Czas żniw!

Czas żniw!

Poznaj każdy krok procesu zbiorów konopi i przygotowywania plonów.


Czas zbiorów może wydawać się końcem długiej podróży. Twoje pąki dojrzały i czas na palenie, prawda? Niestety będziesz się musiał jeszcze trochę wstrzymać. Pozostaje sporo do zrobienia. Trzeba przyciąć i wysuszyć pąki oraz przeprowadzić curing, aby zapewnić jedwabiście gładkie palenie. Wysiłek włożony teraz pozwoli Ci na wyeliminowanie nieprzyjemnych, ostrych smaków oraz przechowywanie zapasów przez długi okres czasu.

Zbiory nie są tak proste, jak zerwanie pąków ich wysuszenie. Istnieją pewne niuanse i im dokładniejsze będzie Twoje wyczucie odpowiedniego czasu, tym lepiej. Zebranie pąków w różnych momentach będzie skutkować różnymi poziomami THC, a curing w odpowiedniej wilgotności będzie mieć ogromny wpływ na odporność na pleśń.

Ten poradnik pomoże Ci na każdym kroku zbiorów, aby zapewnić zdrowe i mocne zapasy.

Video id: 540076385

KIEDY JEST ODPOWIEDNI CZAS NA ZBIORY?

Pierwszym krokiem w procesie zbiorów jest odcięcie kwiatów od gałęzi Twoich roślin. Ale kiedy jest na to odpowiednia pora? No cóż, to zależy. Zbiory w różnych momentach drastycznie zmienią charakterystykę Twoich kwiatów. Wszystko — od smaku do działania psychoaktywnego — może ulec zmianie w zależności od tego, jak wcześnie lub jak późno zdecydujesz się na zbiory.

Ogólnie rzecz biorąc każda odmiana ma własny szacunkowy czas kwitnienia. Ta statystyka może być przydatna w przygotowaniach do zbiorów, ale nie zawsze jest dokładna. Czynniki środowiskowe mogą wydłużyć lub skrócić fazę kwitnienia. Odmiany indica dojrzewają szybciej i kwitną 6–8 tygodni, podczas gdy odmiany sativa najczęściej potrzebują 8–12 tygodni.

Jest jeszcze inny sposób, żeby zorientować się, że zbliża się czas na zbiory. Podstawowa wiedza o anatomii roślin może pomóc hodowcom rozpoznać te zmiany. Określone części rośliny zaczną zmieniać wygląd w miarę dojrzewania. Zamiast polegać na zgadywaniu, możesz wykorzystać te botaniczne znaki. Najpierw musisz poznać pewne tkanki, gruczoły oraz organy, żebyś wiedział, na co zwracać uwagę.

LIŚCIE WIATRAKOWE ZACZYNAJĄ ŻÓŁKNĄĆ

Żółte liście to najczęściej oznaka niedoboru substancji odżywczych albo obecności patogenu, jednakże jest to całkowicie normalne pod koniec kwitnienia. Liście wiatrakowe są duże i szerokie i pojawiają się w fazie wegetatywnej. Działają jak panele słoneczne, które zmieniają światło w cukry potrzebne do wytwarzania energii. Kiedy zbliżają się zbiory, liście wiatrakowe zaczną żółknąć i mogą nawet odpaść. Nie ma powodów do niepokoju. Dzieje się tak, ponieważ rośliny ignorują je, aby przeznaczyć jak najwięcej energii dla kwiatów.

LIŚCIE WIATRAKOWE ZACZYNAJĄ ŻÓŁKNĄĆ

TRICHOMY ZACZYNAJĄ ZMIENIAĆ WYGLĄD

Trichomy to malutkie, lśniące gruczoły w kształcie grzybów, które można dostrzec na liściach cukrowych i kwiatach. Te małe fabryki chemiczne wytwarzają kannabinoidy oraz terpeny w postaci lepkiej żywicy. W środowisku naturalnym te substancje chronią rośliny przez upałem, drapieżnikami oraz szkodnikami. Ala dla hodowców ta żywica to główny powód dla uprawy zioła.

Monitorowanie trichomów pozwoli na precyzyjne sprawdzenie, jak blisko są Twoje kwiaty do pełnego dojrzenia. W ten sposób hodowcy mogą również określić moment zbiorów odpowiedni dla ich indywidualnych preferencji.

Trichomy są widoczne gołym okiem, ale będziesz potrzebować szkła powiększającego, żeby dokładnie im się przyjrzeć. Wystarczy niedrogie szkło powiększające, wybiera je wielu hodowców z ograniczonym budżetem. Hodowcy-fotografowie mogą robić zdjęcia przy pomocy soczewki makro. To również pozwoli im śledzić zmiany koloru w miarę upływu czasu. Hodowcy komercyjni i ci z większą ilością gotówki mogą zdecydować się na mikroskop. Te laboratoryjne urządzenia dają bardzo szczegółowy obraz struktury i koloru trichomów.

Trichomy są jasne i przejrzyste we wczesnym etapie kwitnienia. Oznacza to, że wciąż są młode i wytwarzają niskie poziomy kannabinoidów. Kwiaty również będą fizycznie mniejsze — to oczywisty znak, że jeszcze nie czas na zbiory.

Później te gruczoły staną się mniej przejrzyste i nabiorą koloru mleka. Ta zmiana wskazuje na podwyższoną produkcję kannabinoidów. Przyglądaj im się uważnie, aby spostrzec kiedy ten „mleczny” kolor zacznie dominować. Trichomy osiągną maksymalną produkcję THC, kiedy ponad połowa z nich przestanie być przejrzysta. Pąki zebrane w tym czasie dadzą mocny haj z efektem euforii oraz zwiększoną energię.

Jeśli preferujesz bardziej relaksujące i uspokajające efekty palenia, poczekaj aż trichomy nabiorą bursztynowego koloru. To wskazuje na niższe poziomy THC i większe ilości CBN, kannabinoidu wytwarzanego, kiedy THC się rozpada.

TRICHOMY ZACZYNAJĄ ZMIENIAĆ WYGLĄD

KIELICHY STAJĄ SIĘ BARDZIEJ PULCHNE

Kielich to pierwsza część kwiatu konopi, która wychodzi z węzła. Zaczyna życie jako pęk małych liści, aby z czasem rozwinąć w pełni uformowane kwiaty. Pozostają u podstawy każdego pąka i mieszczą w sobie organy rozrodcze. Kielichy to część kwiatu konopi zawierająca najwięcej żywicy, a ich zadaniem jest zapewnianie podpory strukturalnej, aby pąki nie zostały zwiane przez silne wiatry albo wydziobane przez skrzydlate drapieżniki.

Kielichy zaczynają zaokrąglać się, kiedy pąki dojrzewają. Dzieje się tak, ponieważ przygotowują się one do przechowywania nasion w przypadku udanego zapylenia przez męską roślinę. Rutynowo sprawdzaj kielichy za pomocą wybranego przyrządu powiększającego, aby monitorować ich rozmiar.

KIELICHY STAJĄ SIĘ BARDZIEJ PULCHNE

SŁUPKI STAJĄ SIĘ CIEMNIEJSZE

Słupki to przypominające antenki organy rozrodcze, które wystają z kielichów. Te struktury mają za zadanie łapanie pyłku wydzielanego przez rośliny męskie. Są bramą do zapłodnienia — rośliny żeńskie zaczną wytwarzać nasiona, kiedy słupki spełnią swoją misję.

Większość hodowców stara się uniknąć zapłodnienia w celu uzyskania wysokiej jakości kwiatów, jednakże słupki przydają się też do określania stopnia dojrzewania. Młode kwiaty mają jasne, białe słupki, które z upływem czasu powoli ciemnieją, a następnie osiągają pomarańczowo-brązowy kolor. Produkcja THC jest najczęściej najwyższa, kiedy 70% słupków zmieniło kolor. Kiedy około 90% słupków posiada ciemny kolor, poziom THC spada i wzrasta poziom CBN. Pamiętaj jednak, że to szacunkowe obliczenia.

