Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds


By Steven Voser

Dowiedz się, ile słońca potrzebuje twoja roślina marihuany i jak najlepiej to wykorzystać.

Im więcej światła słonecznego, tym lepiej; to złota zasada uprawy marihuany na zewnątrz. Niestety, nie wszyscy mamy dostęp do tarasu, balkonu, patio czy ogrodu, który przez cały dzień jest pełen słońca. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zależności marihuany od słońca i wytłumaczymy, ile światła słonecznego potrzebują rośliny rosnące na zewnątrz, aby dać wspaniałe zbiory.


Dlaczego konopie indyjskie potrzebują światła słonecznego?

Dzięki sile fotosyntezy rośliny marihuany przekształcają energię świetlną ze słońca w energię chemiczną, aby napędzać wzrost. Twoje rośliny marihuany wykorzystują energię, którą pochłaniają ze słońca, do przekształcania wody, dwutlenku węgla i minerałów, które otrzymują ze swojego środowiska, w tlen i bogate w energię cukry. Dzięki temu rozwijają zdrowe korzenie, gałęzie i liście.

Jaka jest różnica między światłem słonecznym a sztucznym światłem z lamp do uprawy roślin?

To, czy światło słoneczne jest lepsze niż sztuczne oświetlenie, jest odwieczną debatą w społeczności hodowców marihuany. W RQS mocno wierzymy, że nic nie zastąpi matki natury, ale rozumiemy, że uprawa w pomieszczeniach przy sztucznym oświetleniu ma również wiele zalet.

Step 1

Osobiście uwielbiamy uprawiać w słońcu, ponieważ jest to bezpłatne i po prostu nie ma przemysłowej lampy zdolnej do odtworzenia mocy słońca. Jednak zapewnienie roślinom marihuany 10–12 godzin niezakłóconego światła słonecznego może być wyzwaniem dla przeciętnego hodowcy domowego, zwłaszcza gdy starasz się trzymać rośliny poza zasięgiem wścibskich oczu.

Pod tym względem uprawa indoor naprawdę się wyróżnia; nie tylko pozwala na zachowanie prywatności, ale ma również tę dodatkową zaletę, że daje dużo większą kontrolę nad środowiskiem rośliny i jej cyklem świetlnym.

Step 1

Sunlight vs Artificial

Ile światła słonecznego potrzebują rośliny marihuany uprawiane na zewnątrz?

Rośliny marihuany są najszczęśliwsze, gdy otrzymują od 10 do 12 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Jak zapewne przekonałeś się na własne oczy, rośliny marihuany rosną naprawdę energicznie, a zatem potrzebują dużo energii słonecznej, aby napędzać ten wzrost.

Jednak możliwa jest uprawa zdrowych roślin marihuany na zewnątrz przy minimum 6 godzinach nieprzerwanego światła słonecznego. Należy tylko pamiętać, że te rośliny będą rosły wolniej i dlatego mogą dawać mniejsze plony o niższej jakości niż rośliny otrzymujące optymalną ilość słońca.

Czy można uprawiać konopie indyjskie poza bezpośrednim światłem słonecznym na zewnątrz?

Przeczytaj kilka forów poświęconych uprawom, a znajdziesz wielu hodowców, którzy przysięgają, że dotarli do zbiorów przy zaledwie 1 lub 2 godzinach bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Konopie indyjskie to w końcu wytrzymała roślina, która może znieść dość trudne warunki.

Jednak podczas uprawy marihuany należy zapewnić jej optymalne środowisko, aby zmaksymalizować wielkość i jakość plonów.

Jeśli rośliny rosną w cieniu, będą sięgać do słońca i rozwijać długie, chude gałęzie, niewiele miejsc na pąki i lekkie, przewiewne pąki z mniejszą ilością żywicy.

Kiedy rośliny marihuany kwitną na zewnątrz?

Na zewnątrz fotoperiodyczne rośliny zakwitną po przesileniu letnim, kiedy dni stają się krótsze, a noce dłuższe. Na półkuli północnej dzieje się to stopniowo po przesileniu czerwcowym, które zwykle przypada na 20 lub 21 czerwca, w zależności od roku. Na półkuli południowej rośliny marihuany zaczną stopniowo kwitnąć po przesileniu grudniowym, które ma miejsce 20 lub 21 grudnia.

Pamiętaj, że rośliny rosnące na zewnątrz zaczną kwitnąć stopniowo, ponieważ liczba godzin dziennych będzie zmniejszać się znacznie wolniej niż w pomieszczeniach, gdzie jednym ruchem przestawisz rośliny z fazy wegetacji na kwitnienie.

Sunlight and darkness

Sunlight hours

Czy istnieje różnica między światłem słonecznym na równiku a światłem na półkulach?

Tak, jest bardzo duża różnica między światłem słonecznym na półkulach a równikiem (lub strefami międzyzwrotnikowymi między Zwrotnikami Raka i Koziorożca).

Biorąc pod uwagę orbitę Ziemi, jej bieguny pochylają się w kierunku słońca w różnych porach roku; półkula północna jest najbliżej słońca podczas przesilenia czerwcowego, podczas gdy półkula południowa jest najbliżej słońca podczas przesilenia grudniowego. Im bliżej słońca znajduje się biegun, tym bardziej dociera do niego bezpośrednie światło słoneczne i tym dłuższe są dni na odpowiedniej półkuli.

Jednak równik pozostaje cały czas w tej samej odległości od słońca. W związku z tym przez cały rok otrzymuje 12 godzin światła słonecznego.

Kiedy uprawiać i zbierać konopie indyjskie na półkuli północnej i południowej

Hodowcy outdoor na półkuli północnej zwykle kiełkują swoje nasiona między wiosną a wczesnym latem, w zależności od lokalizacji. Na przykład na Półwyspie Iberyjskim hodowcy mogą rozpocząć uprawę na początku marca i zdążyć wyhodować dwie pełne uprawy automatyczne do sierpnia. Jednak dalej na północ hodowcy będą musieli rozpocząć pracę nieco później, aby uniknąć mrozów, deszczu, gradu lub innych niesprzyjających warunków.

Z drugiej strony hodowcy na półkuli południowej mogą rozpocząć uprawy już we wrześniu i zwykle będą zbierać plony między marcem a majem, chociaż niektóre odmiany sativa mogą być gotowe na początku czerwca (w zależności od genetyki i lokalnego klimatu).

Podczas uprawy na zewnątrz ważne jest, aby wiedzieć, z jaką genetyką pracujesz i jak rośliny zareagują na sianie w różnych porach roku. Jeśli na przykład uprawiasz duże odmiany sativa, możesz rozpocząć uprawę nieco później, aby uniknąć zbyt dużych rozmiarów roślin. Z drugiej strony, jeśli pracujesz z szybkimi automatami, staraj się umieścić nasiona w ziemi tak wcześnie, jak to możliwe, aby zbierać kwiaty dwa razy w jednym sezonie wegetacyjnym.

Growing calendar

Celandar

Jak uprawiać marihuanę na zewnątrz wzdłuż równika i w tropikach

Jak wspomnieliśmy wcześniej, obszary wzdłuż równika otrzymują stałe 12 godzin światła słonecznego przez cały rok. Jeśli masz szczęście mieszkać na obszarze położonym na równiku, możesz uprawiać rośliny marihuany na zewnątrz przez cały rok (oczywiście jeśli pozwala na to pogoda). Na tych obszarach odmiany fotoperiodyczne mogą zachowywać się podobnie do automatycznie kwitnących, kwitnąc automatycznie po osiągnięciu dojrzałości.

Z drugiej strony tropiki na Zwrotniku Koziorożca i Raka otrzymują do 10,5 godzin światła słonecznego dziennie po przesileniu letnim i 13,5 po przesileniu zimowym. Na tych obszarach możesz również uprawiać konopie indyjskie przez cały rok, w zależności od pogody. Odmiany fotoperiodyczne zakwitną na podstawie wieku, a nie zmiany cyklu światła.

Zrozumienie tropikalnych odmian marihuany

Chociaż konopie indyjskie mogą mieć swoje korzenie w Azji, roślina ta zdołała rozprzestrzenić się i przystosować (dzięki pomocy ludzi) do prawie każdego zakątka globu.

Odmiany, które przystosowały się do unikalnego klimatu i cyklu światła tropików i równika, zazwyczaj kiełkują znacznie wcześniej niż te przystosowane do wzrostu bardziej na północ lub południe.

Mogą również pozostawać w fazie wegetacji znacznie dłużej, a nawet rozwijać liście podczas kwitnienia, co prowadzi do wytworzenia wydłużonych i przewiewnych pąków.

Pamiętaj tylko, że chociaż równikowe odmiany fotoperiodyczne mogą zachowywać się podobnie do odmian automatycznie kwitnących, nie są to prawdziwe odmiany automatyczne. Odmiany automatycznie kwitnące zawierają określone geny z cannabis ruderalis, które powodują ich kwitnienie w oparciu o zmiany hormonalne wywołane wiekiem. Odmiany fotoperiodyczne równikowe nie mają tego genu, a zatem ich kwitnienie może nadal być wyzwalane przez zmiany światła (tak minimalne, jak na równiku lub w tropikach).

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzji