The RQS Blog

.By Ryan Najjar


Ludzie korzystają z marihuany od starożytności, więc suchość w ustach nie jest niczym nowym. Jednak dopiero niedawno, w 2006 roku[1], ten specyficzny skutek palenia zioła stał się przedmiotem badań naukowych, co pozawala nam bardziej zrozumieć to zjawisko.

Z racji podobieństw pomiędzy anandamidem i THC, obecnie uważa się, że kiedy THC wiąże się z receptorami w śliniankach podżuchwowych[2], powstrzymuje je wtedy przed odbieraniem sygnałów z układu nerwowego. Innymi słowy: THC w konopiach jest prawdopodobnie przyczyną zmniejszenia produkcji śliny w ustach.


Ludzie korzystają z marihuany od starożytności, więc suchość w ustach nie jest niczym nowym. Jednak dopiero niedawno, w 2006 roku[1], ten specyficzny skutek palenia zioła stał się przedmiotem badań naukowych, co pozawala nam bardziej zrozumieć to zjawisko.

Z racji podobieństw pomiędzy anandamidem i THC, obecnie uważa się, że kiedy THC wiąże się z receptorami w śliniankach podżuchwowych[2], powstrzymuje je wtedy przed odbieraniem sygnałów z układu nerwowego. Innymi słowy: THC w konopiach jest prawdopodobnie przyczyną zmniejszenia produkcji śliny w ustach.

Related story

Co to jest THC?

Co, oprócz konopi, wywołuje suchość w ustach?

Choć często kojarzymy uczucie suchości w ustach jedynie z konopiami, to jest wiele powodów, z których można odczuwać podobny dyskomfort. Po pierwsze, uczucie suchości może się pojawić, jeśli nie przyjmujesz regularnie płynów, zwłaszcza wody. Jedzenie nadmiernych ilości suchego jedzenia, jak krakersów lub suszonej wołowiny może również wywołać te objawy, jak również spędzanie dużej ilości czasu w gorącym, suchym klimacie. Osoby śpiące z otwartymi ustami też dobrze znają to uczucie. Wytwarzamy ślinę cały czas, ale może ona szybko wyschnąć, jeśli Twoje usta nie są zamknięte.

Czy suchość w ustach wpływa niekorzystnie na Twoje zdrowie?

Tak więc, czy suchość w ustach jest zła dla Twojego zdrowia? Cóż, nie wylądujesz przez nią w szpitalu, ale wciąż może doprowadzić do odczuwalnych problemów. Na początek, suchość w ustach może być nieprzyjemna przez dłuższy okres czasu, co może pogorszyć Twój nastrój i zakłócić zdolność koncentracji. Może również prowadzić do wysuszenia gardła, co bardzo utrudni przełykanie bez wspomagania wodą. Co więcej, jeśli suchość w ustach będzie utrzymywać się przez dłuższy czas, Twoje zęby zaczną słabnąć, albowiem będą coraz bardziej suche i przez to coraz bardziej wrażliwe.

Co nauka mówi o suchości w ustach i paleniu zioła

Ludzie korzystają z marihuany od starożytności, więc suchość w ustach nie jest niczym nowym. Jednak dopiero niedawno, w 2006 roku, ten specyficzny skutek palenia zioła stał się przedmiotem badań naukowych, co pozawala nam lepiej go zrozumieć.

Co nauka mówi o suchości w ustach i paleniu zioła
  • Układ endokannabinoidowy, ślina i kannabinoidy

Suchość w ustach może wydawać się spowodowana dymem (i tak po części jest), ale to nie wszystko. Prawdziwa przyczyna suchości w ustach ma związek z kannabinoidami, aktywnymi związkami chemicznymi w konopiach i ich interakcją z ludzkim układem endokannabinoidowym.

Układ endokannabinoidowy zawiera receptory kannabinoidowe, które są zlokalizowane w całym ludzkim ciele, włącznie z mózgiem. Kannabinoidy w marihuanie mogą aktywować te receptory, gdzie wywołują szereg różnych reakcji i procesów. Tak dochodzi do haju, ale interakcja z tymi receptorami kannabinoidowymi może wpływać na wiele procesów biologicznych, między innymi na wytwarzanie śliny.

Produkcja śliny w naszych ustach jest po części kontrolowana przez nasz autonomiczny układ nerwowy, znany jako układ przywspółczulny. Mózg wysyła impulsy nerwowe do ślinianek, aby stymulować produkcję śliny i dochodzi do tego bez konieczności naszego udziału. Nasza podświadomość również może wpłynąć na ten proces. Na przykład wystarczy pomyśleć o jakiejś smacznej potrawie, a mózg wyśle więcej sygnałów do ślinianek, przez co odczujemy napływ śliny.

Ponieważ receptory kannabinoidowe znajdują się w całym ciele, to nie było zbytnim zaskoczeniem, kiedy badacze znaleźli je również w śliniankach podżuchwowych, które są odpowiedzialne za produkcję większości śliny. Badacze odkryli również, że anandamid, który ma strukturę podobną do THC, powoduje zmniejszenie wytwarzania śliny.

Z racji podobieństwa pomiędzy anandamidem i THC, obecnie uważa się, że kiedy THC wiąże się z receptorami w śliniankach podżuchwowych[2], powstrzymuje je przed odbieraniem sygnałów z układu nerwowego. Innymi słowy: THC w konopiach jest prawdopodobnie przyczyną zmniejszenia produkcji śliny w ustach.

To nowe zrozumienie relacji pomiędzy paleniem konopi i suchością w ustach otwiera nowe sposoby na rozwiązanie problemów związanych z wytwarzaniem śliny. Nie tylko miłośnicy zioła mogą pewnego dnia być w stanie pozbyć się uporczywej suchości w ustach, te badania mogą również przydać się w leczeniu różnych przypadłości u pacjentów cierpiących na suchość w ustach z innych powodów.

Co możesz zrobić, kiedy odczuwasz suchość w ustach?

Większość osób do pewnego stopnia odczuwa suchość w ustach, kiedy pali konopie, ale to najczęściej nie jest duży problem, jeśli weźmiesz tylko kilka buchów. Może to być nieprzyjemne podczas dłuższych sesji i picie wody nie przyczynia się niestety za bardzo do złagodzenia objawów. Z pewnością powinieneś pić wodę, ale jest jeszcze kilka sztuczek, które możesz wypróbować.

  • Żucie

Żucie stymuluje produkcję śliny, co oznacza, że może pomóc przy suchości w ustach. Listek gumy do żucia to wszystko, czego potrzebujesz, aby pomóc stymulować gruczoły.

Jeśli nie lubisz gumy do żucia, możesz spróbować innych rzeczy, takich jak suszona wołowina lub suszone owoce. Tak naprawdę każde jedzenie, które wymaga żucia może dać dobre rezultaty.

Żucie
  • Cukierki/ lizaki

W taki sam sposób, jak guma do żucia sprawia, że pojawia się ślina, tak samo możesz lizać lizaka, wziąć miętusa albo cukierka. Ssanie cukierka lub lizaka będzie miało ten sam skutek, co żucie — zwiększy produkcję śliny, co pomoże pozbyć Ci się suchości w ustach.

Bonusowa porada: kwaśne smaki naprawdę zwiększą produkcję śliny, więc kwaśne cukierki mogą być lepsze od słodkich. Jeśli jesteś wystarczająco odważny możesz nawet zjeść kawałek cytryny!

Cukierki/ lizaki
  • Leki na kaszel (środki przeciwzapalne)

Jeśli uważasz, że żucie gumy lub lizanie lizaka nie pomaga Ci pozbyć się wyjątkowo uporczywej suchości w ustach, możesz sięgnąć po tabletki na kaszel łagodzące podrażnienia. Te doustne środki przeciwzapalne są dostępne bez recepty. Pokrywają błonę śluzową wilgotną warstwą, co może zapobiec lub pomóc pozbyć się uczucia suchości w ustach.

Leki na kaszel (środki przeciwzapalne)
  • Herbaty ziołowe

Wraz z nieprzyjemnym uczuciem suchości w ustach często pojawia się także uczucie obolałego i podrażnionego gardła od palenia. Jeśli poszukasz w większości współczesnych sklepów spożywczych, powinieneś znaleźć herbaty ziołowe. Są one świetnym wyborem. Porada: dodaj trochę soku z cytryny do herbaty ziołowej dla nawet lepszego efektu przy zwalczaniu suchości w ustach.

Herbaty ziołowe
  • Ogranicz przyjmowanie cukru i soli

Jeśli naprawdę chcesz mieć pewność, że nie będziesz mieć uczucia suchości w ustach, powinieneś ograniczyć spożywanie cukru i soli, nawet jeśli nie palisz.

Słodkie i słone jedzenie świetnie smakuje, owszem, ale w szybkim tempie również nas odwadnia. Z tego powodu regularnie spożywanie takich pokarmów doprowadzi do szybszego występowania suchości w ustach podczas palenia. Jedzenie słonych lub słodkich przekąsek w czasie lub po sesji palenia również wywoła znaczny dyskomfort.

Ogranicz przyjmowanie cukru i soli
  • Nawilżacz

Jeśli wiesz, że śpisz z otwartymi ustami w nocy, to włączenie nawilżacza na czas snu może na dłuższą metę oszczędzić Ci dyskomfortu.

Normalnie, kiedy zasypiasz, wytwarzasz ślinę, która jest chroniona przez Twoje zamknięte usta, dzięki czemu nie będą suche. Jeśli jednak pozostawisz je otwarte, to cała ślina wyschnie i będziesz mieć stałe uczucie suchości w ustach, które tylko pogorszy się przy paleniu. Włączony nawilżacz w czasie snu pomoże Ci zapobiec tej sytuacji, zwiększając wilgotność powietrza.

Nawilżacz
  • Myj zęby i stosuj płyn do płukania ust

Zapobieganie jest świetne, ale czasem potrzebujesz natychmiastowego rozwiązania. Na szczęście możesz po prostu pójść do łazienki i umyć zęby! Mięta w paście do zębów będzie stymulować Twoje ślinianki, a zastosowanie płynu do płukania ust a następnie miętówek pomoże powstrzymać suchość w ustach. I tak powinieneś dbać o czystość zębów, ale teraz wiesz, że w razie potrzeby, ich mycie może Ci pomóc!

Myj zęby i stosuj płyn do płukania ust

Czego powinieneś unikać, kiedy masz sucho w ustach

Nie wszystkie napoje są odpowiednie, jeśli chcesz pozbyć się suchości w ustach. Czarna i zielona herbata może właściwie nawet bardziej wysuszyć Twoje usta (praktycznie wszystko z kofeiną), więc powinieneś ich unikać. Trzymaj się herbat ziołowych albo zwykłej wody. Jeśli zgłodniejesz po paleniu, to powinieneś również unikać słonych potraw i przekąsek, ponieważ tylko pogorszą sytuację. Tak więc ręce precz od precli! To samo odnosi się do alkoholu i tytoniu.

External Resources:
  1. Inhibition of salivary secretion by activation of cannabinoid receptors - PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
  2. Cannabinoid receptors in submandibular acinar cells: Functional coupling between saliva fluid and electrolytes secretion and Ca2+ signalling | Journal of Cell Science https://jcs.biologists.org
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.