By Luke Sumpter

Jak odróżnić dobre pąki marihuany od złych?


Pewnie nie upłynęło dużo czasu od Twojego pierwszego jointa do momentu, w którym zdałeś sobie sprawę z różnic pomiędzy pąkami konopi. Mimo że każdy twierdzi, że jego zioło jest najlepsze, to z pewnością zauważyłeś, kiedy kwiaty nie spełniły Twoich oczekiwań. Kiedy jednak masz w rękach pąki dobrej jakości, widzisz to od razu.

Abyś miał pewność, że kupujesz tylko najlepsze kwiaty, musisz poznać różnice pomiędzy ziołem z najwyższej półki a sprasowaną trawą. Nie musisz być koneserem, albowiem różnice można łatwo zobaczyć i wyczuć. Poznanie tych różnic pomoże Ci w wyborze i zakupie zioła, ale przede wszystkim nauczy Cię oceniać rośliny w Twoim ogrodzie. To z kolei pomoże Ci w dokonaniu potrzebnych zmian.

Rodzaje pąków konopi

Kwiaty konopi można kategoryzować wedle różnych parametrów jakości. Można mówić o lepkości, profilu terpenów, zapachu, teksturze lub innych czynnikach. Żeby nie komplikować sprawy, zawęziliśmy kategorie do trzech podstawowych: pąków niskiej, średniej i najwyższej jakości.

Niska jakość

Konopie niskiej jakości wyglądają słabo, głównie za sprawą długiej podróży po zapakowaniu w małe paczki. Znane jako „sprasowane zioło”, te pąki często docierają do celu w postaci zbitych sześcianów.

Producenci tego typu konopi kierują się zyskiem i rzadko uprawiają je z myślą o jakości albo z jakąkolwiek troską. To często produkt czarnego rynku, który może pochodzić z regionów na południe od USA i od kontynentu europejskiego.

Oczywiście niektóre osoby uprawiające w domu z myślą o sprzedaży również mogą przez przypadek wyhodować konopie o podobnej jakości. Początkujący hodowcy często popełniają błędy w czasie uprawy i kończą z suchymi, nieciekawymi pąkami.

Kluczowe oznaki niskiej jakości konopi to:


 • Wygląd: mniej kolorowe od pąków wyższej jakości, często ciemniejsze, z wyraźnymi odcieniami brązu.
 • Dotyk: w dotyku są kruche, łuskowate i nieprawidłowo wysuszone. Brak lepkości wskazuje na niską ilość trichomów.
 • Zapach: brak terpenów ich lub ewentualny rozpad skutkują wyraźnym brakiem zapachu, jak również wilgocią oraz pleśnią.
 • Smak: te pąki będą podrażniały gardło i będą miały gorzki, ziemisty i pikantny smak.
 • Działanie: sprasowane zioło zapewni Ci haj, ale spodziewaj się niższych poziomów THC.

Średnia jakość

Hodowcy uprawiający w domu najczęściej uzyskują pąki, które zaliczają się do tej kategorii. Te kwiaty można odróżnić od konopi niskiej jakości dzięki lepszemu kolorowi, bardziej intensywnemu zapachowi oraz wyraźniejszemu smakowi.

Większości hodowcom udaje się tak ustawić odżywianie, podlewanie i zmienne środowiskowe, aby uzyskać konopie średniej jakości, jednakże najważniejszym czynnikiem jest wysiłek, jaki wkładają oni w swoją pracę.

Jeśli szukasz pąków średniej jakości albo po prostu chcesz uniknąć słabego towaru, szukaj tych cech:


 • Wygląd: jaśniejsze odcienie zieleni, lśniąca warstwa trichomów, zdrowy, bulwiasty wygląd, wystające pomarańczowe słupki. Mogą zawierać liście cukrowe, aby zwiększyć ilość produktu.
 • Dotyk: zbite, lepkie i wrócą do pierwotnego kształtu po ściśnięciu.
 • Zapach: zapach będzie przyjemny i zauważalny, ale nie przytłaczający.
 • Smak: przy każdym buchu powinieneś być w stanie wyczuć terpeny.
 • Działanie: wyższe poziomy trichomów oraz kannabinoidów zapewnią znacznie mocniejsze działanie niż sprasowane zioło.

Najwyższa jakość

Wysoka jakość. Najwyższa półka. Ogień.

Pąki najwyższej jakości mają intensywny smak i odurzające działanie. Trudno je zdobyć poza dużymi miastami i regionami, gdzie uprawia się zioło. Generalnie to owoce hodowli wykwalikowanych mistrzów pochodzących z miejsc takich jak północna Kalifornia, Hiszpania oraz Holandia.

Te przypominające bryłki pąki zobaczysz zamknięte w słojach w dobrych aptekach oraz wysoko ocenianych coffeeshopach. Jeśli szukasz najlepszych pąków, jakie można kupić, to zwracaj uwagę na:


 • Wygląd: perfekcyjnie przycięte, podobne do bryłek, kolorowe, z mocno pomarańczowymi słupkami i ośnieżone trichomami.
 • Dotyk: te pąki będą jędrne, bardzo lepkie i będą miały idealny poziom wilgotności.
 • Zapach: mocny, skunkowy aromat i złożony profil terpenów – zamknij okna, kiedy będziesz palił takie kwiaty.
 • Smak: doskonale utrwalony, bogaty profil terpenów rozpali Twoje kubki smakowe.
 • Działanie: starannie dobrane profile kannabinoidów zapewnią szereg doznań, od silnego działania psychoaktywnego do trzeźwego doświadczania CBD.

Jak odróżnić dobre pąki od złych: przewodnik

Mamy nadzieję, że powyższe ogólne porady pomogą Ci określić jakość pąków, ale może być to odrobinę bardziej skomplikowane. Poniżej omówimy szczegóły i przyjrzymy się kwiatom konopi trochę bliżej.

Zapach

Jak wcześnie mówiliśmy, aromatyczne cząsteczki znane jako terpeny są odpowiedzialne za charakterystyczny zapach marihuany.

Jednak pomimo podobnych nut podstawowych, większość odmian ma swój własny zapach dzięki różnym stężeniom terpenów.

Pewnie znasz małe, lśniące struktury na powierzchni pąków i liści konopi. Te podobne do grzybków gruczoły – trichomy – wytwarzają terpeny w czasie fazy kwitnienia.

Będziesz wiedział, że masz do czynienia z ziołem dobrej jakości, kiedy fala terpenów ogranie Cię zaraz po otwarciu słoika. Choć przyjemny zapach i jakość konopi nie zawsze idą w parze, to dobry zapach najprawdopodobniej wskazuje na równie dobrą jakość. Nuty kwiatów, paliwa, ziemi, przypraw, słodyczy, owoców, cytrusów oraz jagód należą do najczęściej występujących zapachów.

Jakość profilu terpenów danej odmiany zależy od kilku czynników:

 • Geny: niektóre odmiany są genetycznie zaprogramowane, aby wytwarzać więcej aromatycznych terpenów niż inne, głównie ze sprawą selektywnej hodowli.
 • Suszenie i curing: geny to nie wszystko. Poprawne suszenie, curing i przechowywanie konopi utrwali profil terpenów i sprawi, że pąki będą lepiej smakować.
 • Odpowiednie nawożenie: w fazie kwitnienia rośliny konopi mają większe zapotrzebowanie na potas oraz fosfor, a potrzebują mniej azotu. Jeśli uda Ci się dobrze zbalansować te składniki odżywcze, otrzymasz fantastycznie pachnące kwiaty.
 • Żywa gleba: silna populacja mikroorganizmów pomoże roślinom dostać się do wszystkich substancji odżywczych, jakich potrzebują do wytworzenia optymalnego profilu terpenów.
 • Rośliny towarzyszące: wielu hodowców twierdzi, że sadzenie bazylii blisko konopi poprawia zapach marihuany.

Szybka porada dotycząca uprawy: zwiększenie ilości terpenów poprawi ogólny zapach oraz smak Twoich roślin. Wybierz takie odmiany jak Lemon Shining Silver Haze i Haze Berry, aby mieć genetyczną przewagę.

How to Differentiate Good Buds From the Bad: A Guide

Kolor

Choć nie należy oceniać książki po okładce, z pewnością można oceniać konopie po wyglądzie ich pąków. Dla wytrenowanego oka kolor jest jednym z najważniejszych czynników świadczących o jakości marihuany.

Oczywiście kwiaty konopi mają szereg różnych odcieni fioletu, pomarańczy, zieleni i czerwieni. O jakości świadczą nie tyle kolory, co ich intensywność.

Zdrowe i kwiaty konopi są jasne i lśniące.

Taka intensywność wskazuje na dobre geny, solidną technikę uprawy oraz odpowiedni curing oraz przechowywanie, podczas gdy konopie niskiej jakości wydają się matowe, blade i nieatrakcyjne.

Szybka porada dotycząca uprawy: płukanie roślin w odpowiednim momencie zapobiegnie nadmiernej akumulacji substancji odżywczych w kwiatach i wyeliminuje ryzyko spalenia substancjami odżywczymi.

Dodatkowa porada: pobaw się genami i temperaturą, aby wyhodować fioletowe zioło! Zacznij od odmiany takiej jak Purple Queen, aby zwiększyć szanse na sukces.

Pomarańczowe/brązowe słupki

Po przyjrzeniu się bliżej kwiatom konopi napotkasz miniaturowy krajobraz – doliny, szczyty i inne – złożone z różnych gruczołów, organów i struktur. W tej scenerii najbardziej wystają słupki.

Te struktury przypominające włoski to organy rozrodcze żeńskich kwiatów konopi i służą do otrzymywania pyłku produkowanego przez rośliny męskie. Kiedy pyłek spadnie na kwiat, ten kwiat staje się płodny i szybko zaczyna wytwarzać nasiona.

Poza ich rolą biologiczną, słupki służą jako użyteczne znaczniki rozwoju. We wczesnej fazie kwitnienia te organy rozrodcze są śnieżnobiałe. Wraz z upływem czasu zmienią kolor na ciemnopomarańczowy.

Powinieneś zawsze szukać ciemnopomarańczowych słupków, kiedy oglądasz pąki. Najlepiej, aby zbiory miały miejsce, kiedy przynajmniej 70% tych włosków osiągnie taki kolor. To wskazuje na to, że pąki są dojrzałe, rozwinięte i gotowe do ścięcia. Kwiaty o głównie białych słupkach wskazują na niedojrzałe konopie. Pozostawione na trochę dłużej, te kwiaty dojrzeją i wyzwolą kompletne profile kannabinoidów oraz terpenów.

Porada dotycząca uprawy: przeprowadzaj zbiory w odpowiednim momencie i upewnij się, że słupki mają właściwy kolor we właściwym czasie. Kiedy uprawiasz odmiany takie jak Amnesia Haze, będziesz potrzebował cierpliwości, ponieważ mają one trochę dłuższy czas kwitnienia.

Orange/Brown Pistils

Kryształy/żywica

Na powierzchni dobrej jakości kwiatów jest wiele trichomów. Kiedy patrzysz na nie gołym okiem, wyglądają jak cienka warstwa kryształów, które lśnią w świetle latarki lub płomienia zapalniczki.

Te struktury w kształcie grzybków mają bulwiastą główkę na cienkiej łodyżce. W czasie fazy kwitnienia w tej główce wyspecjalizowane komórki niestrudzenie wytwarzają żywicę. Żywica spływa w dół i stopniowo pokrywa większość powierzchni kwiatu. Żywica i jej aktywne fitochemikalia pomagają bronić pąki przed atakami owadów oraz przed skrajnymi temperaturami.

Ta substancja zawiera bogaty zbiór cząsteczek. Do tych, które nas interesują, należą kannabinoidy takie jak THC i CBD, wraz z terpenami takimi jak mircen, pinen oraz limonen. Im więcej trichomów zawiera kwiat, tym więcej wytworzy żywicy. Im więcej jest żywicy pokrywającej powierzchnię pąka, tym więcej będzie kannabinoidów i terpenów gotowych do spalenia, waporyzacji lub zjedzenia.

Będziesz w stanie ocenić zawartość trichomów i żywicy w pąku patrząc na niego i trzymając go. Zwróć uwagę na to, jak lśni, na jego lepkość i na opór, gdy będziesz odrywał palce od kwiatu.

Porada dotycząca uprawy: wykorzystuj czynniki środowiskowe, aby zwiększyć produkcję trichomów. Odmiany takie jak ICE są genetycznie uwarunkowane, aby wytworzyć większą ilość trichomów.

Zbite/puszyste

Wrażenie, jakie sprawiają pąki w dłoni mówi wiele na temat ich jakości. Każdy chce wyhodować zbite i ciężkie kwiaty. Takie kwiaty mają po prostu więcej masy, wyglądają na zdrowsze i są łagodniejsze w paleniu.

Mielenie zbitych kwiatów konopi zdaje się podwajać ich rozmiar. Nawet niewielki kawałek zbitego kwiatu można zmielić tak, aby wystarczył na porządnego skręta, podczas gdy puszyste pąki zawodzą i mają mniej materii roślinnej. Te lekkie bryłki są często rezultatem nieoptymalnych warunków uprawy, braku światła lub niedoboru substancji odżywczych.

Puszyste pąki nie tylko wyglądają mniej zachęcająco, ale będziesz też musiał zużyć więcej swoich zapasów za każdym razem, kiedy będziesz skręcał blanta albo palił fajkę. Zbite pąki będą stawiały lekki opór i będą wracać do swojego oryginalnego kształtu. Puszyste pąki będą same się kruszyć i będą sprawiać wrażenie bardziej delikatnych w dotyku.

Szybka porada: kwiaty sativa i indica wyglądają inaczej. Wiedz, czego szukać podczas oglądania.

Porada dotycząca uprawy: stosuj mocne oświetlenie, aby wyhodować zbite i kompaktowe kwiaty.

Dense/Fluffy

Nasiona

Obecność nasion nigdy nie świadczy o dobrej jakości kwiatów. Sam termin „sinsemilla” – nazwa nadawana marihuanie wyjątkowej jakości – odnosi się do kwiatów pozbawionych nasion.

Pamiętasz te wystające słupki, o których mówiliśmy wcześniej? Kiedy pyłek z męskich roślin ląduje na tych włoskach, wywołuje on proces zmieniający biochemiczną aktywność kwiatów konopi. Roślina przekierowuje swoją energię na wytwarzanie nasion.

Kwiaty z nasionami nie osiągają najwyższej mocy oraz dojrzałości, albowiem wysiłki rośliny są ukierunkowane na proces rozrodczy. Nasiona konopi zwiększają również wagę kwiatów, czyli będziesz płacił więcej za mniej kwiatów. Jeśli kupisz gram zioła i znajdziesz w nim 200 mg nasion, zmarnowałeś pieniądze. Może się wydawać, że to niedużo, ale jeśli wziąć pod uwagę 50–100 zakupów, jest to wiele straconych pąków.

Niedostrzeżone nasiona mogą również zrujnować sesję palenia. Nasiona pękają, gdy dojdzie do nich płomień ze skręta, więc zaburzą Twój stan zen i wyślą cierpki dym do płuc.

Porada co dotycząca uprawy: dowiedz się, jak zapobiec zapyleniu, aby Twoje zioło nie miało nasion.

Łodygi

Palenie łodyg to albo przypadek, albo akt desperacji. Łodygi zawierają znikome poziomy kannabinoidów i wytwarzają cierpki dym, jednakże obecność łodyg niekoniecznie świadczy o złej jakości zioła.

Świadczy to raczej o pośpiesznym procesie przygotowania. Poza tym zapłaciłeś za dodatkową wagę! Kiedy oglądasz ofertę lokalnej apteki lub pobliskiego coffeeshopu unikaj pąków z nadmierną ilością łodyg. Możesz tez poprosić o przycięcie ich przed kupnem.

Szybka porada: łodygi nie są tak cenne, jak pąki, ale możesz je wykorzystać w różnych produktach domowej roboty, od haszyszu do środków działających miejscowo.

Dobrze przycięte czy z liśćmi

Przycinanie zioła odnosi się do usuwania małych listków cukrowych wyrastających z kwiatów konopi i obok nich. Obecność tych listków nie świadczy automatycznie o słabej jakości konopi, ale może zrobić dużą różnicę.

Po pierwsze dobrze przycięte pąki po prostu wyglądają świetnie. Przycinanie nadaje pąkom ładny wygląd, który jest niemal uniwersalnym wyznacznikiem kwiatów najwyższej jakości.

Po drugie nadmiar listków wpłynie na wagę kwiatów. Chcesz płacić za pąki a nie liście. Obecność listków może też sprawić kłopoty podczas curingu. Nieduże skupiska wilgoci mogą się gromadzić, co może doprowadzić do powstania korzystnych warunków do rozwoju patogenów i wpłynąć na smak zioła.

Szybka porada dotycząca uprawy: możesz przyciąć swoje zioło przed lub po wysuszeniu.

Pleśń

Pleśń nie tylko niszczy smak konopi, ale może również doprowadzić do problemów zdrowotnych. Rezultatem wdychania zarodników grzybów mogą być nawet ciężkie infekcje płuc.

Spleśniałe zioło świadczy o złym suszeniu, curingu i przechowywaniu. Grzyby potrzebują wysokich poziomów wilgotności do przeżycia i głównie pojawiają się na żywych kwiatach oraz na tych, których proces curingu był przeprowadzony w słabych warunkach.

W ofercie godnych zaufania aptek, hodowców i coffeeshopów nie powinno być spleśniałego zioła. Niektóre firmy umieszczają nawet szkła powiększające na ladach, aby klienci mogli sami obejrzeć pąki z bliska. Kwiaty z pleśnią nie nadają się do palenia, bez względu na to, jak dobre wrażenie robią.

Szybka porada dotycząca uprawy: naucz się jak unikać pleśni przy uprawie i curingu Twojego zioła. Odmiany odporne na grzyby, takie jak Royal Moby , są o wiele mniej narażone na występowanie pleśni.

Szkodniki

Szanse, że w Twoich świeżo zakupionych pąkach będą szkodniki są niewielkie. Jeśli szkodniki atakowały roślinę, z której pochodzą pąki, hodowca najprawdopodobniej usunął je przed sprzedażą. Jednakże wciąż istnieje możliwość napotkania pąków ze szkodnikami.

Ale co znalezienie szkodliwych insektów w kwiatach konopi może Ci powiedzieć? Może to oznaczać, że hodowcy nie chronili swojej uprawy przed plagami. Jeśli owady wyrządziły znaczne uszkodzenia, pąki mogą pochodzić z karłowatych i niedorozwiniętych roślin, co sugeruje, że ogólna jakość może nie być optymalna.

Aczkolwiek obecność insektów może również świadczyć o naturalnej i organicznej uprawie. Choć dostrzeżenie owadów w Twoich kwiatach nie jest przyjemne, to większość palaczy woli je po prostu usuwać niż wdychać pestycydy.

Szybka porada dotycząca uprawy: odstraszaj owady naturalnymi sposobami i stosuj biologiczne metody kontroli szkodników.

Lepkość

Im bardziej lepkie jest zioło, tym prawdopodobnie jest mocniejsze. Większa zawartość żywicy oznacza wyższe poziomy kannabinoidów. Najwyższej jakości kwiaty będą zdawać się lepkie, gdy będziesz trzymał je w dłoni, a niektóre pozostawią nawet resztki żywicy na Twoich palcach. Przygotowanie ich jest trochę trudniejsze, ale haj, jaki zapewniają niemal na pewno będzie wart dodatkowego wysiłku.

Szybka porada dotycząca uprawy: organiczna uprawa zapewni konopie najwyższej jakości oraz najczystsze.

Sticky

Smak

Po sprawdzeniu wszystkich cech zioła, test smaku dopełni cały proces. Smakowanie Twoich pąków – i odczuwane później działanie – to jedyny pewny sposób na poznanie jakości konopi, z którymi masz do czynienia.

Są dwa główne czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę przy braniu kilku pierwszych buchów: smak i gładkość. Obydwie cechy pozwolą miłośnikom konopi na rozróżnienie pomiędzy konopiami niskiej, średniej i najwyższej jakości.

Jeśli możesz spróbować kwiatów przed ich zakupem, pozwól, aby każdy wdech pozostał przez chwilę na języku. Kwiaty średniej i wysokiej jakości pozostawią wyraźne smaki owoców, kwiatów, skunka, paliwa, jagód lub słodyczy, podczas gdy zioło słabej jakości będzie stosunkowo bez smaku, niemal jak siano.

Gładkość dymu świadczy o tym, jak dobrze były przygotowane kwiaty. Po odpowiednio długim curingu pąki najwyższej jakości dadzą dym gładziutki niczym masło. Zioło niskiej jakości wywoła cierpkie pieczenie w gardle i doprowadzi do ataków kaszlu.

Szybka porada dotycząca uprawy: zachowuj cząsteczki odpowiadające za smak w Twoich konopiach za pomocą płukania, przycinania i curingu.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.