The RQS Blog

.By Luke Sumpter Reviewed by: Mr José

Osoby uprawiające konopie indyjskie mogą rozpocząć uprawę na dwa sposoby. Mogą kiełkować nasiona lub pobierać sadzonki z rośliny matki. Obie te metody dają ten sam efekt końcowy — pąki bogate w kannabinoidy — ale można wybrać różne sposoby, aby go osiągnąć.

Niektórzy hodowcy preferują szybkość klonów, podczas gdy inni wolą przejść przez cały proces, od początku do końca, zaczynając od nasion. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym hodowcą, powinieneś poznać obie techniki, aby móc eksperymentować w przyszłości i maksymalizować swoje wyniki.

Zarówno nasiona, jak i klony posiadają unikalny zestaw zalet i wad. Po przeanalizowaniu każdej z metod, będziesz mógł zdecydować, którą ścieżką chcesz podążać.

ZALETY UPRAWY MARIHUANY Z NASION

Niektórzy hodowcy uważają, że zaczynanie od nasion to „czysty” sposób uprawy marihuany. Prawda czy nie, z pewnością zapewnia to głębokie poczucie satysfakcji podczas zbiorów.

Większość domowych hodowców na całym świecie rozpoczyna swoje projekty od nasion. Dzieje się tak głównie dlatego, że są one bardziej dostępne i legalne w większości krajów, ale to nie wszystko, co oferują. Omówmy jedne z najlepszych powodów, dla których warto zacząć uprawę od nasion.

ŁATWY DOSTĘP

Internet ułatwia wiele spraw, a zwłaszcza pozyskiwanie nasion marihuany.

W dzisiejszych czasach możesz łatwo zamówić nasiona przez internet z długiej listy uznanych banków nasion marihuany (jak Royal Queen Seeds, oczywiście). Banki nasion dyskretnie dostarczą zamówienie bezpośrednio do Twojej skrzynki pocztowej, sprawiając, że nie musisz wychodzić z domu.

Nawet w krajach, w których sama marihuana pozostaje nielegalna, zamawianie, posiadanie oraz kolekcjonowanie niewykiełkowanych nasion marihuany jest całkowicie legalne. Rozpoczynanie od nasion plasuje Cię po dobrej stronie prawa, dopóki nie umieścisz ich w ziemi.

ROZPOCZYNANIE OD POCZĄTKU

Nasiona nie tylko zapewniają zdecydowanie bardziej satysfakcjonujący wynik końcowy, ale również umożliwiają hodowcom rozpoczęcie od nowej partii genetyki. Te małe pakunki DNA zawierają kod genetyczny, który nie był narażony na słabe środowisko lub choroby. Jak omówimy to później, nie można powiedzieć tego samego o wszystkich klonach.

HODUJ SWOJE WŁASNE ODMIANY

Kiedy opanujesz sztukę uprawy marihuany z nasion, możesz zacząć tworzyć swoje własne odmiany. Skrzyżuj swoją ulubioną roślinę żeńską z ulubioną rośliną męską, a pod koniec sezonu wegetatywnego uzyskasz setki — jeśli nie tysiące — własnych nasion.

Innymi słowy, nie „tworzysz nasion”, ale tworzysz swoją własną, unikalną odmianę. Dopracuj cechy, które lubisz, aby zapewnić sobie jak najbardziej przyjemne palenie.

NASIONA FEMINIZOWANE = WYSOKIEJ JAKOŚCI KWIATY

Mimo że regularne nasiona występują w obu płciach, wysokiej jakości nasiona feminizowane oferują 99% gwarancję uzyskania płci żeńskiej.

Dlaczego jest to tak ważne? Jak wiecie, to żeńskie rośliny marihuany wytwarzają lepkie i bogate w kannabinoidy pąki, których poszukuje większość hodowców. Natomiast rośliny męskie wytwarzają woreczki pyłkowe; niezbędne do rozmnażania roślin, ale szkodliwe dla plonów uzyskiwanych z zapłodnionych roślin żeńskich.

Dzięki feminizowanym nasionom zaoszczędzisz ogromną ilość czasu i wysiłku, który normalnie poświęciłbyś na pozbycie się roślin męskich z uprawy. Dostajesz za to wysokiej jakości pąki.

X

WADY UPRAWY MARIHUANY Z NASION

Po przeczytaniu powyższych informacji, rozpoczęcie uprawy marihuany od nasion może wydawać się idealne. Jednak jak wszystko w życiu, nasiona posiadają pewne wady. Mając to na uwadze, przenieśmy dyskusję na niezbyt korzystne aspekty korzystania z nasion.

NIE ZAWSZE KIEŁKUJĄ

Mimo że renomowane banki nasion oferują wyższe wskaźniki kiełkowania, nie każde ziarno przekształci się w siewkę. Niestety, bez względu na to, co robisz, niektóre z nich są po prostu niewypałami. Z tego powodu polecamy rozpoczęcie uprawy od kilku nasion, nawet jeśli planujesz wyhodować tylko jedną roślinę.

GENOTYP KONTRA FENOTYP

Każde nasiono tej samej rośliny będzie miało nieco inny genotyp — unikalny kod genetyczny. Zawsze pojawiać będzie się różnica genetyczna między rodzicami a potomstwem oraz między rodzeństwem.

Oznacza to, że nasiona nie wytworzą dokładnej repliki konkretnego rodzica i zaobserwujesz różnice między dorosłymi roślinami. Jeśli posadzisz dziesięć takich samych nasion, zauważysz pewne wahania w wysokości, kolorze, smaku oraz wydajności.

Rośliny marihuany rozwijają również określone cechy w zależności od ich zewnętrznego środowiska, co wpływa na ich fenotyp. Na ekspresję fenotypu mogą mieć wpływ temperatura, wilgotność, światło, składniki odżywcze i woda. W ten sposób osiągnięcie jednolitej uprawy jest trudniejsze niż w przypadku klonów.

WOLNIEJSZY START

Na koniec warto wspomnieć, że nasiona potrzebują więcej czasu niż klony, aby dojrzeć do zbiorów. Pojawienie się pierwszych oznak życia może trwać od kilku dni do nawet tygodnia, następnie, dodaj kolejny tydzień lub dwa, aby roślina stała się dojrzałą siewką. To może zdawać się niedługo, ale jest powód, dla którego szybkie odmiany autokwitnące są tak popularne – czas potrzebny od nasiona do zbiorów jest porównywalny do czasu potrzebnego na uprawę od klonów.

ZALETY UPRAWY MARIHUANY Z KLONÓW

Dla osób niewtajemniczonych, klony to sadzonki pobrane z roślin matek podczas fazy wegetatywnej. Hodowcy ukorzeniają sadzonki przed wprowadzeniem ich do gleby lub podłoża hydroponicznego.

Jak sama nazwa wskazuje, klon zapewnia dokładną kopię genetyczną rośliny macierzystej. Jak przekonacie się poniżej, może to być albo błogosławieństwo, albo przekleństwo. Omówmy najpierw zalety.

KLONY ŻEŃSKICH ROŚLIN ZAPEWNIAJĄ NOWE ŻEŃSKIE ROŚLINY

Ze względu na to, że klony są dokładnymi kopiami roślin, sadzonki pobrane z żeńskiej rośliny matki wytworzą kolejną żeńską roślinę. To zwalnia hodowców z potrzeby szukania męskich roślin, jak przy uprawach regularnych nasion, oraz pozwala uniknąć minimalnego ryzyka, że z feminizowanego nasiona wyrośnie męski okaz.

KLONY POZWALAJĄ ZAOSZCZĘDZIĆ CZAS

Dzięki klonom nie musisz czekać, aż nasiona wykiełkują i wyrosną na siewkę o rozsądnej wielkości. W rzeczywistości, całkowicie pomijasz ten etap! Jedynie musisz poczekać, aż Twoja sadzonka wykształci korzenie, a otrzymasz roślinę, która jest natychmiast gotowa do uprawy.

X

DOKŁADNIE WIESZ, CZEGO MOŻESZ OCZEKIWAĆ

Klony zapewniają Ci dokładnie to, co lubisz w roślinie macierzystej. Będąc dokładnymi kopiami genetycznymi, klony posiadają wszystkie cechy matki, w tym rozmiar, smak, morfologię i produktywność. Nasiona będą się jednak nieco różnić od roślin, z których pochodzą, ze względu na czynniki genetyczne i środowiskowe.

WADY UPRAWY MARIHUANY Z KLONÓW

Klony znacznie przewyższają nasiona w niektórych aspektach, ale nie są idealne. Oto kilka problemów, które możesz napotkać, jeśli zdecydujesz się uprawiać marihuanę z klonów.

ŻYCZYMY POWODZENIA W ZNALEZIENIU KLONÓW

Chcesz kupić nasiona? Znajdź w internecie bank nasion. Chcesz kupić klony? Powodzenia. Ze względu na to, że trzeba je odciąć od aktywnej rośliny znajdującej się w fazie wegetatywnej, trudno jest znaleźć klony, jeśli jesteś domowym hodowcą. Ponadto, są one nielegalne zanim jeszcze trafią w Twoje posiadanie, przez co wysyłanie ich jest dość ryzykowne.

Odwiedzenie przyjaciela, który hoduje marihuanę może być najlepszym sposobem na znalezienie klonów w większości krajów. Zapytaj uprzejmie, a być może wrócisz do domu z jedną lub dwiema sadzonkami.

MUSISZ BYĆ OSTROŻNY

Nasiona są odporne. Można je wrzucić prosto do ziemi. Klony są delikatne i tak powinno się je traktować. Jeśli zaczniesz traktować je zbyt agresywnie lub nie zapewnisz im dobrego startu, umrą, zanim będą w stanie rozwinąć korzenie.

Delikatne klony wymagają również specjalnie dostosowanego środowiska z odpowiednimi parametrami, co zapewni im jak najlepszy start. Potrzebują optymalnego poziomu wilgotności oraz precyzyjnie dostrojonej i stałej temperatury. Z tych powodów, musisz przeznaczyć dodatkowe miejsce w swoim pokoju do uprawy, aby zaspokoić ich potrzeby, zwłaszcza, jeśli uprawiasz marihuanę również z nasion.

OTRZYMUJESZ TAKŻE ZŁE CECHY

Rośliny macierzyste przekazują klonom wszystko, także swoje złe cechy. Roślina macierzysta, niezależnie od tego, czy ją znasz, czy nie, może posiadać ukryte problemy genetyczne lub wady. Mogą się one nie ujawnić dopóki nie wyhodujesz kilku klonów, ale może to powodować pewne szkody.

KLONY CZY NASIONA — CO JEST LEPSZE DO UPRAWY CANNABIS?

Szczerze mówiąc, odpowiedź jest całkowicie subiektywna. Wszystko sprowadza się do osobistych preferencji i umiejętności hodowcy. Początkujący będą mieli dużo łatwiej — i zobaczą lepsze wyniki — używając nasion. Klony są trudniejsze w uprawie i zarezerwowane dla nieco bardziej doświadczonych hodowców. Jednak doświadczeni hodowcy równie często wybierają nasiona do celów hodowlanych lub aby móc kontrolować życie rośliny od samego początku do końca.

Podobnie jak w przypadku wszystkiego w świecie uprawy, eksperymentowanie pozwoli Ci znaleźć własny, ulubiony sposób. Wypróbuj jednego i drugiego, i przekonaj się, co jest najlepsze dla Ciebie i Twojego stylu uprawy. Powodzenia!

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.