The RQS Blog

.


By Luke Sumpter


Nie ma nic gorszego niż zainwestowanie czasu, wysiłku i pieniędzy w uprawę marihuany tylko po to, aby spotkać nieproszonych gości, którzy pożerają Twoje cenne rośliny. Oprócz roztoczy i podobnych stworzeń, jednym z powszechnych szkodników marihuany są muchówki. Dowiedz się, jak je wykrywać, zapobiegać i eliminować.

Co to są muchówki?

Muchówki to małe, ciemne, krótko żyjące owady, które wyglądają jak małe muchy. Jeśli dotknie Cię ich plaga, zobaczysz insekty skaczące po ziemi. W przeciwieństwie do innych szkodników cannabis, muchówki nie są zbytnio zainteresowane liśćmi czy kwiatami marihuany. Zamiast tego, ich larwy uszkadzają korzenie. Ponieważ system korzeniowy ma kluczowe znaczenie w zdrowym wzroście, muchówki mogą być dużym problemem.

Na szczęście, muchówki nie są najgorszymi szkodnikami, jakie można spotkać. Jeśli Twoje rośliny są już dojrzałe i mają silny system korzeniowy, muchówki mogą być bardziej czymś uciążliwym niż realną katastrofą. Z drugiej strony, stanowią one poważne zagrożenie dla młodych roślin i sadzonek. Ogromna plaga, która nie zostanie zwalczona może też być problemem dla większych roślin.

Skąd się biorą muchówki?

Muchówki prawie zawsze wskazują na wilgotne warunki w pomieszczeniu do uprawy i zwykle występują, gdy rośliny marihuany są nadmiernie podlewane.

 • Cykl życia

Muchówki rozwijają się w czterech stadiach: jaja, larwy, poczwarki i dorosłe osobniki. W sprzyjających ciepłych i wilgotnych warunkach dorosłe samice składają w glebie setki jaj. Larwy żerują przez około dwa tygodnie, a następnie przepoczwarzają się blisko powierzchni gleby. Po 3–7 dniach w stadium poczwarki pojawiają się dorosłe ziemiórki i żyją około ośmiu dni. Dorosłe ziemiórki rozwijają się z jaj po około 3–4 tygodniach.

Ze względu na to, że zarodniki pleśni są wokół nas praktycznie przez cały czas, wszystko, czego potrzebują muchówki, aby się pojawić to wilgotne warunki i materia organiczna. W wielu przypadkach ich jaja są już zawarte w niesterylnej glebie kupionej w sklepie.

Skąd się biorą muchówki?

W jaki sposób muchówki atakują rośliny cannabis?

Muchówki nie uważają korzeni cannabis za swoje ulubione jedzenie. Wolą raczej pożerać grzyby i rozkładającą się materię w glebie. Ale stają się problemem, gdy materia organiczna w glebie się kończy. W takim przypadku larwy pożerają i uszkadzają włośniki i same korzenie marihuany.

Symptoms of fungus gnat infestation:

 • Kiedy korzenie są uszkodzone, rośliny mogą wykazywać różne oznaki choroby, w tym plamy oraz żółknięcie liści, więdnięcie i opadanie.
 • Mogą wystąpić objawy niedoborów składników odżywczych (znikomy wzrost, przebarwienia liści itp.), mimo prawidłowego pH i odpowiednich składników odżywczych.
 • Sadzonki słabną, przewracają się i umierają.
 • Zahamowany wzrost i niskie plony.

Jak rozpoznać atak muchówek

Plaga muchówek jest stosunkowo łatwa do zdiagnozowania. Muchówki są małe, ale możesz je dobrze zobaczyć, gdy zbliżysz się do swoich roślin. Oto co możesz zauważyć:

 • Małe „muchy” pełzające i skaczące po ziemi wokół roślin.
 • Białe robaki poruszające się w glebie. Nie są tak łatwe do wykrycia, ponieważ są bardzo małe i mogą być ukryte w ziemi.
 • Możesz zauważyć problemy z roślinami, których nie możesz wytłumaczyć, w tym między innymi blade liście, plamy, brązowe brzegi liści i opadające rośliny. Objawy będą różne i mogą przypominać inne choroby roślin.

Jak wyeliminować muchówki z uprawy marihuany

W pewnym sensie muchówki mogą być dobrą rzeczą, ponieważ ostrzegają o problemach z podlewaniem. Kiedy się pojawiają, dzieje się tak prawie zawsze z powodu nadmiernego podlewania roślin. Na szczęście, pozbycie się ich jest stosunkowo łatwe:

 • Rzadziej podlewaj swoje rośliny

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest przemyślenie częstotliwości podlewania. Pozwól glebie całkowicie wyschnąć zanim znów ją podlejesz. W większości przypadków, jeśli będziesz się stosować do tej zasady, problem z ziemiórkami samoistnie zniknie.

 • Żółte lepkie pułapki

Kup żółte lepkie pułapki w sklepie ogrodniczym i ustaw je wokół swoich roślin. Te pułapki przyciągają muchówki, które będą się do nich przyczepiać. Wiedz, że same żółte pułapki nie wyeliminują całkowicie plagi. Ale są one dobrym wskaźnikiem tego, czy muchówki są (nadal) obecne i mogą ustrzec przed nimi glebę.

How To Stop Fungus Gnats From Damaging Your Weed Plants
 • Olej neem

Jeśli napotkała Cię plaga szkodników, nie musisz inwestować w chemiczne środki owadobójcze. Olej neem może pomóc w opanowaniu infekcji. Jest to również dobry środek zapobiegawczy. Dodaj kilka kropli do górnej warstwy gleby, aby wyeliminować obecne w niej larwy.

 • Ziemia okrzemkowa

Ziemia okrzemkowa to kolejny sposób na naturalne pozbycie się owadów. Posyp ziemię wokół roślin tym drobnym proszkiem. To powinno szybko rozwiązać problem.

 • Przedmuchanie gleby powietrzem

Prosty wentylator stojący, delikatnie dmuchający powietrzem w stronę gleby posiada wiele zalet. Jednym z nich jest uprzykrzenie życia owadom. Pomoże również w szybszym wysuszeniu gleby, aby na dobre wyeliminować muchówki.

 • Bakterie Bt

Niektórzy hodowcy znają bakterie Bacillus thuringiensis, które świetnie sprawdzają się w usuwaniu gąsienic. Istnieje wiele różnych rodzajów tych bakterii, w tym Bacillus thuringiensis israelensis, które sprawdzą się w przypadku muchówek. Wystarczy dodać trochę wody.

Jak zapobiegać pojawieniu się muchówek

Zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie — oto, co możesz zrobić, aby powstrzymać atak muchówek.

 • Rzadziej podlewaj swoje rośliny

Przede wszystkim zwracaj uwagę na ilość wody, którą podajesz swoim roślinom! Wilgotne, ciepłe warunki praktycznie błagają o pojawienie się insektów. Pozwól glebie wyschnąć. Jeśli nie jesteś pewien, kiedy podlewać rośliny, możesz wykonać „test podnoszenia”. Po prostu unieś doniczkę i porównaj wagę po pełnym podlaniu z wagą suchej doniczki. Podlewaj tylko wtedy, gdy donica wydaje się wyraźnie lżejsza.

 • Przykryj glebę

Ze względu na to, że muchówki żyją i rozmnażają się w glebie, można ją przykryć piaskiem, żwirem lub perlitem. Pamiętaj jednak, że przykrywanie gleby może zapobiec pojawianiu się muchówek, ale Twoje rośliny nadal mogą być nadmiernie podlewane.

 • Wysterylizuj glebę

Czasami po prostu nie można zapobiec pojawianiu się insektów, zwłaszcza jeśli były już obecne w glebie. Na wszelki wypadek najpierw wysterylizuj glebę. Zrób to, wkładając ją do płaskiego pojemnika nadającego się do piekarnika, takiego jak blacha do pieczenia, i przykryj folią. Umieść termometr do mięsa w środku i „piecz” przez co najmniej 30 minut w temperaturze 82–93°C. Upewnij się też, że Twoje doniczki i obszar uprawy również są czyste. W ten sposób możesz zminimalizować ryzyko wszelkiego rodzaju chorób, grzybów i szkodników.

 • Rozważ alternatywne podłoża

Jeśli zauważysz, że Twoje rośliny marihuany są często atakowane przez różne insekty, rozważ uprawę w alternatywnym podłożu. Kiedy hodujesz marihuanę w kokosie, perlicie lub hydroponicznie, inwazja szkodników jest mniej prawdopodobna.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.