Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

Jak uprawiać marihuanę w fazie wegetatywnej

Jak uprawiać marihuanę w fazie wegetatywnej

CO TO JEST FAZA WEGETATYWNA?

Faza wegetatywna to okres cyklu życia rośliny konopi, który ma miejsce po wykiełkowaniu i przed kwitnieniem. Po wykiełkowaniu nasion rośliny wychodzą z gleby jako sadzonki. Te młode roślinki posiadają krótką łodygę i dwa zaokrąglone liścienie, które w odpowiednim momencie uformują pierwsze „prawdziwe” liście. W ciągu kolejnych 2–3 tygodni sadzonki zaczną dojrzewać i wytworzą większą liczbę liści — liści wiatrakowych, struktur potrzebnych do przeprowadzania procesu fotosyntezy. To będzie oznaczało początek fazy wegetatywnej.

Faza wegetatywna może trwać od 3 do 16 tygodni (lub dłużej), w zależności od genetyki odmiany i celów hodowcy. W tym czasie następuje gwałtowny wzrost roślin. Na początku fazy wegetatywnej, aby zapewnić systemowi korzeniowemu więcej miejsca na rozwój, rośliny zazwyczaj przesadza się do większych pojemników. Główna łodyga wydłuża się, a przestrzeń między węzłami dramatycznie wzrasta. Odmiany indica pozostają niewysokie i maja tendencję do poziomego rozrostu, podczas gdy odmiany sativa rosną w górę i cechuje je znacznie mniejsze rozgałęzienie. W przypadku odmian zależnych od cyklu światła, faza wegetatywna kończy się, gdy czas wystawienia na światło dzienne ulega skróceniu.

 • Przy uprawie outdoor następuje to podczas zmian pór roku — kiedy lato przechodzi w jesień.
 • Indoor harmonogram naświetlania należy skrócić manualnie, aby wywołać przejście w fazę kwitnienia. Rośliny przechodzą w tę fazę po wystawieniu na cykl światła trwający 12 godzin i następujące po nim 12 godzin ciemności. Z drugiej strony odmiany kwitnące automatycznie inicjują kwitnienie na podstawie swojego wieku, a nie cyklu światła.

 

Faza wzrostu (Tydzień 1)
Faza wzrostu (Tydzień 2)
Faza wzrostu (Tydzień 3)
Faza wzrostu (Tydzień 4)
Faza wzrostu (Tydzień 5)
Faza wzrostu (Tydzień 6)
Faza wzrostu (Tydzień 7)
Faza wzrostu (Tydzień 8)

ZNACZENIE FAZY WEGETATYWNEJ

Faza wegetatywna jest niezmiernie ważnym okresem w cyklu życia konopi. Hodowcy muszą zapewnić optymalne warunki środowiskowe, aby ich rośliny mogły rosnąć tak duże i tak zdrowe, jak to tylko jest możliwe. Rozmiar roślin często równa się ich wydajności. Im większe rośliny, tym więcej węzłów lub miejsc na rozwinięcie pąków, co sprawia, że rośliny są w stanie wyprodukować więcej kwiatów.

Ale rozmiar nie jest jedynym czynnikiem. Niektórym hodowcom zależy na utrzymaniu małych roślin przy jednoczesnych doskonałych plonach, co można osiągnąć poprzez odpowiednie trenowanie roślin. Techniki te należy wdrażać na wegetatywnym etapie, zanim zaczną pojawiać się pierwsze kwiaty. Wiele podstawowych funkcji fizjologicznych roślin zachodzi w fazie wegetatywnej. Liście wiatrakowe ciężko pracują, aby przekształcić światło i dwutlenek węgla w energię. System korzeniowy rozszerza się i zapewnia mocną kotwicę, aby zapobiec przewróceniu się rośliny, a korzenie pracują pobierając niezbędne składniki odżywcze i wodę.

Aby zaspokoić wymagania roślin w tym czasie, hodowcy muszą zapewnić im odpowiednią ilość światła, wody i składników odżywczych. Oprócz tego muszą również zdawać sobie sprawę ze szkodników i patogenów i dokładać wszelkich starań, aby zagrożenia te nie uszkodziły lub nawet nie zabiły ich roślin.

Podsumowując, okres wegetatywny przygotowuje odpowiedni grunt pod fazę kwitnienia. Im zdrowsze są rośliny w tym okresie, tym lepiej będą przygotowane do etapu kwitnienia oraz wyprodukowania obfitych zbiorów.

Video id: 484383048

JAK OSIĄGNĄĆ IDEALNY WZROST

Czynniki wymienione przez nas powyżej dotyczą każdej uprawy marihuany. Kiedy hodowcom uda się osiągnąć idealną równowagę między wszystkimi tymi zmiennymi, faza wegetatywna zakończy się sukcesem. Mimo że podstawowe wymagania roślin pozostają takie same, hodowcy muszą zdawać sobie sprawę z różnic między uprawą indoor i outdoor. Te dwa bardzo różne środowiska stawiają hodowców oraz ich uprawy przed różnymi wyzwaniami.

INDOOR

Uprawa marihuany indoor zwykle obejmuje hodowlę w namiotach (growboxach) lub w specjalnych pokojach przystosowanych do uprawy (grow roomach) — ma to wyraźne zalety i wady. Hodowcy indoor mają praktycznie całkowitą kontrolę nad środowiskiem przez cały czas trwania cyklu wzrostu. Podczas fazy wegetatywnej mogą ustawić lampy, aby świeciły od 18 do 24 godzin dziennie. Im bardziej rośliny wystawia się na działanie światła, tym więcej czasu mają na proces fotosyntezy, co z kolei skutkuje lepszym wzrostem.

Większa kontrola oznacza także więcej pracy. Hodowcy indoor muszą regularnie mierzyć poziom dwutlenku węgla, wilgotność i temperaturę. Aby zoptymalizować wzrost roślin, czynniki te należy utrzymywać w określonych przedziałach. W celu ułatwienia sobie pracy, hodowcy mogą zainwestować w wentylatory, higrometry, nawilżacze/osuszacze, wentylatory wyciągowe i inne sprzęty. Urządzenia te można zautomatyzować za pomocą czasomierzy oraz czujników, ale nie jest to realistyczne w przypadku amatorów czy hobbystów.

INDOOR

OUTDOOR

Hodowcy outdoor posiadają znacznie mniejszy wpływ na swoje rośliny podczas fazy wegetatywnej oraz całego cyklu uprawy. Natura oraz żywioły przejmują kontrolę nad uprawą, co w niektórych okolicznościach może być naprawdę dobre. Nie musisz martwić się o zapewnienie odpowiedniego źródła światła, a systemy nawadniania i częsty deszcz eliminują potrzebę regularnego podlewania roślin.

Osiągnięcie idealnego wzrostu outdoor polega głównie na wzmocnieniu zdolności obronnych konopi. Istnieje wiele zwierząt i insektów, które chętnie zjedzą Twoje rośliny na obiad. Małe stworzenia, takie jak owady, mogą wgryzać się w liście i zjadać korzenie roślin, a zwierzęta takie jak ptaki oraz jelenie mogą poważnie uszkodzić zarówno liście, jak i łodygi. Wilgotne środowiska zwiększają również ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczych.

Do ogrodu można wprowadzić drapieżne owady, które pomogą wyeliminować nam różne gatunki szkodników. Można również uprawiać rośliny towarzyszące, które naturalnie odstraszą szkodniki lub zwabią pożyteczne owady. Skuteczną ochronę przed większymi zwierzętami stanowią siatki oraz ogrodzenia postawione wokół uprawy.

Odpowiednie spreje stosowane na liście mogą pomóc uniknąć kolejnego problemu — pleśni. Hodowcy powinni również siać nasiona w miejscach, które mają dobry przepływ powietrza; stagnacja powietrza nie jest dobra w przypadku uprawy konopi.

OUTDOOR

ZAPEWNIJ NASIONOM NAJLEPSZY START

Jak wspomnieliśmy powyżej, tuż przed fazą wegetatywną następuje etap sadzonek. Jest to kluczowy okres w życiu roślin konopi i może decydować o ich losie. Podobnie jak zdrowy wzrost wegetatywny przyczynia się do zdrowej fazy kwitnienia, tak zdrowy etap sadzonek wpływa na fazę wegetatywną. Sprawdźmy zatem czynniki, które należy wziąć pod uwagę w tym czasie.

 • PODŁOŻE

Hodowcy mogą uprawiać rośliny na różnych podłożach, w tym w glebie i wodzie (hydroponika). Podłoże zapewnia przestrzeń do wzrostu korzeni, a w przypadku gleby dostarcza odpowiednią materię organiczną i składniki odżywcze.

Rozważ wprowadzenie do gleby mikroorganizmów takich jak grzyby mikoryzowe, które pomogą roślinom w rozkładzie materii organicznej oraz pobieraniu składników odżywczych.

Jeśli chodzi o ustawienia hydroponiczne, zacznij od zainwestowania w dobrej jakości filtrowaną wodę. Woda z kranu zawiera zbyt duże ilości chloru oraz innych szkodliwych substancji.

PODŁOŻE
 • OŚWIETLENIE

Światło jest jednym z najważniejszych czynników podczas uprawy marihuany. Razem z wodą i dwutlenkiem węgla jest ono najbardziej znaczącym uczestnikiem procesu fotosyntezy. Hodowcy powinni zaczynać od dobrego zestawu świateł, aby rośliny mogły rosnąć zarówno zdrowo, jak i mocno. Ze względu na niskie koszty eksploatacji oraz niską emisję ciepła zaleca się inwestowanie w światła LED.

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, odmiany zależne od cyklu światła uprawiane indoor podczas fazy wegetatywnej potrzebują 18–24 godzin światła dziennie. Im dłużej wystawia się rośliny na światło, tym szybciej będą one rosły. Większość hodowców trzyma rośliny w fazie wegetatywnej przez 4–8 tygodni. Po tym czasie, w celu rozpoczęcia fazy kwitnienia, zmienia się ten harmonogram na 12 godzin światła dziennie.

Rośliny kwitnące automatycznie wchodzą w fazę kwitnienia samodzielnie. Wystarczy, że podczas fazy wegetatywnej oraz fazy kwitnienia zapewnisz im 18–24 godzin światła dziennie i możesz obserwować jak dzieje się prawdziwa magia.

OŚWIETLENIE
 • ODŻYWIANIE

Rośliny marihuany posiadają określone wymagania żywieniowe, które różnią się od siebie podczas etapu wegetatywnego oraz kwitnienia. W okresie wegetatywnym rośliny wymagają wyższych poziomów azotu, który potrzebny jest do wzrostu łodyg oraz liści. Potrzebują one również odpowiedniego poziomu potasu, w celu regulacji otwierania i zamykania aparatów szparkowych oraz wytwarzania energii. Rośliny będące w etapie wzrostu wymagają również odpowiedniej ilości magnezu do prawidłowego przeprowadzania procesu fotosyntezy oraz wapnia, aby utrzymać zdrowie ścianek komórkowych.

Aby uprościć sobie całą sprawę, hodowcy mogą inwestować w gotowe formuły składników odżywczych przeznaczone dla etapu wegetatywnego. Produkty takie jak tabletki wspomagające wzrost Easy Grow zapewniają wszystkie składniki odżywcze, których rośliny potrzebują przez cały okres wegetatywny.

Jeśli uprawiasz za pomocą ustawień hydroponicznych, zainwestuj w odpowiednie składniki odżywcze i stosuj je zgodnie z zawartą do nich instrukcją.

ODŻYWIANIE
 • PODLEWANIE

Woda — napój życia. Woda pomaga roślinom konopi we wchłanianiu składników odżywczych zarówno podczas uprawy w glebie, jak i w hydroponice. Podczas procesu transpiracji, woda przechodzi przez łodygę do liści, transportując składniki odżywcze w miejsca, w których są one potrzebne.

Jednak zbyt duża ilość wody również może negatywnie wpływać na rośliny. Nadmierne podlewanie może spowodować brak powietrza w strefie korzeni oraz doprowadzić do ich gnicia. Podczas podlewania roślin znajdujących się w fazie wegetatywnej przed kolejnym podlaniem odczekaj aż około 3 cm górnej warstwy gleby będzie suche.

Rośliny uprawiane hydroponicznie otrzymują całą potrzebną wodę ze swojego podłoża uprawowego.

PODLEWANIE
 • TEMPERATURA

Rośliny znajdujące się w fazie wegetatywnej najlepiej rozwijają się w temperaturze 20–30°C. Na szczęście zarówno dla hodowców indoor jak i outdoor, jest to dość szeroki zakres. Rośliny w tej fazie tolerują także dość wysoką wilgotność. Nie pozwól, aby jej poziom spadł poniżej 40%. Temperaturę oraz wilgotność można kontrolować za pomocą termometru/higrometru. Hodowcy indoor mogą manipulować tymi warunkami za pomocą grzejników, klimatyzacji, nawilżaczy i osuszaczy. Hodowcy outdoor w celu ochrony roślin mogą budować zadaszenia, które pomogą uchronić rośliny przed słońcem w razie wystąpienia fali upałów.

TEMPERATURA
 • PRZEPŁYW POWIETRZA

W celu utrzymania dobrego zdrowia roślin, kolejnym niezbędnym czynnikiem jest odpowiedni przepływ powietrza. W namiocie do uprawy można instalować wentylatory tradycyjne i wyciągowe, które pomogą w utrzymaniu świeżego powietrza. Pomogą one również dostarczyć dwutlenek węgla oraz usunąć nadmiar tlenu. Odpowiedni przepływ powietrza między roślinami pomaga także zapobiegać tworzeniu się pleśni. Jeśli uprawiasz marihuanę outdoor w tunelu foliowym, dobrym pomysłem jest ustawienie go z kierunkiem wiatru lub zainstalowanie wentylatorów, które pomogą utrzymać odpowiedni przepływ powietrza.

PRZEPŁYW POWIETRZA
 • TRENING

Trening roślin pozwala hodowcom na kształtowanie roślin według ich woli. Stosowanie odpowiednich technik otwiera baldachim i pozwala na lepszy przepływ światła. Trening roślin może również zwiększyć ich wydajność przy zachowaniu odpowiedniego dla hodowców rozmiaru. Do zmiany kształtu roślin poprzez zginanie oraz wiązanie łodyg i gałęzi można wykorzystywać metody takie jak LST.

TRENING

PIERWSZE DWA TYGODNIE FAZY WEGETATYWNEJ

W czasie dwóch pierwszych tygodni rośliny rosną naprawdę szybko. Hodowcy muszą je stale monitorować oraz odpowiednio dostosowywać parametry konfiguracji uprawy. Jeśli wykorzystujesz tabletki Easy Booster, odżywianie roślin nie będzie problemem.

Każdy hodowca musi dokładnie monitorować podlewanie roślin. Powtarzamy, zaczekaj z kolejną dawką wody, aż około 3 cm górnej warstwy gleby będą suche.

Ze względu na to, że rośliny w tym okresie rosną bardzo szybko, wysokość ustawienia świateł może wymagać zmiany. Jeśli wierzchołek rośliny zbliży się zbyt blisko źródła światła, może on doświadczyć oparzenia. Źródło światła należy zawiesić w odległości około 30 cm od wierzchołka rośliny. Jeśli dojdzie do zżółknięcia liści, światła należy ustawić jeszcze wyżej.

Przez pierwsze dwa tygodnie procesu wegetacji szczególnie ważna jest także wysoka wilgotność. Wilgoć znajdująca się w powietrzu poprawia zdrowie roślin oraz może być osiągnięta poprzez tymczasowe wyłączenie wentylatorów znajdujących się w pomieszczeniu.

INNE CZYNNIKI DO ROZWAŻENIA PODCZAS FAZY WEGETATYWNEJ

Oprócz wszystkiego, co wymieniliśmy powyżej, podczas fazy wegetatywnej należy wziąć pod uwagę kilka innych kluczowych czynników, niezależnie od tego, w jaki sposób i gdzie chcesz uprawiać marihuanę.

 • OKREŚLANIE PŁCI

W celu zapobiegania zapylaniu przestrzeni uprawy przez samce, niezbędne jest określenie płci roślin marihuany. Jeśli twoim celem jest produkcja żywicznych kwiatów, musisz jak najwcześniej zidentyfikować oraz usunąć ze swojej uprawy rośliny płci męskiej. Kiedy pyłek produkowany przez roślinę męską zapłodni żeński kwiat, zacznie on produkować nasiona i zaprzestanie produkować żywicę.

Określanie płci można przeprowadzić około cztery tygodnie po wykiełkowaniu nasion. Zarówno rośliny męskie, jak i żeńskie produkują wstępne kwiaty — małe tkanki, które zdradzają płeć rośliny.

Męskie rośliny produkują kwiaty, które są bardziej kuliste, a wczesne kwiaty żeńskich roślin przyjmują kształt łzy. Aby przyjrzeć im się bliżej, hodowcy mogą wykorzystać narzędzia powiększające, takie jak na przykład lupa jubilera. Jeśli zostanie zidentyfikowany samiec, należy go usunąć z miejsca uprawy. Można go zachować osobno do celów hodowlanych lub po prostu pozbyć się go.

 • ROZSTAW ROŚLIN

Każda roślina potrzebuje swojej własnej przestrzeni. Rośliny znajdujące się w zbyt ciasnej przestrzeni będą się wzajemnie zacieniać i blokować sobie dostęp do światła. W grę wchodzi wiele zmiennych. To oczywiście genotyp danej odmiany decyduje o wzroście roślin, jednak za pomocą odpowiednich metod treningowych hodowcy mogą je nieco bardziej kontrolować.

Hodowcy mogą zaplanować przestrzeń uprawy, określając liczbę roślin uprawianych na każdy metr kwadratowy.

 • Wykorzystując technikę uprawy SOG, hodowcy zwykle są w stanie pomieścić 4–16 roślin na jeden metr kwadratowy. Technika ta obejmuje posadzenie wielu małych roślin w bliskiej odległości, w celu stworzenia równego, poziomego baldachimu.
 • Jak wspomnieliśmy powyżej, LST to kolejna technika stosowana do okiełznania roślin. Jej wykorzystanie umożliwia hodowcom zmieszczenie około czterech roślin na każdym metrze kwadratowym.
 • Oprócz tego można również zastosować metodę ScrOG, która pomoże nam zwiększyć plony, jednak w jej przypadku, na każdy metr kwadratowy przypada tylko jedna roślina.
 • PRZYCINANIE

Przycinanie (topping) to sprawdzona metoda kontrolowania wysokości roślin marihuany przy jednoczesnym potencjalnym zwiększaniu plonów. Przycinając wierzchołek głównej łodygi, hodowcy powodują zwiększenie bocznego wzrostu, co z kolei może pomóc osiągnąć lepsze plony. Hodowcy mogą przeprowadzić przycinanie, gdy roślina posiadać będzie co najmniej 3–5 węzłów.

Jest to technika przeznaczona do wykorzystania podczas fazy wegetatywnej. Hodowcy powinni zacząć od wysterylizowania pary nożyczek oraz odcięcia końcówki głównej łodygi rośliny, co spowoduje jej rozwidlenie. Można powtarzać ten proces wielokrotnie w celu wytworzenia większej ilości miejsc dla pąków, jednak po każdym przycięciu rośliny potrzebują czasu na regenerację, który nieuchronnie wydłuży czas trwania fazy wegetatywnej.


Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

Kategorie
eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzji