Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Steven Voser Reviewed by: Mr José

Po co i jak nawozić rośliny konopi — kompletny przewodnik.


Wszystkie substancje odżywcze potrzebne roślinom konopi do rozwoju występują naturalnie w środowisku, ale żeby pomóc Twoim roślinom rozwinąć się nawet szybciej i dać lepszy produkt końcowy, należy je nawozić, czyli podawać im skoncentrowane substancje odżywcze.

Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne Ci informacje na temat tego kiedy, jak i ile substancji odżywczych powinieneś zapewnić konopiom.

ZROZUMIENIE MAKRO- I MIKROELEMNTÓW POTRZEBNYCH KONOPIOM

Rośliny konopi potrzebują trzech substancji odżywczych w dużych ilościach. Te makroelementy to azot (N), fosfor (P) oraz potas (K). Są one podstawą zdrowia konopi, dlatego są najczęściej określane na opakowaniach w postaci proporcji NPK. Im wyższa wartość każdej substancji, tym wyższe jej stężenie w produkcie.

Jednakże konopie potrzebują więcej niż tylko trzech substancji, aby przetrwać i rozwijać się pomyślnie. Polegają również na drugorzędnych substancjach odżywczych, takich jak wapń, magnez i siarka, które odgrywają ważne role w rozwoju roślin.

 • Wapń jest ważny przy wytwarzaniu błon komórkowych, może pomóc przy redukcji zasolenia gleby oraz poprawia penetrację wody, kiedy jest stosowany jako dodatek do gleby.
 • Magnez odgrywa rolę w fotosyntezie i metabolizmie węglowodanów oraz pomaga ustabilizować błony komórkowe rośliny.
 • Siarka jest potrzebna przy tworzeniu chlorofilu oraz produkcji białek, aminokwasów, enzymów oraz witamin, a także chroni rośliny przed chorobami.

Ponadto rośliny wykorzystują kilka innych substancji odżywczych w małych ilościach (mikroelementów), które również są ogromnie ważne. Należą do nich bor, chlor, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk. Choć nie są to główne substancje odżywcze wykorzystywane przez rośliny, to wciąż odgrywają ważne role w różnych aspektach ich zdrowia.

Video id: 207447257

NIE WSZYSTKIE NAWOZY DO KONOPI SĄ SOBIE RÓWNE

Jest wiele różnych marek odżywek do konopi dostępnych na rynku i mogą się one od siebie znacznie różnić.

Najczęściej, nawozy do konopi będą się różnić w czterech następujących obszarach:

 • Proporcje substancji odżywczych: oferowane są różne proporcje substancji odżywczych, uważane za optymalne przez danego producenta.
 • Składniki: różne marki nawozów mogą osiągać te same proporcje substancji odżywczych, stosując zupełnie inne składniki, od najbardziej chemicznych (lub „sztucznych”) do najbardziej naturalnych.
 • Gleba lub hydroponika: substancje odżywcze do gleby bardzo różnią się od odżywek do hydroponiki lub hodowli bez gleby. Upewnij się, że stosujesz jedynie nawozy stworzone do Twojego podłoża.
 • Suplementy: wielu producentów nawozów oferuje również suplementy. Te produkty najczęściej zawierają nieduże ilości NPK, zapewniając inne substancje odżywcze, stworzone z myślą o wspieraniu określonych aspektów wzrostu. Na przykład niektóre suplementy to właściwie melasa.

Ogólnie rzecz biorąc, zalecamy, abyś skupił się bardziej na zaspokojeniu zapotrzebowania Twoich roślin na główne i drugorzędne substancje odżywcze, zanim zaczniesz pompować w nie suplementy. Przesadzenie z substancjami odżywczymi może skutkować interakcjami chemicznymi lub „spaleniem” roślin, co może znacznie wpłynąć na rozmiar i jakość Twoich plonów.

Kiedy już opanujesz nawożenie roślin tymi głównymi substancjami odżywczymi, to możesz zacząć bardziej złożony cykl odżywiania w celu uzyskania większych, mocniejszych zbiorów.

POTRZEBY ODŻYWCZE DLA SIEWEK, ROŚLIN W FAZIE WEGETATYWNEJ ORAZ KWITNIENIA

Potrzeby odżywcze konopi zmieniają się w zależności od etapu życia rośliny.

SUBSTANCJE ODŻYWCZE DLA SIEWEK KONOPI

Siewki konopi pobierają wszystkie potrzebne im substancje odżywcze z nasiona i absorbują wodę poprzez liście w miarę rozwoju systemu korzeniowego. Dlatego ważne jest trzymanie ich w ciepłym, wilgotnym środowisku.

Nie będziesz musiał nawozić siewek, dopóki nie będą miały 3–4 tygodni, w którym to momencie będą miały 3–4 prawdziwe liście i przejdą do fazy wegetatywnej.

SUBSTANCJE ODŻYWCZE DLA KONOPI W FAZIE WEGETATYWNEJ

Niektórzy hodowcy decydują się na rozpoczęcie podawania lekkiego nawozu o proporcjach NPK 2:1:2 przez tydzień, kiedy ich siewki zaczynają wchodzić w fazę wegetatywnego wzrostu. To może być świetny sposób na wprowadzenie nawozu i uniknięcie spalenia roślin substancjami odżywczymi. Niektórzy hodowcy wzmacniają początkowy wzrost i od razu uzyskują świetne rezultaty, zaczynając od nawozu 4:2:3.

W połowie fazy wegetatywnej (mniej więcej 6 tygodni po wykiełkowaniu) należy znacznie zwiększyć ilość substancji odżywczych podawanych roślinom, aby pomóc im wytworzyć mocne, zdrowe listowie. Większość hodowców decyduje się na tym etapie na nawóz 10:5:7.

Zwiększony poziom azotu pomoże Twoim rosnącym roślinom wytworzyć soczyste, zielone listowie oraz rozwinąć skupiska pąków na czas kwitnienia.

Pod koniec fazy wegetatywnej dobrym pomysłem będzie stopniowe obniżanie poziomu azotu i przygotowywanie roślin do przejścia na nawóz wspierający kwitnienie. W ostatnim tygodniu fazy wegetatywnej większość hodowców stosuje nawóz 7:7:7.

Nawożenie w fazie wegetatywnej:

 • faza początkowa: 2:1:2 – 4:2:3,
 • faza środkowa: 10:5:7,
 • faza końcowa: 7:7:7.

SUBSTANCJE ODŻYWCZE DLA KONOPI W FAZIE KWITNIENIA

Kwitnące rośliny konopi potrzebują mniej azotu i więcej potasu, aby wesprzeć powstawanie dużych, żywicznych kwiatów. W czasie pierwszych dwóch tygodni kwitnienia większość hodowców odżywia swoje kwitnące rośliny nawozem 5:7:10. Od tej pory częstą praktyką jest zwiększanie ilości wszystkich substancji odżywczych, zawsze utrzymując większe stężenie potasu. W połowie fazy kwitnienia większość hodowców stosuje odżywki 6:10:15.

W czasie ostatnich tygodni kwitnienia hodowcy zmniejszają ilość substancji odżywczych, aby złagodzić przejście do płukania przed zbiorami. Na tym etapie często stosuje się łagodniejszy nawóz o proporcji NPK rzędu 4:7:10.

Nawożenie w fazie kwitnienia:

 • faza początkowa: 5:7:10,
 • faza środkowa: 6:10:15,
 • faza środkowa do późnej: 4:7:10,
 • faza końcowa: płukanie wodą o zbalansowanym pH.

JAK CZYTAĆ WYKRES NAWOŻENIA: JAK CZĘSTO POWINIENEM NAWOZIĆ KONOPIE?

Większość producentów nawozów zapewnia swoim klientom wykresy odżywiania. Zrozumienie tych wykresów jest kluczowe do zrozumienia tego, jak zapewnić roślinom odpowiednie substancje odżywcze w odpowiednim czasie.

Wykres nawożenia najczęściej będzie zakładał, że cykl uprawy trwa 12–13 tygodni.

Tygodnie cyklu są zazwyczaj przedstawione na osi X wykresu, która może również zawierać informacje na temat cyklu światła itp.

Co najważniejsze, wykres odżywiania pokaże, jakich substancji odżywczych dostarczać Twoim roślinom i w jakich proporcjach w różnych tygodniach ich cyklu życia. Substancje odżywcze są najczęściej podawane raz w tygodniu i większość marek nawozów określa proporcje odżywki do wody (w litrach lub galonach). Niektóre wykresy mogą również zawierać zakres PPM dla roztworów. Zainwestuj wtedy w miernik PPM i dla większej dokładności mierz substancje odżywcze przed podaniem.

Po odżywieniu swoich roślin, dobrym pomysłem będzie sprawdzenie PPM i przewodności gleby, aby upewnić się, że rośliny poprawnie absorbują substancje odżywcze.

JAK PRZYGOTOWAĆ ODŻYWKI DLA KONOPI

Pomyłka w odżywianiu może całkowicie zrujnować zbiory, ale nawożenie roślin konopi może być bardzo proste. Po prostu zastosuj poniższe rady:

 1. Przygotuj wodę. Jeśli to możliwe podgrzej wodę do około 22°C, aby zwiększyć jej absorpcję przez korzenie.
 2. Dodaj substancje odżywcze wedle instrukcji na opakowaniu i zamieszaj.
 3. Użyj miernika PPM lub EC, aby uzyskać dokładny pomiar.
 4. W razie potrzeby wyreguluj pH odżywki przy użyciu suplementu z kwasem azotowym lub fosforowym.
 5. Kiedy PPM, pH i temperatura są w porządku, odżyw swoje rośliny i zmierz spływ przy pomocy miernika PPM lub EC, aby upewnić się, że Twoje rośliny prawidłowo przyjmują substancje odżywcze.

JAK PRZYGOTOWAĆ ODŻYWKI DLA KONOPI

DLACZEGO PPM, PH I TEMPERATURA WODY SĄ WAŻNE

Jednostka PPM określa, ile substancji odżywczych jest w Twojej wodzie lub podłożu do uprawy. Aby uniknąć nadmiernego lub niewystarczającego nawożenia Twoich roślin, dobrym pomysłem będzie stałe mierzenie PPM gleby lub podłoża w celu sprawdzenia, czy wciąż zawiera substancje odżywcze. Jeżeli substancje odżywcze obecne w Twoim podłożu są wciąż obecne, gdy nadejdzie czas na kolejne nawożenie, odejmij PPM podłoża od PPM rekomendowanego w wykresie odżywiania, aby zapobiec podaniu zbyt dużej ilości produktu.

Temperatura i pH to równie ważne parametry w odżywianiu roślin. Jeśli któryś z nich choćby niedużo odbiega od zalecanej wartości, Twoje rośliny mogą mieć problemy z absorpcją substancji odżywczych. Tak więc utrzymuj pH roztworu z substancjami odżywczymi na poziomie zalecanym przez producenta, a temperaturę na poziomie 22°C.

PORADY DOTYCZĄCE LEPSZEGO NAWOŻENIA

Oto kilka szybkich porad, dzięki którym nawożenie obędzie się bez problemów.

Stosuj chelatację

Większość wysokiej jakości odżywek będzie zawierała chemiczne chelaty. Jeśli uprawiasz metodami ekologicznymi, możesz stosować naturalne chelaty, takie jak kwas fulwowy i humusowy, aby pomóc swoim roślinom w absorpcji mineralnych substancji odżywczych, w tym żelaza i cynku. Chelaty otaczają pozytywnie naładowane substancje odżywcze negatywnym lub neutralnym ładunkiem, co pozwala im przejść przez pory rośliny.

Wypróbuj preparaty dolistne

Dokarmianie dolistne — pryskanie liści konopi mgiełką — może być świetnym sposobem na poradzenie sobie z niedoborem substancji odżywczych lub szkodnikami/chorobami. Jest również zwłaszcza efektywne przy krótkoterminowym nawożeniu drugorzędnymi substancjami odżywczymi, takimi jak magnez lub wapń albo mikroskładnikami — cynkiem, żelazem i manganem.

Zawsze przepłukuj

Substancje odżywcze są super ważne, ale nie chcesz czuć ich pozostałości w zbieranych pąkach. Dlatego ważnym jest, aby płukać rośliny wodą z neutralnym pH przynajmniej przez tydzień przed zbiorami. Płukanie zmusza rośliny do wykorzystania pozostałych substancji odżywczych, które magazynują, co skutkuje czystym, delikatnym dymem.

ROZPOZNAWANIE PROBLEMÓW Z SUBSTANCJAMI ODŻYWCZYMI U KONOPI

Zbyt dużo lub zbyt mało substancji odżywczych może stresować i uszkodzić Twoje rośliny. Bądź czujny i wypatruj następujących problemów związanych z odżywianiem.

Video id: 207447241

NIEZRÓWNOWAŻONE PH

 • Problemy z pH mogą być wywołane przez brak równowagi w Twoim podłożu, wodzie i substancjach odżywczych.
 • Nierównoważone pH może dramatycznie wpłynąć na zdrowie rośliny i wywołać wiele innych problemów, takich jak między innymi niezdolność do pobierania substancji odżywczych i niedobory niezbędnych składników.
 • Jeśli nimi się nie zajmiesz, problemy z pH bardzo negatywnie wpłyną na wzrost Twoich roślin i doprowadzą do zmniejszenia rozmiaru i jakości Twoich zbiorów.

SPALENIE SUBSTANCJAMI ODŻYWCZYMI

 • Spalenie substancjami odżywczymi jest najczęściej spowodowane nadmiernym nawożeniem lub nagromadzeniem substancji odżywczych w podłożu.
 • Rośliny wytworzą ciemnozielone liście z niemal neonowymi, zielonymi końcami, które zginają się do góry pod kątem prawie 90° oraz ciemnoczerwonymi, fioletowymi lub fioletowo-czerwonymi łodygami lub gałązkami.
 • Kwitnące rośliny wytworzą żółte kielichy oraz liście cukrowe zaraz przed raptownym obumarciem.
 • Najczęściej można sobie z tym poradzić płucząc korzenie wodą o neutralnym pH przez przynajmniej tydzień i następnie stopniowo znów podając nawóz.
 • Mierzenie PPM i EC również pomoże Ci w uniknięciu spalenia substancjami odżywczymi.

SPALENIE SUBSTANCJAMI ODŻYWCZYMI

BLOKADA SUBSTANCJI ODŻYWCZYCH

Blokada substancji odżywczych jest spowodowana przez nagromadzenie substancji odżywczych wokół korzeni rośliny lub przez nierównoważone pH i zapobiega absorpcji dostępnych substancji odżywczych. Blokada substancji odżywczych prowadzi do ich niedoborów, co może wywołać żółknięcie listowia, spalone końcówki liści, nieregularny kształt i rozmiar liści oraz brązowe plamy. Objawy są różne w zależności od tego, jakich substancji odżywczych brakuje Twojej roślinie. Najczęściej można sobie z tym poradzić stosując płukanie, sprawdzając pH oraz regulując podawane substancje odżywcze.

PRZENAWOŻENIE

 • Przenawożenie chemicznymi nawozami lub suplementami potrafi spalić Twoje rośliny. Początkujący hodowcy z łatwością mogą przedawkować nawóz z powodu wysokiego stężenia chemicznych nawozów.
 • Do oznak przenawożenia należę suche, wyglądające na spalone liście o żółtym lub brązowym kolorze, spalone brzegi lub zagięte do góry czubki.
 • Początkujący hodowcy często kupują więcej suplementów, aby poradzić sobie z zaistniałymi problemami z substancjami odżywczymi, co tylko pogarsza sprawę. Z przenawożeniem trzeba sobie radzić szybko, poprzez płukanie korzeni, stabilizację pH oraz nowy cykl odżywiania.

NIEDOBÓR SUBSTANCJI ODŻYWCZYCH

 • Niedobór substancji odżywczych może być spowodowany niedostatecznym odżywianiem albo blokadą substancji odżywczych. Niedobory azotu, fosforu, potasu lub drugorzędnych substancji odżywczych mogą wywołać takie objawy jak suche listowie, żółte lub brązowe liście oraz odbarwione łodygi.
 • Niedobór substancji odżywczych można zwalczyć zwiększając ilość substancji odżywczych, dodając nowe składniki lub rozwiązując problemy z blokadą składników odżywczych.

NIEDOBÓR SUBSTANCJI ODŻYWCZYCH

NUTRIENT DEFICIENCY

 • Nutrient deficiency can be caused by underfeeding, or by nutrient lockout.
 • Deficiencies in nitrogen, phosphorus, potassium, or secondary nutrients can cause symptoms like dry foliage, yellow or brown leaves, and discoloured stems.
 • Nutrient deficiencies are treated by increasing/introducing more nutrients, or by first remedying nutrient lockout.
Browse Deficiencies
 
Browse Deficiencies
 
 
Browse Deficiencies
 
 

ORGANICZNE I CHEMICZNE NAZWOZY DO KONOPI

W RQS zawsze zalecamy stosowanie organicznych odżywek zamiast chemicznych nawozów. W przeciwieństwie do syntetyków, organiczne substancje odżywcze są uwalniane do gleby i absorbowane przez rośliny o wiele wolniej, ogromnie zmniejszając szanse na wystąpienie spalenia substancjami odżywczymi lub innych problemów z odżywianiem.

Organiczne substancje odżywcze są również korzystne dla gleby, wspierając rozwój bogatego ekosystemu mikroorganizmów, które chronią oraz współdziałają z Twoimi roślinami.

Organiczna gleba również z czasem robi się coraz lepsza, dzięki czemu jest idealna dla hodowców outdoor.

Przez to, że organiczne odżywki nie wytwarzają toksycznych resztek, wpływ Twoich zbiorów na środowisko naturalne jest mniejszy.

I choć w RQS całym sercem popieramy organiczne produkty, to rozumiemy, że chemiczne nawozy również mają swoje zalety. Po pierwsze i najważniejsze są absorbowane o wiele szybciej, przez co sprawdzają się lepiej w sytuacjach, kiedy kluczowa jest efektywność (na przykład podczas radzenia sobie z niedoborami).

Fakt, że syntetyczne nawozy są starannie tworzone w taki sposób, aby mieć dokładne, określone proporcje substancji odżywczych oznacza również, że masz o wiele większą kontrolę nad tym, co Twoje rośliny absorbują i w jakich dawkach.

ZALETY ORGANICZNYCH ODŻYWEK

 • Mniejszy wpływ na środowisko
 • Polepszają jakość i zdrowie gleby
 • Bardziej ekologiczne od chemicznych nawozów
 • Lepszy smak (jak twierdzą niektórzy)

ZALETY SYNTETYCZNYCH NAWOZÓW

 • Szybsza absorpcja
 • Proporcje substancji odżywczych są dokładnie ustalone (lepsza kontrola)
 • Łatwiejszy dostęp

ZROZUMIENIE SUBSTANCJI ODŻYWCZYCH KONOPI

Z odpowiednimi genami, wystarczającą ilością substancji odżywczych i wody oraz dużą ilością światła będziesz mógł wyhodować naprawdę wyjątkowe zioło. Pamiętaj, prawdopodobnie najlepszym narzędziem w Twoim arsenale jest doświadczenie, więc pracuj nad swoimi umiejętnościami i ciesz się nagrodami.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzji