolne Pąki Nie Są Jeszcze W Pełni Dojrzałe, Wypróbuj Metody Stopniowych Zbiorów

Jeśli kwiaty znajdujące się w pobliżu baldachimu posiadają znaczną liczbę mętnych i bursztynowych trichomów, co oznacza, że są dojrzałe oraz gotowe do zbiorów, ale kryształy na dolnych pąkach są nadal przejrzyste i dalekie od gotowości, możesz zastosować technikę stopniowych zbiorów, aby mieć pewność, że każdy pąk, który zetniesz jest idealnie dojrzały.

Ta metoda, zwana również progresywnymi zbiorami lub zbiorami częściowymi, jest tak prosta, że będziesz zaskoczony faktem, że sam na nią nie wpadłeś. Po prostu odetnij poszczególne, gotowe do zbiorów pąki, oraz pozostałe gałęzie i liście, aby wystawić mniej dojrzałe kwiaty na większe ilości światła i wypatruj sygnałów ich gotowości do zbiorów.

Większość roślin hodowanych indoor wymaga tylko dwóch cykli zbioru progresywnego, w odstępie około dwóch tygodni, ale większe rośliny mogą potrzebować nieco więcej czasu.

Zwróć uwagę na to, że większość roślin dojrzewa od góry do dołu, ze względu na to, że baldachim otrzymuje większe ilości światła, a więcej lumenów zwykle oznacza szybsze dojrzewanie. Jednak oczywiście każda roślina jest inna i może znaleźć się osobliwy fenotyp konopi, który dojrzewać będzie od dołu do góry. Niektóre rośliny natomiast dojrzewają równomiernie i nie nadawać się będą do przeprowadzenia częściowych zbiorów.

Czas żniw!

Czas Na Przycinanie Kwiatów

Przycinanie to następny krok. To niezbędny proces, aby „uporządkować” pąki i zapobiec wypełnieniu słoików liśćmi cukrowymi. Wszystko, czego potrzebujesz to blat, tacka, lateksowe rękawiczki oraz nożyczki. Są dwa sposoby przycinania zbirów: na mokro i na sucho.

Przycinanie na mokro (ang. _wet trimming_) to przycinanie kwiatów natychmiast po zebraniu plonów. Zmniejsza prawdopodobieństwo powstania pleśni, albowiem wszystkie liście cukrowe zostaną usunięte przed suszeniem, co zapobiegnie uwięzieniu wilgoci. Wadą tej metody jest to, że to bardzo lepki proces. Rękawiczki to mus. Ale jest jedna zaleta — możesz zrobić hasz z żywicy, która przyklei się do nożyczek.

Przycinanie na sucho (ang. _dry trimming_) ma miejsce po wysuszeniu kwiatów. Ta metoda jest lepsza w środowisku o niskiej wilgotności, z mniejszą szansą powstania pleśni. Przycinanie na sucho skutkuje również tym, że pąki są bardziej zbite oraz bardziej kompaktowe, co ceni wielu hodowców.

Niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujesz, zadanie będzie takie samo. Możesz przycinać liście cukrowe przy pąkach, kiedy te są wciąż na gałęziach albo możesz usuwać pojedyncze pąki i czyścić je oddzielnie. Ale upewnij się, że zachowasz liście cukrowe, ponieważ można ich użyć do zrobienia haszu lub innych ekstraktów.

Czas żniw!

Wysusz Swoje Pąki

Następnym krokiem jest wysuszenie pąków. Suszenie konopi jest kluczowe — pozbędziesz się w ten sposób wilgoci z zewnątrz pąków i zapobiegniesz powstawaniu pleśni. Poza tym palenie mokrego zioła nie jest przyjemne. Zanim zaczniesz suszyć, przeznacz na to określone miejsce. Może być to wolny pokój albo nawet namiot, którego używałeś do uprawy. Jeśli zostawiłeś kwiaty na gałęziach, to będziesz musiał rozwiesić sznurek do suszenia, abyś miał na czym je powiesić. W innym przypadku umieść pąki na tacce do suszenia.

Dla optymalnych rezultatów konopie powinny być suszone powoli. Może wydawać się prostszym wrzucenie ich do pieca, ale to jedynie zredukuje smak. Terpeny, substancje chemiczne nadające konopiom ich smak, są lotne i rozkładają się w wysokich temperaturach. Aby rozpocząć suszenie, będziesz musiał osiągnąć temperaturę około 21°C i wilgotność względną rzędu 50%. Umieść higrometr w miejscu suszenia, aby mierzyć obydwa te czynniki. Jeśli odczyty są zbyt wysokie, użyj wentylatorów, klimatyzacji albo osuszacza. Jeśli są zbyt niskie, zainstaluj grzejnik oraz nawilżacz.

Suszenie najczęściej zajmuje 2–7 dni. Sprawdzaj kwiaty dokładnie każdego dnia i dotykaj je, aby ocenić poziom wilgoci. Gałązki i kwiaty powinny łamać się pod naciskiem, a nie wyginać — wtedy czas na następny krok.

Video id: 484380359

Curing Dla Gładkiego Palenia

Paliłeś kiedyś świetnie wyglądające zioło, które niemal rozrywa gardło? To znak, że nie poddano konopi procesowi curingu. Curing znacznie wydłuża ostatni etap uprawy, ale dzięki niemu zbiory zyskają na jakości. To przedłużony proces suszenia, który usuwa wilgoć z wnętrz kwiatów, czego samo suszenie nie może osiągnąć.

Curing polepszy smak Twoich plonów i nagrodzi Cię lekkim, przyjemnym paleniem. Dokonuje tego poprzez rozbicie molekuł takich jak chlorofil, które podrażniają układ oddechowy.

Curing zwiększy również moc Twoich plonów. Zanim pąki zostaną podgrzane przy paleniu, waporyzacji lub gotowaniu, THC występuje pod postacią THCA. Ten kwas kannabinoidowy jest rozbijany (dekarboksylowany) w THC pod wpływem wysokiej temperatury albo czasu. Curing wspiera ten proces i powoli zwiększa poziomy THC.

To tak naprawdę prosty i niewymagający uwagi proces. Potrzebujesz jedynie kilku słoików do wekowania — wystarczająco dużo, aby pomieścić całe Twoje zbiory.

Video id: 509743497

Napełnij luźno każdy słoik do około 75% pojemności, szczelnie zamknij i ustaw w chłodnym, ciemnym miejscu. Początkowo wilgoć będzie wydostawała się z środka pąków, przez co zapasy będą sprawiały wrażenie ponownie nawilżonych. Otwierając słoiki na kilka minut kilka razy każdego dnia — proces znany jako „odbijanie” — wypuścisz tą wilgoć oraz pozwolisz na wymianę powietrza na świeże. Powtarzaj ten proces przez pierwszy tydzień.

W drugim i trzecim tygodniu będziesz musiał otwierać słoiki jedynie raz dziennie na kilka minut. Po trzech tygodniach Twoje kwiaty będą gotowe i ich palenie będzie przyjemnością. Hodowcy o dużej cierpliwości decydują się na wydłużenie okresu curingu do ośmiu tygodni, aby zmaksymalizować smak i moc. Jeśli planujesz przechowywanie marihuany przez dłuższy okres czasu pamiętaj, że możesz przeprowadzać curing do sześciu miesięcy bez szkody dla Twoich zapasów.

Over and under-watering

Czas żniw!
Czas żniw!
Czas żniw!
Czas żniw!

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Przewodnik po uprawie – wyszukiwarka treści

Kategorie
eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37804 recenzji