CO TO SĄ TERPENY?

Terpeny są odpowiedzialne za charakterystyczny aromat konopi indyjskich. Nazywane są w ten sposób różne olejki eteryczne produkowane przez rośliny, dzięki którym możemy delektować się zapachami owocowymi i miętowymi, wyczuć ziemisty lub cytrusowy aromat albo bardzo charakterystyczny swąd sera.

Rośliny konopi indyjskich produkują terpeny w tych samych miejscach co kannabinole takie jak THC lub CBD, jednak pomimo tego do niedawna nie zyskały one należnej im uwagi. Hodowcy i naukowcy medyczni skupiali się w poprzednich latach głównie na wspomnianych kannabinolach, przez co wiedza na temat terpenów i ich funkcji nie jest jeszcze zbytnio rozpowszechniona. Niedawno jednak okazało się, że terpeny grają kluczową rolę, jeżeli chodzi o unikalne efekty działania marihuany na ludzki organizm.

Po co w ogóle rośliny produkują pełne aromatu związki chemiczne takie jak terpeny?

Jak to często bywa w bardzo zróżnicowanym świecie roślin, terpeny są dla nich jednym ze środków obronnych przed różnymi szkodnikami. Przez wydzielanie ostrego aromatu, rośliny starają się odstraszyć konkretne, szkodzące im owady. Ten sam aromat jednak może być wabikiem dla innych, tym razem pożytecznych insektów, niezbędnych na przykład do zapylania.

Jakiego typu i w jakich ilościach terpeny są produkowane przez konopie indyjskie? To zależy od wielu różnych czynników. Ta sama odmiana wcale nie zawsze wytworzy te same związki aromatyczne. Mogą one zależeć od takich czynników jak klimat, rodzaj podłoża, rodzaj nawozów, wiek rośliny i kilka innych.

Na dzień dzisiejszy, odkryto około sto różnych rodzajów terpen w marihuanie. Każda odmiana charakteryzuje się swoimi unikalnymi typami związków aromatycznych oraz ich kombinacjami w różnych stężeniach.

Najbardziej interesującą rzeczą na ich temat jednak nie jest to, że są odpowiedzialne za całą gamę zapachów i aromatów typowych dla konopi indyjskich, tylko to, że działają synergicznie z kannabinolami, takimi jak THC. Dlatego też dwie różne odmiany o identycznych proporcjach CBD do THC, mogą mieć zupełnie inne działanie na użytkownika po zapaleniu. Obecnie naukowcy twierdzą, że za unikalne efekty spożycia konkretnych odmian marihuany, odpowiadają właśnie terpeny.

W JAKI SPOSÓB DZIAŁAJĄ TERPENY?

Obecnie wiemy już, że THC wiąże się z receptorami kannabinoidowymi w naszych mózgach, co powoduje efekt psychoaktywny. Terpeny mogą aktywnie wpłynąć na te same receptory w mózgu i na sposób w jaki one działają. Odkryto, że terpeny są odpowiedzialne za to, jak wiele THC dostanie się do mózgu przez krew. Co więcej, działają one bezpośrednio na neuroprzekaźniki w mózgu na różnorakie sposoby.

Warto wspomnieć, że nie wszystkie terpeny działają w ten sam sposób. Niektóre na mózg mają efekt uspokajający, natomiast inne zupełnie odwrotnie, poprawiają nastrój i dodają energii do działania.

Niektórzy użytkownicy marihuany znają działanie jakie ma na efekt jej zapalenia, spożycie surowego mango około czterdzieści pięć minut wcześniej. W ten sposób można wyraźnie wzmocnić działanie suszonych kwiatów konopi indyjskich na organizm. Jedna z teorii mówi, ze mango zawierają mircen, czyli jeden z terpenów występujących w niektórych owocach. Wedle tej teorii mircen działa synergicznie z THC i bezpośrednio zmienia sposób jego działania na psychikę człowieka.

TERPENY - KOLEJNE WYZWANIE DLA BADAJĄCYCH MEDYCZNĄ MARIHUANĘ

Świadomość dużego wpływu terpen na osiągnięcie różnych rodzajów haju po spożyciu marihuany, wynosi naszą branżę, badania naukowe na temat konopi indyjskich oraz ich hodowlę, na zupełnie nowy poziom rozwoju. Okazały się one warte tego, aby poświęcić im dużo uwagi, nie tylko przez koneserów szukających konkretnych aromatów, ale również przez tych, chcących zrozumieć i zmaksymalizować konkretne efekty działania marihuany. Zwłaszcza środowisko naukowców skupione na badaniach w temacie medycznej marihuany, jest zainteresowane charakterystyką terpen oraz ich synergicznym działaniem z różnymi kannabinolami.

Terpeny otworzyły pole dla wielu nowych, fascynujących doświadczeń naukowych. Możemy w tym momencie starać się wpłynąć na haj wywoływany przez konkretne odmiany i niejako dopasować go do naszych indywidualnych potrzeb.

Na ten przykład, jeżeli roślina będzie zawierać więcej terpenu o nazwie limonen, efekt jej spożycia będzie bardziej stymulujący. Natomiast jeżeli dodamy więcej linanolu, osiągniemy bardziej odprężające i uspokajające działanie marihuany uzyskanej z konkretnej odmiany.

Laboratoria już rozpoczynają testowanie marihuany nie tylko pod kątem zawartości kannabinoli takich jak THC i CBD, ale również pod względem ilości i rodzaju terpen w jej składzie. Gdy poznamy rodzaje terpen występujące w konkretnej odmianie, będziemy w stanie z bardzo dużym prawdopodobieństwem przewidzieć jej efekt działania, bez doświadczania tego osobiście.

Zrozumienie zasad działania różnych rodzajów terpen otwiera nowe możliwości, jeżeli chodzi o stosowanie konopi indyjskich w medycynie. Oznacza to również powstanie całego nowego pola do popisu dla hodowców i banków nasion. Niektórzy twierdzą, że już niedługo, doświadczeni użytkownicy po samym tylko zapachu, będą w stanie z dużą trafnością przewidywać efekt działania różnych rodzajów marihuany!

TERPENY NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCE W MARIHUANIE

Jak już wspomnieliśmy, w marihuanie występuje ponad sto różnych rodzajów terpen. Prócz tego, ich działanie, ze względu na licznie zachodzące reakcje synergiczne, może się różnić zależnie od ich liczby występującej w danej odmianie oraz od ich stężenia! Dobrym przykładem będzie tutaj porównanie cytryny z pomarańczą. Oba owoce zawierają dokładnie ten sam rodzaj terpenu, który nazywa się limonen, jednak w różnych stężeniach. Niewielka różnica w ilości danego terpenu czyni aromat cytrynowy bardzo różnym od pomarańczowego.

Niżej znajdziecie listę najczęściej występujących w konopiach indyjskich terpen oraz ich krótką charakterystykę.

MIRCEN

Mircen to najczęściej występujący w marihuanie terpen. Jest częścią większości olejków eterycznych wydzielanych przez różne odmiany konopi indyjskich. Mircen występuje również w innych roślinach np. w chmielu. Niektórzy porównują zapach mircenu do tego wydzielanego przez goździki. Wiadomo już, że charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi, bakteriobójczymi oraz ma działanie przeciwbólowe. Na psychikę mircen wpływa uspokajająco, odprężająco i pomaga się wyciszyć. Wiadomo także, że obecność mircenu zwiększa generalnie efekt działania THC na człowieka.

Myrcene Konopie Terpeny

LIMONEN

Tuż po mircenie, drugi najczęściej występujący w marihuanie terpen. Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się mocnym, cytrusowym aromatem. Wykazuje się silnymi właściwościami przeciwgrzybiczymi i bakteriobójczymi. Niektóre badania wskazują również, że limonen działa przeciwrakowo i hamuje wzrost nowotworów.

Limonen bardzo łatwo przedostaje się przez krew do mózgu. Na chwilę obecną stwierdzono, że pomaga skupić myśli i zwiększa uwagę, jak również poprawia nasze ogólne samopoczucie. Niektóre anegdoty wskazują również na to, że limonen może być silnym afrodyzjakiem. Dostępne są obecnie na rynku produkty, mające na celu łagodzenie objawów depresji i niepokoju, zawierające w swoim składzie limonen. Jest on również naturalnym odstraszaczem insektów, rośliny wytwarzają go w celu odpędzania szkodzących im owadów. Najwięcej tego terpenu zawierają w sobie odmiany typu Haze.

Limonene Myrcene Konopie Terpeny

LINALOL

Linalol przywołuje na myśl świeże kwiaty. Ma zapach lawendy z delikatną nutą pikanterii. Na człowieka działa uspokajająco i jest stosowany w celu łagodzenia efektów stresu i nerwic. Wykazuje się właściwościami przeciwbólowymi oraz przeciwpadaczkowymi. Obecnie bada się jego skuteczność w zwalczaniu różnego rodzaju raka. Linalol to jeden z terpen, występujących w dużym stężeniu w odmianach znanych ze swojego odprężającego i usypiającego działania.

Limalool Myrcene Konopie Terpeny

KARIOFILEN

Kariofilen odpowiada za korzenny aromat niektórych roślin, takich jak na przykład czarny pieprz. Wiadomo już, ze ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe gdy jest stosowany miejscowo. Goździki, które są znaną receptą na bóle zębów, zawierają w sobie duże stężenie tego terpenu. Niektórzy twierdzą, że kariofilen ma również silne działanie przeciwgrzybicze.

caryophillene Myrcene Konopie Terpeny

PINEN

Aromat terpenu o nazwie pinen przywodzi na myśl zapach wydzielany przez drzewa sosny i jodły. Często występuje on w innych roślinach, takich jak rozmaryn czy szałwia. Jak do tej pory wiadomo, wykazuje się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi, stosowany miejscowo działa również antyseptycznie. Prócz tego, ma działanie wykrztuśne i wpływa na rozszerzanie się oskrzeli. Dodatkowo prace badawcze udowodniły, że pinen ma pozytywny wpływ na naszą pamięć. Najwyższą zawartością tego terpenu najczęściej szczycą się odmiany typu Skunk. Jeżeli stwierdzimy występowanie tego terpenu w danej odmianie w wysokim stężeniu, możemy się spodziewać, że w efekcie doda nam on energii do działania i prawdopodobnie zwiększy naszą koncentrację.

Pinene Myrcene Konopie Terpeny

TERPINOL

Terpinol ma zapach kwiatów limonki, porównać go można również z upajającym aromatem liliowym. Jest często stosowany przy produkcji perfum i kosmetyków. Jest to kolejny z terpen, odpowiedzialny za uspokajające i odprężające działanie niektórych odmian. Rośliny zawierające wysokie stężenie terpinolu, najczęściej mają w sobie również dużą zawartość pinenu. Ten drugi czyni terpinol czasem trudny do wyczucia nosem.

Terpineol Konopie Terpeny

NEROLIDOL

Nerolidol znaleźć można w imbirze, cytronelli lub drzewku niaouli. Jest często stosowany jako dodatek aromatyzujący, również jako składnik perfum. Ma swego rodzaju zapach świeżej ziemi i drewna, który przywodzi na myśl korę z drzewa. W kwestiach terapeutycznych podejrzewa się, że nerolidol może mieć działanie przeciwgrzybiczne, jest także skuteczny w leczeniu malarii. Gdy występuje w marihuanie daje efekt uspokajający i odprężający.

Nerolidol Konopie Terpeny

BORNEOL

Borneol, który występuje w olbrzymich ilościach w rozmarynie, odpowiada za świeży, miętowy zapach podobny do kamfory. Borneol może pochwalić się swoją długą historią stosowania w chińskiej medycynie, gdzie wciąż wykorzystuje się go między innymi do zwalczania stresu oraz przy omdleniach. Stosowany miejscowo działa przeciwbakteryjnie, prócz tego ma właściwości uspokajające oraz przeciwskurczowe. Jest także naturalnym odstraszaczem różnych insektów i owadów.

Borneol Konopie Terpeny

EUKALIPTOL

Eukaliptol, jak sama nazwa wskazuje, to terpen występujący w wysokim stężeniu w olejku eukaliptusowym. Odpowiada za bardzo świeży, chłodzący i miętowy zapach. Może działać przeciwbólowo, prócz tego poprawia koncentrację oraz pomaga się skupić na konkretnym zadaniu. Z tego również powodu, rośliny z wysoką jego zawartością, mogą być stosowane przy medytacji.

Eucalyptol Konopie Terpeny

External Resources:
  1. Chemoprevention and Therapy of Cancer by D-Limonene - PubMed http://www.ncbi.nlm.nih.gov
  2. Linalool Exhibits Cytotoxic Effects by Activating Antitumor Immunity - PubMed http://www.ncbi.nlm.nih.gov
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

MASZ 18 LAT LUB WIĘCEJ?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.