The RQS Blog

.


By Steven Voser

W społeczności konopnej dyskusja o odmianach indica i sativa nigdy się nie kończy. Ale co genetyka tak naprawdę mówi nam o fizycznych cechach konopi, ich działaniu i smakach?


ZROZUMIENIE TAKSONOMII KONOPI

Aby lepiej zrozumieć różnice pomiędzy gatunkami indica i sativa warto najpierw ogólnie przyjrzeć się taksonomii konopi.

Konopie zostały po raz pierwszy sklasyfikowane przez Karola Linneusza w latach 50. XVIII wieku. Linneusz uważał, że ten rodzaj jest monotypowy (zawierający tylko jeden gatunek) i nazwał go Cannabis sativa L. Linneusz, szwedzki botanik, dokonał tej klasyfikacji pracując z konopiami włóknistymi, które w tamtych czasach były powszechnie uprawiane w Europie.

W 1785 roku francuski przyrodnik Jean-Baptiste Lamarck opublikował opis innego gatunku konopi, który różnił się od odmiany Linneusza. Lamarck nazwał ten gatunek Cannabis indica Lam., zaznaczając, że wytwarza znacznie słabsze włókna, ale działa lepiej jako środek odurzający. Jego opis opierał się na roślinach, które zebrał w Indiach.

W XX wieku rosyjski botanik Dmitrij Erastowicz Janiszewski zidentyfikował trzecią odmianę konopi rosnącą naturalnie w Rosji, którą znamy jako Cannabis ruderalis. W latach 70. ubiegłego wieku taksonomiści oraz botanicy raz jeszcze próbowali ustalić, jak najlepiej klasyfikować rośliny konopi.

Choć wciąż jest trochę kwestii spornych na temat poprawnej taksonomii gatunków indica, sativa i ruderalis, to naukowcy uważają, że jest wystarczająco dużo istotnych różnic pomiędzy tymi odmianami konopi, aby uznać je za trzy oddzielne gatunki. Na potrzeby tego artykułu skoncentrujemy się na odmianach indica i sativa.

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ GATUNKI INDICA I SATIVA?

Najbardziej oczywistymi różnicami pomiędzy gatunkami indica i sativa są ich cechy fizyczne. Amerykański botanik Richard E. Schultes i zespół badaczy opisują je w sposób następujący:

  • Sativa: rośliny wysokie i luźno rozgałęzione, z wąskimi liśćmi
  • Indica: rosliny niższe, o stożkowym kształcie i szerszych liściach

Te wyraźne różnice pomiędzy gatunkami mogą być wytłumaczone patrząc na ich pochodzenie geograficzne. Poniżej przyjrzymy się bliżej wielu różnicom pomiędzy nimi.

Sativa and Indica Cannabis Plants

KONOPIE SATIVA

Cannabis sativa rośnie naturalnie w cieplejszych, tropikalnych klimatach i można ją spotkać w Tajlandii, Wietnamie, Kolumbii, Meksyku, a nawet w częściach Afryki.

Aby poradzić sobie z długimi, gorącymi oraz wilgotnymi okresami letnimi, rośliny sativa rosną wysokie, mają większe odstępy pomiędzy węzłami, delikatne pąki i węższe liście. To naturalnie pomaga roślinom bronić się przed wysoką wilgotnością na tych obszarach, jak również przed zagrożeniami takimi jak pleśń lub szkodniki.

Ponieważ rośliny sativa są najczęściej wyższe, na ogół lepiej nadają się do upraw outdoor. Szczególnie dobrze radzą sobie ciepłych, tropikalnych klimatach z długimi latami.

RÓŻNICA W UPRAWIE: WZROST PODCZAS FAZY KWITNIENIA

Rośliny indica oraz sativa wykazują drastycznie różne tempo oraz wzorce wzrostu. Jednak te różnice nie są tak bardzo widoczne aż do początku fazy kwitnienia.

Podczas gdy rośliny indica zwiększają tempo wzrostu, zyskując pewną wysokość i tworząc gęsty, krzaczasty baldachim, rośliny sativa znacznie się wyciągają. Zmiana cyklu światła wyzwala w nich kaskadę hormonalną, która powoduje, że wystrzeliwują w górę w kierunku światła. W niektórych przypadkach to zjawisko (zwane „wyciąganiem się w fazie kwitnienia”) może powodować podwojenie rozmiaru roślin. Sadzone głęboko w ziemi lub w dużych pojemnikach, odmiany sativa mogą osiągać nawet 3 m i więcej.

KONOPIE INDICA

Rośliny indica pochodzą z chłodniejszych, bardziej suchych terenów górzystych, jak te w Nepalu, Indiach i innych obszarach subkontynentu indyjskiego, gdzie lata są chłodniejsze i krótsze. Aby poradzić sobie z tymi warunkami, Cannabis indica wyrobiła u siebie krótszy czas kwitnienia oraz gęstsze listowie i pąki.

Dzięki ich niższej posturze i krótszej fazie kwitnienia, rośliny indica idealnie nadają się do upraw indoor. Można nimi w łatwy sposób manipulować przy pomocy technik treningowych i mają one tendencję do wytwarzania ładnych, grubych pąków, które dobrze się prezentują. Dzięki ich szybkości kwitnienia, rośliny indica pozwalają hodowcom na osiągnięcie wielokrotnych zbiorów w krótszym okresie czasu.

ODRÓŻNIANIE ODMIAN INDICA OD ODMIAN SATIVA

Zapisy botaniczne z XVIII wieku szczegółowo opisują różnice wizualne między tymi dwoma podtypami cannabis. Te różnice morfologiczne pojawiają się w obrębie anatomii każdego podtypu, od liści po kwiaty.

ODRÓŻNIANIE ODMIAN INDICA OD ODMIAN SATIVA

ODMIENNOŚĆ LIŚCI

Jeden z najłatwiejszych sposobów na rozróżnienie roślin to przyjrzenie się ich liściom. Rośliny indica mają szersze liście wachlarzowe z grubszymi palcami, podczas gdy odmiany sativa posiadają węższe, dłuższe liście z cieńszymi palcami.

Cofając się o krok, wielu hodowców jest w stanie odróżnić te odmiany od siebie na podstawie ich wyglądu. Rośliny indica są bardziej krzewiaste i krępe, podczas gdy odmiany sativa są dłuższe, cieńsze i posiadają więcej przestrzeni między węzłami.

GĘTOŚĆ KWIATÓW

Te dwa podtypy również wytwarzają kwiaty o odmiennych cechach, chociaż w przypadku zadbanych pąków, odróżnienie odmiany sativa od indica wymaga wprawnego oka. Nie wspominając o tym, że większość współczesnych odmian to hybrydy obu podtypów, co sprawia, że określenie dominującego podtypu przez samo oglądanie kwiatów jest praktycznie niemożliwe.

Ogólnie rzecz biorąc, pąki odmian sativa są lżejsze, dłuższe, cieńsze i bardziej puszyste. Są szanse, że worek pąków sativa będzie wyglądać tak, jakby zawierał znacznie więcej kwiatów z powodu braku gęstości. I odwrotnie, pąki odmian indica są zwykle dużo bardziej zwarte oraz jędrne.

AROMAT I SMAK

Rośliny indica i sativa posiadają także znaczące różnice w działaniu, ale tylko prawdziwy koneser marihuany będzie w stanie odróżnić je po smaku. Aromatyczne związki fitochemiczne znane jako terpeny stanowią podstawę żywego smaku i zapachu marihuany, a każda odmiana zawiera inne proporcje tych cząsteczek.

Czyste odmiany sativa i indica mają unikalne profile terpenów, które mogliby odróżnić doświadczeni palacze. Pąki indica oferują słodszy, bogatszy smak o nutach miodu i owoców, podczas gdy odmiany sativa wytwarzają bardziej ziemisty, podobny do paliwa smak.

CZY INDICA I SATIVA MAJĄ RÓŻNE DZIAŁANIE?

Poza ich różnicami morfologicznymi, społeczność konopna odróżnia odmiany sativa i odmiany indica również pod względem ich działania. Tak naprawdę to prawie cała społeczność konopna zgadza się, że odmiany sativa są pobudzające i energetyzujące, podczas gdy odmiany indica mają potężne działanie uspokajające.

Ale skąd wziął się ten konsensus? Czy działanie zioła sativa i indica naprawdę aż tak się różni? No cóż, niektórzy eksperci mówią, że nie ma podstaw do stosowania terminów indica i sativa do opisu działania konopi.

W 2016 roku dziennik „Cannabis and Cannabinoid Research” opublikował wywiad z dr Ethanem Russo, dyrektorem działu Badań i Rozwoju w Międzynarodowym Instytucie Konopi i Kannabinoidów (ang. International Cannabis and Cannabinoids Institute, ICCI). W tym wywiadzie Russo powiedział, że „niemożliwym jest, aby terminy takie jak indica i sativa naprawdę dały nam jakiekolwiek pojęcie o substancjach chemicznych w określonej roślinie i przez to jakie będzie miała działanie”.

W jednym z numerów „High Times”, pastor dr Kymron deCesare, główny badacz w Steep Hill Laboratory w Kalifornii przedstawił podobny argument. Twierdzi on, że określenia indica i sativa nie mówią nam wiele więcej, niż o cechach fizycznych roślin.

CZY INDICA I SATIVA MAJĄ RÓŻNE DZIAŁANIE?

SPECJALNE MIESZANKI INDICA I SATIVA

Większość odmian konopi, jakie obecnie możesz znaleźć na rynku, to hybrydy z genami sativa i indica. Nasi doświadczeni hodowcy w Royal Queen Seeds stosują specjalistyczne techniki hodowlane, aby tworzyć odmiany z wyjątkowymi cechami, takimi jak krótsze czasy kwitnienia, określone smaki i inne.

Poza fizycznymi różnicami pomiędzy gatunkami indica i sativa, niektóre badania również sugerują, że te dwie odmiany mogą zawierać różne stężenia terpenów, co może być kolejnym powodem, dla którego dają różne efekty. Na przykład według niektórych źródeł, charakterystyczne uspokajające działanie odmian konopi o dużej przewadze genów indica jest wynikiem wysokiego stężenia mircenu.

Mircen to terpen obecny w wielu roślinach, w tym w chmielu, tymianku, trawie cytrynowej, mango, kardamonie i, rzecz jasna, w konopiach. Ma on dawać ziemisty, lekko pieprzny zapach i w wysokich stężeniach uważany jest za nadający niektórym odmianom konopi wyjątkowe działanie nasenne.

Oprócz zwracania uwagi na pojedyncze związki chemiczne, takie jak terpeny i kannabinoidy, należy również rozważyć, jak te związki wchodzą w interakcje pomiędzy sobą i w ten sposób zmieniają nasze doświadczanie z konopiami. Potencjał interakcji składników chemicznych w konopiach nazywany jest przez czołowych badaczy konopi jako "efekt świty”.

SPECJALNE MIESZANKI INDICA I SATIVA

INDICA KONTRA SATIVA: WIĘCEJ, NIŻ SIĘ WYDAJE

Mamy nadzieję, że w tym artykule obaliliśmy kilka mitów dotyczących różnic pomiędzy konopiami z gatunku indica i sativa. Podczas gdy istnieją wyraźne różnice morfologiczne pomiędzy „czystymi” odmianami indica i sativa, to pozostałe różnice trudno jednoznacznie określić i sprowadzają się do czegoś więcej, niż tylko geny. Ale kategorie indica i sativa pozwoliły społeczności konopnej na rozwinięcie języka, który pozwala na klasyfikację i rozróżnianie tych fascynujących roślin.

External Resources:
  1. The Cannabis sativa Versus Cannabis indica Debate: An Interview with Ethan Russo, MD https://www.liebertpub.com
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.