By Luke Sumpter

Jak zbudować własny grow room do uprawy konopi

Budowa pomieszczenia do uprawy

A więc zdecydowałeś się uprawiać konopie w domu. Bardzo dobrze! Uprawa własnych konopi nie tylko gwarantuje stały zapas wspaniałego zioła, ale również sprawi, że bardziej je docenisz i będziesz miał poczucie dobrze wykonanej pracy. Dobrze wiadomo, że czas spędzony w ogrodzie jest tak samo korzystny jak medytacja, polepszając samopoczucie, a nawet pomagając w walce z niepokojem i depresją.

Uprawa konopi w domu wymaga przestrzeni przeznaczonej do tego celu. Aby uzyskać wystarczająco dużo zioła, aby starczało od zbiorów do zbiorów, zaleca się wykorzystanie minimum 1m². Ta przestrzeń będzie odpowiednia dla kilku mniejszych roślin albo jednej, czy dwóch większych roślin mocno trenowanych lub nawet scroggowanych. To zależy od Ciebie, zbiory będą podobne. Wszystko sprowadza się do tego, czy wolisz dużo różnorodności z mniejszymi plonami na roślinę, czy mniej różnorodności i większe plony na roślinę. Zależy to całkowicie od indywidualnych preferencji.

Wysokość grow roomu jest podyktowana dostępną przestrzenią i stosowanym oświetleniem. Łatwo oświetlić metr kwadratowy przy użyciu większości rodzajów żarówek do upraw. Przy stosowaniu świetlówek grow room może być niższy, ponieważ lampy mogą być trzymane bliżej roślin w trakcie uprawy, podczas gdy wysokoprężne lampy wyładowcze (HID) potrzebują większej odległości, aby zapobiec poparzeniu roślin oraz zbyt dużego wzrostu temperatury. Być może chciałbyś zapewnić swoim dziecinom uderzenie światła o mocy 1000W z lampy HID, ale bez odpowiedniej wysokości nie jest to możliwe.


WYBÓR MIEJSCA

Każdy jest w stanie znaleźć łatwo dostępny, wolny metr kwadratowy gdzieś w swoim mieszkaniu lub domu. Wolne pokoje, strychy, piwnice, szafy i garderoby mogą być wykorzystane jako przestrzeń do uprawy. Dyskrecja to kluczowy czynnik — odgłosy wentylatora czy niektórych lamp oraz kontrola zapachu muszą zostać wzięte pod uwagę przy wyborze przestrzeni na grow room. Na przykład wentylator oscylacyjny przymocowany do ściany dzielonej z sąsiadami doprowadzi ich do szału hałasem i wibracjami.

Inne kluczowe czynniki i procesy, które tutaj szczegółowo omówimy to:

ŚWIATŁOSZCZELNOŚĆ

Całkowicie światłoszczelny grow room jest absolutnie niezbędny. Przede wszystkim przepuszczane światło może być irytujące, albowiem lampy używane do oświetlenia konopi są bardzo jasne. Światło z uprawy może przeszkadzać Ci w śnie, jeśli Twój grow room znajduje się w szafie w sypialni albo w wolnym kącie zajętego pokoju. W najgorszym przypadku sprawi, że cała okolica będzie wiedziała, że uprawiasz zioło.

Po drugie, światło przepuszczane do grow roomu może mieć szkodliwy wpływ na rozwój roślin. W momencie, kiedy cykl światła zostanie zmieniony na 12/12 w celu wywołania kwitnienia, przepuszczane światło może zmylić rośliny i doprowadzić do mniejszych zbiorów albo nawet do nieudanej uprawy z powodu stresu. Wszyscy hodowcy powinni czujnie wypatrywać męskich roślin, przegapienie kilku dobrze ukrytych okazów wśród roślin żeńskich może zrujnować całe plony poprzez wywołanie produkcji nasion.

Kiedy Twoja przestrzeń do uprawy będzie już gotowa, przeprowadź test poprzez włączenie świateł oraz sprawdzenie, czy nie jest przepuszczane żadne światło. Wszelkie dziury, przez które przedostaje się światło, z pewnością wpuszczą też światło do środka. Jeśli je odkryjesz, zaklej je nieprzezroczystą taśmą dostępną w sklepach z narzędziami albo przynajmniej dwiema warstwami taśmy płóciennej — taśma płócienna jest półprzezroczysta, nawet ta czarna, więc jedna warstwa nie wystarczy.

Większość urządzeń elektrycznych trzymanych w grow roomie, takich jak osuszacze, mają jasne światełka LED, które mogą dokonać takich samych szkód, jak światło przepuszczane z zewnątrz. Umieść taśmę na światełkach tych urządzeń, aby zapewnić, że noce będą jak najciemniejsze. Łagodne światło księżyca na zewnątrz ma korzystny wpływ na rośliny, ale jego działanie jest trudne do odtworzenia w uprawach indoor.

światłoszczelność

SZCZELNOŚĆ POWIETRZNA

Konopie pachną w miarę jak dorastają i wytwarzają tłuste, żywiczne pąki — to proste. Niektóre odmiany potrafią wręcz powalająco pachnieć i wypełniać swoim zapachem cały pokój, dom albo nawet ulicę. Łatwo przyzwyczaić się do tego smakowitego aromatu przy częstych wizytach w grom roomie i wyrobić w sobie przekonanie, że zapach nie rozchodzi się dalej — nic bardziej mylnego. Szczelny grow room zapewni, że te aromaty nie będą przeszkadzać Twoim sąsiadom ani współlokatorom.

Szczelny grow room ułatwia również kontrolę temperatury oraz wilgotności powietrza, co wymaga szczelnego środowiska bez przeciągów. Stabilne środowisko jest bardzo ważne dla optymalnego rozwoju roślin. Szczelny grow room będzie też działał jak strefa kwarantanny dla Twoich roślin, zapobiegając przedostaniu się robaków, szkodników albo patogenów przenoszonych drogą powietrzną. Pojedyncza mysz może wyrządzić wiele szkód konopiom, zwłaszcza młodym roślinom, nawet w jedną noc, ponieważ myszy są lubią bogate w substancje odżywcze liścienie oraz młode łodygi.

Należy zwrócić uwagę, że szczelny grow room to oszczędna opcja. Wydanie więcej na system wymiany powietrza wyraźnie wpłynie korzystnie na Twoje zioło i spłaci się sam na dłuższą metę. Szczelne grow roomy to idealne środowisko do eksperymentowania ze wzbogacaniem powietrza w CO₂ dla lepszego rozwoju roślin.

Szczelność Powietrzna

RUCH POWIETRZA

Zdrowe konopie potrzebują powiewów powietrza. Każdy grow room będzie potrzebował przynajmniej jednego wentylatora oscylacyjnego, aby zapewnić ciągłą cyrkulację powietrza. Ruchome powietrze zapewnia konopiom szereg korzyści.

Powietrze powinno co najmniej delikatnie poruszać wszystkimi liśćmi rośliny, aby zapewnić jego dostęp do aparatów szparkowych liści. W środowisku bez cyrkulacji powietrza zastałe powietrze może zbierać się pod spodem liści w okolicach aparatów szparkowych i utrudniać efektywną wymianę gazów. To może mieć niepożądany wpływ na rozwój roślin — łodygi będą słabe, liście będą opadać, a zdrowie rośliny będzie słabe.

Ruchome powietrzne istotnie wzmacnia rośliny — łodygi oraz gałęzie staną się grubsze i mocniejsze, a plony będą większe. Pomoże również utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża poprzez pomaganie w parowaniu. Co więcej zapobiega patogenom wywoływanym przez nadmiar wilgoci na liściach. Pleśń niczego tak nie lubi jak wilgotnego, ciepłego otoczenia.

Ruch Powietrza

WYMIANA POWIETRZA

Przy większym budżecie wprowadzenie systemu wymiany powietrza stymuluje lepszy wzrost. Wymiana powietrza wymaga wlotu dla świeżego powietrza oraz wylotu dla zużytego. Z jeszcze większym budżetem zastosowanie filtra węglowego w systemie odprowadzającym ograniczy zapach do minimum.

Wloty powietrza są pasywne i mogą przybrać wiele różnych postaci, jednakże zawsze znajdują się w dolnej części grow roomu, przy podłodze, jeśli podłoga jest podniesiona, lub w ścianie. Głównym czynnikiem do wzięcia pod uwagę przy ustalaniu miejsca na otwory jest kontrola światła. Prosty otwór, przewód wentylacyjny albo kilka otworów zapewni odpowiedni dopływ powietrza, ale może niedyskretnie przepuszczać światło. Zastosowanie zagiętej rury albo podwójna ścianka zapobiegnie ucieczce światła. Najłatwiej jest pamiętać, że światło nie jest w stanie pokonać zakrętów, więc zastosowanie rozwiązania z zagięciem zapewni dyskrecję Twojej uprawie. Dodatkowo zapewnij jakąś barierę dla szkodników chcących dostać się do środka i pożywić Twoim cennym ziołem.

Wlot powietrza oznacza, że będzie również wylot lub system odprowadzający powietrze, idealnie z filtrem węglowym. System odprowadzający usunie zużyte powietrze i ciepło z grow roomu i wprowadzi świeże powietrze. Kiedy tylko to możliwe, dobrze jest wypompowywać powietrze na zewnątrz, aby zapobiec gromadzeniu ciepła w zamkniętym pomieszczeniu lub ponownie wprowadzić to samo powietrze do grow roomu. To jest często trudne, ale pomogą kanały wentylacyjne.

Przepustowość wentylatora wyciągowego będzie podyktowana objętością Twojego grow roomu. Długość x szerokość x wysokość da Ci objętość grow roomu, a producent poleci odpowiedni wentylator. Zaleca się zakupienie modelu jeden rozmiar w górę, aby zapewnić prawidłową wymianę powietrza oraz pewien margines w razie zwiększenia skali uprawy.

Wymiana Powietrza

KONTROLA WILGOTNOŚCI I TEMPERATURY

Konopie mają się najlepiej, kiedy wilgotność i temperatura są pod kontrolą. Istnieją zalecane parametry idealne dla fazy wzrostu i inne dla kwitnienia.

Wilgotność można łatwo kontrolować za pomocą osuszaczy — są one dostępne również jako urządzenia działające dwojako, zwiększając lub zmniejszając wilgotność w zależności od potrzeb. W czasie wegetacji wilgotne i ciepłe środowisko zwiększa tempo wzrostu, podczas gdy niższa wilgotność oraz temperatury korzystnie wpływają na rozwój pąków w okresie kwitnienia.

Temperatura może być kontrolowana za pomocą małych, przenośnych klimatyzatorów ze zwrotnym obiegiem. Wiele urządzeń zmieniających wilgotność oraz klimatyzatorów ma wbudowane termostaty oraz wilgotnościomierze, więc włączają i wyłączają się w zależności od potrzeb. Po prostu nastaw je i możesz być pewien, że Twoje zioło będzie świetnie się miało na każdym etapie rozwoju — automatyzacja całego procesu ogromnie ułatwia uprawianie.

Kontrola Wilgotności I Temperatury

BEZPIECZEŃSTWO I ZAPOBIEGANIE POŻAROM

Mimo że większości hodowców udaje się zbierać plony bez żadnych nieszczęść, liczne historie dokumentują, jak może wyglądać sytuacja, gdy zdarzy się wypadek.

  • SPRZĘT ELEKTRYCZNY I ELEKTRONICZNY

Istnieją hodowcy cannabis, którzy lubią minimalistyczną uprawę, podczas gdy inni wolą używać jak największej liczby gadżetów. Jednak nawet niewielka liczba urządzeń elektrycznych i elektronicznych w przestrzeni do uprawy może grozić pożarem.

Woda pozostaje jednym z największych zagrożeń w pomieszczeniu do uprawy jeśli chodzi o elektronikę. Woda może przerwać przepływ prądu, potencjalnie prowadząc do pożaru lub porażenia prądem. Postaraj się, aby w przypadku wycieku wody urządzenia nie znajdowały się na ziemi.
Umieść wentylator w pomieszczeniu do uprawy w celu regulacji temperatury. Chociaż oto kolejne urządzenie, wentylator wytworzy przepływ chłodnego powietrza i pomoże zapobiec przegrzaniu się innych sprzętów.

Stosowanie przerywacza obwodu ziemnozwarciowego (GFCI) pomoże zatrzymać wycieki prądu, jeśli takie się pojawią. Taki zestaw jest w stanie wykryć, kiedy prąd przepływa tam, gdzie nie powinien — w basenie z wodą lub w ludzkim ciele — i przerywa obwód.

  • UTRZYMYWANIE PORZĄDKU

Utrzymuj ład i porządek w pokoju do uprawy. Stwórz dedykowaną przestrzeń dla każdego elementu wyposażenia i spraw, aby przewody również były uporządkowane, co możesz osiągnąć za pomocą plastikowych opasek zaciskowych. Jeśli zauważysz uszkodzone lub odsłonięte przewody, natychmiast je napraw.

Usuń wszystkie narzędzia po użyciu, aby zapobiec ryzyku potknięcia się. Nożyce do przycinania, konewki oraz butelki z rozpylaczem trzymaj w skrzynce na narzędzia, kiedy nie są używane. Potknięcie się może nie tylko spowodować obrażenia, ale także sprawić, że wylądujesz na swoich roślinach, a tym samym spowodujesz poważne szkody.

UTRZYMYWANIE PORZĄDKU

  • GAŚNICE

Mimo że przytrafia się to rzadko, powinieneś być całkowicie przygotowany na wybuch pożaru. Pożary w pomieszczeniach do uprawy mogą zniszczyć Twoją własność, zagrozić Twojemu życiu, a także ujawnić Twoje zielarskie hobby władzom. Trzymaj gaśnicę przez cały czas w pobliżu na wypadek, gdyby pojawiły się płomienie.

Aby od razu dowiedzieć się o pożarze, zainstaluj czujnik dymu w pokoju do uprawy. Oprócz tego, kup ręczną gaśnicę i trzymaj ją przy wejściu do pokoju lub namiotu. Kup model zawierający suchy proszek gaśniczy lub CO₂ — to odpowiednie substancje do gaszenia pożarów elektrycznych. Alternatywnie, kup kulę gaśniczą i umieść ją nad przestrzenią do uprawy. Po wystawieniu na działanie nadmiernego ciepła, kula wybucha i uwalnia proszek gaśniczy.

BUDOWA

Teraz, kiedy masz już przestrzeń spełniającą wymagania zdrowej i dyskretnej uprawy, czas zabrać się za budowę Twojego grow roomu. Jest kilka rozwiązań, które pozwolą oszczędnie stworzyć domowy grow room. Ta metoda wykorzystuje kilka drewnianych listw wykończonych plastikiem do stworzenia ścian, podstawy, sufitu oraz drzwi. Dodając sufit należy dodać wsporniki dla oświetlenia. Mając do czynienia z już istniejącymi ścianami i sufitem, ABSOLUTNIE DOWIEDZ SIĘ GDZIE JEST OKABLOWANIE ELEKTRYCZNE. Osoby wynajmujące miejsce zamieszkania muszą również pamiętać o konieczności późniejszej naprawy wszelkich powierzchni, które mogły zostać uszkodzone w czasie budowy grow roomu.

Potrzebne narzędzia:

• piła,
• zszywacz do drewna,
• podwójne arkusze plastikowe: z jednej strony czarne, z drugiej białe lub odblaskowe, takie jak na przykład Mylar,
• śruby,
• 4 małe zawiasy,
• wiertarka z wiertłem i końcówką do wkręcania,
• nożyczki,
• 26 płytek kątowych,
• plastikowe ochraniacze na rogi (opcjonalne),
• odpowiednie drewno: 4x4cm (lub około). Sosna albo podobne miękkie drewno jest proste w obróbce i tanie — Twój miejscowy sklep z narzędziami z pewnością będzie miał dostępne różne długości.

Budowa

INSTRUKCJE:

1. Aby zrobić górę i dół Twojej ramy, będziesz potrzebować drewniane listwy: 4x 1m + 5x 92cm.

- Aby zrobić boki ramy będziesz potrzebować listwy: 7x 192cm.

- Aby zrobić drzwi będziesz potrzebować listwy: 2x 1m + 2x 192cm.

2. Góra: aby zamocować listwy, wywierć dziury w odległości 2cm od każdego końca i jedną na środku. Tak samo zrób na dole.

Drzwi: wywierć dziury w odległości 2cm od końca każdej listwy, która mierzy 1m. Przy pomocy śrub przymocuj do belek pionowych.

3. Skoro masz już dolną ramę, weź jedną listwę 192cm, umieść ją w jednym rogu i przymocuj ją za pomocą dwóch płytek kątowych. Powtórz w każdym rogu.

4. Teraz, kiedy wszystkie cztery są na swoim miejscu, zamocuj górę i przymocuj wszystkie pionowe listwy płytkami kątowymi.

5. Wymierz środek pomiędzy pionowymi listwami i przymocuj deseczki stabilizujące za pomocą dwóch płytek kątowych (trzy, gdzie spotykają się z listwą wspierającą górną ramę).

6. Nożyczkami wytnij plastik/Mylar, który będzie nachodził na krawędź każdej ramy. Zszywaczem zamocuj plastik w miejscu nachodzącej krawędzi, używając plastikowych ochraniaczy na rogi.

7. Umieść drzwi i przymocuj 4 zawiasy.

8. Voila, Twój grow room jest gotowy na zamontowanie urządzeń.

STOJAK ZBIERAJĄCY

Zbudowanie stojaka zbierającego w grow roomie pomoże w utrzymaniu czystości. Rośliny w donicach będą umieszczane na nim, aby wysypująca się ziemia, martwe liście oraz ciekąca woda były zbierane i z łatwością usuwane. Po uprawie stojak można z łatwością zmieść i wysterylizować przed następną uprawą.

Aby go zrobić, zbuduj ramę w Twoim grow roomie, która będzie wysoka na 15cm i wyłożona tym samym plastikiem, co ten użyty przy budowie ścian. To zapobiegnie zabrudzeniu podłogi i narastaniu patogenów.

Zazwyczaj płucze się rośliny w regularnych odstępach czasu w czasie uprawy, głównie w celu wypłukania nadmiaru soli z nawozów i zachowania średnich wartości przyjaznych konopiom substancji odżywczych w glebie. Chociaż w organicznych uprawach nie nagromadzają się substancję odżywcze, to zawsze pozostają jakieś resztki. Na koniec fazy kwitnienia, przed zbiorami, wszystkie metody uprawy wymagają finalnego wpłukania w celu poprawy jakości pąków. Stojak zbierający zbierze całą spływającą wodę, skąd można ją z łatwością usunąć.

Stojak zbierający może również spełniać funkcję pasywnego systemu nawadniania, jeśli pozostawisz rośliny bez opieki przez kilka dni. Dodanie świeżej wody do stojaka zbierającego działa właściwie jako zbiornik, z którego rośliny będą pobierały wodę i nie uschną, kiedy wyjedziesz.

Stojak Zbierający

ZABIERAJ SIĘ ZA UPRAWĘ

Tak więc zbudowałeś miejsce, które pozwoli Ci uprawiać Twoje własne konopie w domu. Wpuszcza świeże powietrze dla zdrowej wymiany dwutlenku węgla, tlenu i ciepła; jest światłoszczelne dla optymalnego zdrowia roślin i dyskrecji oraz jest czyste i proste w utrzymaniu. Teraz musisz jedynie zdecydować czy będziesz uprawiał organicznie albo z odżywkami oraz wybrać jakąś zabójczą odmianę, która przyniesie Ci radość!

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.