By Miguel Ordoñez


Astmatycy z pewnością bardzo dobrze znają uczucie ucisku w płucach. U osób cierpiących na astmę często też występują zawroty głowy, kłopoty z oddychaniem, świszczący oddech oraz podobne objawy, a ataki astmy mogą być niebezpieczne.

Jeśli jesteś astmatykiem lubiącym palić marihuanę, Twoje życie może być odrobinę bardziej skomplikowane. Jesteś rozdarty między stosowaniem ukochanego zioła, a unikaniem ewentualnego podrażnienia płuc. Lepiej nie wprowadzać dymu czy pary do płuc, ale ulga, jaką może przynieść palenie jest całkiem kuszącą perspektywą.

Nasuwają się więc pytania „Czy astmatycy mogą korzystać z medycznej marihuany?”, „Czy pomoże ona przy astmie, czy może ją pogorszy?”. Ten artykuł powinien pomóc rozwiać te wątpliwości.

Czym jest astma i co ją wywołuje?

Wiesz, że astma powoduje trudności z oddychaniem i odpowiada za gwiżdżący, świszczący odgłos przy każdym wdechu. Ale co dokładnie się dzieje w czasie ataku astmy?

Na początek, drogi oddechowe w Twoich płucach zwężają się i puchną, a czasem w układzie oddechowym może też powstawać śluz. Niektórzy mogą sobie radzić z dolegliwościami bez problemu, jednak u innych osób mogą one w najgorszym przypadku skończyć się śmiercią.

Następnym logicznym pytaniem byłoby „Czy jest ryzyko, że zachoruję na astmę?”. Po części ta choroba jest dziedziczna, więc jeśli masz bliskiego krewnego, który jest astmatykiem, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że Ty także jesteś zagrożony. Kolejnym kluczowym wyznacznikiem są ewentualne alergie, jakie możesz mieć, albowiem często współistnieją z astmą.

Następnie powinieneś wziąć pod uwagę pewne czynniki wynikające ze stylu życia, takie jak nadwaga, nałogowe palenie papierosów, jak również wystawienie na działanie zanieczyszczeń, takich jak dym papierosowy lub inne niebezpieczne chemikalia.

Atak astmy mogą wywołać pewnie czynniki zewnętrzne, takie jak alergeny w powietrzu, niektóre dodatki w żywności, a nawet zimne powietrze. Problemy zdrowotne także mogą odegrać tu rolę, od prostych przypadłości jak przeziębienie, do bardziej złożonych jak choroba refluksowa przełyku (znana jako GERD), kiedy kwas żołądkowy podchodzi do gardła.

Leki, takie jak beta-blokery, ibuprofen i aspiryna również mogą wywoływać astmę. Poza tym stres i inne silne negatywne emocje mogą prowadzić do ataków astmy.

Czym jest astma i co ją wywołuje?

Objawy astmy

Ataki astmy przebiegają na różne sposoby. Niektórzy będą mieli częste ataki w momencie, kiedy zostaną wystawieni na działanie jednego z czynników wyzwalających, podczas gdy u innych do ataku dojdzie jedynie podczas wyczerpujących ćwiczeń lub w stanie dużego wzburzenia.

Niezależnie od tego, objawy wyglądają podobnie u każdego astmatyka. Wiesz, że dostałeś ataku astmy, jeśli doświadczysz następujących objawów:

  • Świszczenie przy każdym wydechu, które można zaobserwować zwłaszcza u dzieci. Jest to wyjątkowo nieprzyjemny odgłos.
  • Spłycenie oddechu, jakbyś właśnie przebiegł maraton.
  • Mocny, suchy kaszel, który jest pogorszony przez świszczenie. Najczęściej jest wywoływany przez wirusy takie jak grypa.
  • Zaburzenia cyklu snu spowodowane kłopotami z oddychaniem.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, atak astmy może być śmiertelny, jeśli reakcja pacjenta jest nieprawidłowa. Wiesz, że Twój stan się pogarsza z minuty na minutę, jeśli wciąż masz problemy z oddychaniem po kilku pociągnięciach z inhalatora. Możesz zastosować pikflometr, który dobrze pokazuje przepływ powietrza w Twoich płucach.

Jeśli wciąż masz główne objawy, a pikflometr nie pokazuje obiecujących wyników, czas udać się po profesjonalną pomoc.

Jak konopie wpływają na pacjentów z astmą?

Obecnie istnieje wiele różnych sposobów na przyjmowanie konopi, ale palenie jest wciąż preferowaną metodą wielu osób. Wielu miłośników zioła nie jest w stanie zmienić nawyku, pomimo występującego schorzenia.

Aby odpowiedzieć na ciągłe pytania i rozstrzygnąć dyskusje, interweniowała nauka. W kwietniu 2020 grupa ekspertów przeprowadziła badania[1] na trzech pacjentach z astmą leczonych medycznymi konopiami.

Uczestnicy badania zgłosili poprawę ich stanu, więc badacze zdecydowali się przyjrzeć danym bliżej. Po pierwsze wykazano, że konopie mają działanie rozszerzające oskrzela, co oznacza, że rozluźniają mięśnie w płucach, co poszerza drogi oddechowe. Zauważyli również, że kannabinoidy zdają się mieć kojące działanie na płuca.

Jednakże z drugiej strony wprowadzanie dymu do płuc może w nielicznych przypadkach podrażniać drogi oddechowe i doprowadzić do wystąpienia przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Jak konopie wpływają na pacjentów z astmą?

Czy powinieneś palić medyczną marihuanę przy astmie?

Skoro już omówiliśmy niektóre z głównych korzyści, to teraz skoncentrujemy się na potencjalnych długoterminowych zagrożeniach wynikających z palenia przy astmie:

  • Jeśli palisz konopie, w Twoich płucach mogą powstać woreczki wypełnione płynem. Biorąc pod uwagę fakt, że musisz radzić sobie z astmą, to możesz sobie wyobrazić, że to ostatni problem, z jakim chciałbyś się borykać.
  • Z czasem te pęcherzyki mogą doprowadzić do odmy opłucnowej[2], znanej również jako zapadnięte płuco, która jest stanem zagrażającym życiu.

Krótkoterminowe zagrożenia również są poważne. Z łatwością mogą pogorszyć objawy astmy i uczynić Twoje życie o wiele trudniejszym. Tego prawdopodobnie doświadczysz, jeśli nie będziesz ostrożny z paleniem:

  • świszczenie przy wydechu;
  • spłycony oddech;
  • wytwarzanie flegmy;
  • wzmożony kaszel;
  • infekcje płuc.

Inne sposoby stosowania konopi przy astmie

Skoro skreślamy palenie, jakie są inne sposoby stosowania konopi w celu złagodzenia objawów astmy? Na szczęście okazuje się, że jest ich całkiem sporo.

Oto kilka innych metod, które możesz wypróbować:

  • Waporyzacja

Może słyszałeś o porównaniach między waporyzacją a paleniem i może nawet masz swoje preferencje. Ale jeśli mówimy o „zdrowszej” opcji dla osób z astmą, to wszystko sprowadza się do fizycznych oraz chemicznych zmian, które zachodzą, kiedy wapujesz lub palisz kwiaty cannabis.

Podczas waporyzacji, konopie są podgrzewane do temperatury wystarczająco wysokiej, aby uwolnić zawarte w nich związki chemiczne. To ciepło aktywuje kannabinoidy oraz terpeny obecne w roślinie i uwalnia je pod postacią pary, którą następnie wdychasz.

Z drugiej strony palenie spala materię roślinną, przez to czyniąc ją kancerogenną (co oznacza, że w wystarczająco dużych ilościach może wywołać raka). Co więcej, według American Lung Association w dymie z konopi może być więcej substancji smolistych[4] niż w tytoniu.

Jeśli naprawdę potrzebujesz dostarczyć sobie dawki konopi, waporyzacja jest jednym z najlepszych wyborów poza olejem z konopi, tynkturami lub produktami spożywczymi. Może nie jest bezpieczna w 100%, ale z pewnością jest lepszą opcją w porównaniu do palenia, zwłaszcza, jeśli cierpisz na astmę.

Waporyzacja
  • Inhalator

Dzięki legalizacji marihuany w niektórych krajach eksperci medyczni wprowadzili wiele udoskonaleń, wykorzystując korzyści płynące z konopi. Obecnie stary i sprawdzony przyjaciel astmatyków, inhalator, może służyć jako godne zaufania urządzenie do stosowania konopi.

Inhalatory konopne są podobne do waporyzatorów pod względem tego, że wykorzystują parę zamiast dymu. Główną różnicą jest to, że dzięki inhalatorowi otrzymujesz o wiele bardziej precyzyjne dawki.

Kannabinoidy dostają się do płuc wraz z parą, podobnie jak przy zwykłym inhalatorze. I, jak już wspomnieliśmy, te inhalatory zapewniają precyzyjne dawki. Przy każdym wdechu otrzymasz taką samą ilość kannabinoidów, co oznacza, że nie przyjmujesz zbyt dużo i nie narażasz swojego organizmu w jakikolwiek sposób. W inhalatorach konopnych najczęściej dominuje THC, więc upewnij się, że dokładnie przeczytałeś etykietę, jeśli potrzebujesz inhalatora z CBD lub z innymi kannabinoidami.

Najlepsze w inhalatorach z konopiami jest to, że oprócz powyższych zalet, są one bardzo dyskretne. Z łatwością możesz sięgnąć do kieszeni i wziąć parę buchów, kiedy będziesz chciał. Nawet, jeśli ktoś Cię zobaczy, to będzie wyglądało, jakbyś korzystał z inhalatora na astmę. Wyobraź sobie taką wolność, gdziekolwiek jesteś!

Inhalator

Tradycyjne leczenie astmy kontra konopie

Sposób leczenia, jaki zaleci Ci Twój doktor będzie zależeć od tego, jak poważna jest Twoje przypadłość. Tradycyjne metody leczenia mogą przybrać formę leków na receptę i ćwiczeń oddechowych, ale inhalator przynoszący szybką ulgę jest najczęstszym wyborem.

Dzięki możliwości dodania THC do inhalatorów, osoby cierpiące na astmę mogą cieszyć się korzyściami z obydwu światów oraz doświadczyć natychmiastowej i długotrwałej ulgi od tej wyczerpującej choroby, na którą niestety nie ma jeszcze leku.

Z pewnością należy przeprowadzić więcej badań na temat związku pomiędzy konopiami a astmą. Ale powiedzmy sobie szczerze: wiadomo, że konopie mają uspokajające, relaksujące działanie na wiele osób, co może również służyć astmatykom. O paleniu zioła powinieneś zapomnieć, ale możesz rozważyć alternatywne metody konsumpcji.

Wyłączenie odpowiedzialności w zakresie informacji medycznychWszelkie informacje znajdujące się na tej stornie internetowej, a także te, na które powołuje się strona i które są z nią powiązane, zostały umieszczone wyłącznie w ogólnych celach edukacyjnych i nie stanowią porady medycznej ani prawnej. Royal Queen Seeds nie akceptuje, nie popiera ani nie promuje legalnego bądź nielegalnego stosowania narkotyków.

Royal Queen Seeds nie ponosi odpowiedzialności za materiały referencyjne znajdujące się na naszej stronie ani na stronach, do których linki zapewniamy, a które akceptują, popierają lub promują legalne bądź nielegalne stosowanie narkotyków. Przed skorzystaniem z jakichkolwiek zamieszczonych tu produktów i metod, a także tych, na które powołuje się strona i które są z nią powiązane, należy skonsultować się z lekarzem bądź innym pracownikiem służby zdrowia.

External Resources:
  1. Medical Cannabis in Asthmatic Patients - PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
  2. Bullae: Pictures, Treatment, Symptoms, and More https://www.healthline.com
  3. Pneumothorax (Collapsed Lung): Types, Symptoms, and Risks https://www.healthline.com
  4. Marijuana and Lung Health | American Lung Association https://www.lung.org
  5. Encyclopédie Larousse en ligne - bulle pulmonaire https://www.larousse.fr
  6. Pathologies - Réagir en cas d'urgence : Pneumothorax | ameli.fr | Assuré https://www.ameli.fr
  7. Catalogue en ligne OFDT Documentation https://bdoc.ofdt.fr
  8. Bulla. Diccionario médico. Clínica Universidad de Navarra. https://www.cun.es
  9. Neumotórax: Síntomas, diagnóstico y tratamiento. Clínica Universidad de Navarra https://www.cun.es
  10. Lungenzysten: einfaches Bild – viele Ursachen https://healthcare-in-europe.com
  11. Pneumothorax – Wikipedia https://de.wikipedia.org
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.