Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter

Naucz się uprawiać automatycznie kwitnące odmiany marihuany.

Automatycznie kwitnące odmiany cannabis są wytrzymałe, szybkie i łatwe w uprawie — sprawdzą się idealne przy ograniczonych przestrzeniach. Jak ich nie kochać? Dowiedz się więcej o tym, jak je pielęgnować na każdym etapie wzrostu.

Ile czasu potrzebują odmiany automatyczne, aby przejść od nasion do zbiorów?

Odmiany kwitnące automatycznie zazwyczaj przechodzą od nasion do zbiorów w ciągu 8–10 tygodni. Jednak pełne dojrzewanie niektórych odmian może zająć nawet do 12 tygodni. Odmiany, takie jak Bubble Kush Automatic i Quick One plasują się na szybszym końcu spektrum, natomiast odmiany, takie jak Royal Creamatic oraz Royal Haze Automatic potrzebują kilku tygodni więcej, aby ich pąki były gotowe do zbiorów.

Wielu hodowców decyduje się na uprawę odmian kwitnących automatycznie ze względu na ich szybkie tempo wzrostu. Ich odporna genetyka i pobłażliwy charakter sprawiają, że są one łatwiejsze w uprawie, a zatem bardziej przyjazne dla początkujących.

Ich imponująca odporność na patogeny i szkodniki pozwala im sprostać wyzwaniom związanym z uprawą na wolnym powietrzu.

Plony nie są tak spektakularne, jak te uzyskiwane przy pomocy odmian fotoperiodycznych, ale kompromis w postaci szybkości sprawia, że większość hodowców uważa, że automaty to dobry wybór.

Video id: 527684146

Schemat naświetlania odpowiedni dla odmian kwitnących automatycznie

Jak sama nazwa wskazuje, odmiany kwitnące automatycznie nie wymagają zmiany cyklu światła, aby wejść w fazę kwitnienia. Wielu hodowców decyduje się na utrzymywanie automatycznie kwitnących roślin w harmonogramie 18 godzin światła i 6 godzin ciemności podczas całego cyklu wzrostu. Inni hodowcy decydują się na ciągłe światło przez całą dobę w nadziei na maksymalizację fotosyntezy i tempa wzrostu, jednak może to być dość kosztowne.

Ze względu na tę wyjątkową cechę autokwitnienia, hodowcy outdoor mogą przeprowadzać kilkakrotne zbiory w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego. Kiełkując nasiona tydzień po tygodniu wczesną wiosną, teoretycznie możesz zebrać pierwsze pąki po około 8 tygodniach, oraz przeprowadzać kolejne, cotygodniowe zbiory przy hodowli szybkich odmian.

Uwagi na temat poziomu pH

Wartość pH gleby określa, jak dobrze rośliny mogą pobierać zawarte w niej składniki odżywcze. Jeśli pH stanie się zbyt wysokie (zasadowe) lub zbyt niskie (kwaśne), nastąpi blokada składników odżywczych i pojawią się niedobory. Rośliny cannabis najlepiej rozwijają się w glebie o pH w przedziale między 6,0 a 6,5. Wykorzystaj tester pH do monitorowania pH podczas całego procesu uprawy.

Przewodnik po odmianach kwitnących automatycznie: jak pielęgnować automaty na każdym etapie wzrostu?

Postępuj zgodnie z poniższym niezawodnym przewodnikiem dotyczącym uprawy tydzień po tygodniu, aby szybko i łatwo osiągnąć czas zbiorów. Omawiamy wszystkie parametry i zmienne, które musisz wziąć pod uwagę — we właściwym czasie — aby zapewnić, że Twoje rośliny pozostaną zdrowe, pełne wigoru i produktywne.

Tydzień 1: kiełkowanie i etap wczesnej siewki

Kiełkowanie trwa zwykle 1–3 dni. W tym czasie Twoje nasiona aktywują się i kierują korzeń do gleby oraz pęd nad jej powierzchnię. Aby rozpocząć proces kiełkowania, musisz przygotować odpowiednią mieszankę gleby. Odmiany automatyczne nie potrzebują tak dużej ilości składników odżywczych jak odmiany fotoperiodyczne i preferują lekką i przewiewną glebę.

Możesz stworzyć własną mieszankę glebową korzystając z następującego wzoru:

 • 3 części torfowców;
 • 3 części kompostu;
 • 2 części perlitu (wilgotnego);
 • 1 część biohumusu (wilgotnego).

Po przygotowaniu tej mieszanki, dodaj do niej trochę Easy Boost Organic Nutrition. Te granulki będą powoli uwalniać odpowiedni poziom składników odżywczych do gleby, dostarczając podstawowych pierwiastków i minerałów przez cały cykl wzrostu. Oprócz tego, możesz dodać trochę grzybów mikoryzowych do gleby, aby rośliny mogły się dalej rozwijać. Te symbiotyczne organizmy wiążą się z systemem korzeniowym i pomagają roślinom skuteczniej przyswajać składniki odżywcze.

Następnie w doniczce z mieszanką gleby zrób otwór na głębokość 10–15 mm. Zasiej nasiona bezpośrednio do ich ostatecznej doniczki, aby uniknąć stresu związanego z późniejszym przesadzaniem roślin. Przesadzanie powoduje, że rośliny doznają szoku, a rośliny kwitnące automatycznie rosną tak szybko, że mają trudności z regeneracją. Umieść nasiono w dołku i lekko przykryj ziemią. W ciągu kilku dni z nasiona wyłoni się siewka.

Czynniki środowiskowe odgrywają kluczową rolę w optymalnym kiełkowaniu. Staraj się utrzymać poniższe parametry, aby zwiększyć szansę na sukces:

 • wilgotność względna (RH) na poziomie 70–90%;
 • temperatura powietrza 22–25°C.

Tydzień 2: etap późnej siewki

Twoja sadzonka właśnie wyrosła i rozpoczął się proces fotosyntezy. Indoor, lampa LED o mocy 250 W zapewni wystarczającą moc do napędzania wzrostu. Korzystając z tej konfiguracji, będziesz w stanie wyhodować jedną dużą roślinę na metr kwadratowy. Jeśli jednak zastosujesz trening o niskim poziomie stresu, będziesz w stanie uprawiać nawet cztery rośliny w świetle tej mocy.

Diody LED są energooszczędne, wytwarzają mniej ciepła i pozwalają użytkownikom zmieniać widmo światła. Podczas fazy wegetatywnej wybierz niebieskie światło i ustaw zegar tak, aby utrzymywał **wybrany harmonogram oświetlenia.

W tym momencie powinieneś zacząć stosować formuły odżywcze, specjalnie opracowane dla etapu siewek i wegetacji. Easy Grow Tabletki Wspomagające Wzrost zapewniają wszystko, czego potrzebują Twoje rośliny do optymalizacji wzrostu wegetatywnego i doskonale uzupełniają Easy Boost Organic Nutrition. Ze względu na to, że automaty nie potrzebują aż tylu składników odżywczych co odmiany fotoperiodyczne, wystarczy użyć ¼–½ normalnej dawki. Dodaj pół tabletki do 3–5 litrów wody i podawaj roślinom dwa razy w tygodniu.

Step 1

Tydzień 3: etap wegetatywny w toku

Tydzień 3 będzie składał się z mało stresującego treningu i utrzymania optymalnych warunków uprawy. W tym momencie Twoja automatycznie kwitnąca roślina będzie znajdować się w fazie wegetatywnej. Zauważysz, że tworzą się nowe liście wiatrakowe, które przyspieszą proces fotosyntezy. W trzecim tygodniu staraj się utrzymywać następujące wartości czynników środowiskowych:

 • RH 50%;
 • temperatura powietrza 20°C;
 • 2x Easy Grow (pół tabletki na 3–5 litrów wody).

Na tym etapie Twoja roślina będzie miała około 15 cm wysokości. Zmień ustawienie światła tak, aby znajdowało się około 1 m nad jej czubkiem. Pozwoli to na optymalną fotosyntezę bez ryzyka wystąpienia stresu spowodowanego przegrzaniem. Twoja roślina będzie wystarczająco spragniona, aby wypijać około 0,5 l wody każdego dnia. Jednak należy podlewać rośliny dopiero, kiedy wierzchnia warstwa gleby wyschnie.

W przypadku uprawy indoor, zastosuj trening o niskim poziomie stresu (LST) w 3 tygodniu uprawy, aby zwiększyć produktywność roślin w fazie kwitnienia. Po prostu przywiąż kawałek miękkiego drutu ogrodowego do połowy głównej łodygi, a następnie delikatnie wygnij ją równolegle do ziemi i zabezpiecz, przymocowując drugi koniec drutu do krawędzi doniczki. Spowoduje to spłaszczenie koron i wystawi więcej skupisk pąków na źródło światła.

Lerne, wie man Autoflowers anbaut: Ein Woche-für-Woche-Leitfaden

Tydzień 4: późny etap wegetatywny

W czwartym tygodniu Twoja roślina będzie zbliżać się do początku fazy kwitnienia. Ten tydzień będzie składał się z niewielkich korekt treningowych i przygotowań do kwitnienia. Dąż do następujących warunków środowiskowych dla uzyskania optymalnego wzrostu:

 • RH na poziomie 45%;
 • temperatura powietrza 20°C;
 • światło w odległości 70 cm;
 • 0,5 l wody na 24 godziny;
 • 2x Easy Grow (pół tabletki na 3–5 litrów wody)

Możesz zacząć zauważać kwiaty tworzące się w węzłach na Twojej roślinie. Faza kwitnienia jest tuż za zakrętem, więc musisz zakończyć trening roślin, aby uniknąć stresowania ich podczas tego etapu. Użyj drutu ogrodniczego, aby unieruchomić dodatkowe pędy, spłaszczyć korony i utrzymać wszystkie przyszłe skupiska pąków na tym samym poziomie.

Dowiedz się, jak uprawiać odmiany kwitnące automatycznie: kompletny przewodnik

Tydzień 5: rozpoczęcie etapu kwitnienia

Rozpoczął się etap kwitnienia! W piątym tygodniu zaczniesz zauważać małe woreczki zakończone włoskami wyrastające z węzłów. To one właśnie stopniowo zmieniać się będą w lepkie i żywiczne pąki. W tym tygodniu kontynuuj dbanie o warunki środowiskowe oraz odpowiednie oświetlenie. W tym momencie Twoja roślina będzie miała około 30 cm wysokości. Jeśli uprawiasz marihuanę indoor, staraj się utrzymać następujące parametry:

 • RH na poziomie 45%;
 • temperatura powietrza 23°C;
 • światło w odległości 65 cm;
 • 1 l wody na 24 godziny;
 • 2x Easy Bloom (pół tabletki na 3–5 litrów wody).

Zmień ustawienia spektrum światła LED z niebieskiego na czerwone. To spektrum światła wspomaga proces pączkowania oraz pomaga roślinom wyciągać się i rozrastać we wczesnej fazie kwitnienia.

Twoje rośliny będą wymagały zmian w nawożeniu podczas fazy kwitnienia. Większe zapotrzebowanie na fosfor, potas, wapń i magnez oraz mniejsze zapotrzebowanie na azot wymaga zastosowania Easy Bloom Booster Tablets. Rozpuść ½ tabletki w 3–5 litrach wody i podawaj taką mieszankę swoim roślinom podczas podlewania.

Dowiedz się, jak uprawiać odmiany kwitnące automatycznie: kompletny przewodnik

Tydzień 6: pojawienie się zapachu

W tym tygodniu kwiaty pojawią się w każdym skupisku pąków. Zauważysz, że przeprowadzony trening się opłacił — topy są równomierne i zgrabnie produkują pąki. W szóstym tygodniu delikatnie obniż wilgotność, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia pleśni. Utrzymuj poniższe parametry:

 • RH na poziomie 40%;
 • temperatura powietrza 24°C;
 • światło w odległości 45 cm;
 • 1,5 l wody na dobę;
 • 3x Easy Bloom (pół tabletki na 3–5 litrów wody).

Zwróć uwagę na jakiekolwiek dziwne struktury przypominające kształtem banany, które mogą wystawać z pąków. Jest to sygnał, że Twoja roślina jest hermafrodytyczna i próbuje się sama zapylić. Musisz ją usunąć, aby powstrzymać przed zapylaniem pobliskich roślin. Hermafrodyty występują rzadko, jednak warto na nie uważać.

Dowiedz się, jak uprawiać odmiany kwitnące automatycznie: kompletny przewodnik

Tydzień 7: rutynowe kontrole są kluczowe

Cel tygodnia siódmego: pielęgnacja. Skoncentruj swój czas i energię na utrzymaniu równowagi w pomieszczeniu do uprawy. Zachowaj szczególną ostrożność, aby nie dopuścić do zbyt wysokiej wilgotności, ponieważ może ona powodować problemy z pleśnią. Przeprowadzaj rutynowe kontrole za pomocą szkła powiększającego, aby wyszukać szkodniki, takie jak wciornastki i przędziorki. Kontynuuj sprawdzanie liści pod kątem oznak niedoboru składników odżywczych (co może być spowodowane problemami z pH). Staraj się zachować następujące warunki środowiskowe:

 • RH na poziomie 40%;
 • temperatura powietrza 24°C;
 • światło w odległości 45 cm;
 • 1,5 l wody na dobę;
 • 3x Easy Bloom (pół tabletki na 3–5 litrów wody).
Dowiedz się, jak uprawiać odmiany kwitnące automatycznie: kompletny przewodnik

Tydzień 8: wypłukiwanie i defoliacja

W tym momencie Twoje pąki będą grube i pełne żywicy. Większość odmian kwitnących automatycznie będzie wkrótce gotowa do zbioru. Jeśli wydaje Ci się, że Twoja roślina ma opóźnienia, nie martw się! Po prostu potraktuj to tak, jakby była jeszcze w 7 tygodniu i kontynuuj, gdy pąki osiągną większy rozmiar.

Wymagane warunki środowiskowe na 8 tydzień:

 • RH na poziomie 40%;
 • temperatura powietrza 25°C;
 • światło w odległości 45 cm;
 • 1,5 l wody na dobę.

Na początku ósmego tygodnia zacznij przepłukiwać swoją roślinę. Na początek przestań stosować Easy Bloom. Następnie po prostu zalej glebę taką ilością wody, jaką jest w stanie przyjąć i poczekaj aż woda wypłynie. Powtórz ten proces kilka razy w ciągu następnych dwóch tygodni. Płukanie usuwa nadmiar składników odżywczych i nadaje pąkom lepszy smak.

Teraz sięgnij po trymer i rozpocznij defoliację. Ta metoda działa naprawdę dobrze w połączeniu z treningiem o niskim poziomie stresu (LST), jeszcze bardziej zwiększając plony. Odetnij małe liście wiatrakowe z dolnych węzłów oraz zniszczone liście wiatrakowe bliżej topów. To zwiększy dostęp światła oraz dodatkowo zmniejszy ryzyko pleśni.

Dowiedz się, jak uprawiać odmiany kwitnące automatycznie: kompletny przewodnik

Tydzień 9: meta coraz bliżej

Już prawie koniec! Twoja ciężka praca i poświęcenie wkrótce zostaną wynagrodzone soczystymi, żywicznymi pąkami. Jednak przed tą epicką chwilą jest jeszcze kilka zadań do wykonania. Musisz starać się zachować równowagę czynników środowiskowych, aby uniknąć ostatecznych inwazji szkodników lub innych problemów:

 • RH na poziomie 40%;
 • temperatura powietrza 25°C;
 • światło w odległości 45 cm;
 • 1,5 l wody na dobę.

Zauważysz również, że liście wiatrakowe zaczynają się odbarwiać, a nawet opadać. Nie przejmuj się! Oznacza to, że pomyślnie przepłukałeś rośliny i jesteś o krok od zbiorów.

Dowiedz się, jak uprawiać odmiany kwitnące automatycznie: kompletny przewodnik

Tydzień 10: czas na zbiory!

Gotowy, aby zebrać owoce swojej pracy? Wiele roślin kwitnących automatycznie będzie gotowe na zbiory w dziesiątym tygodniu! Będziesz wiedział, że Twoje pąki są gotowe do obcięcia, gdy większość trichomów na ich powierzchni zmieni kolor na mleczny, a słupki przybiorą czerwonawy/ brązowy odcień.

Jeśli zauważysz, że niektóre Twoje pąki są dojrzałe, a inne nie, spróbuj metody progresywnych zbiorów. Najprawdopodobniej jako pierwsze będą gotowe pąki bliżej szczytu rośliny. Nawet jeśli trenowałeś swoją roślinę, niektóre pąki będą naturalnie znajdować się bliżej światła niż inne.

Nie martw się również, jeśli w tym momencie Twoja roślina wydaje się być nieco z tyłu lub wyprzedzać inne. Niektóre automaty rosną szybciej, więc wolniej rosnące odmiany, takie jak Amnesia Haze Automatic, mogą potrzebować trochę więcej czasu na dojrzewanie, podczas gdy inne mogą już być gotowe do zbiorów.

Po zebraniu pąków, rozpocznij suszenie i curing, aby zapewnić sobie smaczne pąki z najwyższej półki.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Przewodnik po uprawie – wyszukiwarka treści

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37751 recenzji