SOG i ScrOG - Techniki Treningu Konopi Dla Większych Zbiorów

NAJWAŻNIEJSZE JEST ZDROWIE ROŚLIN

Każdy rodzaj treningu połączony z metodą hodowli lub podłożem najpierw potrzebuje szczęśliwych i zdrowych roślin. Stosowanie najlepszej opieki nad roślinami oznacza żywotne i zdrowe rośliny na każdym etapie uprawy. Istnieją różne techniki uprawy, które mogą być stosowane do maksymalizacji efektywności przestrzeni uprawy i do zwiększenia plonów, ale żadna z nich nie pomoże roślinom, które nie są silne i pełne zdrowia.

Do efektywnej uprawy konopi potrzeba zdrowych roślin i idealnych warunków. Do tego zaliczają się podłoże, rozmiar doniczek, moc i rodzaj światła, pH wody, substancje odżywcze i harmonogram odżywiania, temperatura oraz wilgotność. Kiedy wszystkie z tych czynników są prawidłowo ustawione, możesz robić ze swoimi zdrowymi roślinami co tylko chcesz. Istnieje też kilka technik wprowadzających minimalny stres (low-stress training, LST) stosowanych do zwiększenia plonów.

NAJWAŻNIEJSZE JEST ZDROWIE ROŚLIN

LST jest wyjątkowo przydatne w domowych uprawach pod dachem, gdzie często jest niedużo miejsca. Sztuczne światło ma słabą penetrację, a siła światła zmniejsza się o odwrotność kwadratu odległości od roślin. Metoda LST maksymalizuje zbiory z metra kwadratowego dzięki wydajnemu użyciu oświetlenia.

Dwie popularne metody lekko stresującego treningu, które zwiększają plony to "sea of green" (SOG, "morze zieleni") i "screen of green (ScrOG, "zielona zasłona"). Każda z tych technik jest z powodzeniem stosowana do maksymalizacji zbiorów z metra kwadratowego. Autokorekta może ich nienawidzić, ale konopie uwielbiają SOG i ScrOG.

SOG

"Sea of green" to technika manipulacji konopi, w której stosuje się wiele małych roślin w małych doniczkach na każdym metrze przestrzeni. Plusem uprawiania przy użyciu tej metody jest krótszy czas wegetacji roślin, przy takiej samej liczbie wytworzonych pąków na określoną przestrzeń. Przy wykorzystaniu SOGu, pąki są gotowe do zebrania szybciej, dzięki czemu możesz zyskać dodatkowe zbiory w ciągu roku.

SCROG

"Screen of green" to metoda treningu roślin, która ma na celu to samo, co SOG — jak największe zwiększenie plonów z metra kwadratowego. Większe doniczki są stosowane w celu zapewnienia przestrzeni dla korzeni większych roślin. Wytwarzanie większej ilości kwiatów jest stymulowane przez naginanie i przetrzymywanie wzrastających roślin w poziomie. Równomierna dystrybucja światła na dosłownej zielonej zasłonie wypełnia całą przestrzeń uprawy mniejszą ilością roślin o dużej ilości ogromnych kwiatów.

SOG SCROG

SCROG CZY SOG?

SOG: Rośliny z kilkoma bocznymi gałęziami są stymulowane do wytwarzania pojedynczego szczytu. Rośliny nie potrzebują treningu i wymagają niedużo uwagi, oprócz zwykłego dbania o rośliny. W ciągu tygodnia potrzeba mniej czasu na trening — tak jak przy większych roślinach — przy podobnych efektach końcowych.

ScrOG: Tu potrzebna jest siatka z wystarczająco dużymi oczkami, które umożliwią odżywianie liści i gałęzi konopi. Można ją zrobić z drutu ogrodzeniowego, plastikowej kratki albo z drutu lub sznurka przymocowanego do ramy. Celem siatki jest stałe upychanie wzrastających roślin w płaską płaszczyznę. Dzięki temu niedorozwinięte gałęzie boczne z ledwo rozwiniętymi pąkami zamienią się w zdrowe, solidne gałęzie, które będą miały dużo światła i wytworzą własne, zbite kwiaty.

WYDAJNE WYKORZYSTANIE PRZESTRZENI

SOG i ScrOG są doskonałe dla hodowców z ograniczonym miejscem do uprawy, ponieważ potrzebna jest tylko minimalna wysokość i każdy centymetr uprawy jest efektywnie wykorzystywany. Nie potrzeba aż tyle przestrzeni, ile wymagałyby nietrenowane rośliny przy jednoczesnym zachowaniu wielkości zbiorów. Dzięki SOG powstają duże pojedyncze pąki, bez "popcornowych" albo słabo rozwiniętych kwiatów z powodu małej ilości światła.

Technika SOG wspiera dominację szczytową, w celu wzmocnienia i zwiększenia głównego skupiska kwiatów, za to metoda ScrOG, zamiast dominacji szczytowej, ma na celu wytworzenie wielu, podobnych rozmiarem skupisk kwiatów.

WYDAJNE WYKORZYSTANIE PRZESTRZENI

WYBÓR ODMIANY

Wybór odmiany odgrywa rolę w wydajnym wykorzystaniu przestrzeni.

SOG: Odmiany, które mają naturalną tendencję do tworzenia dominującego, centralnego szczytu z minimalną ilością gałęzi bocznych są używane najczęściej. Indici i hybrydy z dominacją indici mają te cechy w swojej morfologii. Kiedy rośliny osiągną określoną wysokość, najczęściej 20-30 cm, następuje przejście na tryb świetlny kwitnienia 12-12. Rośliny rosną niemal w całości jako pojedynczy szczyt z gałązkami bocznymi zredukowanymi do pojedynczych pąków. Niektórzy całą uprawę zaczynają od cyklu 12-12, żeby wytworzyły się tylko nieduże roślinki.

ScrOG: Odmiany, które naturalnie wytwarzają dużo pąków najlepiej znoszą tę technikę. Sativy i odmiany z dominacją sativy, które mają dużo gałęzi mają te cechy w swojej morfologii. Te normalnie wysokie i rozłożyste odmiany, których niższe pąki nie rozwijają się w pełni, jeśli nie jest stosowany żaden trening, są wystawiane w całości na światło, co wspiera rozwój większych pąków. Stosowanie sativ w tym treningu nie jest całkowicie wymagane, albowiem indici też dobrze na niego reagują.

O DONICZKACH

SOG: Weź pod uwagę, że gęstość sadzenia roślin to 9-12 roślin na metr kwadratowy i pamiętaj, że doniczki muszą zapewniać wystarczająco dużo miejsca dla zdrowych korzeni i zapewniały stabilność, zapobiegając przewróceniu. Takie rozsadzenie pozwala na używanie doniczek o średnicach 20 cm i 30 cm. Z pewnością jest miejsce na odrobinę większe donice, ale potrzeba trochę miejsca na dostęp do roślin i opiekę nad nimi.

ScrOG: Rozmiar doniczek jest zdeterminowany przez ilość roślin, jakie mają być uprawiane w określonym czasie. Pojedyncza roślina w 20-litrowej donicy może wypełnić cały metr kwadratowy. Podobnie, 4 rośliny w 10-litrowych doniczkach mogą posłużyć do wypełnienia tej przestrzeni w krótszym czasie, pozwalając również na uprawę 4 różnych odmian w tym samym czasie. Nie ma żadnej twardej reguły co do ilości roślin na metr kwadratowy, wszystko zależy od Twojego celu i cierpliwości.

O DONICZKACH

TOPPING I PRZYCINANIE

SOG: Bardziej żywotne lub rozłożyste odmiany, jak sativy i hybrydy z dominacją sativy, których boczne gałęzie mogą za bardzo zapychać przestrzeń, mają usuwane niższe gałęzie w celu wsparcia rozwoju grubszego, bardziej rozwiniętego głównego szczytu i zwiększenia ilości światła dla całej rośliny. Polepsza to także zdrową cyrkulację powietrza wokół całej rośliny i góry podłoża.

ScrOG: Szczyty rośliny są przycinane wcześnie, aby stymulować rozwój gałęzi i przygotować je do treningu w kilku kierunkach i wypełnieniu całej siatki. Wzrost jest stymulowany jedynie powyżej zasłony i wszystko, co rośnie pod nią jest przycinane, ponieważ i tak otrzyma minimalną ilość światła. W ten sposób pod zasłoną dochodzi do cyrkulacji powietrza obejmującej całą roślinę i powierzchnię gleby.

W obydwu przypadkach, transpiracja z powierzchni liści i parowanie z gleby zawsze będą odgrywać dużą rolę w zdrowiu rośliny.

KONIEC KOŃCÓW WSZYSTKO SIĘ UŁOŻY

Obydwie z tych mało stresujących metod treningu są bardzo przydatne dla domowych i komercyjnych hodowców konopi. Obydwie mają swoje plusy i wykorzystują maksymalnie dostępną przestrzeń. Eksperymentowanie z obydwoma pozwoli Ci zdecydować, która najbardziej Ci odpowiada.

Royal Queen Seeds Genetics

Royal Queen Seeds produkuje jedne z najlepszych nasion konopi indyjskich w europie, gwarantując hodowcom hobbystom na całym świecie dostęp do najlepszych, obecnie dostępnych odmian marihuany.

Buy at RQS

MASZ 18 LAT LUB WIĘCEJ?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.