Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

Przewodnik po ostatnich tygodniach kwitnienia konopi

Przewodnik po ostatnich tygodniach kwitnienia konopi

TWOJE KONOPIE SĄ NIEMAL GOTOWE DO ZBIORÓW

Po tygodniach rosnącej ekscytacji, długo wyczekiwany moment zbiorów jest w końcu w zasięgu ręki. Pierwsze trzy tygodnie kwitnienia szykno mineły, a rośliny przeszły prawdziwą transformację. Pojawiły się białe słupki, tworząc podstawę pąków, których nie możesz się doczekać.

Po kwitnieniu przez około pięć tygodni, na Twoich konopiach są teraz solidne pąki ociekające kannabinoidami, które wciąż rosną i rozszerzają się — ale największą część rozwoju już mają za sobą. Twoje kwitnące rośliny wciąż powinny być piękne i zielone, kiedy Twoje damy produkują THC na pełnych obrotach. Liście wokół pąków stają się również bardziej lepkie i wiele bogatych w THC trichomów powstających na nich będzie można później wykorzystać do zrobienia haszu.

Ponieważ zbiory są tuż za zakrętem, dobrze jest zatrzymać jakiekolwiek liście wiatrakowe, które przytniesz ze swoich roślin, albowiem one też zawierają THC i mogą być następnie wykorzystane do zrobienia haszu lub kiefu. Więcej o tym w naszym dziale o zbiorach.

Stosowanie Nawozów Stymulujących Kwitnienie

O ile dobrze opiekowałeś się swoimi roślinami, dobrze je podlewałeś i nie podawałeś za dużo odżywek, to sam widok Twojego ogrodu powinien sprawiać, że ślinka Ci zacznie cieknąć. Nie ważne, czy uprawiasz indoor pod oświetleniem albo outdoor pod słońcem, to kryształki żywicy na całych Twoich roślinach będą lśnić i tańczące w świetle.

Kwitnące rośliny konopi potrzebują więcej fosforu i potasu, więc warto dać im PK 13/14, jako dodatkową stymulację do wytwarzania kwiatów. Te substancje można znaleźć w każdej podstawowej mieszance odżywczej, ale w mniejszych ilościach. Z dodatkowym PK 13/14 możesz uzyskać bardziej zbite i kompaktowe pąki. Jeśli zaczynasz dopiero przygodę z uprawianiem, najlepiej będzie zacząć od podstawowych odżywek dla konopi z azotem, fosforem i potasem, z dodatkiem PK 13/14 jako stymulatorem kwitnienia oraz ukorzenienia.

Z tymi podstawowymi produktami, będziesz mógł uzyskać świetne zbiory. Jeśli rośliny są zdrowe, to możesz zastosować dodatkowe produkty, takie jako stymulator kwitnienia i/ lub środki wzmacniające oraz enzymy. Jednak jeśli Twoje rośliny kiepsko sobie radzą, to nie ma za dużo sensu dodawania tych często drogich produktów, albowiem mogą pomóc jedynie wtedy, gdy wszystko idzie gładko. Ponieważ nowicjusze popełniają błędy, te produkty najprawdopodobniej byłyby przesadą i nie są tak naprawdę potrzebne.

Enzymy zajmują się redukcją akumulacji soli w Twojej glebie, do której może dojść przy podawaniu dodatkowych substancji odżywczych. Przy używaniu tej samej butelki odżywki przez jakiś czas, możesz czasem zauważyć biały, krystaliczny nalot na górze. To te same sole, które również akumulują się w Twoich donicach wraz z upływem czasu. Jeśli uprawiasz używając organicznych substancji odżywczych, możesz zredukować akumulacje tych soli, albowiem zawierają one znacznie niższe poziomy minerałów.

Nawozy Stymulujące Kwitnienie: Zalety I Wady

Zalety

• Mogą korzystnie wpłynąć na rozwój pąków;
• Mogą zmaksymalizować zbiory;
• Mogą korzystnie wpłynąć na moc i smak.

Ostatnie tygodnie kwitnienia

Wady

• Nie są bardzo przydatne dla początkujących hodowców konopi;
• Nie są potrzebne, jeśli już stosujesz podstawowe odżywki dla konopi;
• Mogą zwiększyć ryzyko przekarmienia;
• Dodatkowe koszty.

Ostatnie tygodnie kwitnienia

OObliczanie Czasu Kwitnienia Przy Użyciu Rozmiarów Donic

Idealny rozmiar donicy będzie zależeć od tego, ile roślin uprawiasz oraz ilość dni/ tygodni fazy wegetatywnej, jakie im zapewniasz. Te dwa czynniki są często powiązane ze sobą: jeśli masz większą liczbę roślin do upchnięcia w małym pokoju, to potrzebujesz mniejszych donic i mniej czasu na wzrost. Na przykład, jeśli masz 16 roślin na metr kwadratowy i zapewnisz im fazę wegetatywną w granicach 5–9 dni, to rośliny będą szczęśliwe w 5-litrowych donicach.

Jeśli zredukowałbyś tą liczbę do 10 roślin i pozwolił im na odrobinę dłuższą fazę wzrostu rzędu 10–14 dni, to rośliny będą potrzebowały donic o pojemności 7–11 litrów. Im mniej roślin uprawiasz, tym większe donice możesz stosować i dawać im więcej czasu na wzrost. Koniec końców,plony będą mniej więcej takie same przy zastosowaniu którejkolwiek metody. Jedyną różnicą jest czas, jaki musi minąć do zbiorów.

Osoba z 16 roślinami z przeciętnym czasem kwitnienia 8 tygodni będzie potrzebowała około dwóch miesięcy i pięciu dni od początku do końca.

Jeśli masz 10 roślin, zajmie to około dwóch miesięcy i dwóch tygodni. Innymi słowy, osiągnięcie takich samych zbiorów zajmie Ci więcej czasu. Zwłaszcza hodowcy komercyjni przykładają wagę do jak najkrótszego oczekiwania na zbiory. Dlatego często wciskają 20 roślin na metr kwadratowy i zapewniają im tylko 1–3 dni na fazę wegetatywną, w zależności od stosowanego podłoża. W ten sposób mogą dokonywać zbiorów co dwa miesiące, jeśli używają odmiany, która będzie gotowa w 8 tygodni. Ogólnie, rośliny z większym wpływem genów sativa potrzebują więcej czasu na kwitnienie, niż te z dominacją genów indica.

Twój wybór nasion konopi może być podyktowany wymaganym przez nie czasem kwitnienia, jak również innymi czynnikami, takimi jak smak lub efekty. Jeśli szukasz bardziej "radosnego" haju, zamiast ciężkiego fizycznego upalenia, najprawdopodobniej będziesz chciał krzyżówkę z dominacją genów sativa, która będzie dłużej kwitnąć, najczęściej w granicach 8–12 tygodni. Nawet wtedy nie zapominaj, że każda roślina jest wyjątkowa. Zawsze mogą zdarzyć się okazy wcześnie, średnio i późno kwitnące w Twoim konopnym ogrodzie, nawet z tej samej odmiany i tych samych nasion.

Jeśli przeczytasz gdzieś, że określona odmiana jest "bardzo równomierna", to znaczy że nie będzie dużej różnicy w czasie zbiorów pomiędzy okazami z tej samej partii. W tym przypadku, możesz spodziewać się, że 80% roślin będzie gotowa do zbiorów o mniej więcej tej samej porze. Ale są również odmiany o mniejszej równomierności i większych różnicach w czasach kwitnienia. Powinieneś wziąć to pod uwagę przy wyborze określonej odmiany konopi.

Kontrola Klimatu

Kwitnące kwiaty konopi potrzebują określonych warunków klimatycznych, aby dobrze się rozwijać. Niezależnie od etapu wzrostu, konopie potrzebują dobrej wentylacji, aby były zdrowe. Jeśli chodzi o wilgotność, kwitnące rośliny potrzebują znacznie mniej wilgoci w powietrzu, niż sadzonki albo rośliny we wczesnej fazie wegetatywnej.

Idealna Wilgotność

W fazie kwitnienia powinieneś celować we względną wilgotność około 40–55%. Najprostszym sposobem na osiągnięcie tego, bez nawilżacza powietrza, jest zamontowanie przełącznika z regulacją do Twojego wentylatora odprowadzającego. Z regulatorem możesz regulować prędkość odprowadzania powietrza i w ten sposób wpłynąć na klimat w Twoim grow roomie. Co więcej, wentylator bez regulacji zawsze działa na pełnej prędkości, nawet gdy nie jest to potrzebne. To nie tylko marnotrawstwo elektryczności, ale generuje również więcej hałasu, niż to potrzebne.

Z prostym włącznikiem z regulacją, możesz ustawić Twój wentylator odprowadzający, aby odprowadzał mniej wilgotnego powietrza w ciągu pierwszych kilku tygodni wzrostu wegetatywnego, żeby Twoje młode rośliny rozwijały się szybciej. Kiedy tylko rośliny podrosną, może pozwolić na większe odprowadzanie, albowiem będą wytwarzać więcej wilgoci. Tak właściwie, to kiedy Twoje rośliny będą w pełni kwitnąć około czwartego tygodnia kwitnienia, powinieneś upewnić się, że Twoje rośliny nie są wystawione na więcej, niż 50-55% względnej wilgotności.

Ostatnie tygodnie kwitnienia

Sprawdzanie, Czy Nie Ma Pleśni

Zbyt wysoka wilgotność w ostatnich kilku tygodniach wzrostu może doprowadzić do powstania pleśni na Twoich pąkach. Jest tak, ponieważ wilgoć jest zatrzymywana wewnątrz, tworząc idealne środowisko do powstawania wielu patogenów. Warto zauważyć, że odmiany wytwarzające szczególnie twarde pąki mają większe ryzyko wytworzenia pleśni, niż te z bardziej przewiewną strukturą.

Kiedy zauważysz pleśń na pąku możesz uważać go za straconego, albowiem pleśń długo siała zniszczenie wewnątrz, zanim stała się widoczna na zewnątrz. Jeśli w dobrze rozwiniętym pąku zobaczysz dziwny, żółty listek wystający z środka, to najlepiej delikatnie go wyciągnij. Jeśli listek wychodzi łatwo, to prawdopodobnie pąk jest zainfekowany. Tak więc lepiej upewnij się, że masz dobry przepływ powietrza wokół swoich roślin w ostatnich tygodniach kwitnienia. Jeśli masz wątpliwości, zainwestuj w osuszacz.

Wentylacja

Oprócz poziomu wilgotności, ruchome powietrze generalnie robi dużą różnice w zdrowiu Twoich roślin. System odprowadzający albo stojący wentylator nie tylko zapewniają, że ciepłe, wilgotne powietrze jest odprowadzane, ale zapewnią również, że świeże, bogate w CO₂ powietrze jest zasysane do grow roomu. Rośliny będą potrzebowały świeżego powietrza, że rosnąć i kwitnąć w optymalnym tempie. Jeśli uprawiasz w szafie lub w podobnie małej przestrzeni możesz nawet nie mieć miejsca na wentylator, ale postaraj się przynajmniej trzymać drzwi otwarte, aby pozwolić trochę na wymianę świeżego powietrza.

Gdy Twój wentylator odprowadzający jest podłączony do włącznika z regulacją, możesz kontrolować środowisko w Twoim growroomie o wiele lepiej, dla wyższych plonów oraz najwyższej jakości zbiorów.

X

Porady Na Temat Ograniczenia Poziomu Hałasu

Jeśli uprawiasz indoor, hałas z wentylatorów odprowadzających może być problemem. Ale nie martw się, jest kilka sposobów na zredukowanie go. Jak już wspominaliśmy, pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić jest sprawienie sobie włącznika z regulacją, aby kontrolować prędkość (tak więc emitowany hałas) Twoich wentylatorów. Prosta redukcja do 75–80% mocy może zrobić duża różnicę.

To również oznacza, że lepiej sprawić sobie wentylator o większej mocy, niż potrzeba, niż tak, który ma jej za mało. Jeśli masz duży wentylator odprowadzający, możesz po prostu zredukować jego prędkość, żeby tak nie hałasował. Jeśli to nie pomoże, możesz spróbować umieścić wentylatory w pudełku z wygłuszeniem. Jeśli podłączysz rurę do wentylatora, to również zrobi dużą różnicę, albowiem dźwięk nie będzie od razu rozpraszany, ale będzie biegł rurą.

Jeśli wszystkie te sposoby dalej nie pomogą w zmniejszeniu hałasu, zawsze możesz założyć tłumik na Twój wentylator. Wyglądają podobnie do filtrów węglowych, z metalową tubą, którą przyczepiasz do Twojego wentylatora. Następnie możesz przymocować zwykłą rurę elastyczną do Twojego tłumika i w końcu powinieneś być w stanie cieszyć się mocno zredukowanym hałasem.

Ostatnie Dwa Tygodnie Kwitnienia

Jeśli uprawiasz odmiany o przeciętnym czasie kwitnienia, większość rozwoju pąków nastąpi w szóstym tygodniu kwitnienia. W ostatnich dwóch tygodniach pąki w większości będą dojrzewać i nie będą zyskiwać mocno na rozmiarze. W tym momencie, wcześniej białe słupki pąków zaczną powoli zmieniać kolor na bursztynowy. W zależności od odmiany, jaką uprawiasz, jak również czynników środowiskowych, dojrzewanie pąków może zająć różne ilości czasu.

Sprawdzanie Słupków I Trichomów

Jednym sposobem na sprawdzenie, czy czas na zbiory to sprawdzanie słupków. Kiedy około 80% z białych stało się brązowymi, to prawdopodobnie Twoje zioło jest gotowe do ścięcia. Jednak pamiętaj, że inne czynniki mogą wpłynąć na brązowienie słupków, więc jeśli chcesz więcej dokładności, weź pod uwagę test trichomów. Sprawdzanie trichomów to najpewniejszy sposób na poznanie, czy jest czas na zbiory.

Trichomy to malutkie, lepkie, podobne do kryształków przerosty na pąkach i liściach, które produkują to, co dobre w konopiach, jak kannabinoidy i terpeny. Trichomy są malutkie, więc będziesz potrzebować lupy albo mikroskopu, aby je zobaczyć. Wyglądają jak mini-grzybki, z malutką główką na łodyżce.

Gdy Twoje konopie kwitną, te trichomy zmieniają kolor, od przejrzystego do mlecznego, a finalnie do bursztynowego. Jeśli te malutkie główki "grzybków" są wszystkie wciąż przejrzyste, to wciąż potrzeba trochę czasu. Kiedy większość trichomów osiągnie mleczny kolor, Twoje konopie powinny być prawie gotowe. Pora, w której zdecydujesz się na zbiory może mieć wpływ na otrzymany haj. Zbiory, kiedy trichomy są w większości mlecznobiałe, z tylko kilkoma bursztynowymi główkami, najczęściej skutkuje bardziej motywującym hajem. Poczekaj, aż pojawi się więcej bursztynowych główek, a działanie będzie bardziej uspokajające. Wielu hodowców decyduje się na zbiory, kiedy około 15% trichomów ma barwę bursztynową, a reszta jest mlecznobiała.

Cannabis-Bud-Ready-for-Harvest

Kończenie Cyklu Odżywiania/ Pułkanie

Pod koniec kwitnienia wciąż może być wiele substancji odżywczych pozostających w podłożu oraz liściach. Aby zapobiec cierpkim smakom oraz niesmacznym chemikaliom w Twoim zapasie, możesz po prostu przestać podawać jakiekolwiek substancje odżywcze w czasie ostatnich 1,5–2 tygodni. Jeśli uprawiasz w hydroponice, powinieneś przerwać odżywiania na ostatnie pięć dni, albowiem rośliny będą rosły wyłącznie w wodzie. Ale kiedy uprawiasz w glebie lub kokosie, może być wiele pozostałych substancji odżywczych, które chcemy, aby zużyły rośliny.

Kiedy zakończysz odżywianie, Twoje rośliny konopi będą wybierać wszelkie pozostałe substancje odżywcze z podłoża. Następnie zaczną ciągnąć ze swoich liści, aby wyciągnąć pożywienie również z nich. Dlatego Twoje konopie zżółkną w późnym kwitnieniu. Brak potrzeby odżywiania Twojej rośliny w ciągu ostatnich paru tygodni ma również jeden plus — oszczędzasz pieniądze na odżywkach.

W czasie tych dwóch tygodni, możesz okresowo płukać Twoje podłoże czystą wodą ze zbalansowanym pH, aby pozbyć się wszelkich pozostałości minerałów w glebie. Upewnij się, aby gleba maksymalnie nasiąkła, aby woda wybrała substancje odżywcze, następnie nasącz ją znowu i pozwól, aby wszystko wypłynęło spodem przez parę minut. Jednakże pamiętaj, aby nie podlewać zbyt często, albowiem nie chcesz zrobić krzywdy swoim roślinkom na ostatniej prostej.

Cannabis-Plant-Ready-for-Flushing

Przycinanie

Kiedy liści żółkną w późnym kwitnieniu, nie musisz się martwić, że coś jest nie tak, albowiem jest to całkowicie normalne. To tak naprawdę dobry znak, pokazujący, że roślina wykorzystuje wszelkie pozostałe substancje odżywcze.

Niektórzy hodowcy powoli przycinają swoje rośliny w ciągu ostatnich tygodni lub dni przez zbiorami, usuwając niektóre z większych liści, aby dopuścić więcej światła do pąków mieszczących się poniżej. Żółte liście zwiędną i same odpadną, więc oszczędzą Ci trochę przycinania. Możesz także, w późnych stadiach kwitnienia, odciąć wszelkie żółte liście, albowiem spełniły już swoją rolę. To uczyni również zbiory łatwiejszymi.

Szczęśliwego uprawiania!

Wait It Out
Wait It Out
Wait It Out
Wait It Out

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

Kategorie
eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzji