By Steven Voser

Tajlandzka genetyka: historia i pochodzenie

Thai Genetics


Marihuana nie zawsze była hodowana w ściśle kontrolowanym środowisku. W przeszłości często rosła dziko lub blisko ludzi i obie te linie delikatnie na siebie oddziaływały. Lokalne odmiany tajlandzkie stanowią podstawę wielu dzisiejszych wiodących hybryd, dlatego warto dowiedzieć się o nich więcej, zwłaszcza jeśli jesteś zainteresowany hodowlą i historią konopi.

Tajlandzkie konopie – historia i pochodzenie

Lokalne odmiany tajlandzkie to wyjątkowe i bardzo cenione rośliny konopi, których struktura genetyczna to w 100% sativa. Angielska nazwa „landrace” jest nadawana uprawnym odmianom konopi, które z powodzeniem przystosowały się do danego miejsca lub środowiska i nie zostały skrzyżowane z innymi odrębnymi odmianami konopi.

Uważa się, że konopie dotarły do Tajlandii i sąsiednich krajów przez Indie, po czym przez stulecia były używane przez lokalne społeczności w celach rekreacyjnych, kulinarnych i holistycznych oraz były powszechnie uprawiane[1].

Pomimo tego, że nazywa się je tajlandzkimi odmianami landrace, być może bardziej trafne byłoby określenie ich jako „południowoazjatyckie”, ponieważ odmiany te pochodzą z wielu wilgotnych, gorących i tropikalnych regionów tej części świata. Jak długo tam rosły? Nie jest to jasne, ale wiemy, że długo.

Genetyka tajlandzka po raz pierwszy dotarła na Zachód w latach 60. XX wieku, kiedy żołnierze amerykańscy wysłali ją do ojczyny z Wietnamu. Wiązki marihuany były znane jako „pałeczki tajlandzkie” i były znacznie silniejsze niż wszystko, co produkowano w USA. Te zbite wiązki konopi nie zawierały nasion, co świadczyło o zaawansowanych technikach uprawy, które nie zostały jeszcze opanowane na Zachodzie.

Charakterystyka tajlandzkiej marihuany

Podobnie jak inne odmiany lokalne z całego świata, wyraźne cechy charakterystyczne odmian tajlandzkich szybko sprawiły, że stały się one popularne na Zachodzie. Wszystko, od cech wzrostu po smak i efekty, oferowało coś ekscytującego i wartościowego, zarówno dla konsumentów, jak i hodowców.

  • Cechy uprawy tajlandzkich konopi

Są to duże rośliny, bardziej przypominające wierzby niż typowe hybrydy w kształcie choinki. Pąki są gęste i bardziej zbite, nie długie. Gałęzie wyciągają się i wyginają. Wiadomo, że odmiany typu sativa mają długi okres kwitnienia, a te z Tajlandii są pod tym względem królowymi – 14–16 tygodni to nic niezwykłego, a do 20 tygodni nie jest niczym niespotykanym.

Dlaczego trwa to tak długo? Ponieważ pochodzą z regionów tropikalnych, tajlandzkie rasy lokalne nie muszą zmagać się z krótszymi dniami i chłodnymi temperaturami, jak robią to odmiany występujące na północy lub południu. W rezultacie nie muszą spieszyć się podczas kwitnienia.

Gorący, wilgotny klimat, do którego się przystosowały te rośliny, może być trudny do naśladowania gdzie indziej, ale szklarnie oferują najlepszą szansę na udaną uprawę. Jednak aby hodować genetycznie czyste tajlandzkie rośliny, potrzeba dużo cierpliwości i umiejętności, ponieważ należy utrzymywać je w cieple.

Cechy uprawy tajlandzkich konopi
  • Efekty tajlandzkiego zioła

Biorąc pod uwagę to, ile czasu zajmuje tym roślinom wzrost i porównując je z szybkimi i łatwymi odmianami indica, można by się zastanawiać, dlaczego odmiany tajlandzkie stały się tak popularne na Zachodzie.

Cóż, tajlandzka sativa ma moc, której do tej pory nie można było znaleźć nigdzie indziej. Dzięki nowoczesnym technikom hodowlanym, moc współczesnych odmian może sięgać 30% THC, a niektórzy hodowcy twierdzą nawet, że przekroczyli ten próg. Uważa się, że w latach 60. tajlandzkie odmiany zawierały około 13% THC, co w tamtych czasach było niesamowicie wysoką wartością. W połączeniu z energetyzującym działaniem tych roślin, nic dziwnego, że stały się tak popularne wśród palaczy i innowacyjnych hodowców.

Niektóre z najczęstszych efektów tajlandzkich odmian sativa to:

Euforyczny haj Umysłowe upalenie
Przypływ energii Przypływ kreatywności
Silne działanie
  • Smaki i aromaty tajlandzkiej marihuany

Tajlandzkie odmiany mają bogate, ziemiste smaki. Ustalenie tego, jak dokładnie smakują, jest trudne, ponieważ różne rośliny wykazują różne profile terpenów i jako takie smakują inaczej. Roślina rosnąca na podmokłych równinach północnej Tajlandii będzie smakować inaczej niż starannie uprawiana roślina w szklarni lub przy sztucznym oświetleniu. Niemniej jednak istnieją pewne wspólne smaki, jak:

Ziemia Drewno
Czekolada Cytrusy
Diesel

Odmiany konopi z tajlandzką genetyką

Chociaż dostawy tajlandzkich odmian do USA zmniejszyły się, gdy wycofano wojska z Wietnamu, ich dziedzictwo nadal żyje. Możliwe jest uzyskanie nasion, o których mówi się, że są czysto tajlandzkimi rasami lokalnymi, chociaż można się spierać, czy naprawdę nimi są.

Tajlandzka genetyka stanowi podstawę wielu nowoczesnych odmian. Oto niektóre z naszych ulubionych.

Blueberry

Opracowana w latach 70. na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych przez hodowcę o pseudonimie DJ Short, Blueberry jest uważana za hybrydowe potomstwo Highland Thai, Purple Thai i Afghan. Jej dokładne pochodzenie genetyczne na zawsze pozostanie tajemnicą, ale jesteśmy pewni, że jest dobre.

Jak sama nazwa wskazuje, Blueberry ma owocowy, soczysty smak, w którym dominują nuty jagodowe. Dzięki wpływowi genów indica, Blueberry rośnie szybciej niż czysta odmiana tajlandzka, ale zachowuje zwarte, gęste topy i wiele orzeźwiających efektów.

Poniżej znajdują się niektóre z wiodących odmian wywodzących się z tej linii.

Blue Mystic

Blue Mystic

Blue Mystic to nasza własna interpretacja Blueberry. Chociaż dominuje w niej indica (w przeciwieństwie do klasycznych tajlandzkich ras landrace), łączy ona w sobie najlepsze cechy ultra relaksującej Northern Light z dynamicznym smakiem i szybkim wzrostem Blueberry, wywołując senne i relaksujące doznania. Dodatkowo, kwitnienie zajmuje jej tylko 7–9 tygodni. Spodziewaj się dużych plonów i wielkich, zbitych pąków.

Blue Mystic najlepiej nadaje się na wieczory lub dni, kiedy chcesz się po prostu zrelaksować. Oferuje ona smaczne terpeny Blueberry, ale wywołuje nieco cięższe, bardziej klasyczne efekty upalenia.

Blue Mystic
Oregon Blueberry x Northern Light
375 - 425 gr/m2
60 - 100 cm
8 - 9 tygodni
THC: 18%
Sativa 20% Indica 80%
400 - 450 gr/plant
180 - 220 cm
Październik
Upalające

Kup Blue Mystic

Royal Bluematic

Royal Bluematic

Jeśli lubisz efekty Blueberry, ale szukasz czegoś szybkiego i wymagającego minimalnej pielęgnacji, posiej nasiona Royal Bluematic. Poprzez skrzyżowanie Blueberry z ruderalis stworzyliśmy automatyczną supergwiazdę, która jest mocna i hojna.

Pozostaje niska, osiąga zaledwie 60 cm, ale daje dobre plony, biorąc pod uwagę jej skromne rozmiary. Efekty są mieszane, ale bardziej skłaniają się ku relaksowi i upaleniu niż energetyzującym i euforycznym efektom. Całkowity cykl życia tej odmiany wynosi około 12 tygodni.

Royal Bluematic
Blueberry x Ruderalis
425 - 475 gr/m2
60 - 75 cm
7 - 8 tygodni
THC: 14%
Sativa 10% Indica 60% Ruderalis 30%
70 - 120 gr/plant
70 - 100 cm
11 - 12 weeks after sprouting
Mocne, Upalające

Kup Royal Bluematic

Fruit Spirit

Fruit Spirit

Fruit Spirit to odmiana konopi, która łączy Blueberry z White Widow. Wynik? Niezwykle silna odmiana z potężnymi, mocnymi efektami, które zapewnią Ci energię. Pomimo swojej dominującej natury indica, pod względem efektów widać w tej roślinie wpływy genetyki sativa.

Fruit Spirit może osiągać bardzo duże rozmiary – ponad 200 cm – i w rezultacie oferuje duże zbiory. Ma umiarkowany czas kwitnienia, 8–10 tygodni i warto na nią czekać, ponieważ plony są bardzo satysfakcjonujące. Dzięki bogatemu smakowi, orzeźwiającym efektom i mnóstwu żywicy zostaniesz dobrze nagrodzony za swoje wysiłki.

Fruit Spirit
Blueberry x White Widow
375 - 425 gr/m2
80 - 120 cm
9 - 10 tygodni
THC: 18%
Sativa 30% Indica 70%
475 - 525 gr/plant
175 - 220 cm
Wczesny październik
Klarowne

Kup Fruit Spirit

Haze

Haze to kolejna pochodna tajlandzkich odmian sativa oraz innych lokalnych odmian – mianowicie tych z Kolumbii, Meksyku i Indii. Dzięki rewelacyjnemu hajowi sativa oraz wyraźnym smakom przypraw, paliwa i cytrusów, Haze uprzyjemni dzień każdemu palaczowi.

Poniżej znajdują się niektóre z naszych odmian, których bazą jest genetyka Haze i które czerpią z tajlandzkiego wpływu tej rodziny.

Haze Berry

Haze Berry

Soczysta krzyżówka Blueberry i Shining Silver Haze, Haze Berry ma mocne efekty i oferuje łatwą uprawę – czego chcieć więcej? Shining Silver Haze jest znana jako „królowa odmian sativa”. Dzięki tajlandzkiemu wpływowi, którym obdarzyły ją Blueberry i Haze, Haze Berry ma 80% genów sativa.

Mimo to odmiana ta kwitnie stosunkowo szybko – 9–10 tygodni – i oferuje 525–575 g/m² pod koniec tego okresu w uprawie indoor. Charakterystyczne smaki to mieszanka jagód, wanilii, ziemi i przypraw – a efekty cię zachwycą. Podekscytowanie miesza się z głębokim upaleniem, zapewniając wszechstronny haj.

Haze Berry
Blueberry x Shining Silver Haze
525 - 575 gr/m2
60 - 100 cm
9 - 11 tygodni
THC: 20
Sativa 60% Indica 40%
600 - 650 gr/plant
160 - 180 cm
Późny październik
Długotrwałe, Mocne, Relaksujące fizycznie

Kup Haze Berry

Silver Shining Haze

Shining Silver Haze

Haze ma długą i chwalebną historię, a my chcieliśmy to wykorzystać. Ale zamiast tworzyć kolejną odmianę Haze, pomyśleliśmy, że dodamy do niej trochę własnego akcentu i damy światu coś wyjątkowego. Więc dodaliśmy tam też trochę genów indica. Zdecydowaliśmy się na Northern Light, jedną z najlepszych roślin indica.

To daje nam odmianę, która jest jednocześnie energetyzująca i relaksująca. Umysł będzie pobudzony, a ciało pozostanie zrelaksowane. Te dwie cechy uzupełniają się i tworzą naprawdę wyjątkowy haj.

Shining Silver Haze
Haze x (Skunk x Northern Light)
600 - 650 gr/m2
80 - 120 cm
9 - 11 tygodni
THC: 21%
Sativa 75% Indica 25%
600 - 650 gr/plant
180 - 220 cm
Późny październik
Ciężkie

Kup Shining Silver Haze

Amnesia Haze

Amnesia Haze

Amnesia Haze to jedna z najbardziej znanych odmian konopi na świecie i nie bez powodu. Zawiera 70% genetyki sativa i jest hybrydą, która łączy korzyści genów sativa z łatwością uprawy roślin indica. Amnesia Haze jest i być może zawsze będzie absolutną faworytką miłośników podnoszących na duchu efektów.

Pod względem smaku jest owocowa, kwiatowa i ma cytrusowy posmak. Pąki są pokryte żywicą, co czyni je idealnymi dla miłośników ekstraktów, koncentratów lub po prostu lepkich pąków. Efekty są stymulujące, a zawartość THC może przekroczyć 22%, jeśli odmiana jest starannie uprawiana. To sprawia, że jest to roślina, która daje wiele przyjemności, ale którą należy również traktować z szacunkiem.

Amnesia Haze
Amnesia Haze
600 - 650 gr/m2
80 - 140 cm
10 - 11 tygodni
THC: 22%
Sativa 70% Indica 30%
650 - 700 gr/plant
175 - 210 cm
Późny październik
Długotrwałe, Mocne, Relaksujące fizycznie

Kup Amnesia Haze

Chocolate Haze

Chocolate Haze

Cannalope Haze i OG Chocolate Thai dały początek naszej własnej Chocolate Haze. Chcieliśmy stworzyć odmianę, która łączy wyjątkową słodycz z silnych hajem. I udało się to osiągnąć!

Ta odmiana zawiera ogromną przewagę genów sativa wynoszącą 95% oraz adekwatne efekty. Oczekuj silnej stymulacji, euforii, skupienia i kreatywności. Nie trzeba być geniuszem, aby odgadnąć, jakie smaki cechują Chocolate Haze, ale może cię zaskoczyć, jak bardzo czekoladowa jest ta odmiana. Fale bogatego, czekoladowego smaku sprawiają, że jest to niezwykła roślina.

Chocolate Haze
OG Chocolate Thai x Cannalope Haze
475 - 525 gr/m2
90 - 160 cm
9 - 11 tygodni
THC: 20
Sativa 95% Indica 5%
450 - 500 gr/plant
150 - 200 cm
Późny październik
Ciężkie

Kup Chocolate Haze

AK-47

Odmiana AK-47, której nie należy mylić z syntetycznym kannabinoidem o tej samej nazwie, jest kultową rośliną łączącą wpływy tajlandzkie, meksykańskie, kolumbijskie i afgańskie w jednej super hybrydzie sativa. Jej nazwa jest znacznie bardziej onieśmielająca niż jej haj. Możesz cieszyć się relaksującym, umysłowym hajem dzięki następującym szczepom pochodzącym od AK.

Royal AK

Royal AK

Dla wielu palaczy odmiany AK są idealnymi hybrydami. Royal AK oferuje 60% genów sativa i 40% indica i to widać. Jeśli chodzi o haj i efekty, oferuje to, co najlepsze z obu światów, i jako taka jest ulubienicą hodowców i palaczy na całym świecie.

Spodziewaj się silnego upalenia ciała i równie silnego haju umysłowego. Haj może stać się dość mocny, jeśli przesadzisz, więc uważaj! Na szczęście, pomimo agresywnej nazwy, Royal AK jest szczególnie przyjemna. Jej smak jest zróżnicowany, z dominującymi nutami owoców i benzyny.

Royal AK Automatic

Royal AK Auto

Wyobraź sobie wszystkie powyższe cechy, ale zawarte w automatycznie kwitnących nasiona o 12-tygodniowym cyklu życia! Krzyżując Royal AK z ruderalis, stworzyliśmy roślinę, która jest łatwa w uprawie, ale nie poświęciliśmy wszystkich najlepszych cech AK. Spodziewaj się tego samego wspaniałego smaku i wyjątkowego haju.

OG Kush

OG Kush

Mieszanka Chemdawg, Lemon Thai i Pakistani Kush, nasz własny OG Kush jest tak dobra, jak to tylko możliwe. Jest to odmiana z dominacją genów indica i zawiera zaledwie 25% genów sativa, ale zasługuje na wzmiankę ze względu na to, że jest naprawdę wyjątkowa.

Jednym z powodów jej popularności są wyraźnie podnoszące na duchu efekty, pomimo dominującego charakteru indica. W związku z tym możesz spodziewać się potężnego umysłowego haju wraz z fizycznym upaleniem, który nieco zrównoważy doświadczenie. Niepowtarzalny, ziemisty smak to kolejny powód, dla którego ta odmiana jest tak popularna.

OG Kush
Chemdawg x Lemon Thai x Pakistani Kush
425 - 475 gr/m2
90 - 160 cm
7 - 9 tygodnie
THC: 19%
Sativa 25% Indica 75%
500 - 550 gr/plant
180 - 220 cm
Październik
Polepszające nastrój, Uspokajające

Kup OG Kush

Northern Light

Northern Light

Pochodzenie Northern Lights jest nieco niejasne, ale uważa się, że ta roślina pochodzi od odmiany tajlandzkiej i afgańskiej. To powiedziawszy, ta hybryda to prawie w 100% indica

Zdobywczyni wielu nagród, Northern Lights to ukochana odmiana hodowana od dziesięcioleci. Jest kamieniem milowym w historii konopi i warto spróbować jej jak najszybciej, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Nasza własna odmiana Northern Light słynie z niezwykle relaksujących efektów fizycznych, jednocześnie oferując odrobinę haju umysłowego – co jest niezwykłe dla odmiany, która jest czystą odmianą indica.

Northern Light
Northern Light S1
500 - 550 gr/m2
100 - 160 cm
8 - 9 tygodni
THC: 18%
Sativa 0% Indica 100%
575 - 625 gr/plant
180 - 220 cm
Późny wrzesień
Klarowne, Upalające, Zrównoważony

Kup Northern Light

External Resources:
  1. Thailand’s Legendary Marijuana – The Diplomat https://thediplomat.com
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.