The RQS Blog

.By Luke Sholl Reviewed by: Miguel Ángel Garcia


Większość hodowców marihuany ma kilka celów podczas planowania uprawy indoor. Próby osiągnięcia wyższych plonów, zwiększenia poziomu THC lub po prostu poprawy ogólnego stanu zdrowia roślin są integralną częścią ich hobby.

Wyzwanie polega na połączeniu wiedzy z różnych dziedzin nauki i dopasowaniu ich do rozwiązań technicznych, które pomagają osiągnąć te z góry określone cele. Oprócz poświęcenia i pasji, to właśnie chęć uczenia się odróżnia dobrych hodowców od przyszłych ekspertów — spróbujmy więc uprawiać rośliny po królewsku i dowiedzmy się, jak wyhodować marihuanę o wyjątkowej jakości.

Dzisiaj przyjrzymy się podstawom fizyki i dowiemy się, jak widmo światła wpływa na wzrost roślin cannabis.

Related story

Co to jest THC?

Czym jest widmo światła?

Słońce emituje energię w postaci promieniowania słonecznego, w tym promieni gamma, promieni rentgenowskich, światła ultrafioletowego, światła widzialnego, a nawet fal radiowych. Życie na Ziemi jest możliwe tylko dlatego, że warstwa ozonowa blokuje to promieniowanie i odbija większość z powrotem w kosmos.

Ten proces filtrowania pozwala na dotarcie do naszych roślin jedynie falom o długości od 300 nm do 2 500 nm, a nawet mniejsza część tego światła jest dla nas widzialna. Widzialne spektrum to część spektrum światła o wartościach od 380 nm do około 750 nm.

 • 180–280 nm - UVC: jest niezwykle szkodliwe i na szczęście prawie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową.
 • 280–315 nm - UVB: jest przyczyną oparzeń słonecznych oraz podejrzewa się, że zwiększa poziom THC (!).
 • 315–400 nm - UVA: nie jest absorbowane przez atmosferę, bywa nazywane czarnym światłem.
 • 380–750 nm - widmo światła widzialnego: pasma długości fal reprezentują widzialne kolory.
 • 700 nm – 1 mm - światło podczerwone: niewidoczne powyżej 750 nm, ale zauważalne jako ciepło na naszej skórze.
Czym jest widmo światła?

Temperatura barwowa (kelwin) i jej wpływ na Twoje rośliny

Szukając lamp do uprawy, prawdopodobnie natkniesz się na termin „temperatura barwowa”. Jest to zasadniczo sposób opisywania wyglądu światła dostarczanego przez żarówki i jest mierzony w kelwinach (K).

Temperatura barwowa nie oznacza fizycznej temperatury światła, ale stopień ciepła lub chłodu źródła światła — „temperaturę wizualną”. Kiedy światło ma więcej kelwinów, ma bardziej niebieskawy wygląd. Dlatego nazywamy je „chłodnym” światłem. Z drugiej strony żarówka z mniejszą ilością kelwinów emituje „cieplejsze”, czerwonawe światło.

Czy temperatura barwowa i spektrum światła to to samo?

W sensie ściśle naukowym, nie. Temperatura barwowa jest zwykle używana do opisywania tego, jak światło wytwarzane przez lampę wygląda dla ludzkiego oka. W niektórych rodzajach oświetlenia, takich jak lampy LED lub lampy fluorescencyjne, brak opisu rozkładu widmowego długości fal światła.

Nie wchodząc tu zbyt głęboko w fizykę, światło żarówki żarowej promieniuje światłem obejmującym całe widzialne spektrum światła. Białe światło żarówki jest wynikiem mieszanki długości fal (kolorów w widmie) „zawartych” w świetle.

Inne światła, takie jak diody LED lub świetlówki, mogą emitować światło o wielu wąskich długościach fal, z przerwami lub szczytami w widmie. Innymi słowy, nawet jeśli światło wydaje się takie samo dla oka, może brakować mu pewnych długości fal (kolorów), których rośliny potrzebują do zdrowego wzrostu.

Ze względu na to, że diody LED mają tendencję do emitowania światła w bardzo wąskim spektrum kolorów, światła LED do uprawy są zwykle wyposażone w konfiguracje „pełnego spektrum”. Składają się z wielu różnokolorowych diod LED, które razem pokrywają większość wymaganego widma dla roślin cannabis. Te diody LED o pełnym spektrum zawierają różne czerwienie i błękity, często mieszane z dodatkowymi białymi diodami LED. Inne, nowsze lampy LED, takie jak COB (ang. Chip on board), to diody LED zebrane razem w ten sposób, że mogą uzyskać lepsze spektrum, ale spektrum zawsze musi być zbadane.

Jak kelwiny odnoszą się do wyboru światła do uprawy?

Do etapu wegetatywnego roślin cannabis wybierz chłodne lampy, które emitują „światło dzienne” o wysokim poziomie kelwinów, 5500–6500 K. Do etapu kwitnienia, optymalne jest ciepłe światło o czerwonawym odcieniu, około 2800 K. Można również znaleźć lampy do uprawy o temperaturze barwowej wynoszącej około 3500 K, których można używać zarówno do wegetacji, jak i kwitnienia.

Jak światło wpływa na wzrost roślin

Każdy organizm żyjący na Ziemi potrzebuje informacji o tym, co się wokół niego dzieje, aby reagować na zmiany środowiskowe, a najlepiej byłoby, gdyby uzyskał niewielką przewagę nad innymi przedstawicielami swojego gatunku w zakresie doboru naturalnego i ewolucji. Co ciekawe, rośliny konopi otrzymują wiele informacji ze światła, na które są wystawione i niemal natychmiast reagują na różne pasma długości fal — to złożony temat, o którym można by napisać całą książkę, dlatego skupmy się tylko na podstawach.

 • 1. Etap wegetatywny - „niebieskie” światło dla wykształcenia zdrowych liści (zakres: 400–500 nm; idealnie: 450 nm)
Etap wegetatywny

W fazie wegetacji zaleca się dbanie o wykształcenie się jak największej liczby liści i upewnienie się, że rośliny pozostają dość zwarte, nie wyciągają się zbytnio i rozwijają mocne łodygi. Aby to osiągnąć, przez pierwsze kilka tygodni wzrostu roślin hodowcy indoor zwykle używają żarówek metalohalogenkowych, kompaktowych lamp fluorescencyjnych (CFL) lub lamp T5/T8 z niebieskim pasmem światła. Kiedy cannabis rośnie w naturze, duży kąt padania słońca wiosną i latem pozwala na przenikanie przez atmosferę bardziej „niebieskich” fal, co jest sygnałem dla roślin konopi indyjskich, aby wykształcić mocne, duże i zdrowe liście.

 • 2. Okres kwitnienia - „czerwone” światło dla uzyskania gigantycznych pąków (zakres: 620–700 nm; idealnie: 660 nm)
Okres kwitnienia

Kiedy rośliny cannabis wchodzą w okres kwitnienia, najwyższe plony można osiągnąć wystawiając je na działanie widma światła, które zawiera dużo „czerwonych” fal w celu promowania produkcji kwiatów. Tempo fotosyntezy jest najwyższe, gdy rośliny są wystawione na „czerwone” fale o długości 660 nm, chociaż najnowsze odkrycia NASA sugerują, że nawet „zielone” długości fal, które nie są kojarzone jako główny czynnik w fotosyntezie, mogą również mieć wpływ na wzrost roślin. W związku z tym, postrzeganie konopi jako prostej fabryki fotosyntezy jest trochę pochopne. Ale na chwilę obecną wybór oświetlenia o wysokim stopniu „czerwieni” pozostaje najlepszym sposobem dla hodowców na imitację płytkiego kąta nasłonecznienia późnym latem i jesienią.

Zwiększanie stężenia THC za pomocą światła UV — mit czy prawda?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, światło jest mierzone w nanometrach (nm), gdzie widzialne spektrum światła ma wartość pomiędzy 380 i 750 nm. Jednak światło UV ma wartość poniżej najniższej wartości widzialnego spektrum, więc jest niewidoczne gołym okiem.. Ale to, że go nie widać, nie oznacza, że nie jest ono przydatne, zwłaszcza jeśli chodzi o uprawę roślin cannabis.

Badania sugerują[1], że zwiększenie ekspozycji na promieniowanie UV może zwiększyć stężenie THC, zapewniając pąki o większej mocy. Istnieją na to przekonujące dowody, zwłaszcza jeśli spojrzeć na to, skąd pochodzą niektóre z najsilniejszych roślin cannabis na świecie.

Pasmo górskie Rif w Maroku i Dolina Bekaa w Libanie są kolebką haszyszu uznawanego za jeden z najlepszych na świecie. Co te dwa obszary mają ze sobą wspólnego? Obydwa znajdują się blisko 30° szerokości geograficznej północnej (gdzie słońce zapewnia dobre spektrum światła dla naszych roślin) i znajdują się na dużej wysokości. Jeśli chodzi o światło UV, to wysokie położenie zapewnia zwiększone wystawienie.

Jakie są rodzaje światła UV?

W przypadku uprawy cannabis, musisz wiedzieć o trzech rodzajach światła UV: UVA, UVB i UVC. Mimo że wszystkie trzy należą do zakresu UV, nie wszystkie posiadają taki sam wpływ na rośliny, a niektóre mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku, jeśli nie zostaną właściwie zastosowane.

Zanim przedstawimy najlepsze sposoby implementacji promieniowania UV w uprawie cannabis, po krótce wyjaśnimy każdy jego rodzaj.

Jakie są rodzaje światła UV?
 • UVA (315–400 nm)

UVA odpowiada za ponad 95-99% światła UV docierającego do Ziemi, co czyni je integralną częścią naszego naturalnego środowiska. Jeśli uprawiasz cannabis na zewnątrz, nie musisz martwić się o zwiększenie poziomu UVA — Twoje rośliny otrzymują już dostatecznie wysokie ilości!

Niestety ryzyko raka skóry u osób długotrwale wystawionych na promieniowanie UVA zwiększa się, więc upewnij się, że chronisz się przed nim, stosując filtry przeciwsłoneczne. UVA może jednak pomóc zwiększyć poziom THC w pąkach cannabis, przy czym zapewnienie roślinom tych promieni jest najważniejsze podczas kwitnienia.

 • UVB (280–315 nm)

Podczas gdy 1–5% promieni światła to promienie UVB (w zależności od szerokości geograficznej, pory dnia oraz pory roku), mogą się one okazać cennymi sprzymierzeńcami wyższych poziomów THC. Jednak należy zachować ostrożność podczas suplementacji UVB, ponieważ każdy gatunek roślin inaczej reaguje na długotrwałą ekspozycję. W przypadku marihuany, UVB może pomóc zwiększyć produkcję terpenów i kannabinoidów, ale tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni kwitnienia.

UVB jest doskonałym źródłem witaminy D dla ludzi, związku, który jest niezbędny dla dobrego samopoczucia. Jednak pojawiają się te same zastrzeżenia, co w przypadku UVA, ponieważ długotrwała ekspozycja może zwiększać ryzyko raka skóry. Dla hodowcy kluczem jest zapewnienie odpowiedniej ekspozycji dla roślin, przy jednoczesnym zapewnieniu sobie odpowiedniej ochrony.

 • UVC (100–280 nm)

Trzecim i ostatnim spektrum światła ultrafioletowego jest okryte złą sławą UVC. UVC jest w rzeczywistości najbardziej niebezpieczne i nie jest użyteczne dla ludzi ani roślin cannabis. Światła hodowlane nie powinny emitować UVC (bądź bardzo ostrożny, jeśli producent je obiecuje), a do powierzchni Ziemi dociera 0% promieni UVC.

Ty i Twoje rośliny powinniście unikać wystawienia na UVC. Tylko pamiętaj: UVA jest dobre, ale bądź ostrożny przy długim czasie ekspozycji. Światło UVB jest również całkiem dobre, ale bądź BARDZO ostrożny jeśli chodzi o czas wystawienia i dawkę. Na koniec, UVC jest bardzo złe i staraj się go unikać za wszelką cenę (jeśli nie jesteś profesjonalistą z odpowiednią ochroną i sprzętem).

Zalety światła UV dla roślin cannabis

Światło UV zapewnia kilka potencjalnych korzyści dla roślin cannabis, a w tym:

 • zwiększoną produkcję kannabinoidów (THC);
 • lepsze wytwarzanie żywicy;
 • zwiększoną odporność na szkodniki i bakterie.
Zalety światła UV dla roślin cannabis

Wady światła UV dla roślin cannabis

Na szczęście stosowanie światła UV nie ma wielu wad. Ale jeśli nie będziesz kontrolować go odpowiednio, może się okazać, że:

 • za dużo światła zahamuje wzrost roślin;
 • możliwość niższych poziomów CBD (potrzeba więcej badań, albowiem zależy, czy stosujemy promieniowanie UVB, czy UVA i w jakiej dawce);
 • osiągniesz niski zwrot z inwestycji.

Wady światła UV dla roślin cannabis

Czy możesz wykorzystać światło UV do uprawy cannabis indoor?

Oczywiście, możesz wykorzystywać światło UV do wszystkich rodzajów upraw cannabis indoor. Jednak będziesz musiał to odpowiednio zaplanować oraz być może kupić dodatkowy sprzęt, aby w pełni wykorzystać zalety tych promieni.

Niektóre oświetlenie do uprawy daje pewną ilość UVA, ale jeśli chcesz zmaksymalizować potencjalne korzyści, będziesz potrzebować lampy UV. Większość roślin cannabis będzie reagować dobrze na dodatkową suplementację UV.

Jednak wszystko zależy od genetyki roślin, więc miej to na uwadze, jeśli nie zauważysz żadnego wzrostu produkcji żywicy. Wskazane jest również powstrzymanie się przed przedłużoną ekspozycją na promieniowanie UV do etapu kwitnienia. Jest to kluczowy okres, w którym chcemy zwiększyć ilość energii, jaką rośliny przeznaczają na produkcję kannabinoidów, terpenów i żywicy.

Musisz również wziąć pod uwagę przestrzeń wymaganą do zawieszenia świateł UV (podobnie jak w przypadku konwencjonalnych lamp do uprawy istnieje optymalna i nieoptymalna wysokość ich zawieszenia). I wreszcie, jeśli masz zamiar używać lamp UV, rób to bezpiecznie! Jeśli regularnie zaglądasz do roślin przy włączonym świetle, przydadzą Ci się okulary odporne na promieniowanie UV, podobnie jak koszulki z długimi rękawami.

Jak zapewnić światło UV roślinom cannabis uprawianym indoor

Wszystkie trzy główne rodzaje świateł do uprawy (HID, LED i T5) zapewnią Twoim roślinom różne poziomy światła ultrafioletowego. Aby w pełni wykorzystać potencjał UV do wzmocnienia mocy pąków, musisz wziąć pod uwagę następujące kwestie.

 • HID

Żarówki wyładowcze o dużej intensywności (HID) są najpopularniejszym rodzajem światła do uprawy cannabis i na szczęście są doskonałym źródłem promieniowania UVA. Jednak w lampach hodowlanych HID może brakować UVB, więc masz dwie możliwości — włączyć dodatkowe światło UVB obok swoich HID lub wymienić żarówkę na fluorescencyjną żarówkę T5.

Oba sposoby będą miały podobny efekt, ale jeśli zdecydujesz się na dodatkowe światło UVB, będziesz musiał zawiesić je na tej samej wysokości, co istniejące HID, aby zapobiec wybielaniu.

Jak zapewnić światło UV roślinom cannabis uprawianym indoor
 • LED

W ostatnich latach technologia LED została znacznie ulepszona. Wiele z tych lamp posiada specjalne ustawienia dla fazy wzrostu oraz kwitnienia, podczas gdy inne zawierają specjalne diody UV. Jeśli chcesz, aby Twoja uprawa indoor była jak najprostsza, szukaj modeli wielofunkcyjnych.

Światła LED są doskonałym wszechstronnym wyborem do suplementacji UV; wystarczy pamiętać, aby stosować się do wysokości zawieszenia zalecanej przez producenta.

Jak zapewnić światło UV roślinom cannabis uprawianym indoor
 • T5

Wspomnieliśmy już o światłach T5, ale chcemy zwrócić uwagę na ważną ich cechę. Standardowe światła do uprawy T5 różnią się nieznacznie od innych opcji, ze względu na reakcję chemiczną, która w nich zachodzi. Ta reakcja wytwarza dużo światła UV, ale większość jest blokowana przez fosforową powłokę żarówki. Aby uchwycić korzyści UV ze światła hodowlanego T5, wymień żarówkę na świetlówkę lub opcję pełnego spektrum. Jedna i druga zapewni roślinom potrzebne im wsparcie.

Jak zapewnić światło UV roślinom cannabis uprawianym indoor
External Resources:
 1. UV‐B radiation effects on photosynthesis, growth and cannabinoid production https://onlinelibrary.wiley.com
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.