By Luke Sumpter Reviewed by: Silvia Maroto

Hermafrodytyzm konopi: co to jest i jak sobie z nim radzić?

Hermafrodytyzm konopi: co to jest i jak sobie z nim radzić?

Wydaje Ci się, że możesz mieć „hermę” zagrażającą Twoim zbiorom? Jeśli tak, to musisz działać szybko. W tym artykule nauczymy Cię wszystkiego kluczowego o hermafrodytyzmie u roślin konopi, w tym jak go zauważyć, poradzić sobie z nim i zapobiec mu w przyszłości.


Czym Jest Hermafrodytyzm?

Hemafrodyta to roślina marihuany, która ma męskie i żeńskie kwiaty. Konopie to roślina rozdzielnopłciowa i produkuje osobniki męskie i żeńskie. Jednak konopie mogą tworzyć hemafrodyty, rośliny, które mają zarówno męskie, jak i żeńskie narządy płciowe.

Co Wywołuje Hermafrodytyzm?

Jest kilka przyczyn hermafrodytyzmu u roślin konopi. W tym:

Geny

Czasami rośliny konopi mogą odziedziczyć geny hermafrodytyzmu. Może do tego dojść w sposób naturalny lub w wyniku krzyżowania, którego stres może wywołać hermafrodytyzm w odmianie.

Manipulacja nasionami

Niepoprawne obchodzenie się z nasionami lub manipulacje również mogą zwiększyć szansę na wystąpienie hermafrodytyzmu. Do tego może zaliczać się feminizacja, nienaturalny proces stosowany przez banki nasion lub hodowców w celu zagwarantowania dużego odsetka roślin żeńskich w ich nasionach. Wykonana prawidłowo, feminizacja da jedynie żeńskie rośliny. Wykonana źle, może doprowadzić do wystąpienia kilku hermafrodytów.

Stres

Rośliny naturalnie szukają warunków, które pozwolą wyrosnąć im zdrowymi i silnymi. Kiedy te warunki nie są spełniane, rośliny odczuwają stres. U konopi stres może doprowadzić je do zmiany w hermafrodytów.

Hermafrodytyzm Jako Instynkt Przetrwania

Aby lepiej zrozumieć hermafrodytyzm u konopi, należy zdać sobie sprawę z tego, że w niektórych przypadkach hermafrodytyzm to mechanizm przetrwania.

Produkcja konopi sinsemilla (bez nasion) jest bardzo nienaturalna. Wymaga od żeńskich roślin, aby te były niezapłodnione przez niewiarygodnie nienaturalny okres czasu. To praktycznie zmusza roślinę do zwiększenia produkcji THC oraz terpenów, zapewniając nam bardzo mocne i aromatyczne pąki.

I to nawet nie wspominając o wielu technikach treningowych, które stosują hodowcy konopi w celu manipulowania roślinami, zmuszając je do wytwarzania większych zbiorów. Nawet hodowcy szukający nowych krzyżówek stosują nienaturalne techniki (takie jak chów wsobny) do wytwarzania nasion i tworzenia odmian, które są mocniejsze, dają wyższe plony i są homozygotyczne.

To dobrze czy źle? No cóż, to interesujący temat, który niestety nie jest celem tego artykułu. Na nasze potrzeby ważnym jest jedynie uzmysłowienie sobie, że uprawa konopi nie jest całkiem „naturalna” i że może mieć wpływ na to, że niektóre rośliny stają się hermafrodytami.

HERMAFRODYTYZM JAKO INSTYNKT PRZETRWANIA

Jaki Rodzaj Stresu Może Sprawić, Że Rośliny Konopi Staną Się Hermafrodytami?

Jest wiele czynników, które mogą wywołać stres u roślin konopi. W tym:

Temperatura i wilgotność

Konopie naturalnie lubią temperatury około 20–30°C i stosunkową wilgotność rzędu 40–70%. Jeśli temperatura lub wilgotność w Twoim grow roomie zbyt mocno różnią się od tych zakresów, to może wystarczyć, aby zmienić Twoje rośliny w hermafrodyty.

Oświetlenie

Jak już zapewne wiesz, oświetlenie jest super ważne dla roślin konopi. Jeśli Twoje rośliny są zbyt blisko źródła światła, albo Twój cykl naświetlania jest nieprawidłowy, to również może stresować rośliny. Przepuszczanie światła w czasie okresu ciemności również jest dużym czynnikiem stresującym i należy natychmiast się tym problemem zająć.

Odżywianie

Rośliny konopi potrzebują właściwych substancji odżywczych, aby wytworzyć piękne pąki. Przekarmianie lub niedokarmianie może stresować Twoje rośliny, co wpłynie na ich zdolność do prawidłowego rozwoju oraz potencjalnie zwiększy ryzyko wystąpienia hermafrodytyzmu.

Wartość pH

Stosowanie zbyt kwasowego lub alkalicznego podłoża to kolejny duży czynnik stresogenny dla konopi.

Słaba jakość podłoża

W podłożu rosną korzenie Twoich roślin, pomagając im w absorpcji substancji odżywczych i wody. Podłoże złej jakości może doprowadzić do problemów z korzeniami, co może, jak zapewne zgadłeś, wywołać stres u Twoich roślin.

Złe techniki treningowe

Techniki treningowe, takie jak _fimming_, _topping_, _LST_, _super cropping_ i wiele innych działają poprzez stresowanie roślin konopi w dobry sposób, zmuszając je do przyjmowania większej ilości substancji odżywczych lub rośnięcia w określony sposób, co może zwiększyć plony. Jednakże wykonane nieprawidłowo, te techniki mogą negatywnie wpłynąć na rośliny.

Długi okres kwitnienia

Czasami rośliny żeńskie, które pozostają niezapylone przez długi okres czasu mogą zacząć wytwarzać pyłek, aby dokonać samozapylenia.

Pamiętaj, rośliny potrzebują określonych warunków, aby prawidłowo rosnąć i się rozwijać, a konopie nie są pod tym względem inne. Kiedy uprawiamy zioło, zwłaszcza indoor, jesteśmy odpowiedzialni za spełnianie tych warunków. Stąpamy też po cienkim lodzie i manipulujemy naszymi roślinami w sposoby, które przyniosą nam korzyści w postaci większych plonów, mocniejszych i smaczniejszych pąków itp.

Błędy mogą skutkować stresem u roślin, co z kolei może doprowadzić je do zmiany w hermafrodytów, zwłaszcza, jeśli już mają genetyczne predyspozycje do hermafrodytyzmu.

JAKI RODZAJ STRESU MOŻE SPRAWIĆ, ŻE ROŚLINY KONOPI STANĄ SIĘ HERMAFRODYTAMI?

Jak Zauważyć „Hermę”?

Hermafrodytyczna roślina konopi może zniszczyć całe zbiory pąków konopi poprzez wydzielenie pyłku do Twojego grow roomu i zapłodnienie roślin żeńskich. Kiedy do tego dojdzie, skoncentrują one swoją energię na produkcji nasion, zamiast dużych, żywicznych pąków.

Tak więc od razu widać, że musisz wyłapać wszystkie rośliny hermafrodytyczne tak szybko, jak to możliwe. Niektóre rośliny zaczną wykazywać oznaki hermafrodytyzmu wcześnie, kiedy zaczną rozwijać kwiaty. Zobaczysz, że te rośliny zaczną wykształcać męskie i żeńskie kwiaty. Mogą się one formować na różnych gałęziach lub na tej samej, a niektóre rośliny-hermafrodyci mogą nawet wykształcać je na tym samym pąku. Nazywane są wtedy „prawdziwymi hermafrodytami”.

Niektóre rośliny mogą stać się hermafrodytami pod koniec cyklu kwitnienia. Może być to wynikiem ostatniej próby rośliny do samozapylenia przed śmiercią. Mimo że wielu hodowców staje się o wiele mniej uważnych w czasie fazy kwitnienia, istotna jest regularna kontrola Twoich roślin i wypatrywanie kwiatów hermafrodytycznych w ostatnich stadiach życia rośliny.

Rośliny zmieniające się w hermafrodytów późno w fazie kwitnienia wytwarzają tzw. „banany”. Jest to męski pręcik (dokładnie taki, jaki jest w męskim woreczku pyłkowym), który wystaje z żeńskiego kwiatu i może w każdym momencie wydalić pyłek. Technicznie rzecz biorąc są to pąki dwupłciowe, a nie prawdziwe rośliny hermafrodytyczne.

Jak Sobie Radzić Z Hermafrodytycznymi Roślinami Konopi

Prawdziwi hermafrodyci, tak jak rośliny męskie, muszą być usunięte wcześnie, aby zapobiec zapyleniu Twoich roślin żeńskich. Z drugiej strony rośliny z pąkami dwupłciowymi mogą być zbierane.

Jeśli jedna z Twoich roślin wykształci „banany” pod koniec fazy kwitnienia, to możesz rozważyć zebranie i zachowanie jej pąków, które powinny być jeszcze bez nasion. W zależności od tego, jak rozwinięta była Twoja roślina, mogą one jak najbardziej nadawać się do przyjemnego palenia.

Jak Zapobiec Hermafrodytycznym Konopiom W Przyszłości?

Niestety nie ma sposobu na określenie, czy roślina ma geny hermafrodytyzmu. Jedynym, co możesz zrobić, aby zapobiec temu zjawisku jest zapewnienie swoim roślinom jak najlepszych warunków uprawy i za wszelką cenę unikanie stresowania ich. Jeśli stosujesz techniki treningowe (mało lub mocno stresujące), to upewnij się, że wiesz, co robisz.

Zawsze kupuj nasiona jedynie od uznanych banków nasion konopi, których hodowcy robią, co w ich mocy, aby zminimalizować hermafrodytyzm przy tworzeniu nowych odmian.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.