SŁUPKI STAJĄ SIĘ CIEMNIEJSZE

JEŚLI DOLNE PĄKI NIE SĄ JESZCZE W PEŁNI DOJRZAŁE, WYPRÓBUJ METODY STOPNIOWYCH ZBIORÓW

Jeśli kwiaty znajdujące się w pobliżu baldachimu posiadają znaczną liczbę mętnych i bursztynowych trichomów, co oznacza, że są dojrzałe oraz gotowe do zbiorów, ale kryształy na dolnych pąkach są nadal przejrzyste i dalekie od gotowości, możesz zastosować technikę stopniowych zbiorów, aby mieć pewność, że każdy pąk, który zetniesz jest idealnie dojrzały.

Ta metoda, zwana również progresywnymi zbiorami lub zbiorami częściowymi, jest tak prosta, że będziesz zaskoczony faktem, że sam na nią nie wpadłeś. Po prostu odetnij poszczególne, gotowe do zbiorów pąki, oraz pozostałe gałęzie i liście, aby wystawić mniej dojrzałe kwiaty na większe ilości światła i wypatruj sygnałów ich gotowości do zbiorów.

Większość roślin hodowanych indoor wymaga tylko dwóch cykli zbioru progresywnego, w odstępie około dwóch tygodni, ale większe rośliny mogą potrzebować nieco więcej czasu.

Zwróć uwagę na to, że większość roślin dojrzewa od góry do dołu, ze względu na to, że baldachim otrzymuje większe ilości światła, a więcej lumenów zwykle oznacza szybsze dojrzewanie. Jednak oczywiście każda roślina jest inna i może znaleźć się osobliwy fenotyp konopi, który dojrzewać będzie od dołu do góry. Niektóre rośliny natomiast dojrzewają równomiernie i nie nadawać się będą do przeprowadzenia częściowych zbiorów.

JEŚLI DOLNE PĄKI NIE SĄ JESZCZE W PEŁNI DOJRZAŁE, WYPRÓBUJ METODY STOPNIOWYCH ZBIORÓW

CZAS NA PRZYCINANIE KWIATÓW

Przycinanie to następny krok. To niezbędny proces, aby „uporządkować” pąki i zapobiec wypełnieniu słoików liśćmi cukrowymi. Wszystko, czego potrzebujesz to blat, tacka, lateksowe rękawiczki oraz nożyczki. Są dwa sposoby przycinania zbirów: na mokro i na sucho.

Przycinanie na mokro (ang. _wet trimming_) to przycinanie kwiatów natychmiast po zebraniu plonów. Zmniejsza prawdopodobieństwo powstania pleśni, albowiem wszystkie liście cukrowe zostaną usunięte przed suszeniem, co zapobiegnie uwięzieniu wilgoci. Wadą tej metody jest to, że to bardzo lepki proces. Rękawiczki to mus. Ale jest jedna zaleta — możesz zrobić hasz z żywicy, która przyklei się do nożyczek.

Przycinanie na sucho (ang. _dry trimming_) ma miejsce po wysuszeniu kwiatów. Ta metoda jest lepsza w środowisku o niskiej wilgotności, z mniejszą szansą powstania pleśni. Przycinanie na sucho skutkuje również tym, że pąki są bardziej zbite oraz bardziej kompaktowe, co ceni wielu hodowców.

Niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujesz, zadanie będzie takie samo. Możesz przycinać liście cukrowe przy pąkach, kiedy te są wciąż na gałęziach albo możesz usuwać pojedyncze pąki i czyścić je oddzielnie. Ale upewnij się, że zachowasz liście cukrowe, ponieważ można ich użyć do zrobienia haszu lub innych ekstraktów.

CZAS NA PRZYCINANIE KWIATÓW

WYSUSZ SWOJE PĄKI

Następnym krokiem jest wysuszenie pąków. Suszenie konopi jest kluczowe — pozbędziesz się w ten sposób wilgoci z zewnątrz pąków i zapobiegniesz powstawaniu pleśni. Poza tym palenie mokrego zioła nie jest przyjemne. Zanim zaczniesz suszyć, przeznacz na to określone miejsce. Może być to wolny pokój albo nawet namiot, którego używałeś do uprawy. Jeśli zostawiłeś kwiaty na gałęziach, to będziesz musiał rozwiesić sznurek do suszenia, abyś miał na czym je powiesić. W innym przypadku umieść pąki na tacce do suszenia.

Dla optymalnych rezultatów konopie powinny być suszone powoli. Może wydawać się prostszym wrzucenie ich do pieca, ale to jedynie zredukuje smak. Terpeny, substancje chemiczne nadające konopiom ich smak, są lotne i rozkładają się w wysokich temperaturach. Aby rozpocząć suszenie, będziesz musiał osiągnąć temperaturę około 21°C i wilgotność względną rzędu 50%. Umieść higrometr w miejscu suszenia, aby mierzyć obydwa te czynniki. Jeśli odczyty są zbyt wysokie, użyj wentylatorów, klimatyzacji albo osuszacza. Jeśli są zbyt niskie, zainstaluj grzejnik oraz nawilżacz.

Suszenie najczęściej zajmuje 2–7 dni. Sprawdzaj kwiaty dokładnie każdego dnia i dotykaj je, aby ocenić poziom wilgoci. Gałązki i kwiaty powinny łamać się pod naciskiem, a nie wyginać — wtedy czas na następny krok.

Video id: 484380359

CURING DLA GŁADKIEGO PALENIA

Paliłeś kiedyś świetnie wyglądające zioło, które niemal rozrywa gardło? To znak, że nie poddano konopi procesowi curingu. Curing znacznie wydłuża ostatni etap uprawy, ale dzięki niemu zbiory zyskają na jakości. To przedłużony proces suszenia, który usuwa wilgoć z wnętrz kwiatów, czego samo suszenie nie może osiągnąć.

Curing polepszy smak Twoich plonów i nagrodzi Cię lekkim, przyjemnym paleniem. Dokonuje tego poprzez rozbicie molekuł takich jak chlorofil, które podrażniają układ oddechowy.

Curing zwiększy również moc Twoich plonów. Zanim pąki zostaną podgrzane przy paleniu, waporyzacji lub gotowaniu, THC występuje pod postacią THCA. Ten kwas kannabinoidowy jest rozbijany (dekarboksylowany) w THC pod wpływem wysokiej temperatury albo czasu. Curing wspiera ten proces i powoli zwiększa poziomy THC.

To tak naprawdę prosty i niewymagający uwagi proces. Potrzebujesz jedynie kilku słoików do wekowania — wystarczająco dużo, aby pomieścić całe Twoje zbiory.

Video id: 509743497

Napełnij luźno każdy słoik do około 75% pojemności, szczelnie zamknij i ustaw w chłodnym, ciemnym miejscu. Początkowo wilgoć będzie wydostawała się z środka pąków, przez co zapasy będą sprawiały wrażenie ponownie nawilżonych. Otwierając słoiki na kilka minut kilka razy każdego dnia — proces znany jako „odbijanie” — wypuścisz tą wilgoć oraz pozwolisz na wymianę powietrza na świeże. Powtarzaj ten proces przez pierwszy tydzień.

W drugim i trzecim tygodniu będziesz musiał otwierać słoiki jedynie raz dziennie na kilka minut. Po trzech tygodniach Twoje kwiaty będą gotowe i ich palenie będzie przyjemnością. Hodowcy o dużej cierpliwości decydują się na wydłużenie okresu curingu do ośmiu tygodni, aby zmaksymalizować smak i moc. Jeśli planujesz przechowywanie marihuany przez dłuższy okres czasu pamiętaj, że możesz przeprowadzać curing do sześciu miesięcy bez szkody dla Twoich zapasów.


Rész. 1: Csíráztatás. Teljes útmutató a kannabiszmagok csíráztatásához.

Rész. 2: Vegetatív szakasz. Növekedési vagy vegetatív szakasz.

Rész. 3: Virágzási periódus. Kannabisz virágzási periódus.

Rész. 4: Blooming last hete. Po tygodniach narastającego podekscytowania, długo oczekiwany moment żniw jest wreszcie w zasięgu ręki.

MASZ 18 LAT LUB WIĘCEJ?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.