SOG i ScrOG - Techniki Treningu Konopi Dla Większych Zbiorów

"Sea of green" to technika manipulacji konopi

NAJWAŻNIEJSZE JEST ZDROWIE ROŚLIN

Każdy rodzaj treningu połączony z metodą hodowli lub podłożem najpierw potrzebuje szczęśliwych i zdrowych roślin. Stosowanie najlepszej opieki nad roślinami oznacza żywotne i zdrowe rośliny na każdym etapie uprawy. Istnieją różne techniki uprawy, które mogą być stosowane do maksymalizacji efektywności przestrzeni uprawy i do zwiększenia plonów, ale żadna z nich nie pomoże roślinom, które nie są silne i pełne zdrowia.

Do efektywnej uprawy konopi potrzeba zdrowych roślin i idealnych warunków. Do tego zaliczają się podłoże, rozmiar doniczek, moc i rodzaj światła, pH wody, substancje odżywcze i harmonogram odżywiania, temperatura oraz wilgotność. Kiedy wszystkie z tych czynników są prawidłowo ustawione, możesz robić ze swoimi zdrowymi roślinami co tylko chcesz. Istnieje też kilka technik wprowadzających minimalny stres (low-stress training, LST) stosowanych do zwiększenia plonów.

LST jest wyjątkowo przydatne w domowych uprawach pod dachem, gdzie często jest niedużo miejsca. Sztuczne światło ma słabą penetrację, a siła światła zmniejsza się o odwrotność kwadratu odległości od roślin. Metoda LST maksymalizuje zbiory z metra kwadratowego dzięki wydajnemu użyciu oświetlenia.

Dwie popularne metody lekko stresującego treningu, które zwiększają plony to "sea of green" (SOG, "morze zieleni") i "screen of green (ScrOG, "zielona zasłona"). Każda z tych technik jest z powodzeniem stosowana do maksymalizacji zbiorów z metra kwadratowego. Autokorekta może ich nienawidzić, ale konopie uwielbiają SOG i ScrOG.

SOG

"Sea of green" to technika manipulacji konopi, w której stosuje się wiele małych roślin w małych doniczkach na każdym metrze przestrzeni. Plusem uprawiania przy użyciu tej metody jest krótszy czas wegetacji roślin, przy takiej samej liczbie wytworzonych pąków na określoną przestrzeń. Przy wykorzystaniu SOGu, pąki są gotowe do zebrania szybciej, dzięki czemu możesz zyskać dodatkowe zbiory w ciągu roku.

SCROG

"Screen of green" to metoda treningu roślin, która ma na celu to samo, co SOG — jak największe zwiększenie plonów z metra kwadratowego. Większe doniczki są stosowane w celu zapewnienia przestrzeni dla korzeni większych roślin. Wytwarzanie większej ilości kwiatów jest stymulowane przez naginanie i przetrzymywanie wzrastających roślin w poziomie. Równomierna dystrybucja światła na dosłownej zielonej zasłonie wypełnia całą przestrzeń uprawy mniejszą ilością roślin o dużej ilości ogromnych kwiatów.

SOG SCROG

SCROG CZY SOG?

SOG: Rośliny z kilkoma bocznymi gałęziami są stymulowane do wytwarzania pojedynczego szczytu. Rośliny nie potrzebują treningu i wymagają niedużo uwagi, oprócz zwykłego dbania o rośliny. W ciągu tygodnia potrzeba mniej czasu na trening — tak jak przy większych roślinach — przy podobnych efektach końcowych.

ScrOG: Tu potrzebna jest siatka z wystarczająco dużymi oczkami, które umożliwią odżywianie liści i gałęzi konopi. Można ją zrobić z drutu ogrodzeniowego, plastikowej kratki albo z drutu lub sznurka przymocowanego do ramy. Celem siatki jest stałe upychanie wzrastających roślin w płaską płaszczyznę. Dzięki temu niedorozwinięte gałęzie boczne z ledwo rozwiniętymi pąkami zamienią się w zdrowe, solidne gałęzie, które będą miały dużo światła i wytworzą własne, zbite kwiaty.

WYDAJNE WYKORZYSTANIE PRZESTRZENI

SOG i ScrOG są doskonałe dla hodowców z ograniczonym miejscem do uprawy, ponieważ potrzebna jest tylko minimalna wysokość i każdy centymetr uprawy jest efektywnie wykorzystywany. Nie potrzeba aż tyle przestrzeni, ile wymagałyby nietrenowane rośliny przy jednoczesnym zachowaniu wielkości zbiorów. Dzięki SOG powstają duże pojedyncze pąki, bez "popcornowych" albo słabo rozwiniętych kwiatów z powodu małej ilości światła.

Technika SOG wspiera dominację szczytową, w celu wzmocnienia i zwiększenia głównego skupiska kwiatów, za to metoda ScrOG, zamiast dominacji szczytowej, ma na celu wytworzenie wielu, podobnych rozmiarem skupisk kwiatów.

WYDAJNE WYKORZYSTANIE PRZESTRZENI

WYBÓR ODMIANY

Wybór odmiany odgrywa rolę w wydajnym wykorzystaniu przestrzeni.

SOG: Odmiany, które mają naturalną tendencję do tworzenia dominującego, centralnego szczytu z minimalną ilością gałęzi bocznych są używane najczęściej. Indici i hybrydy z dominacją indici mają te cechy w swojej morfologii. Kiedy rośliny osiągną określoną wysokość, najczęściej 20-30 cm, następuje przejście na tryb świetlny kwitnienia 12-12. Rośliny rosną niemal w całości jako pojedynczy szczyt z gałązkami bocznymi zredukowanymi do pojedynczych pąków. Niektórzy całą uprawę zaczynają od cyklu 12-12, żeby wytworzyły się tylko nieduże roślinki.

ScrOG: Odmiany, które naturalnie wytwarzają dużo pąków najlepiej znoszą tę technikę. Sativy i odmiany z dominacją sativy, które mają dużo gałęzi mają te cechy w swojej morfologii. Te normalnie wysokie i rozłożyste odmiany, których niższe pąki nie rozwijają się w pełni, jeśli nie jest stosowany żaden trening, są wystawiane w całości na światło, co wspiera rozwój większych pąków. Stosowanie sativ w tym treningu nie jest całkowicie wymagane, albowiem indici też dobrze na niego reagują.

PRZEMYŚL ZAKUP DONIC

Wybór odpowiednich donic przy stosowaniu metod SOG lub ScrOG jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na zdrowie roślin i tym samym na plony. Zasadą ogólną jest to, że nie powinieneś używać doniczek o pojemności mniejszej niż 3–4 litry, ale czytaj dalej, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat tego, jakich donic używać w przypadku stosowania metod SOG lub ScrOG.

SOG: Pamiętaj, że przy SOG będziesz uprawiać od 9 do 12 roślin na m². Upewnij się, że każda z nich posiada wystarczającą ilość gleby, aby mogła rozwinąć zdrowy system korzeni oraz stabilnie rosnąć.

W przypadku uprawy 9–12 roślin na m² będziesz ograniczony do używania donic o średnicy 20–30 centymetrów, których pojemność zwykle wynosi 7–11 litrów. Wykorzystanie donic o tym rozmiarze jest jak najbardziej w porządku, ale musisz pamiętać, że aby korzenie nie uległy splątaniu, a twoje klony nie doświadczyły stresu z powodu braku miejsca, będziesz mógł je trzymać w stanie wegetacji tylko przez około 8 tygodni. Jeśli chcesz wydłużyć etap wegetacji, musisz zainwestować w większe doniczki.

Niektórzy hodowcy uprawiają do 25 roślin na każdy m² przy użyciu metody SOG. W ten sposób skracają czas wegetacji swoich roślin, co oznacza, że zbiory następują szybciej. Jednak aby uzyskać tak wysoką gęstość roślin, musisz użyć mniejszych donic o pojemności około 5 litrów.

ScrOG: Podczas uprawy z użyciem metody ScrOG masz nieco większą elastyczność w odniesieniu do liczby roślin, które uprawiasz. Jeśli planujesz uprawiać jedną roślinę na m², musisz zainwestować w donice o pojemności co najmniej 20 litrów. Jeśli chcesz przyspieszyć zbiory, możesz uprawiać cztery rośliny na m², przy czym każda z nich rosnąć będzie w donicy o pojemności 10 litrów.

Jeśli chodzi o ScrOG, tak naprawdę nie ma jednoznacznej zasady, ile roślin można uprawiać na m². Wszystko zależy od Twoich celów, budżetu oraz czasu, który chcesz przeznaczyć na uprawę. Pamiętaj, że bez względu na to, na jaką technikę uprawy postawisz, powinieneś zapewnić swoim roślinom jak najwięcej miejsca jak to tylko możliwe.

O DONICZKACH

TOPPING I PRZYCINANIE

SOG: Bardziej żywotne lub rozłożyste odmiany, jak sativy i hybrydy z dominacją sativy, których boczne gałęzie mogą za bardzo zapychać przestrzeń, mają usuwane niższe gałęzie w celu wsparcia rozwoju grubszego, bardziej rozwiniętego głównego szczytu i zwiększenia ilości światła dla całej rośliny. Polepsza to także zdrową cyrkulację powietrza wokół całej rośliny i góry podłoża.

ScrOG: Szczyty rośliny są przycinane wcześnie, aby stymulować rozwój gałęzi i przygotować je do treningu w kilku kierunkach i wypełnieniu całej siatki. Wzrost jest stymulowany jedynie powyżej zasłony i wszystko, co rośnie pod nią jest przycinane, ponieważ i tak otrzyma minimalną ilość światła. W ten sposób pod zasłoną dochodzi do cyrkulacji powietrza obejmującej całą roślinę i powierzchnię gleby.

W obydwu przypadkach, transpiracja z powierzchni liści i parowanie z gleby zawsze będą odgrywać dużą rolę w zdrowiu rośliny.

KONIEC KOŃCÓW WSZYSTKO SIĘ UŁOŻY

Obydwie z tych mało stresujących metod treningu są bardzo przydatne dla domowych i komercyjnych hodowców konopi. Obydwie mają swoje plusy i wykorzystują maksymalnie dostępną przestrzeń. Eksperymentowanie z obydwoma pozwoli Ci zdecydować, która najbardziej Ci odpowiada.

Royal Queen Seeds Genetics

Royal Queen Seeds produkuje jedne z najlepszych nasion konopi indyjskich w europie, gwarantując hodowcom hobbystom na całym świecie dostęp do najlepszych, obecnie dostępnych odmian marihuany.

Buy at RQS

MASZ 18 LAT LUB WIĘCEJ?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.