The RQS Blog

.


By RQS Editorial Team Reviewed by: Miguel Ángel Garcia

Kiedy przychodzi do wyboru oświetlenia pod uprawę konopi indyjskich, coraz częściej hodowcy decydują się na lampy LED. Pomimo że początki tej technologii w naszej branży były trudne, jej szybki, skokowy rozwój spowodował, że wiele z dostępnych już obecnie na rynku modeli, jest dużo bardziej efektywna od zwykle stosowanych lamp typu HID. Zużywają one mniej energii, działają dłużej, są wytrzymalsze fizycznie, mniejsze i szybciej się przełączają. Jeżeli należysz do grona osób, które zdecydowały się lub dopiero rozważają czy dać lampom LED szansę, oto pięć prostych zasad, które będą bardzo użyteczne w trakcie uprawy.

1. LEDy ODDAJĄ MAŁO CIEPŁA

Lampy LED wydzielają dużo mniej energii w postaci ciepła od standardowo stosowanych lamp HID. Nie znajdą tutaj zastosowania takie akcesoria jak cooltube i podobne. Dużo łatwiej będzie Ci kontrolować temperaturę w swoim pomieszczeniu uprawowym, co ma duże znaczenie zwłaszcza latem, gdy często jest problem ze zbytnim nagrzewaniem się roślin, co jest dla nich bardzo niebezpieczne. W chłodniejszych warunkach, jeżeli ciepło wydzielane przez lampy HID niezbędne jest do utrzymania odpowiedniej temperatury, prawdopodobnie zastosować trzeba będzie dodatkowe ogrzewanie. Bardzo dużo zaoszczędzisz jednak na rachunkach za oświetlenie, co powinno w nadmiarze pokryć ewentualne dodatkowe koszty z tym związane.

hodowanie konopi led

2. USTAW JE BLISKO

Ten punkt ma bardzo dużo wspólnego z pierwszym. Niższa temperatura pozwala ustawić lampy LED dużo bliżej szczytów roślin niż zwykle. Dzięki temu dostaną one więcej życiodajnego światła, co wpływa oczywiście na wielkość zbiorów. Nie zapominaj tylko, że przy ustawianiu wysokości lamp musisz znaleźć złoty środek pomiędzy intensywnością oświetlenia a powierzchnią, która jest efektywnie oświetlana. Punktem wyjścia są zalecenia producenta.

hodowanie marihuany led

3. PODLEWAJ MNIEJ

Nie powinieneś zużywać tak dużo wody do podlewania roślin przy stosowaniu lamp LED. Temperatura w Twoim pomieszczeniu uprawowym będzie niższa, dlatego też woda z doniczek nie będzie parować tak intensywnie. W skrócie oznacza to tyle, że mniej wody starczy na dłuższy czas. Należy zachować szczególną ostrożność, aby nie utopić korzeni swoich dziewczynek, zwłaszcza jeżeli przyzwyczajony jesteś do dozowania roztworu w określonych ilościach, poprzez swoje wcześniejsze doświadczenia z uprawą pod lampami HID.

4. STOSUJ MNIEJ NAWOZÓW

Logiczny skutek punktu trzeciego. Jeżeli będziesz zużywał mniej wody, powinieneś stosować również mniej nawozów. Wynika to z tego, że przy niższej temperaturze i mniejszych ilościach wody, konopie indyjskie zużywają mniej składników odżywczych o około 30%. Zmniejsza to również ryzyko nagromadzenia się soli w podłożu, także niebezpieczeństwo przenawożenia jest minimalne. Na tym również zaoszczędzisz trochę grosza w dłuższej perspektywie.

hodowanie marihuany led światła

5. DOBIERZ LEDy Z ODPOWIEDNIM SPEKTRUM

W przeciwieństwie do lamp HID, LEDy można zoptymalizować aby świeciły w konkretnym spektrum. Jest to idealne rozwiązanie, ponieważ konopie wymagają trochę innego światła na różnych etapach swojego rozwoju. Przy współczesnych rozwiązaniach, białe i niebieskie światło stosuje się w okresie wzrostu, natomiast czerwone w fazie kwitnienia. Obecnie bardzo często można już jednym przyciskiem przełączać się między tymi dwoma różnymi spektrum światła. Coraz więcej lamp uprawowych LED oferuje również spektrum podczerwieni oraz ultrafioletowe, aby jeszcze głębiej penetrować Twoje rośliny, dzięki czemu produkują one odpowiednio więcej jakże pożądanych kannabinoli.

hodowanie konopi led światła

Od strony technicznej przejście na lampy LED jest banalne, natomiast ich efektywność i oszczędność na dłuższą metę bardzo się opłaca. Mamy nadzieję, że tymi kilkoma prostymi wskazówkami, pomogliśmy komuś dopiero rozpoczynającemu swoją przygodę z tą technologią, w jego drodze na szczyt. Życzymy jak najlepszych rezultatów!

External Resources:
  1. Cannabis Grow Lighting Myths and FAQs with Dr. Bruce Bugbee - YouTube https://www.youtube.com
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.