Marihuana ekologiczna. Przygotujcie glebę na sezon upraw zewnętrznych

Dni stają się coraz dłuższe. Na północy zima zanika, a na południu pojawiają się pierwsze oznaki nadchodzącego ocieplenia. W powietrzu czuć ekscytację. Nadchodzi wiosna, a z nią sezon na uprawę konopi.

W czasie przygotowań do nadchodzącego sezonu uprawy marihuany największym problemem jest zdrowa gleba. Dobrze przygotowane gleby organiczne umożliwiają prawidłowy wzrost korzeniowy oraz bujną i żywą roślinność z osobników mniej narażonych na szkodniki czy choroby. Zbiory z ogródków ekologicznych zawsze przynoszą dużo więcej satysfakcji. Końcowy produkt jest bardziej aromatyczny, smaczniejszy, cięższy, a także cechuje się pożądaną żywicznością.

Jeżeli gleba nie będzie przekopywana, to można uzyskać większe i lepsze pąki, rosnące na zdrowszych roślinach, które są bardziej odporne na choroby. Gleba nieprzekopywana potrzebuje mniej nawozu i jest mniej podatna na chwasty, a jednocześnie lepiej przepuszcza i zatrzymuje wodę. Ekologiczne ogródki, których się nie przekopuje, stanowią sekretną metodę na lepsze, bardziej obfite zbiory charakteryzujące się bardziej złożonym bukietem aromatów. To doskonała metoda na osiągnięcie lepszych plonów przy mniejszym nakładzie pracy.

POTĘGA ŚCIÓŁKI

Ściółka to gnicie tworzące życie. Posiekane liście, kawałki drewna (twardego i niepoddanego obróbce), siano i słoma, nawozy zielone czy dobrej jakości kompost – to wszystko tworzy ściółkę. Ściółka powoduje również, że wasz ogródek zyskuje większe walory estetyczne. Piękno na poletku też ma swoją wartość!

Kompost czy ściółka? Nie ma większej różnicy. Sucha ściółka, np. siano lub słoma, mogą być bardziej kłopotliwe w zastosowaniu. Najlepiej na ściółkę nadaje się materiał zmieniający się w kompost, o humusowym zapachu i ciemnym kolorze, bogatym w składniki odżywcze, ale niezbyt atrakcyjnym dla rozmaitych odmian ślimaków, ponieważ nie zawiera dla nich pożywienia. Kompost i gnijący materiał wysychają na zewnątrz, ale pozostają puszyste i napowietrzone w środku, dzięki czemu gleba znajdująca się poniżej przez cały czas pozostaje wilgotna i krucha.

W ekologicznym ogródku, warstwa ściółki z jesieni poprzedniego roku uległa zniszczeniu przez zimę, a gleba obfituje w składniki odżywcze i mikroorganizmy. Te ostatnie powodują, że wasza gleba jest żywym układem, który karmi i chroni wasze rośliny jako część glebowego łańcucha pokarmowego.

Mulch

Liczne badania wykazały, że ściółka na dobrze utrzymanym poletku pełni rozmaite funkcje w zdrowym ekosystemie ogrodowym:

 • oszczędność pieniędzy: mniejsze nakłady, oszczędność czasu pracy, większe szanse przetrwania roślin, lepsze zbiory – to wszystko powoduje, że w naszym portfelu zostaje więcej pieniędzy.
 • poprawa stosunków wodnych gleby
 • ograniczenie erozji glebowej i kompakcji
 • umożliwia utrzymanie optymalnej temperatury gleby
 • zmniejsza zapotrzebowanie na pestycydy
 • mniejsza ilość chwastów i rzadsze choroby
 • większe właściwości odżywcze gleby
 • ogranicza gromadzenie się soli
 • poprawia szanse przeżycia rośliny i tworzy lepszy system korzeniowy
 • zwiększa żywotność rośliny i wzrost we wczesnej fazie rozwoju
 • ogranicza występowanie szkodników
 • minimalizuje zanieczyszczenie wody
WYBRANE SCENARIUSZE WIOSENNE
 • A Jesteś doświadczonym, ekologicznym hodowcą konopi, nie przekopujesz ziemi, a gleba posiada zdrową biosferę. W poprzednim roku wyrosły ci piękne rośliny, zebrałeś obfite plony bez nawożenia. Rośliny okrywowe (uprawy przejściowe) spełniają swoje zadanie – niedługo będzie można je zebrać i wykorzystać jako nawóz zielony. Nadszedł też czas na położenie w ogrodzie 150 mm warstwy brązowej ściółki. Oczywiście, w planach masz wykonanie takiego samego zabiegu na jesieni. Gdy na dworze jest jasno przez co najmniej 12 godzin i gleba jest ciepła możesz zacząć przesadzać swoje młode rośliny konopne.

  Odciągnij ściółkę, zrób dziurę odpowiedniej wielkości, umieść w niej sadzonkę i przysyp wokół ziemią. Na młode rośliny nie syp zbyt dużo ściółki, bo może to spowodować, że łodyga zgnije doprowadzając do uśmiercenia sadzonki. Obficie podlej wodą. W pobliżu łodygi pozostaw cienką warstwę ściółki, na obrzeżach może jej być trochę więcej. 40 mm przewód lub plastikowa butelka z odciętą szyjką i denkiem mogą posłużyć jako ochrona łodygi rośliny. Wokół niej dobrze obsyp ściółką, ponieważ nie będzie ryzyka zgnicia krzaka. Takie zabezpieczenie chroni również przed myszami, nornicami oraz innymi małymi zwierzętami, które mogą podgryzać krzaki.

 • B Masz poletko, ale ziemia nie jest zdrowa i wymaga wzmocnienia przed rozpoczęciem uprawy. Oznacza to, że być może w poprzednim roku żyły w niej szkodniki lub rozwinęły się jakieś choroby, albo że ziemia była nawożona. Twoja gleba potrzebuje wzmocnienia mikrobiologicznego. Przykryj cały ogródek 25 mm warstwą odlewów robaków lub ładnie pachnącego kompostu. Alternatywnie, można solidnie zamoczyć cały obszar napowietrzonego aktywnego kompostu, a następnie wyłóż 150 mm warstwę brązowej ściółki lub wiórów drzewnych. Odczekaj tydzień i możesz zaczynać sadzenie roślin w ogródku. Powtórz te same czynności na jesieni, a potem na wiosnę i będziesz mógł już cieszyć się zdrowym ogrodem bez konieczności przekopywania go.

 • C Nie masz jeszcze ogródka, ale chciałbyś uprawiać ekologicznie konopie bez konieczności przekopywania ziemi. Istnieje kilka sposobów na stworzenie zdrowego poletka, które będzie gotowe do uprawy o tej porze roku. Takie, który będzie stanowiło fundament dla corocznego zbioru z twojej plantacji. Dla klimatu gorącego najlepsze są lasagne beds, built up beds oraz sunken beds, hugelkultur lub stwórz swoją własną super glebę (super soil) konopną – to tylko niektóre z nich. Niezależnie od wybranej metody, zawsze uprawę bez przekopywania rozpoczyna się od ułożenia 150 mm warstwy ściółki.

WEWNĘTRZNE

Wiosenne porządki to dobry pomysł. Możliwe jest, że twoja uprawa będzie zagrożona czymś, co z początku wydawało się niepozorne – zarodnik, ziarenko, jajeczko lub mikroskopijna istota ukrywająca się w niewielkiej szczelinie. Lepiej solidnie przepracować teraz pół dnia niż później zmagać się z tajemniczą zarazą, która może zniszczyć całe poletko. Czas założyć rękawiczki i maskę na twarz i zabrać się do roboty.

Przepłucz grządki, wyczyść donice, zbiorniki z wodą i pompy. Umyj ściany, rozmontuj wentylatory i wyczyść w nich ramiona i pokrywy ochronne. Bądź bardzo dokładny. Czystość w uprawach wewnętrznych to podstawa. Przepłucz lub wymień dysze w kroplowniku i zraszaczu. Być może trzeba już wymienić klosz albo rurkę. Tam, gdzie to możliwe skorzystaj z odkurzacza. Pole magnetyczne przyciąga kurz. Sterylizacji środowiska wewnętrznego nigdy za wiele, wystarczy zapytać o to kogokolwiek, kto próbował pozbyć się mszyc korzeniowych lub alg.

MASZ 18 LAT LUB WIĘCEJ?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.