The RQS Blog

.


By Adam Parsons

Dowiedz się, jak uprawiać konopie w szklarni.


Hodowla konopi w szklarni jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ łączy w sobie zalety uprawy indoor i outdoor. W tym przewodniku wyjaśnimy, jak się do tego zabrać i podzielimy się naszymi radami i wskazówkami. Jeśli nie masz jeszcze szklarni, a chciałbyś ją zbudować, tutaj pokażemy Ci, jak to zrobić.

Czemu warto uprawiać konopie w szklarni?

Być może zastanawiasz się, czemu w ogóle warto uprawiać zioło w szklarni zamiast indoor w namiocie lub po prostu w ogrodzie. Przyjrzyjmy się zaletom uprawy w szklarni w porównaniu do innych metod.

 • Możesz wydłużyć cykl uprawy

Możesz wydłużyć okres uprawy na jesień oraz zimę, po prostu dodając oświetlenie w pochmurne dni i stopniowo wydłużając czas pracy lamp, kompensując w ten sposób krótsze dni. Jeśli chcesz zacząć nową uprawę zanim zima się skończy, możesz dodać oświetlenie o niższej mocy, aby uzupełniało naturalne światło słoneczne.

 • Szklarnia zapewnia idealny mikroklimat do uprawy konopi

Szklarnia może utrzymywać wyższą średnią temperaturę od tej panującej na chłodnych polach lub w ogrodach. Dodatkowo, w zależności od temperatury na zewnątrz, możesz w razie potrzeby ogrzewać lub chłodzić szklarnię. Nawet bez grzejnika lub systemu chłodzenia szklarnia zapewnia bardziej stały zakres maksymalnej i minimalnej temperatury, bez ekstremalnie suchych i gorących warunków, typowych dla pomieszczeń do uprawy indoor. Bardziej stały mikroklimat oznacza zdrowsze rośliny i większe zbiory.

Szklarnia zapewnia idealny mikroklimat do uprawy konopi

 • Możesz uprawiać konopie przez cały rok

Klimat w szklarni może być z łatwością kontrolowany, na przykład poprzez otwieranie okien lub instalację wiatraków. A ponieważ ściany szklarni zatrzymują wilgoć i ciepło w środku, pozwala to na całoroczny cykl uprawy. Taka kontrola klimatu oraz wystawienie na światło są niemożliwe w zwykłej uprawie outdoor.

 • Bardziej jednolite zbiory

Zbiory w szklarni są bardziej stałe, zarówno jeśli chodzi o ilość, jak i o jakość. Dlatego właśnie większość współczesnych komercyjnych upraw konopi medycznych ma miejsce w szklarniach.

 • Wyższa energooszczędność w porównaniu do upraw indoor

Ponieważ hodowcy wykorzystują naturalne światło słoneczne, uprawa w szklarni jest o wiele bardziej energooszczędna. Koszt energii elektrycznej będzie o wiele niższy w porównaniu do uprawy w pokoju lub namiocie.

 • Ochrona przed czynnikami środowiskowymi

W przeciwieństwie do uprawy outdoor, szklarnia chroni Twoje rośliny przed czynnikami środowiskowymi. Nie ma ryzyka uszkodzenia Twoich drogich roślinek przez ulewę lub burzę. Co więcej, szklarnia uniemożliwi dostęp do Twojej uprawy zwierzętom.

 • Ochrona roślin przed wykryciem

Szklarnia pozwala na dyskretną uprawę, z o wiele mniejszym ryzykiem wykrycia. Twoje rośliny będą bezpieczne, więc możesz spać spokojnie i nie martwić się o złodziei czy wandali.

 • Niski koszt

Hodowcy nie muszą wydawać dużo pieniędzy na wybudowanie szklarni. Zwykła szklarnia wcale nie jest droga i dobrze sobie poradzi z ochroną Twoich roślin. Zbudowanie szklarni samemu również nie wymaga dużego nakładu finansowego. Do prostej uprawy przy użyciu naturalnego światła i podlewania ręcznego nie potrzeba też drogiego sprzętu do uprawy.

Jak uprawiać zioło w szklarni?

Podczas uprawy konopi należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych i hodowla w szklarni nie jest wyjątkiem. Oto lista kroków, jakie możesz podjąć, aby Twoja uprawa w szklarni zakończyła się sukcesem.

Jak uprawiać zioło w szklarni?

 • Wybierz odpowiednią odmianę

Odmiany konopi różnią się wymaganiami i sposobem, w jaki rosną. Najlepszy rodzaj konopi do Twojej szklarni będzie zależeć od różnych czynników, w tym od lokalnego klimatu, dostępnego miejsca i tego, czy planujesz stosować sztuczne oświetlenie. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Odmiany autokwitnące

Konopie autokwitnące są optymalnym wyborem, jeśli będziesz uprawiać z wykorzystaniem naturalnego światła. Ponieważ autokwitnące odmiany nie potrzebują określonego cyklu światła podczas faz wegetatywnej i kwitnienia, zmiany w czasie wystawienia na światło słoneczne nie zaszkodzą Twoim roślinom oraz nie zmniejszą plonów tak bardzo, jak przy feminizowanych roślinach fotoperiodycznych. Oznacza to również, że możesz siać i zbierać automaty w Twojej szklarni o każdej porze roku — o ile utrzymasz idealne warunki do uprawy.

Na koniec, mniejszy rozmiar większości odmian autokwitnących jest dużą zaletą przy ograniczonej przestrzeni w mniejszych szklarniach. Przy mniejszych zbiorach z pojedynczych roślin możesz po prostu uprawiać ich więcej w dostępnej przestrzeni. (np. przy użyciu metody sea of green, czyli SOG).

Nasiona feminizowane

W szklarni można również uprawiać fotoperiodyczne konopie feminizowane, ale są przy tym pewne ograniczenia, zwłaszcza jeśli stosujesz wyłączenie światło naturalne. Ponieważ wszystkie te odmiany kwitną w zależności od tego, ile światła otrzymują, polegasz na porach roku przy wsparciu wzrostu i wywołaniu kwitnienia.

Możesz również zastosować sztuczne oświetlenie z regulatorem czasowym, aby kontrolować rozwój roślin. Jednak wtedy być może będziesz musiał wziąć pod uwagę zaciemnienie Twojej szklarni. W innym przypadku, naturalne światło może kolidować z Twoim cyklem sztucznego oświetlenia, co sprawi problemy.

Kolejną kwestią przy uprawie fotoperiodycznych feminizowanych roślin w szklarni jest fakt, że być może będziesz musiał trenować i przycinać swoje rośliny, aby ich rozmiar nie wymknął się spod kontroli. Niektóre odmiany mogą wyrosnąć na wysokie i tyczkowate okazy, zwłaszcza, jeśli stosować będziesz jedynie światło naturalne, więc mogą wymagać toppingu, scroggingu i podobnych technik, aby utrzymać rozsądne rozmiary.

 • Zaplanuj ramy czasowe uprawy

Z naturalnym światłem jako głównym źródłem energii w Twojej szklarni, musisz odpowiednio zaplanować ramy czasowe swojej uprawy. Najlepiej by było, abyś był gotowy, kiedy tylko ilość słońca oraz temperatura zaczną wzrastać na wiosnę.

Choć Twoja szklarnia utrzyma wyższą temperaturę od tej panującej na zewnątrz, to powinieneś poczekać, aż nie będzie ryzyka przymrozku przed przeniesieniem roślin pod szkło. W zależności od Twojej lokalizacji i lokalnego klimatu, może to być wczesną lub późną wiosną.

 • Kiełkuj indoor

Biorąc pod uwagę powyższe, zawsze możesz kiełkować swoje nasiona indoor i zacząć oświetlanie swoich roślin kompaktowymi świetlówkami o małej mocy. Nie będziesz potrzebować na to dużo miejsca, a świetlówki nie pobierają dużo prądu. W ten sposób, nawet jeśli reszta Twojej uprawy będzie przebiegać przy świetle słonecznym, możesz w pełni wykorzystać sezon uprawy outdoor.

 • Stopniowo przenoś siewki do szklarni

Jak tylko Twoje rośliny będą trochę większe i silniejsze, po tygodniu lub dwóch, możesz stopniowo przyzwyczajać je do ich nowego środowiska. Bądź dla nich delikatny i nie przenoś ich nagle z przytulnego wnętrza do szklarni. Zostaw je w tam na parę godzin każdego dnia i stopniowo zwiększaj ten czas przez pierwsze kilka tygodni.

W ten sposób zredukujesz stres i rośliny będą rozwijać się bez problemów. Twoje siewki są wrażliwe, zwłaszcza na tym etapie, więc nie używaj szklarni jako wymówki dla niedbałości.

Stopniowo przenoś siewki do szklarni

 • Suplementuj oświetlenie w zależności od pogody

Jedną z zalet szklarni jest to, że pozwala hodowcom na suplementację naturalnego światła w postaci dodatkowego oświetlenia. Okresy złej/ pochmurnej pogody nie muszą zmniejszać zbiorów, a Twój rachunek za prąd będzie o wiele niższy niż przy uprawie indoor.

Jeśli uprawiasz w odpowiednim klimacie z duża ilością słońca, dodatkowe lampy mogą nie być potrzebne, jednak dobrze jest mieć je pod ręką na wszelki wypadek.

 • Używaj zasłon lub żaluzji w celu wywołania kwitnienia

W szklarni można wymusić kwitnienie konopi poprzez techniki deprawacji świetlnej. Zaawansowane rolety z regulatorem czasowym zasłonią rośliny, ale zwykłe zasłony lub żaluzje również się tu sprawdzą — za ułamek kosztów i wymagając o wiele mniej wysiłku.

Poza możliwością wywołania kwitnienia zioła w dowolnym momencie, zasłony zaciemniające zapobiegną również niechcianemu światłu (np. z pobliskiej latarni), które mogłoby w innym przypadku kolidować z kwitnieniem fotoperiodycznych roślin feminizowanych.

Dodatkowe rady na temat uprawy konopi w szklarni

Chcesz, aby w szklarni Twoje konopie były szczęśliwe, zdrowe i produktywne. Tak więc co jeszcze musisz wiedzieć, aby osiągnąć świetne zbiory? Wypróbuj poniższe rady.

 • Uważaj na temperatury

W przeciwieństwie do uprawy w namiocie lub pokoju, temperatury w szklarni mogą się sporo wahać. Na przykład w szklarni bezpośrednio oświetlanej przez słońce temperatura może łatwo wzrosnąć powyżej poziomu, z jakim mogą sobie radzić konopie. Instalacja prostego termometru da Ci stały pomiar, więc będziesz wiedział, czy potrzebne jest dodatkowe ogrzewanie lub chłodzenie.

 • Zainstaluj wiatrak

Zamknięte środowisko szklarni może doprowadzić do wysokiego poziomu wilgotności, który może spowodować pleśń zagrażającą Twoim zbiorom. Upewnij się, że Twoja szklarnia ma wystarczające otwory wentylacyjne zapewniające przepływ powietrza. Stojący wiatrak, owiewający delikatnie Twoje rośliny bardzo się przyda do utrzymania optymalnego poziomu wilgotności i zapobiegnie powstawaniu gorących i/lub wilgotnych stref.

Dodatkowe rady na temat uprawy konopi w szklarni

 • Zaplanuj swoją przestrzeń

Przestrzeń w Twojej szklarni będzie ograniczona, więc wcześniej zaplanuj, ile roślin możesz z powodzeniem uprawiać. Sprawdź opisy odmian, aby poznać oczekiwaną końcowa wysokość Twoich okazów i unikaj tyczkowatych odmian takich jak te zawierające czyste geny Haze. Stosowanie SOG (sea of green) — gdzie uprawiasz dużą ilość małych roślin blisko siebie (zamiast kilku dużych) — to świetna metoda dla małych szklarni.

 • Jak będziesz podlewać?

Szklarnia pozwoli Ci na elastyczność w sposobie uprawy. Możesz mieć tradycyjne donice, które będziesz podlewać ręcznie lub możesz wybrać spośród różnych systemów nawadniających, jak nawadnianie kropelkowe lub zraszające, aby w pełni zautomatyzować Twoją uprawę.

 • Zabezpiecz swoją szklarnię

Twoja szklarnia może przyciągnąć ciekawskich i niechcianą uwagę. Jeśli nie znajduje ona się poza wzrokiem wścibskich sąsiadów, nieprzejrzyste szkło przepuści światło, ale nie ukaże Twoich drogich „pomidorów”. Alarm antywłamaniowy i kamery albo chociaż trzymanie szklarni zamkniętej na klucz zapewni podstawowy poziom ochrony Twojej uprawie. W każdym razie, zamknięta szklarnia jest o wiele bezpieczniejsza przed ewentualnymi złodziejami niż uprawa zioła na widoku!

 • Utrzymuj czystość w szklarni

Brud przyciągnie szkodniki i choroby, dlatego w Twojej szklarni zawsze powinno być czysto. Zbieraj odpady takie jak zwiędłe listki itp., albowiem mogą być schronieniem dla grzybów, pleśni i szkodników. Stosuj sterylną glebę i pojemniki, aby zapobiec chorobom i szkodnikom. Tak samo dobrym pomysłem jest dokładne mycie szklarni raz do roku, wraz z pojemnikami i narzędziami, najlepiej przed rozpoczęciem nowego sezonu upraw.

Uprawa zioła w szklarni — podsumowanie

Uprawa konopi w szklarni zapewnia korzyści z obu światów. Ogromne zbiory napędzane światłem słonecznym, kontrola Twojego środowiska, ochrona przed wiatrem i pogodą oraz niższe wydatki na prąd to przekonujące argumenty, które mówią same za siebie. Już dzisiaj zacznij uprawę w szklarni!

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.