The RQS Blog

.


By Miguel Ordoñez

Na naszym blogu omówiliśmy wiele korzyści płynących ze stosowania cannabis.

Marihuana oferuje ulgę oraz kojące doznania, a wiele osób sporadycznie ją stosujących nie doświadcza żadnych znaczących skutków ubocznych. Jeśli jednak palisz marihuanę dość często, przekonasz się, że dni, w które sobie jej odmówisz, mogą nie być szczególnie komfortowe. Mówimy tutaj oczywiście o objawach odstawienia cannabis.


Możesz być bardziej przyzwyczajony do słuchania o objawach związanych z abstynencją od opioidów czy alkoholu, ale negatywne fizjologiczne i psychiczne odczucia, które pojawiają się po odstawieniu zioła, także są zauważalne. Mogą one nie być tak niewygodne, jak zaprzestanie używania wyżej wymienionych substancji, ale nadal warto wiedzieć, przez co będziesz musiał przechodzić oraz jak możesz złagodzić te objawy.

Czym są objawy odstawienia cannabis?

Niezależnie od tego, czy chodzi o ćwiczenia, słodycze czy picie sześciu filiżanek bardzo mocnej kawy dziennie, Twoje ciało przyzwyczai się do wszystkiego, co robisz lub spożywasz regularnie. Jeśli nagle to usuniesz ze swojego życia, Twoje ciało, jak można się spodziewać, będzie w stanie szoku i zacznie sprawiać kłopoty.

Możesz być rozczarowany tym odkryciem, ale osoby regularnie stosujące cannabis nie są zwolnione z doświadczania podobnych objawów odstawienia. Nagła przerwa po okresie długotrwałego palenia często prowadzi do reperkusji, które wpływają na fizyczne, emocjonalne i behawioralne samopoczucie jednostki.

Zespół odstawienia cannabis (ang. cannabis withdrawal syndrome, CWS) jest klasyfikowany jako zaburzenie psychiczne.

Ale czy jest tak szkodliwe, jak objawy odstawienia innych substancji, takich jak kokaina, alkohol i opioidy?

Nie do końca. Jasne, doświadczane objawy mogą Cię osłabić i zamieszać w głowie, ale nie doprowadzi to w żaden sposób do konsekwencji zagrażających życiu.

Co powoduje objawy abstynencyjne cannabis?

Ale co dokładnie powoduje te objawy odstawienia?

Cóż, nawet jeśli nie jesteś zbyt zaznajomiony z marihuaną, istnieje duża szansa, że znasz THC. Jest to oczywiście główny psychoaktywny składnik marihuany. Gdy zwiększasz jego spożycie, powiedzmy, od jednego razu w miesiącu do każdego wieczora, Twój mózg rozwija większą tolerancję na THC.

W tym momencie Twoje ciało jest do pewnego stopnia zależne od THC. Mówiąc z naukowego punktu widzenia, receptory CB1 w ośrodkowym układzie nerwowym (szczególnie w układzie endokannabinoidowym), ulegają znieczuleniu po wielokrotnych interakcjach z tą samą substancją. Ponieważ receptory te pełnią o wiele więcej obowiązków poza przetwarzaniem cannabis, niektóre funkcje mózgu ulegają z czasem zmianie.

Jednak tego samego nie można powiedzieć o kannabidiolu (znanym również jako CBD). W przeciwieństwie do THC, nie posiada on efektów psychotropowych i nie wchodzi bezpośrednio w interakcje z receptorami endokannabinoidowymi. Biorąc to pod uwagę, zrozumiałe jest, że nawet codzienne stosowanie substancji prawdopodobnie nie spowoduje tych problemów.

What Causes Cannabis Withdrawal?

Objawy odstawienia cannabis

Oto niektóre z objawów, których doświadczają ludzie, gdy przechodzą objawy odstawienia marihuany.

Są to zwykle łagodne epizody zaburzeń fizycznych i emocjonalnych, ale jeśli utrzymują się i nasilają, może być wymagana profesjonalna pomoc.

 • Drażliwość: zaczyna się jako łagodna irytacja, ale może przekształcić się w irracjonalną agresję. Jest to jeden z pierwszych objawów, których doświadczają ludzie, gdy zaczynają przechodzić przez objawy odstawienia.
 • Problemy ze snem: osoby stosujące marihuanę regularnie, które nagle rzuciły palenie często doświadczają problemów ze snem, takich jak bezsenność, koszmary nocne i nocne poty.
 • Bóle głowy: silne bóle głowy są częścią listy objawów odstawienia marihuany. Zwykle zaczynają się około trzech dni po rzuceniu palenia i mogą trwać przez następny tydzień lub dwa.
 • Objawy grypopodobne: pojawia się zwykle obfite pocenie, któremu towarzyszą gorączka i dreszcze.
 • Lęk i depresja: uczucie paranoi wraz z ciągłym smutkiem i nagłą utratą zainteresowania codziennymi czynnościami także znajdują się na liście objawów.

Jak długo trwają objawy odstawienia cannabis?

To, jak długo ludzie odczuwają objawy abstynencyjne różni się w zależności od osoby. Ale najgorszy okres następuje zwykle w ciągu pierwszych dwóch tygodni po tym, jak dana osoba zrezygnowała ze stosowania cannabis.

Oto, co może wydarzyć się w tym dwutygodniowym okresie oraz po nim.

Tydzień 1

Zaczyna się pojawiać zmęczenie fizyczne i psychiczne. Najpierw zwykle pojawiają się epizody drażliwości, a następnie niepokój i problemy ze snem.

Tydzień 2

W tym czasie objawy odstawienia cannabis osiągają szczyt, szczególnie około dziesiątego dnia. U osób, które stosowały marihuanę regularnie, zaczną się pojawiać bóle głowy i objawy grypopodobne.

Tydzień 3

W tym czasie osoba doświadczająca objawów odstawienia zacznie odczuwać ustępowanie problemów. Dyskomfort zaczyna zanikać i można powoli powrócić do swoich normalnych zajęć.

Tydzień 4

Podobnie jak płuca wracają do pełnego zdrowia po długim okresie bez palenia, receptory kannabinoidowe w mózgu z czasem wrócą do normalnego funkcjonowania. W czwartym tygodniu wszystkie objawy odstawienia powinny już ustąpić.

Czy objawy abstynencyjne mogą wywołać psychozę?

Częścią propagandy przeciwko marihuanie był kiedyś jej rzekomy wpływ na zdrowie psychiczne.

Badanie z 2007 r.[1] wskazuje na poprzednie badania, w których twierdzono, że 1 na 4 osoby używające konopi indyjskich jest w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na schizofrenię „lub powiązane zaburzenie psychotyczne”. Dla tych, którzy zamierzają po raz pierwszy sięgnąć po marihuanę, nie jest to zbyt zachęcająca informacja.

Czy to naprawdę tak niepokojące, jak się wydaje? Z najnowszych badań na ten temat, przeprowadzonych w 2017 r.[2], wynika inaczej. Mówiąc konkretnie, badanie twierdzi, że długotrwałe używanie konopi indyjskich może prowadzić do „lekkich lub umiarkowanych” objawów odstawienia, które wpływają na nastrój i zachowanie danej osoby. W najgorszym przypadku możesz potrzebować opieki ambulatoryjnej, aby poradzić sobie z dyskomfortem, ale nic poza tym. Poza tym, nie ma dowodów na to, że marihuana bezpośrednio prowadzi do tego rodzaju zaburzeń psychicznych.

Naprawdę jedyny przypadek, w którym ktoś potrzebowałby opieki szpitalnej z powodu przewlekłego zażywania lub odstawienia konopi indyjskich nastąpiłby, gdyby ta osoba posiadała już wcześniej istniejące zaburzenia psychiczne. Jednak warto zauważyć, że nawet w takim przypadku raczej wystarczyłaby odpowiednia opieka ambulatoryjna.

Aby objawy odstawienia całkowicie zniknęły, musisz powstrzymać się od stosowania marihuany i praktycznie każdej innej substancji stymulującej. Na przykład, jeśli zastąpisz marihuanę tytoniem i alkoholem, istnieje duża szansa, że Twój stan się pogorszy i prawdopodobnie w końcu będziesz stosować marihuanę tak samo, jak wcześniej.

Jak zapobiegać objawom odstawienia cannabis oraz jak sobie z nimi poradzić

Mówi się, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, ale warto też znać środki, jakie należy podjąć, aby złagodzić wszelkie nieprzyjemne objawy określonego stanu.

Masz szczęście! Mamy dla Ciebie rozwiązania zapobiegające objawom odstawienia cannabis i podpowiemy, co możesz zrobić, jeśli już ich doświadczysz.

Oto kilka sposobów zapobiegania przerażającemu CWS. Jeśli będziesz trzymać się tych wskazówek, pierwsze 72 godziny Twojego życia po regularnym stosowaniu cannabis powinny być o wiele mniej problematyczne.

 • Pij wodę

Woda to życie, a nasze ciała składają się w 60–63% z wody (na przykładzie młodego, dorosłego mężczyzny). To pokazuje, jak bardzo ważna jest woda dla naszego przetrwania i dobrego samopoczucia.

Powinieneś wypijać około 12 szklanek wody dziennie po usunięciu marihuany ze swojego życia. W tym momencie nie jest wskazane stosowanie słodkich napojów oraz tych zawierających kofeinę, ponieważ powodują one odwodnienie i sprawiają, że gorzej przechodzisz przez proces odstawienia marihuany.

Cannabis Withdrawal
 • Wypoć się

W internecie znajduje się wystarczająco dużo materiałów badawczych, które prezentują korzyści płynące z regularnych ćwiczeń. Jasne, chęć posiadania idealnego ciała przez cały rok jest tego częścią; jednak w tym przypadku ćwiczenia powinny pomóc Ci uwolnić toksyny nagromadzone w ciele podczas długotrwałego stosowania cannabis.

Przeznacz co najmniej 30 minut dziennie na ćwiczenia. Może to być dowolny wybrany przez Ciebie trening, ale pamiętaj, aby dobrze się podczas niego bawić.

Cannabis Withdrawal
 • Jedz zdrowiej

Jasne, hamburger, frytki, pizza i lody mogą być satysfakcjonujące dla podniebienia, ale możesz spodziewać się, że poczujesz się bardziej ospały i poirytowany, jeśli będziesz utrzymywał takie nawyki żywieniowe. Jeśli już przechodzisz przez odstawienie marihuany, taka dieta tylko pogorszy to, z czym się borykasz.

Tak więc na razie zastąp te posiłki świeżymi owocami, warzywami i chudym mięsem. Oprócz tego, jeśli znajdziesz w internecie odpowiedni przepis, zdasz sobie sprawę, że dobre i zdrowe jedzenie nie zawsze musi być nudnym i nieszczęśliwym doświadczeniem.

Cannabis Withdrawal

Stosuj techniki relaksacyjne

Jak wspomnieliśmy wcześniej, niepokój jest jednym z głównych objawów odstawienia cannabis. Tak, jest wiele sposobów, aby mu zaradzić, ale techniki relaksacyjne to jedna z najbardziej wypróbowanych, skutecznych i najprostszych strategii.

Może to przynieść szczególnie dobre efekty, jeśli stosujesz techniki mindfulness. Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z tematem, oznacza to po prostu medytację, którą wykonujesz z zamiarem skupienia się na chwili obecnej, zamiast myśleć o wydarzeniach z przeszłości lub możliwościach w przyszłości. Aby wyciszyć umysł, wystarczy 10 minut medytacji dziennie. Oprócz pomocy w skupieniu się na teraźniejszości, taka praktyka nauczy Cię bycia świadomym tego, kiedy pojawia się niepokój, a następnie pomoże Ci się go pozbyć w delikatnym, ale szybkim tempie.

Cannabis Withdrawal
 • Zadbaj o swój sen

Zapewnienie sobie zdrowej ilości dobrej jakości snu to kolejny sposób radzenia sobie z objawami abstynencji. Podobnie jak w przypadku medytacji mindfulness, dbanie o sen wymaga praktyki poprzez budowanie wokół niego zdrowych nawyków.

Skutecznym sposobem na rozpoczęcie dbania o sen jest chodzenie do łóżka codziennie o tej samej porze. Pomoże to w normalizacji rytmu dobowego organizmu, co oznacza, że Twój organizm sam będzie wiedział, kiedy się obudzić, a kiedy przygotować się do snu. Ta regulacja z kolei stopniowo poprawi Twoje nawyki związane ze snem.

Cannabis Withdrawal
 • Szukaj pomocy u ludzi znajdujących się wokół Ciebie

Twoi przyjaciele, bliscy i krewni zawsze będą obok Ciebie, aby zapewnić Ci wsparcie, zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Jeśli więc w którymś momencie będziesz potrzebować pomocy, nie wahaj się o nią poprosić.

Dobrze jest mieć wokół siebie pozytywnych ludzi, którzy pomogą Ci w procesie odstawiana marihuany.

Zwalczanie objawów odstawienia cannabis

W zależności od trudności Twojej sytuacji, objawy odstawienia cannabis będą się od siebie różnić. Może to być bułka z masłem, ciężka bitwa lub trudna wędrówka, która będzie czymś pomiędzy.

Bez względu na to, jakie może być doświadczenie, będziesz potrzebować dużej ilości silnej woli, aby poczuć się lepiej. Pamiętaj tylko o naszych wskazówkach, a na pewno sobie poradzisz.

External Resources:
 1. Reefer madness https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 2. The cannabis withdrawal syndrome: current insights https://www.ncbi.nlm.nih.gov
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.