Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter

Przewodnik po uprawie cannabis outdoor w 2024 roku.


Uprawa marihuany outdoor ma wiele zalet. Oprócz tego, że jest to bardzo przyjemne doświadczenie, pozwala hodowcom uprawiać większe rośliny oraz osiągać lepsze plony. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak uprawiać marihuanę outdoor.

Uprawa marihuany indoor vs outdoor: różnice

Uprawa outdoor oznacza zwykle więcej miejsca do pracy, dużo słońca, darmową wodę deszczową, lepszą wentylację i radość, jaką daje przebywanie na świeżym powietrzu.

Jednak uprawa na zewnątrz wiąże się również z szeregiem wyzwań. Rośliny są bardziej podatne na szkodniki, pojawiają się większe drapieżniki, fale upałów i przymrozki.

Uprawa indoor zapewnia roślinom lepsze schronienie, a hodowcy mają pełną kontrolę nad środowiskiem. Mogą swobodnie zmieniać ustawienia temperatury i wilgotności, a ich uprawa jest dyskretniejsza.

Jednak hodowcy indoor mają zwykle do dyspozycji mniej miejsca, więc mniejszy potencjał do uzyskania ogromnych plonów i muszą liczyć się z płaceniem dużych rachunków za energię elektryczną.

Uprawa marihuany outdoor

Słońce. Świeże powietrze. Gleba. Uprawa konopi indyjskich na zewnątrz oferuje mnóstwo korzyści zarówno dla hodowców, jak i samych roślin marihuany. Darmowe zasoby i większa ilość czasu spędzanego na zewnątrz sprawiają, że warto się temu poświęcić.

Korzyści uprawy marihuany outdoor

 • Większe rośliny;
 • Więcej przestrzeni;
 • Bezpłatna woda deszczowa;
 • Promienie słońca (tańsze niż sztuczne oświetlenie);
 • Nie ma potrzeby zmiany cyklu światła;
 • Przepływ powietrza, który pomaga zapobiegać pleśni;
 • Możliwość uprawy roślin towarzyszących;
 • Pożyteczne owady;
 • Gleba bogata w mikroby;
 • Możliwość przećwiczenia metod regeneracyjnych.

Wybór lokalizacji

Po podjęciu decyzji o uprawie na wolnym powietrzu musisz zdecydować, gdzie umieścisz swoje rośliny. Znajdź miejsce, które zapewnia stabilną temperaturę, odpowiednie nasłonecznienie i schronienie przed zmianami pogodowymi.

Miejsce, które wybierzesz do uprawy outdoor w Europie w 2024 roku powinno zapewnić następujące parametry:

 • temperatura zawsze powyżej 12°C;
 • temperatura poniżej 30°C;
 • 6–8 godzin bezpośredniego światła słonecznego każdego dnia (idealne położenie od strony południowej);
 • schronienie przed ulewnym deszczem i falami upałów (np. tymczasowa plandeka, szklarnia).

Uprawa marihuany outdoor

Lokalizacja uprawy

Jako wytrzymała roślina, marihuana z radością będzie rosnąć w wielu różnych miejscach. Niektórzy hodowcy mają do dyspozycji duży ogród, podczas gdy inni są bardziej ograniczeni.

 • Balkon

Dostępność balkonów sprawia, że są one doskonałym miejscem do uprawy marihuany. Jednak niektóre posiadają też pewne wady, które znacząco zmniejszą wielkość zbiorów.

Plusy
Minusy
świeże powietrze i naturalne światło balkony wychodzące na północ prawie nie otrzymują bezpośredniego światła słonecznego
balkony wychodzące na południe są przez cały dzień nasłonecznione wysokie budynki wystawiają rośliny na działanie silnego wiatru
mniejsze rachunki za wodę i prąd -
 • Dach/ taras

Uprawa marihuany na dachu lub tarasie zapewnia korzyści, których brakuje balkonom. Jednak wiąże się też z pewnym ryzykiem.

Plusy
Minusy
dachy są nasłonecznione przez cały dzień, o ile nie są blokowane przez wyższe konstrukcje bardziej wystawione na odkrycie z pozycji nieba
dobra ekspozycja na wodę deszczową rośliny są bardziej narażone na burze i intensywne upały
bardziej dyskretne niż balkony -
 • Prywatny ogród

Prywatne ogrody to jedno z najprzyjemniejszych miejsc do uprawy konopi. Hodowcy często zatracają się w spokoju związanym z uprawą roślin w miesiącach letnich.

Plusy
Minusy
dużo miejsca możliwość pojawienia się szkodników
możliwość uprawy roślin towarzyszących w polikulturze ryzyko wystąpienia pleśni glebowej, takiej jak Fusarium
dyskrecja -
 • Uprawa partyzancka

Uprawa partyzancka umożliwia hodowcom uprawianie roślin poza własnym terenem. Wybierając ukryte miejsce gdzieś na wolnym powietrzu, miłośnicy marihuany mogą napełnić swoje słoiki podejmując minimalne ryzyko.

Plusy
Minusy
dyskrecja rośliny są narażone na złą pogodę i powodzie
niskie ryzyko zwiększone ryzyko wystąpienia szkodników i chorób
tania uprawa, prawie bez żadnych kosztów ryzyko, że ktoś natknie się na uprawę
 • Szklarnia

Szklarnie oferują to, co najlepsze z obu światów. Wykorzystują naturalne światło słoneczne, oferując jednocześnie ciepłe i bezpieczne środowisko.

Plusy
Minusy
możliwość przedłużenia sezonu wegetacyjnego outdoor rośliny mogą doświadczyć stresu podczas fali upałów
ochrona przed niektórymi gatunkami szkodników ryzyko gromadzenia się zastałego powietrza oraz wilgoci przy nieodpowiednim systemie wentylacji

Czynniki do rozważenia przy wyborze miejsca uprawy marihuany

Każda lokalizacja posiada swoje zalety i wady. Podczas gdy niektórzy kultywujący są ograniczeni do jednego miejsca, inni mają do wyboru kilka opcji.

 • Podlewanie

Podlewanie roślin może być dość uciążliwe. Rośliny uprawiane outdoor otrzymają opady deszczu, ale także będą musiały stawić czoła suszom. Podczas gdy codzienne podlewanie całego ogrodu lub szklarni może stać się wyzwaniem, konfiguracja odpowiedniego systemu nawadniania znacznie ułatwi to zadanie.

Rośliny uprawiane metodą guerrilla są naturalnie bardziej zaniedbane niż te rosnące bliżej domu. Postaraj się wybrać miejsce w pobliżu strumienia, aby nie musieć wozić ciężkich pojemników z wodą.

 • Rabaty czy doniczki?

Doniczki umożliwiają hodowcom łatwe przenoszenie roślin w bezpieczne miejsce, gdy warunki stają się trudne. Inteligentne doniczki i air pots również pomagają zminimalizować infekcje grzybicze i zapewnić napowietrzenie systemom korzeniowym.

Z drugiej strony, rabaty ogrodowe umożliwiają hodowcom uprawę wielu gatunków towarzyszących w tym samym bloku glebowym. Nie tylko wzbogaca to różnorodność biologiczną gleby, ale także tworzy tarczę roślin ochronnych, które odstraszają szkodniki, przyciągając pożyteczne owady.

 • Dodatkowe światło

Nadmierne światło uliczne może spowodować, że konopie pozostaną w fazie wegetatywnej (lub do niej powrócą). Hodowcy zmagający się z tymi warunkami powinni rozważyć odmiany automatycznie kwitnące. Te odmiany rosną szybko i nie wymagają określonego cyklu światła, aby rozpocząć i utrzymać kwitnienie.

 • Uszkodzenia spowodowane wiatrem

Osoby uprawiające marihuanę na balkonach, dachach oraz w ogrodach powinny zainwestować w płoty oraz ogrodzenia, jeśli mieszkają na obszarach z silnym wiatrem. Jeśli planujesz ściółkowanie, zamiast słomy lub trocin wybierz cięższe podłoże i obłóż je kamieniami.

 • Godziny światła

Staraj się uprawiać rośliny w najbardziej słonecznym miejscu. Konopie wymagają co najmniej sześciu godzin nieprzerwanego dziennego światła słonecznego, aby móc dobrze rosnąć.

 • Bezpieczeństwo

Jeśli uprawiasz marihuanę w ogrodzie lub na balkonie, który znajduje się na pierwszym lub drugim piętrze, Twoje rośliny będą narażone na odkrycie przez innych miłośników marihuany. Chroń swoje rośliny przed złodziejami oraz głodnymi zwierzętami.

Czynniki do rozważenia przy wyborze miejsca uprawy marihuany

Genetyka

Po wybraniu lokalizacji musisz wybrać odmianę, którą chcesz uprawiać. Tutaj musisz wziąć pod uwagę środowisko do uprawy, którym dysponujesz oraz jakiego rodzaju efektów oczekujesz od marihuany.

Jeśli mieszkasz na północy i możesz zapewnić roślinom jedynie krótki okres wegetacji, dobrym wyborem są odporne i szybko kwitnące geny, takie jak odmiany kwitnące automatycznie. Dla tych, którzy żyją na południu, odpowiednią opcją są wysokie odmiany sativa, które kwitną dłużej, a także hybrydy, które dobrze sprawdzą się w takich warunkach.

Szukasz konkretnego smaku? Sprawdź profile terpenowe odmian, które rozważasz. To zapewni Ci doświadczenia sensoryczne, które oferuje dana odmiana. Wolisz owocowe czy ziemiste smaki? Cytrusowe czy słodkie?

Możesz również wykorzystać dane banku nasion do oszacowania wielkości, czasu kwitnienia i plonów określonej odmiany. Jeśli możesz uprawiać marihuanę bez żadnych limitów, rozważ wysoką oraz bardzo wydajną odmianę. Jeśli musisz być ostrożny, wybierz mniejszą i bardziej dyskretną roślinę.

Kiełkowanie

Pierwszą fazą życia rośliny marihuany jest kiełkowanie. Podczas tego procesu Twoje nasiono utworzy pierwszy korzeń palowy oraz przekształci się w siewkę. Kiełkowanie wymaga trzech specyficznych czynników: ciemności, wilgotności i wilgoci. Razem te elementy aktywują ziarno. Tak się składa, że gleba zapewnia idealne warunki!

Hodowcy uprawiający rośliny w ciepłym klimacie mogą je siać bezpośrednio w doniczkach lub rabatach ogrodowych na zewnątrz. Jednak ponieważ siewki wymagają dużej wilgotności, rozważ sianie roślin ogrodowych w szklarni lub tunelu foliowym.

Osoby w chłodniejszym klimacie mogą uzyskać dobre wyniki, hodując siewki w pomieszczeniu podczas chłodnej wiosny. Przesadź je bezpośrednio do gleby lub do większych pojemników zewnętrznych, gdy pogoda się ociepli.

Przed wykiełkowaniem nasion, zaopatrz się w wysokiej jakości glebę. Gleba organiczna zapewnia wszystko, czego potrzebują Twoje rośliny: składniki odżywcze, pożyteczne bakterie i synergistyczne grzyby.

Aby wykiełkować nasiona, zrób wgłębienie w wierzchniej warstwie gleby na grządce lub w doniczce. Umieść nasiona w dołku i delikatnie przykryj je ziemią. Dodaj trochę wody. Pierwsze oznaki życia pojawią się w ciągu 2–7 dni.

Faza siewek potrwa około dwóch tygodni. Zapewnij stałe oświetlenie, wilgotność na poziomie około 70% i niewielkie ilości wody.

Germinating

Uprawa

Faza wzrostu rozpoczyna się po zakończeniu etapu siewki. W tym czasie Twoje rośliny skupią się na fotosyntezie i tworzeniu energii do napędzania rozwoju. Spodziewaj się, że w tej fazie pojawią się duże liście wachlarzowe. Dbaj o rośliny w następujący sposób:

Podlewaj rośliny dopiero po wyschnięciu wierzchniej warstwy gleby, 3–5 cm od góry. Jeśli będziesz podlewać je zbyt często, mogą stać się podatne na zgniliznę korzeni i inne nieprzyjemności.

Od czasu do czasu sprawdzaj pH gleby i upewnij się, że utrzymuje się w zakresie 6,0–7,0 — optymalnym do wchłaniania składników odżywczych.

Słowo na temat podlewania

Staraj się podlewać rośliny za każdym razem, gdy przynajmniej 3 cm gleby stanie się całkowicie suche; zbyt częste podlewanie sprzyja gniciu korzeni. Jeśli planujesz wakacje w okresie wegetacji, skonfiguruj zautomatyzowany system, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie.

Zapobieganie szkodnikom

Szkodniki to jedno z głównych wyzwań dla hodowców outdoor, ale można im zapobiegać w następujący sposób:

 • wprowadź do uprawy owady drapieżne: biedronki i pasożytnicze osy pomogą chronić rośliny przed różnymi gatunkami szkodników.
 • posadź rośliny towarzyszące: bazylia, melisa lub koper, pomogą odstraszyć szkodniki.
 • wprowadź pożyteczne grzyby: gleba zawierająca grzyby mikoryzowe może pomóc w wychwytywaniu oraz zabijaniu nicieni — mikroorganizmów glebowych atakujących korzenie konopi.
 • zadbaj o bariery fizyczne: postaw druciane ogrodzenie lub inaczej osłoń rośliny, aby uniemożliwić dostęp do nich większym zwierzętom, takim jak jelenie i ptaki.

Chroń rośliny przed zapyleniem

Musisz chronić swoje rośliny przed zapyleniem, aby móc uzyskać jak najlepsze pąki. Zapylone kwiaty są mniejsze, pełne nasion oraz mają mniejszą moc. Mimo że inne gatunki zapylające mogą przynieść znaczne korzyści Twojemu ogrodowi, należy aktywnie zapobiegać obecności męskich roślin cannabis.

Jeśli uprawiasz regularne nasiona marihuany, musisz być proaktywny i sprawdzać płeć swoich roślin w miarę ich dojrzewania, aby zapobiec zapłodnieniu.

Kalendarz 2024 dla hodowców outdoor

Ten kalendarz bierze pod uwagę średni klimat panujący w Europie. Jeśli mieszkasz w bardziej ekstremalnym klimacie (lub na innej półkuli), warto przyjrzeć się warunkom uprawy odpowiednim dla miejsca Twojego zamieszkania.

Ponadto, pewne odmiany będą rozwijać się znacznie szybciej lub wolniej niż inne. Pamiętaj o indywidualnych cechach wybranej odmiany.

Zauważysz również, że nasz kalendarz uwzględnia porę roku oraz pozycję księżyca i słońca. Wielu ogrodników pracuje wokół cyklu faz księżyca ze względu na sposób, w jaki to ciało niebieskie wpływa na zmiany w wilgoci, ilości soków roślinnych i innych subtelnych energii.

 • Kiełkowanie nasion indoor

Rozpocznij kiełkowanie nasion indoor około 9 marca, jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie. Data ta przypada tuż przed pełnią księżyca i wspomaga rozwój większych i bardziej aromatycznych pąków.

Równonoc wiosenna przypada 20 marca. W tym czasie słońce przecina równik niebieski, wyznaczając pierwszy dzień wiosny. Dłuższe dni i zwiększone nasłonecznienie oznaczają, że rozpoczął się sezon wegetacyjny! Pełne kiełkowanie nasion i wejście w fazę siewki zajmie od 2 do 7 dni.

Outdoor Grower’s Calendar 2023

 • Etap siewki/ uprawa indoor

Faza siewki trwa około dwóch tygodni, a po niej następuje faza wegetatywna. Kontynuuj uprawę indoor w chłodniejszych regionach do połowy kwietnia, aby sprostać wymaganiom roślin odnośnie temperatury i światła.

 • Wysiewanie i przenoszenie roślin outdoor

Jeśli mieszkasz w cieplejszym klimacie, teraz jest czas, aby kiełkować nasiona bezpośrednio na zewnątrz. Będziesz także mógł przenieść rośliny domowe na zewnątrz i przesadzić je do gleby lub do większych pojemników.

Jeśli zdecydujesz się prowadzić swoją uprawę z uwzględnieniem cyklu księżycowego, staraj się przesadzić rośliny, gdy księżyc wchodzi w fazę sierpu w ostatniej kwadrze.

Po przesadzeniu, rośliny oswoją się z nowym środowiskiem i będą kontynuować wzrost oraz zaczną nabierać objętości. Pojawienie się lata sprawi, że otrzymają dużo światła. Nadal będą się wyciągać w górę, w miarę jak biegun północny osiąga maksymalne nachylenie w stosunku do słońca.

 • Topping i szkolenie

Następnie hodowcy mają możliwość przeprowadzenia różnego rodzaju treningów. Takie działanie zwiększa plony, otwiera baldachim oraz ułatwia uprawę.

Trening o niskim poziomie stresu (LST) można przeprowadzać przez cały czerwiec i lipiec, do początku sierpnia, kiedy to rośliny zaczną zbliżać się do fazy kwitnienia, a dodatkowy trening nie będzie korzystny.

Staraj się przeprowadzać przycinanie i trenowanie roślin, gdy wschodzący księżyc jest w fazie sierpu, najlepiej w konstelacji znaków zodiaku, którym odpowiada woda.

 • Określanie płci

Zanim pojawią się kwiaty, Twoje rośliny wejdą w fazę poprzedzającą kwitnienie. Wykorzystaj ten czas na określenie płci roślin, aby żadne niechciane rośliny męskie nie zapłodniły Twoich roślin żeńskich. Miejsca, w których wyrastają kwiaty znajdują się w węzłach — punktach, w których każda gałąź styka się z główną łodygą.

Młode kwiaty posiadają małą cebulkę i wystający włos lub słupek, w przeciwieństwie do męskich, które wyglądają jak cebulki bez włosków. Usuń z uprawy wszystkie rośliny męskie, jeśli nie zależy Ci na tworzeniu nasion.

 • Przycinanie

Twoje rośliny weszły w fazę kwitnienia. Gdy zbliża się równonoc jesienna, dni stają się krótsze, a rośliny otrzymują sygnał do kwitnienia. Uporządkuj je i upewnij się, że każde skupisko pąków otrzymuje odpowiednią ilość światła.

Przycinaj swoje rośliny od połowy lipca do końca sierpnia, przygotowując się do zbiorów. Odetnij nadmiar liści wachlarzowych podczas zstępującego księżyca w fazie ubywania

 • Zbiory

Być może najbardziej ekscytujący okres całej uprawy przypada na okres od połowy września do połowy listopada. Nadszedł czas, aby rozkoszować się wynikami ciężkiej pracy i zebrać cenne kwiaty. Robi się chłodno, dni stają się krótsze i zbliża się przesilenie zimowe.

Zbieraj pąki rano podczas zstępującego księżyca w fazie jego ubywania.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzji