Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

Uprawa cannabis: zrozumienie podstaw

Growing Cannabis: Understanding the Basics

Jeśli chcesz zacząć uprawę własnych pąków cannabis, koniecznie przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, od czego zacząć. Ale powiedzmy sobie jasno: to nie jest przewodnik dla hodowców. Jest to raczej przegląd podstaw uprawy, który powinien odpowiedzieć na wszelkie pytania, które możesz mieć na temat hodowli własnej marihuany.


Dlaczego ludzie uprawiają cannabis?

Niektórzy ludzie hodują swoją marihuanę, aby zrelaksować się po długim dniu. Innym zależy na zaoszczędzeniu pieniędzy i łatwym dostępie do kwiatów.

Niezależnie od powodu, uprawa marihuany może być interesującym i ekscytującym projektem, ponieważ nie potrzebujesz wiele, aby rozpocząć. Będziesz jednak musiał poznać kilka ważnych informacji, takich jak odmiany i metody uprawy, o których dowiesz się więcej w kolejnych sekcjach artykułu.

Co najważniejsze, musisz traktować marihuanę jak każdą inną roślinę. Oznacza to poświęcenie jej odpowiedniej uwagi i zapewnienie czułej troski.

Czy wszystkie rośliny cannabis są takie same?

Podobnie jak każda inna żywa istota na tej zielonej planecie, nie wszystkie odmiany cannabis są takie same. Różnią się szybkością wzrostu, zapachem, wydajnością, rozmiarem, odpornością i zawartością kannabinoidów/ terpenów.

Co więcej, jedna główna różnica dotyczy płci roślin cannabis. Aby ułatwić Ci ten temat, najprawdopodobniej powinieneś skupić się na uprawie roślin żeńskich, ponieważ to one wytwarzają pożądane, żywiczne pąki. Dla pewności, kup nasiona feminizowane — to znaczy nasiona, które zostały zaprojektowane tak, aby wyrastały z nich wyłącznie rośliny żeńskie. Z drugiej strony, zwykłe nasiona mają 50% szans na to, że staną się roślinami męskimi lub żeńskimi.

Kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, jest różnica między odmianami automatycznie kwitnącymi a fotoperiodycznymi. „Auto” oznacza, że rośliny same zaczną kwitnąć w ciągu dwóch do czterech tygodni po wykiełkowaniu.

Z drugiej strony, odmiany fotoperiodyczne potrzebują 12 godzin ciemności dziennie, aby wywołać i utrzymać kwitnienie w pomieszczeniach. Zwykle rosną również dłużej, ponieważ nie posiadają ustalonego okresu wegetacyjnego.

Czy wszystkie rośliny cannabis są takie same?

Czego potrzebują rośliny marihuany do wzrostu?

Uprawa cannabis to przede wszystkim kultywowanie życia. Musisz poświęcić jej całą swoją uwagę i nie oszczędzać na pielęgnacji i składnikach odżywczych potrzebnych do wyhodowania zdrowych roślin.

Jak w przypadku każdej innej rośliny, oto cztery podstawowe elementy potrzebne do uprawy wysokiej jakości marihuany:

1. Świeże powietrze

Przejdźmy na chwilę do nauki. Rośliny potrzebują tlenu i dwutlenku węgla do oddychania oraz do produkcji odpowiednio pożywienia i cukrów.

Jeśli zdecydujesz się uprawiać marihuanę na zewnątrz, nie musisz się martwić o świeże powietrze. Jeśli natomiast uprawiasz indoor, potrzebujesz odpowiedniego przepływu powietrza, aby rośliny miały czym oddychać.

Ale nie jest to tak naprawdę nic, czego nie zapewni odpowiedni system wentylacji. Jeśli posiadasz ograniczony budżet, możesz stworzyć optymalne warunki dzięki strategicznie rozmieszczonym wentylatorom. Jeśli posiadasz odpowiednie środki, najlepiej będzie zainwestować w bardziej rozbudowany system wentylacji.

2. Światło

Rośliny są zależne od światła, które pobudza zdrowy wzrost w procesie fotosyntezy. Im więcej światła otrzymują rośliny cannabis, tym więcej pąków mogą rozwinąć.

Podobnie jak w przypadku świeżego powietrza, rośliny mogą uzyskać potrzebne im światło naturalnie, gdy rosną na zewnątrz. Ale w przypadku uprawy w pomieszczeniach, potrzebujesz około 400–600 watów światła (lub więcej) na metr kwadratowy.

Innym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę podczas uprawy w pomieszczeniach, są wysokie temperatury. Niektóre rodzaje świateł, szczególnie HID, posiadają tendencję do przegrzewania się i mogą zagrozić Twoim pąkom, jeśli są umieszczone zbyt blisko lub ogólnie są zbyt mocne.

3. Woda

Woda jest siłą napędową każdego żywego organizmu na ziemi. Rośliny konopi są dość rzadkim wyjątkiem, ponieważ mogą przetrwać nawet, gdy otrzymują mniejsze ilości wody. Istnieje jednak duża szansa, że umrą, jeśli zapewnisz im jej za dużo.

Najlepszym sposobem na to, aby upewnić się, że odpowiednio podlewasz rośliny, jest zaczekanie, aż podłoże wyschnie. Jeśli podniesiesz swoje pojemniki z roślinami i stwierdzisz, że są stosunkowo lekkie, prawdopodobnie nadszedł czas na podlanie. W każdym razie, nie podlewaj roślin ponownie, dopóki około 5 cm górnej warstwy ziemi nie będzie całkowicie suche.

Jeśli chodzi o preferowaną metodę, podlewanie od spodu jest prawdopodobnie najlepsze dla roślin cannabis. Polega ono na umieszczeniu doniczek na tacach z wodą, aby korzenie mogły wchłonąć odpowiednią ilość wody/ nawozu do gleby.

Proces ten umożliwia również dalszy wzrost korzeni w dół, co na dłuższą metę przyniesie korzyści roślinom. Przy wystarczającej ilości świeżego powietrza, wody i światła słonecznego rośliny mogą przeprowadzać fotosyntezę, aby przyspieszyć swój wzrost.

4. Składniki odżywcze

Dostarczanie składników odżywczych roślinom cannabis polega w zasadzie na ich karmieniu. Te podstawowe składniki odżywcze są zwykle wprowadzane do gleby od samego początku lub są dodawane do wody i podawane im w ten sposób.

W proces podawania składników odżywczych jest zaangażowane trochę nauki, ale zachowamy to na inny czas. Świetną opcją jest stosowanie kompletnych rozwiązań odżywczych, takich jak Easy Boost od Royal Queen Seeds. Wystarczy jedna dawka, aby zapewnić roślinie pożywienie nawet na 12 tygodni. Jest to zdecydowanie najprostsze rozwiązanie. A kto nie lubi prostych rozwiązań?

Jak długo trwa uprawa cannabis?

Pokrótce poruszyliśmy kwestię tempa wzrostu odmian kwitnących automatycznie, ale jeśli chodzi o długość czasu wymaganego przed zbiorami, większość odmian potrzebuje co najmniej trzech miesięcy.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile czasu minie, zanim twoje pąki będą gotowe do palenia, po prostu dodaj do tego kolejne trzy tygodnie na suszenie (tydzień) i konserwację (co najmniej dwa tygodnie).

Aby uzyskać lepszy obraz procesu uprawy, musisz zrozumieć dwa główne etapy cyklu życia rośliny cannabis: wegetację i kwitnienie. Oto krótkie wyjaśnienie:

 • Etap wegetatywny: okres, w którym zaczynają się ujawniać liście i łodygi rośliny. Kończy się, gdy widzisz, jak roślina rozwija męskie lub żeńskie cechy płciowe, co prowadzi nas do następnego etapu.
Etap wegetatywny
 • Faza kwitnienia: ten etap rozpoczyna się, gdy na roślinach żeńskich pojawiają się białe włoski, zwane inaczej słupkami, a na roślinach męskich pojawiają się woreczki pyłkowe.
Faza kwitnienia

Jakiego sprzętu potrzebujesz do uprawy cannabis?

Planując uprawę cannabis, zazwyczaj masz dwie możliwości: uprawę w pomieszczeniu lub na zewnątrz.

We wcześniejszej sekcji omówiliśmy niektóre różnice, ale tak w dużym skrócie: sztuczne oświetlenie, namiot do uprawy, gleba, substancje odżywcze, narzędzia ogrodnicze i — potencjalnie — sprzęt hydroponiczny, sprawiają, że uprawa indoor jest zwykle dużo droższa.

Mimo to przyjrzyjmy się dokładniej temu, jakiego sprzętu będziesz potrzebować w jednym i drugim środowisku.

Uprawa w pomieszczeniu

 • Namiot do uprawy: jest to mała, zamknięta przestrzeń, która stworzy odpowiednie środowisko dla Twoich roślin. Powinna pomieścić też wszystkie inne narzędzia i zapewnić wystarczającą ilość światła.
 • Światło: światła HID zapewniają większe zbiory, ale mogą się przegrzać i uszkodzić rośliny. Diody LED utrzymują niższą temperaturę, ale wydajność zwykle nie jest tak duża. Od Ciebie zależy, co jest Twoim priorytetem.
 • Gleba i pojemniki: będą służyć jako dom i system wsparcia dla Twoich roślin. Najlepiej wybrać glebę zawierającą już składniki odżywcze, a jeśli chodzi o pojemniki, możesz wybrać doniczki z tkaniny lub standardowe, plastikowe pojemniki.
 • Sprzęt hydroponiczny: jeśli chcesz uprawiać marihuanę bez użycia gleby, musisz zaopatrzyć się w sprzęt hydroponiczny. Krótko mówiąc, metoda ta polega na stosowaniu stężonych roztworów nawozów mineralnych, które są pobierane przez korzenie.
 • Woda: bieżąca woda z kranu zwykle zawiera duże ilości chloru, więc w przypadku ukochanych roślin cannabis należy użyć wody filtrowanej.
 • Wentylatory wyciągowe: rośliny potrzebują odpowiedniej ilości dwutlenku węgla do poprawnego rozwoju. Będziesz potrzebować stałego, ciągłego strumienia powietrza z wentylatora wyciągowego, aby wspomóc cyrkulację powietrza.
 • Sterowanie klimatem i monitory: te elementy sterujące kontrolują oświetlenie, poziom CO₂, wilgotność i temperaturę i powinny działać ze stałą szybkością, aby zoptymalizować wzrost roślin.
Uprawa w pomieszczeniu

Uprawa na zewnątrz

 • Sprzęt odporny na warunki atmosferyczne: natura może być czasami nieco surowa, więc będziesz potrzebować dodatkowej ochrony dla swoich roślin. Pokrycia ochronne, takie jak klosze i inspekty powinny załatwić sprawę.
 • System drenażowy: nie chcesz, aby korzenie roślin zostały zalane nadmiarem wody. Zbudowanie prostego systemu odwadniającego ze żwiru będzie z pewnością bardzo pomocne.
 • Gleba: bez względu na to, czy sadzisz rośliny bezpośrednio do gruntu, czy używasz doniczki, potrzebujesz gleby bogatej w składniki odżywcze.
 • Składniki odżywcze: tak jak ludzie, rośliny również potrzebują witamin. Wystarczą podstawowe składniki odżywcze, aby zapewnić Twoim roślinom niezbędne pożywienie.
 • Zestaw do sprawdzania gleby: w celu dokładnego odczytania jakości gleby, w której znajduje się Twoja roślina, przyda się tester gleby. Powinien również powiadomić Cię o konieczności dodatkowego podlania roślin.
 • Pojemniki: często najlepszym wyborem do uprawy cannabis na świeżym powietrzu są doniczki Air-Pot. Umożliwiają naturalne przycinanie korzeni przez powietrze, które skutkuje lepszym wzrostem roślin.
Uprawa na zewnątrz

Którą część rośliny cannabis można palić?

To pytanie może się wydawać dla niektórych oczywiste, niemniej jednak jest ono dość ważne.

Oto prosta odpowiedź: pąki są jedyną nadającą się do palenia częścią rośliny cannabis. Jednak te pąki muszą przejść przez proces suszenia i konserwacji, zanim będą zdatne do palenia.

I, jak wspomnieliśmy we wcześniejszej części tego artykułu, pąki, które można palić wyrastają tylko z roślin żeńskich, więc naprawdę ważne jest, aby kupić nasiona feminizowane, jeśli to właśnie palenie jest Twoim celem.

Pytania i odpowiedzi: Uprawa cannabis

🚰 Jak często trzeba podlewać rośliny cannabis?
Zwykle co drugi dzień wystarczy w przypadku większości roślin cannabis. Daj im trochę czasu, aby podłoże lekko wyschło, ale oczywiście nie do tego stopnia, aby rośliny uschły.

Oto dobry sposób, aby dowiedzieć się, czy Twoja roślina jest spragniona: zanurz palec w glebie aż ziemia przykryje pierwszy kłykieć. To będzie około 5 cm. Sucha gleba oznacza, że roślina wymaga podlania, a wilgotna, że możesz odpuścić i zrobić to następnego dnia.
🤫 Jak dyskretna jest uprawa marihuany pod względem światła i zapachu?
Wszystko zależy od wybranej metody uprawy. Zdecydowanie łatwiej jest zachować proces w dyskrecji, jeśli uprawiasz rośliny indoor. Jeśli uprawiasz je w namiocie, po prostu zamykaj drzwi i zaopatrz się w filtr węglowy, który zredukuje zapach. Jeśli jest to wolny pokój w Twoim domu, np. piwnica, ukrycie uprawy nie będzie trudne.

Oczywiście możesz spodziewać się nieznacznego hałasu, światła i zapachu, ale niewiele. Istnieją techniki na poradzenie sobie z tymi problemami.

Jeśli chodzi o kamuflaż, będziesz go potrzebować szczególnie w przypadku uprawy na zewnątrz. Aromat marihuany może wzbudzić podejrzenia sąsiadów, więc rozsądnie byłoby umieścić je obok roślin towarzyszących, takich jak mięta pieprzowa, aby zakryć ich wyraźny zapach.
🤹 Bez dużego doświadczenia, jak łatwo jest włączyć uprawę cannabis do swojego harmonogramu dnia?
Jeśli zdecydowałeś się zająć uprawą marihuany, musisz poświęcić jej czas, wysiłek i zaangażowanie. Po części jest to po prostu przyzwyczajenie się do wykonywanych zadań. Obejmuje to regularne sprawdzanie roślin, dostarczanie im odpowiednich składników odżywczych i przeprowadzanie zbiorów w odpowiednim czasie.

Możesz wybrać różne procedury w zależności od harmonogramu, ale niektóre aspekty procesu uprawy można uprościć, jeśli zastosujesz się do zalecanych wskazówek. Na przykład, podlewanie najlepiej wykonywać rano. Tak więc, kiedy połączysz tę czynność z piciem porannej kawy, w mgnieniu oka umieścisz ten nawyk w swoim codziennym życiu.
🌡️ Czy musisz utrzymywać rośliny cannabis w stałej temperaturze?
Rośliny cannabis są w stanie wytrzymać niewielkie wahania temperatury. Jednak kluczem do uzyskania najlepszych rezultatów jest spójność.

Jeśli uprawiasz marihuanę na zewnątrz, temperatury w ciągu dnia mogą być bardziej nieprzewidywalne ze względu na upał i wilgoć, więc musisz uważniej obserwować swoje rośliny. Nocne temperatury są zwykle chłodniejsze i bardziej przewidywalne, więc nie powinno być z nimi tak wielu problemów.

Uprawa w pomieszczeniach może być dużo łatwiejsza, ponieważ możesz kontrolować i regulować temperaturę, zapewniając stałość, której potrzebujesz.
🌚 Dlaczego musi być też czasem ciemno, aby rośliny marihuany rosły prawidłowo?
Oprócz fotosyntezy, która wymaga światła, rośliny marihuany muszą również przeprowadzać proces oddychania.

W tym czasie odtwarzają związki, które zostały wcześniej rozłożone, wykorzystując węgiel, który zgromadziły podczas procesu fotosyntezy. Będą metabolizować wytworzoną przez siebie energię, zanim zaczną ją ponownie produkować następnego dnia.

Oddychanie zwykle odbywa się bez obecności światła, w nieoświetlonym pomieszczeniu do uprawy lub na zewnątrz w nocy.
💰 Jakie są początkowe koszty rozpoczęcia uprawy marihuany?
Ustaliliśmy, że uprawa indoor będzie droższa niż uprawa na zewnątrz. Ale jeśli zależy Ci na liczbach, potrzebujesz około 150–250 EUR (około 650–1100 PLN).

A ponieważ legalizacja stała się rzeczywistością w wielu częściach świata, wiele z potrzebnych narzędzi można znaleźć w internecie. Nie musisz szukać dalej niż Amazon, gdzie znajdziesz mnóstwo opcji.

Jeśli chodzi o nasiona, wyspecjalizowani sprzedawcy tacy jak Royal Queen Seeds zapewniają wysokiej jakości odmiany do wyboru. Jesteśmy z Tobą!

Podstawy uprawy cannabis — podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł dostarczył Ci kompletnych informacji na temat podstaw uprawy cannabis. Jeśli jest to coś, co chcesz wprowadzić w życie w przyszłości, możesz odnieść się do tego artykułu jako listy kontrolnej wszystkich rzeczy, o których musisz pamiętać.

A jeśli jesteś gotowy, aby rozpocząć uprawę i przejść do kolejnego kroku, możesz to zrobić od razu!

Życzymy Ci owocnej uprawy!

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

Kategorie
eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzji