Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter

Uzyskaj odpowiedzi na dziewięć najczęściej zadawanych pytań dotyczących suszenia i konserwowania cannabis.


Ahhh, nadszedł czas żniw. Bacznie obserwowałeś, jak Twoje rośliny rozwijały się oraz kwitły, i nareszcie możesz zebrać wyhodowane pąki. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się wyhodowanym w domu Kushem, musisz wysuszyć i zakonserwować świeżo zebrane zioło. Poniżej odpowiadamy na niektóre często zadawane pytania dotyczące procesu suszenia i konserwowania, abyś mógł zmaksymalizować smak i moc swoich zapasów.

Jaka jest różnica między suszeniem a konserwowaniem?

Suszenie, jak sama nazwa wskazuje, polega na suszeniu świeżych pąków, aby zawierały mniej wilgoci i mogły być odpowiednio palone lub wapowane. Z kolei konserwowanie pąków polega na przechowywaniu ich w zamkniętych pojemnikach przez co najmniej dwa tygodnie. Pomaga to rozwinąć smak i aromat kwiatów w miarę ich dojrzewania.

Dlaczego muszę suszyć i konserwować marihuanę?

Suszenie kwiatów konopi spełnia kilka ważnych funkcji, które zwiększają jakość i trwałość produktu końcowego.

Świeżo zebrane pąki marihuany zawierają znaczną ilość wilgoci, z którą należy się uporać przed paleniem. Dlaczego? Po pierwsze, palenie świeżych pąków produkuje ostry dym oraz niewiele smaku — o ile w ogóle uda Ci się takie pąki zapalić. Usunięcie z nich nadmiernej wilgoci pomaga złagodzić szorstkość i pozwala cudownemu profilowi terpenów wyjść na pierwszy plan. Po drugie, ciemne i wilgotne warunki to idealne środowisko dla grzybów. Prawidłowe suszenie kwiatów znacznie zmniejszy ryzyko pojawienia się pleśni, która mogłaby zagrozić Twoim pąkom.

Umieszczając pojedyncze kwiaty na suszarce — lub wieszając całe gałęzie w suszarni — zmniejszysz zawartość wody w pąkach o 10–15%. Ten proces usuwa wodę z zewnętrznych warstw kwiatów, ale musisz je także zakonserwować, aby pozbyć się wilgoci z głębi pąków.

Konserwowanie jest bardzo ważne, ponieważ pomaga utrwalić zioło, dzięki czemu można je przechowywać przez długi czas — zachowując jednocześnie jego niepowtarzalny smak i maksymalizując jego moc. Kiedy zbierasz pąki, zawierają one nadmiar cukrów i skrobi, które ostatecznie mogą zostać zaatakowane przez unoszące się w powietrzu bakterie i enzymy. Utwardzając pąki, faktycznie pobudzasz degradację tych składników odżywczych, dzięki czemu dym jest gładszy i smaczniejszy.

Video id: 706464699

Jaki jest najlepszy sposób na przycinanie marihuany?

Istnieją dwie główne metody przycinania pąków w czasie zbiorów. Przycinanie na mokro polega na przycinaniu pąków zaraz po zbiorach. Z drugiej strony, przycinanie na sucho polega na przycinaniu pąków po wysuszeniu i przed przeprowadzeniem utwardzenia. Zalecamy przycinanie, gdy pąki są jeszcze mokre, ponieważ jest to łatwiejsze, bardziej precyzyjne i nie ryzykujesz utraty cennej żywicy, tak jak w przypadku suchych pąków. To powiedziawszy, przycinanie na sucho może stworzyć wyjątkowo wypielęgnowany, przyciągający wzrok produkt.

Jak najlepiej suszyć pąki po zebraniu i przycięciu?

Aby Twoje pąki wysychały równomiernie, upewnij się, że powietrze porusza się swobodnie, mając dostęp do kwiatów z każdej strony. Najlepszym sposobem jest związanie przyciętych gałęzi sznurkiem lub użycie drucianych stojaków, jeśli pracujesz z pojedynczymi pąkami czy małymi gałęziami. Jeśli zdecydujesz się użyć stojaków, pamiętaj, że będziesz musiał regularnie obracać pąki, aby nie spłaszczyły się po jednej stronie.

Jaki poziom wilgotności należy utrzymywać podczas suszenia marihuany?

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy powiesić lub w inny sposób ułożyć przycięte pąki w ciemnym pomieszczeniu o dobrej cyrkulacji powietrza i wilgotności względnej około 45–55%.

Jak długo trwa prawidłowe suszenie marihuany?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na to, jak długo schnie marihuana.

Rozmiar pąków oczywiście wpłynie na czas suszenia, ponieważ większe, gęstsze pąki będą wysychać dłużej niż mniejsze. Ważny jest również sposób przycinania roślin. Pamiętaj, że gałęzie Twoich roślin zatrzymują najwięcej wody, więc jeśli wieszasz duże gałęzie, będą one schnąć dłużej niż mniejsze gałęzie lub pojedyncze pąki. Oprócz tego, duży wpływ na wysychanie marihuany mają temperatura, wilgotność i przepływ powietrza w pomieszczeniu.

Na ogół etap suszenia trwa około 7–12 dni, w zależności od powyższych czynników. W tym czasie Twoje pąki stracą dużo wody, co oznacza, że skurczą się i ich waga się zmniejszy.

Video id: 484380359

Skąd mam wiedzieć, że moje pąki są prawidłowo wysuszone?

Istnieje prosty test, aby sprawdzić, czy Twoje pąki są suche: po prostu weź małą gałązkę i spróbuj ją zgiąć. Jeśli się złamie, Twoje pąki są suche i możesz przejść do procesu utwardzania. Jeśli się zegnie, kwiaty potrzebują trochę więcej czasu.

Jak konserwować pąki?

Jeśli przycinasz pąki na mokro, będziesz gotowy do przejścia do etapu utwardzania, gdy tylko wyschną. Z drugiej strony, jeśli zdecydujesz się przycinać na sucho, powinieneś to zrobić przed przystąpieniem do procesu konserwacji.

Gdy Twoje pąki będą suche i przycięte, umieść je w dużych słoikach z szerokimi szyjkami (świetnie sprawdzą się słoiki typu mason lub słoiki po dżemach).

Napełnij słoiki do mniej więcej ¾ ich pojemności, aby zapewnić miejsce na dodatkowe powietrze i zmniejszyć ryzyko wystąpienia wilgoci lub pleśni. Po napełnieniu słoików, przechowuj je w suchym, ciemnym miejscu (np. w szafce kuchennej) i sprawdzaj pąki co najmniej raz dziennie przez dwa tygodnie.

Jak skutecznie wysuszyć i zakonserwować marihuanę

Podczas każdej kontroli otwieraj słoiki, aby umożliwić wymianę powietrza i sprawdzaj każdy kwiat indywidualnie pod kątem oznak pleśni. Jeśli znajdziesz zainfekowane pąki, pamiętaj, aby natychmiast wyjąć je ze słoika w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się grzybów.

Ten proces ciągłego sprawdzania marihuany usunie nadmiar wilgoci ze słoików i pozwoli świeżemu powietrzu dostać się do Twoich pąków. Po około dwóch tygodniach możesz zacząć cieszyć się zebranym ziołem, ale im dłużej będziesz czekać, tym lepiej.

Jaki jest najlepszy poziom wilgotności do konserwacji cannabis?

Podczas konserwacji pąków powinieneś dążyć do wilgotności wynoszącej około 62%. Ten wzrost wilgotności nieznacznie nawilży kwiaty, poprawiając ich smak i gładkość, jednocześnie zapobiegając tworzeniu się pleśni.

Video id: 509743497

Jak długo trwa proces utwardzania?

Większość hodowców będzie konserwować swoją marihuanę przez około miesiąc; jednak przeprowadzanie tego procesu przez 4–8 tygodni naprawdę wydobywa z pąków najwięcej smaku i aromatu.

Jak najlepiej przechowywać pąki po przeprowadzeniu suszenia i utwardzania?

Po zakończeniu konserwacji możesz przechowywać pąki w tych samych słoikach, w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu. Nie musisz już tak często sprawdzać pąków, tylko upewnij się, że słoiki są dobrze zamknięte, aby kwiaty zbytnio nie wysychały. Jeśli masz duże ilości pąków, rozważ zainwestowanie w saszetki kontrolujące wilgoć lub coś podobnego, aby utrzymać świeżość swoich kwiatów przez długi czas.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Przewodnik po uprawie – wyszukiwarka treści

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37804 recenzji