By Luke Sumpter

Jak zwalczyć przędziorki za pomocą biedronek

Ludzie wykorzystują konopie indyjskie od tysięcy lat jako źródło pożywienia, włókna oraz psychoaktywnej rekreacji — i nadal to wszystko robimy! Ale nie jesteśmy jedynym gatunkiem, który lubi to zioło. Niezliczona ilość stworzeń, zarówno dużych, jak i małych, polega na roślinach cannabis, jako schronieniu i pożywieniu.

Ze wszystkich zwierząt żerujących na marihuanie, które napotkasz w swoim ogrodzie, przędziorki będą prawdopodobnie jednymi z najbardziej pospolitych. Mimo że są małe i pozornie nieszkodliwe, te drobne szkodniki mogą spowodować poważne uszczerbki w Twojej uprawie.

Jednak nie trać nadziei. Tak samo jak istnieją gatunki, które są zagrożeniem dla uprawy, istnieją także takie, które są dla niej wybawieniem. Czy biedronki mogą być odpowiedzią na kłopoty powodowane przez przędziorki?

Co to są przędziorki?

Małe, kolorowe i wielonożne; przędziorki nie są w rzeczywistości owadami. Są one rodzajem pajęczaków, blisko spokrewnionych z pająkami i kleszczami. Posiadają dwie cechy, które sprawiają, że znajdują się w tej kategorii taksonomicznej: dwie główne części ciała i osiem nóg. Mówiąc dokładniej, należą do rodziny przędziorkowatych, która obejmuje około 1 200 innych gatunków.

Irytujące, odrażające, a dla niektórych może nawet urocze. Przędziorki mogą być określane wieloma terminami, ale jest jeden, który z pewnością nie jest odpowiedni: wybredne łakomczuchy. Te stworzenia lubią spędzać czas na drzewach liściastych, zimozielonych i różnych roślinach jednorocznych. Podjadają prawie wszystkie z nich.

Mimo że wydaje się, iż uwielbiają smak cannabis, są one również wielkimi fanami jagód, truskawek i ogórków, a także fasoli szparagowej, grochu, pomidorów i sałaty. Przędziorki mogą nawet próbować swoich sił w rabatach kwiatowych — nie wykluczając aksamitek i fiołków.

Przędziorki zaczynają swoje życie jako jaja, które potrafią przetrwać mroźną i surową zimę, a następnie wykluwają się, gdy temperatura zaczyna wzrastać. Wyłaniają się z jaj jako larwy o ciemnym kolorze i szybko przekształcają się w poczwarki, zanim dojrzeją do swojej ostatecznej formy.

Nowe jednostki rozwijają się szybko, zwłaszcza gdy temperatury są wysokie. Gromadzą się na spodniej stronie liści, w tym na dużych, podobnych do wachlarzy liściach cannabis, gdzie owijają pajęczyny wokół zaatakowanej tkanki — stąd nazwa „przędziorek”.

Co to są przędziorki?

Czy przędziorki są w stanie zabić moje rośliny cannabis?

Tak. Przędziorki mogą powodować spore uszkodzenia roślin cannabis. Jeśli nastąpi inwazja, Twoje rośliny mogą doświadczyć zahamowania wzrostu, a nawet śmiertelnego zniszczenia. Te małe stworzenia posiadają ostre aparaty gębowe, które przebijają tkankę cannabis i wysysają z niej chlorofil. Po zakończeniu żerowania, na spodzie liścia marihuany pozostawiają po sobie małe plamki. Ostatecznie liście stają się żółte, odbarwione i zniekształcone.

Rośliny cannabis polegają na swoich liściach wiatrakowych oraz wewnętrznym chlorofilu pod kątem procesu fotosyntezy i wytwarzania energii. Zatem jeśli uszkodzenia staną się poważne, rośliny mogą utracić zdolność wykonywania tej kluczowej funkcji. Taki rozwój wydarzeń spowolni wzrost i wpłynie na plony. Natomiast jeśli problem nie zostanie rozwiązany, rośliny umrą.

Jak rozpoznać i zidentyfikować przędziorki

Możesz mieć problem z dostrzeżeniem tych małych insektów gołym okiem, ponieważ zwykle posiadają mniej niż 1 mm wielkości. Po wyciągnięciu lupy i bliższym przyjrzeniu się, zauważysz ich białe odnóża i różnorodne kolory. Niektóre z nich są czerwone, podczas gdy inne są żółte, a nawet pomarańczowe.

W każdym razie, zwykle nietrudno zauważyć oznaki ich obecności, zanim bezpośrednio przyjrzysz się danemu okazowi. Inne sygnały ich obecności pojawią się dopiero po wystąpieniu dużej i oczywistej inwazji. Kluczowe objawy wskazujące na inwazję przędziorków obejmują:

 • Plecione nitki przypominające pajęczynę, które dominują na spodzie roślin;
 • Małe, białe lub żółte plamki (uszkodzenia podczas zjadania roślin);
 • Więdnące i zniekształcone liście;
 • Żółknięcie i odbarwienie tkanki roślinnej;
 • Zahamowany lub spowolniony wzrost;
 • Martwe lub obumierające rośliny.

Oczywiście fizyczny widok przędziorka stanowi najbardziej uderzający dowód na to, że masz do czynienia z tym gatunkiem szkodników. Ale czy potrafisz odróżnić je od innych insektów? Cechy przędziorków:

 • Dwie główne części ciała;
 • Osiem odnóży;
 • Czerwony, pomarańczowy lub żółty kolor;
 • Około 1 mm długości;
 • Dwie ciemne plamy, jedna po każdej stronie ciała.

Czy biedronki sprawdzą się w walce z przędziorkami

Na szczęście, nie wszystkie owady mają ochotę na zjedzenie Twoich roślin. Istnieją takie, które są zbyt zajęte zjadaniem innych owadów, aby nawet o tym pomyśleć. Te pożyteczne owady są ważnym sprzymierzeńcem hodowców cannabis i każdy powinien zaprosić je do swojego ogrodu.

Biedronki należą do najskuteczniejszych owadów drapieżnych. Te jaskrawo ubarwione, nakrapiane owady mogą wyglądać niewinnie; ale nie daj się zwieść. Biedronki to żarłoczne maszyny przeznaczone do zabijania. Nie stosują one żadnych specjalistycznych metod; po prostu podchodzą do swoich ofiar i zaczynają ją zjadać.

Biedronki uwielbiają zjadać przędziorki do tego stopnia, że same wiedzą jak je znaleźć. Przyciąga ich zapach tych stworzeń, a także uszkodzenia liści typowe dla przędziorków. Po zlokalizowaniu stada przędziorków, biedronki od razu zabierają się do pracy. Jedna biedronka zjada około dziewięć przędziorków na godzinę, co daje wynik 100 przędziorków w ciągu jednego dnia. A to tylko jedna biedronka!

Czy biedronki mogą być zagrożeniem dla roślin cannabis?

Nie. Biedronki nie wyrządzają żadnych szkód w roślinach cannabis — są one wyłącznie mięsożerne. Kiedy nie zjadają przędziorków, żywią się innymi szkodnikami i składają swoje jaja w koloniach inwazyjnych owadów.

Początkujący ogrodnicy mają tendencję do martwienia się na widok jakichkolwiek owadów patrolujących ich ogród. Ale nie ma powodu do obaw! Niektóre z tych stworzeń są ważnymi sojusznikami, które pracują nad utrzymaniem Twoich roślin w zdrowiu, chroniąc je oraz zapewniając produktywność.

Jak wykorzystać biedronki do zwalczania przędziorków i innych szkodników

Wypuszczenie biedronek do ogrodu jest szybkim i skutecznym sposobem na poradzenie sobie z inwazją przędziorków. Niektóre centra ogrodnicze i szkółki prowadzą sprzedaż biedronek lub larw, które są gotowe do uwolnienia w ogrodzie cannabis. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby upewnić się, że Twoje biedronki poczują się komfortowo w swoim nowym domu:

 • Zakup duże ilości biedronek: chociaż pojedyncza biedronka może usunąć ogromną ilość przędziorków, musisz wypuścić wiele z nich w swoim ogrodzie, aby były one w stanie usunąć wszystkie szkodniki. Przędziorki osiedlają się w uprawie dość szybko, a niektóre z biedronek mogą umrzeć lub po prostu odlecieć.
 • Wypuść biedronki wczesnym rankiem lub wczesnym wieczorem: biedronki nie lubią upałów. Jeśli uwolnisz je w ciągu dnia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odlecą, aby znaleźć sobie schronienie. Uwolnienie ich we właściwym czasie zwiększa szanse na to, że pozostaną w Twoim ogrodzie.
 • Spryskaj rośliny lekką mgiełką: przykryj rośliny warstwą wilgoci, aby te pożyteczne stworzenia poczuły się komfortowo.

Jak wykorzystać biedronki do zwalczania przędziorków i innych szkodników

Stworzenie własnego hotelu dla biedronek

Budowa własnego hotelu dla biedronek zapewni schronienie, w którym biedronki poczują się bezpiecznie. Taka konstrukcja zachęci te owady do pozostania w Twoim ogrodzie, a także skusi dzikie biedronki do zamieszkania i pozostania w nim.

Zasadniczo wyglądający jak labirynt i wykonany z naturalnych materiałów, hotel dla biedronek jest bardzo łatwy do wykonania. Może on przybrać dowolny kształt, od wyrafinowanych konstrukcji przypominających domy, po torby wypełnione szyszkami lub drewniane palety ze słomą

Skorzystaj z materiałów zgromadzonych w szopie, ogrodzie, czy kuchni, aby stworzyć swój własny hotel dla biedronek[1]:

 • Słoma lub siano;
 • Patyczki od lizaków;
 • Siatka ogrodzeniowa;
 • Linki;
 • Szyszki;
 • Cegły;
 • Doniczki;
 • Skrzynie.

Inne sposoby na poradzenie sobie z inwazją przędziorków

Chociaż biedronki skutecznie zmniejszają populacje przędziorków, istnieją inne środki zapobiegawcze i lecznicze, które mogą stosować hodowcy. Zapoznaj się z innymi opcjami poniżej.

Olej neem

Jako naturalny pestycyd, olej neem pomaga odstraszać różne gatunki szkodników — w tym przędziorków — bez użycia niebezpiecznych, syntetycznych substancji chemicznych. Aplikuj olejek neem w spreju na spód liści, aby zmusić przędziorki do opuszczenia Twojego ogrodu oraz zniszczyć ich pajęczyny.

Zastosuj jedną łyżeczkę oleju neem na litr ciepłej wody. Dodaj 4–5 kropli surfaktantu, umieść wszystko w butelce z rozpylaczem i aplikuj na swoje rośliny.

Rośliny towarzyszące

Rośliny towarzyszące pełnią wiele funkcji w ogrodzie, od wabienia zapylaczy i pożytecznych owadów, po odstraszanie szkodników. Istnieje kilka jadalnych roślin, które są w stanie odstraszyć przędziorki z ogrodu. Uprawiaj je w pobliżu swoich roślin cannabis i wykorzystaj w kuchni pod koniec sezonu.

Rośliny, które wypędzą przędziorki z ogrodu obejmują:

 • Koper;
 • Anyż;
 • Kminek zwyczajny;
 • Ziemniaki.

Drapieżne owady

Biedronki nie są jedynymi pożytecznymi owadami, które mają apetyt na przędziorki. Poniżsi drapieżcy również sprawdzą się, jako skuteczni pogromcy przędziorków:

 • Neoseiulus californicus;
 • Typhlodromus pyri.
External Resources:
 1. Guidelines on Building a Ladybug Hotel https://aub.edu.lb
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.