Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

Kompletny przewodnik po fazie kwitnienia konopi

Flowering

Ahhh, faza kwitnienia. Po tygodniach opieki nad roślinami, przycinania ich oraz trenowania w celu osiągnięcia jak największych rozmiarów, nadszedł czas, aby skupić się na ich kwitnieniu. W tym artykule pokażemy Ci dokładnie, jak to zrobić.


WEJŚCIE W FAZĘ KWITNIENIA

To, kiedy rośliny będą gotowe do wejścia w fazę kwitnienia, będzie zależeć od wielu czynników. Jeśli uprawiasz rośliny outdoor, Twoje damy zaczną kwitnąć dopiero pod koniec lata, kiedy dni staną się naturalnie krótsze. Jeśli uprawiasz rośliny indoor, posiadasz większą kontrolę nad wejściem roślin w fazę kwitnienia. Większość hodowców wprowadza rośliny w tę fazę po około czterech tygodniach wzrostu, ale technicznie — można je trzymać w fazie wegetatywnej przez czas nieokreślony.

Kiedy rośliny otrzymają mniej światła, automatycznie zaczną skupiać swoją energię na rozwijaniu pąków, a nie liści. Aby uzyskać jak najlepsze zbiory, musisz pomóc swoim roślinom, dostarczając im odpowiednie składniki odżywcze, oświetlenie oraz warunki środowiskowe.

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółowy opis ośmiotygodniowego okresu kwitnienia. Mimo że niektóre odmiany mogą mieć krótszy lub dłuższy czas kwitnienia, ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć, czego możesz się spodziewać podczas całego procesu oraz co możesz zrobić, aby zmaksymalizować jakość pąków.

 

Faza Kwitnienia (Tydzień 1)
Faza Kwitnienia (Tydzień 2)
Faza Kwitnienia (Tydzień 3)
Faza Kwitnienia (Tydzień 4)
Faza Kwitnienia (Tydzień 5)
Faza Kwitnienia (Tydzień 6)
Faza Kwitnienia (Tydzień 7)
Faza Kwitnienia (Tydzień 8)

TYGODNIE 1–3

• Czego można się spodziewać: wzrost i wyciąganie się roślin, białe włoski (słupki) i wyczuwalny aromat.

Wielu hodowców uważa, że gdy tylko rośliny wchodzą w fazę kwitnienia, przestają rosnąć i zaczynają rozwijać pąki. Ale jest to dalekie od prawdy.

W pierwszym tygodniu kwitnienia rośliny doświadczają przyspieszonego wzrostu i „wyciągania się”. To wyciąganie się roślin jest całkowicie normalne, przygotowują się one w ten sposób do utrzymania ciężaru swoich pąków. To, jak dużego wzrostu możesz się spodziewać w pierwszym tygodniu, będzie się różnić w zależności od odmiany, którą uprawiasz, ale zdarza się, że niektóre odmiany praktycznie podwajają swoją wysokość.

Drugi tydzień kwitnienia to zwykle czas, kiedy możesz określić płeć swoich roślin. Samice rozwijają długie, białe słupki w miejscach węzłów (miejsce pojawienia się pąków). Rośliny męskie natomiast rozwijają okrągłe woreczki pyłkowe. Jeśli uprawiasz rośliny konopi przy pomocy zwykłych nasion, pamiętaj, aby odpowiednio wcześnie określić płeć roślin oraz szybko oddzielić samice od samców, aby uniknąć ich zapylenia (chyba, że zależy Ci na rozmnażaniu roślin).

W trzecim tygodniu Twoje rośliny stopniowo przestaną się wyciągać i naprawdę skoncentrują się na rozwoju pąków. Podczas gdy pąki nadal będą małe, zauważysz zwiększenie się rozmiaru kielichów oraz pojawienie się trichomów.

Video id: 484384420

NAJLEPSZE PRAKTYKI

Składniki odżywcze: zapotrzebowanie rośliny marihuany na składniki odżywcze zmienia się diametralnie, kiedy zaczyna ona kwitnąć. Na tym wczesnym etapie Twoje rośliny będą dobrze reagować na roztwory o wyższym stężeniu fosforu i potasu. To, jaką dokładnie formułę NPK wybierzesz, zależy od Ciebie — po prostu uważaj, aby nie była ona zbyt mocna, aby nie doprowadzić do spalenia roślin na tym wczesnym etapie. To, na jakim etapie decydujesz się na zwiększenie ilości składników odżywczych, również zależy od Ciebie, ale my zalecamy zrobienie tego w drugim tygodniu fazy kwitnienia.

Przekarmienie/ niedobory: prawidłowe przejście z fazy wegetatywnej do fazy kwitnienia może być trudne, szczególnie jeśli jesteś początkującym hodowcą. Pamiętaj, aby uważnie obserwować rośliny i zwracać uwagę na oznaki niedoborów lub przekarmienia (martwe, spalone lub żółte liście).

LST: trening niskiego stresu może być świetnym sposobem na manipulowanie roślinami i poradzenie sobie z ich dodatkowym wyciąganiem się podczas wczesnej fazy kwitnienia. LST pomaga również tworzyć równomierny baldachim i zapewnia wystarczającą ilość światła dla pąków znajdujących się niżej.

Temperatura: podczas etapu kwitnienia konopie dobrze reagują na niższe temperatury. Każda roślina jest trochę inna i każdy hodowca będzie dopasowywał temperaturę nieco inaczej. Zalecamy jednak utrzymywanie grow roomu w temperaturze około 26°C w dzień oraz około 16–18°C w nocy. Utrzymywanie stosunkowo niskich temperatur w nocy jest bardzo ważne dla lepszego rozwoju pąków.

SKŁADNIKI ODŻYWCZE, TEMPERATURA, OŚWIETLENIE I WILGOTNOŚĆ

NPK

Około 5-7-10

KONDUKTYWNOŚĆ
1,2–1,5
WILGOTNOŚĆ WZGLĘDNA
50–60% RH
TEMPERATURA (Dzień/Noc)
26°C / 16–18°C

TYGODNIE 3-4

Czego można się spodziewać: większe pąki i intensywniejszy aromat.

Do trzeciego i czwartego tygodnia Twoje rośliny marihuany całkowicie przestaną rosnąć i będą skupiać się wyłącznie na rozwijaniu pąków. Powinieneś zauważyć, że kwiaty Twoich roślin stają się z każdym dniem większe, rozwijając grube kielichy, większe ilości białych słupków oraz warstwę trichomów. Twoje rośliny zaczną także przyjmować bardziej zauważalny, złożony aromat.

NAJLEPSZE PRAKTYKI

Nawożenie: w miarę jak pąki zwiększają swój rozmiar, Twoje rośliny będą potrzebować coraz większych ilości składników odżywczych. Ponownie, roztwór składników odżywczych, na który postawisz na tym etapie kwitnienia zależy od Ciebie, ale pamiętaj, aby zwrócić szczególną uwagę na to, jak Twoje rośliny reagują na wszelkie zmiany w nawożeniu. Popularną formułą NPK stosowaną podczas tego etapu fazy kwitnienia jest 6–10–15.

Wilgotność i przepływ powietrza: bardzo ważne jest, aby uważać na wilgotność oraz przepływ powietrza. Zastałe, wilgotne powietrze tworzy pożywkę dla pleśni i bakterii, a także przyciąga szkodniki. Zalecamy utrzymywanie wilgotności względnej na poziomie 40–50% oraz stosowanie wentylatorów w celu zapewnienia cyrkulacji powietrza w pokoju uprawy.

SKŁADNIKI ODŻYWCZE, TEMPERATURA, OŚWIETLENIE I WILGOTNOŚĆ

NPK

Około 6–10–15

KONDUKTYWNOŚĆ
Około 1,5
WILGOTNOŚĆ WZGLĘDNA
 50%
TEMPERATURA (Dzień/Noc)
24–26°C/ 16–17°C

TYGODNIE 4-6

Czego można się spodziewać: mocne kwitnienie oraz duże, gęste pąki. Aromat zbliżać będzie się do szczytu intensywności.

W piątym i szóstym tygodniu Twoje rośliny będą kwitły pełną parą. Ich pąki powinny być duże, grube i wypełnione białymi słupkami. Rozwiną także grubą warstwę trichomów, która powinna zapewniać przyjemny, ostry aromat. Jeśli do tej pory nie zainwestowałeś w wentylację oraz filtr powietrza, może to być dobry moment, aby to zrobić.

Jeśli przyjrzysz się bliżej pąkom, powinieneś zauważyć pewne dość drastyczne zmiany w porównaniu z tym, jak wyglądały one kilka tygodni temu. Kielichy powinny być znacznie większe, a pąki powinny wyglądać na gęstsze i cięższe. Niektóre szybko kwitnące odmiany mogą już zbliżać się do zbiorów, w którym to przypadku pąki powinny wyglądać na jeszcze bardziej dojrzałe (poznasz to po większej ilości trichomów oraz ciemniejszym kolorze słupków).

NAJLEPSZE PRAKTYKI

Nawożenie: ten okres (tygodnie 5 i 6) jest uważany za szczytowy okres kwitnienia dla większości odmian konopi. Uważnie obserwuj rośliny i zwracaj uwagę na jakiekolwiek oznaki niedoborów składników odżywczych lub nadmiernego karmienia. W zależności od wielkości Twoich pąków, możesz jeszcze raz zwiększyć ilość składników odżywczych, w celu uzyskania najlepszych możliwych zbiorów. Pamiętaj, że na tym etapie Twoje rośliny nie potrzebują dużych ilości azotu — jest on ważniejszy podczas etapu wegetatywnego niż podczas etapu kwitnienia. Oprócz fosforu i potasu, rośliny znajdujące się w fazie kwitnienia posiadają większe zapotrzebowanie na wapń.

Stres: cokolwiek robisz, na tym etapie musisz unikać stresowania roślin, aby zapobiec zahamowaniu wzrostu pąków lub, co gorsza, wywołaniu hermafrodytyzmu. Stres może spowodować, że kwitnące samice zaczną wytwarzać pyłek, który doprowadzi do ich samozapylenia w ramach ostatniej próby rozmnażania przed obumarciem.

Wsparcie: zdziwisz się, jak ciężkie mogą być świeże kwiaty konopi. Jeśli Twoje rośliny mają problem z utrzymaniem ciężaru swoich kwiatów, rozważ użycie bambusowych tyczek i sznurków lub spinaczy do roślin, aby utrzymać rośliny w pozycji pionowej i zapobiec ich przewróceniu.

Wilgotność i temperatura: utrzymuj wilgotność na poziomie około 30–40%, aby uniknąć problemów z pleśnią lub szkodnikami. Ponadto utrzymuj temperaturę dzienną na poziomie maksymalnie 25°C, a nocną na poziomie około 16–17°C.

SKŁADNIKI ODŻYWCZE, TEMPERATURA, OŚWIETLENIE I WILGOTNOŚĆ

NPK

Około 5–9–12

KONDUKTYWNOŚĆ
1,5–1,6
WILGOTNOŚĆ WZGLĘDNA
30–40%
TEMPERATURA (Dzień/Noc)
24–26°C/ 16–17°C

TYGODNIE 6-8

Czego można się spodziewać: ostatni etap kwitnienia, czas zbiorów.

Tygodnie 6, 7 i 8 stanowią ostatni etap kwitnienia większości odmian konopi. Na tym etapie pąki na Twoich roślinach powinny być gęste, jędrne i pokryte grubą warstwą trichomów. Kolor trichomów powinien przechodzić od całkowicie przezroczystego do mlecznej bieli, z kilkoma trichomami zmieniającymi kolor na bursztynowy. Jest to znak rozpoznawczy, że czas na zbiory. Możesz to zweryfikować, przyglądając się trichomom za pomocą lupy lub szkła powiększającego. Słupki nadal będą ciemnieć w ostatnich tygodniach etapu kwitnienia — jest to kolejny znak, że Twoje rośliny są praktycznie gotowe do zbiorów.

W tych ostatnich tygodniach fosfor, potas i wapń są nadal najważniejszymi składnikami odżywczymi. Jednak na dwa tygodnie przed zbiorami zalecamy przepłukiwanie roślin zwykłą wodą o zrównoważonym poziomie pH. Zachęci to Twoje rośliny do przyjęcia wszystkich pozostałych składników odżywczych oraz pomoże w zachowaniu naturalnego smaku pąków.

Podczas tego ostatniego przepłukiwania, liście niektórych roślin staną się żółte, ponieważ zużywają one wszystkie pozostałe składniki odżywcze nagromadzone w liściach.

Ponownie, Twoje pąki gotowe będą do zbiorów, gdy większość trichomów zmieni kolor na mlecznobiały. Zebrane wcześniej pąki posiadają raczej podnoszące na duchu oraz euforyczne efekty. Z drugiej strony, pąki zebrane później zazwyczaj wywołują bardziej relaksujące, senne efekty. Mimo że nie zostało to dokładnie sprawdzone, uważa się, że rośliny konopi wytwarzają więcej CBN (zdegradowana forma THC) oraz mircenu pod koniec cyklu swojego życia.

NAJLEPSZE PRAKTYKI

Wypłukiwanie składników odżywczych: zawsze pamiętaj o przepłukaniu roślin wodą o zrównoważonym pH na dwa tygodnie przed zbiorami.

Wilgotność: utrzymuj wilgotność na poziomie 30–40%, aby uniknąć problemów z pleśnią lub szkodnikami.

Dojrzałość pąków: uważnie obserwuj rośliny podczas dwutygodniowego przepłukiwania. Będziesz wiedział, że są one gotowe do zbiorów dzięki metodzie obserwacji trichomów opisanej powyżej.

48–72 godzin ciemności: aby spróbować zwiększyć moc marihuany, rozważ pozostawienie roślin w całkowitej ciemności na pełne 48–72 godziny przed ich zbiorem. Niektórzy hodowcy zachwalają tę sztuczkę, twierdząc, że pomaga ona roślinom wytwarzać większe ilości trichomów, a w rezultacie marihuana jest silniejsza.

SKŁADNIKI ODŻYWCZE, TEMPERATURA, OŚWIETLENIE I WILGOTNOŚĆ

NPK

Około 4–7–10

KONDUKTYWNOŚĆ
1,7–1,8
WILGOTNOŚĆ WZGLĘDNA
30–40%
TEMPERATURA (Dzień/Noc)
24–26°C/ 16–17°C

NIE SPIESZ SIĘ ZE ZBIORAMI

Hodowcy mogą się trochę niecierpliwić w ostatnich tygodniach fazy kwitnienia. Spróbuj się jednak powstrzymać i unikaj zbyt wczesnych zbiorów. Mimo że tydzień może wydawać się nieistotnym okresem czasu, może mieć ogromny wpływ na smak, jakość i moc Twoich pąków. Pamiętaj, aby zwracać szczególną uwagę na rośliny przez cały cykl kwitnienia; bądź cierpliwy, a na pewno zostaniesz nagrodzony zbiorami z najwyższej półki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ostatnich tygodniach kwitnienia, w tym o tym, jak aplikować wzmacniacze kwitnienia, jak ograniczyć hałas, jak obliczyć długość fazy kwitnienia na podstawie wielkości donic itd., koniecznie sprawdź nasz kolejny post z tej serii!


Rész. 1: Csíráztatás. Teljes útmutató a kannabiszmagok csíráztatásához.

Rész. 2: Vegetatív szakasz. Növekedési vagy vegetatív szakasz.

Rész. 4: Blooming last hete. Po tygodniach narastającego podekscytowania, długo oczekiwany moment żniw jest wreszcie w zasięgu ręki.

Rész. 5: Czas żniw! Poznaj każdy krok procesu zbiorów konopi I przygotowywania plonów.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

Kategorie
eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzji