SOG i ScrOG - Techniki Treningu Konopi Dla Większych Zbiorów

"Sea of green" to technika manipulacji konopi

Istnieje wiele technik, które można zastosować, aby zmaksymalizować wydajność przestrzeni podczas uprawy marihuany oraz zwiększyć swoje zbiory. Dwie popularne techniki to morze zieleni (ang. sea of green, SOG) oraz ekran zieleni (ang. screen of green, ScrOG). Każda z nich może służyć do maksymalizacji plonów na danym obszarze uprawy. Autokorekta może ich nienawidzić, ale rośliny marihuany uwielbiają zarówno SOG, jak i ScrOG.

ZDROWIE ROŚLIN JEST NAJWAŻNIEJSZE

Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, ważne jest, aby Twoje rośliny od samego początku tętniły życiem. Oznacza to ustawienie ich w środowisku idealnym do wzrostu marihuany. Musisz wybrać odpowiednie podłoże do uprawy i rozmiar doniczki, a także wziąć pod uwagę między innymi kwestie takie jak oświetlenie, pH wody, składniki odżywcze, temperaturę i wilgotność powietrza.

Na przykład, zarówno roślina-matka, z której pobierasz klony, jak i Twoja szczepka muszą być szczęśliwe oraz zdrowe. Po dostrojeniu każdego z powyższych czynników, możesz robić wszystko, co tylko chcesz ze swoimi zdrowymi roślinami.

  • SOG

Morze zieleni to technika uprawy marihuany, w której na każdym metrze kwadratowym rośnie wiele małych roślin w niewielkiej odległości od siebie. Zaletą uprawy tą metodą jest to, że rośliny spędzają mniej czasu w etapie wegetacji, a jednocześnie wytwarzają wysoką ilość skupisk pąków. Przy uprawach SOG pąki są gotowe wcześniej, co może skutkować dodatkowymi plonami w roku.

SOG jest zwykle wykonywane przy użyciu klonów. Gwarantuje to, że wszystkie rośliny będą wykazywać te same cechy (szybkość wzrostu, wysokość itp.), dzięki czemu SOG pomoże Ci osiągnąć ładny, równy baldachim roślin. Możesz również wyhodować marihuanę z nasion, ale ważne jest, aby wykorzystywać nasiona tej samej odmiany. Najlepiej także unikać długich, tyczkowatych odmian sativa. Należy utrzymać rośliny na tym samym poziomie pod lampami do uprawy, aby zapewnić im równomierny wzrost.

  • SCROG

Ekran zieleni to metoda treningu roślin mająca ten sam cel, co SOG — zwiększenie plonów z metra kwadratowego. Jednak uprawia się znacznie mniej roślin, oraz wykorzystuje większe doniczki do pomieszczenia większych roślin. Równomierny rozkład światła nad ekranem zieleni pomaga rozwinąć obfitość kwiatów tej samej wielkości z zaledwie kilku roślin.

SCROG I LST

Hodowcy często łączą technikę ScrOG z treningiem o niskim poziomie stresu (LST) — metodą, która może dodatkowo poprawić plony. Rzeczywiście, ScrOG jest po prostu bardziej zaawansowaną formą LST, wykorzystującą kratkę lub ekran, w przeciwieństwie do ręcznego wiązania pędów.

LST jest szczególnie korzystne w przypadku uprawy indoor przy ograniczonej przestrzeni. Sztuczne światło posiada słabą penetrację w porównaniu ze słońcem, a siła światła zmniejsza się wraz z odwrotnością kwadratu odległości od baldachimu roślin. LST maksymalizuje wydajność z metra kwadratowego dzięki efektywnemu wykorzystaniu oświetlenia. W połączeniu z metodą ScrOG, osiągnięcie maksymalnych plonów jest w zasięgu ręki!

SOG SCROG

SCROG CZY SOG?

SOG: Rośliny z kilkoma bocznymi gałęziami są stymulowane do wytwarzania pojedynczego szczytu. Rośliny nie potrzebują treningu i wymagają niedużo uwagi, oprócz zwykłego dbania o rośliny. W ciągu tygodnia potrzeba mniej czasu na trening — tak jak przy większych roślinach — przy podobnych efektach końcowych.

ScrOG: Tu potrzebna jest siatka z wystarczająco dużymi oczkami, które umożliwią odżywianie liści i gałęzi konopi. Można ją zrobić z drutu ogrodzeniowego, plastikowej kratki albo z drutu lub sznurka przymocowanego do ramy. Celem siatki jest stałe upychanie wzrastających roślin w płaską płaszczyznę. Dzięki temu niedorozwinięte gałęzie boczne z ledwo rozwiniętymi pąkami zamienią się w zdrowe, solidne gałęzie, które będą miały dużo światła i wytworzą własne, zbite kwiaty.

WYDAJNE WYKORZYSTANIE PRZESTRZENI

SOG i ScrOG są doskonałe dla hodowców z ograniczonym miejscem do uprawy, ponieważ potrzebna jest tylko minimalna wysokość i każdy centymetr uprawy jest efektywnie wykorzystywany. Nie potrzeba aż tyle przestrzeni, ile wymagałyby nietrenowane rośliny przy jednoczesnym zachowaniu wielkości zbiorów. Dzięki SOG powstają duże pojedyncze pąki, bez "popcornowych" albo słabo rozwiniętych kwiatów z powodu małej ilości światła.

Technika SOG wspiera dominację szczytową, w celu wzmocnienia i zwiększenia głównego skupiska kwiatów, za to metoda ScrOG, zamiast dominacji szczytowej, ma na celu wytworzenie wielu, podobnych rozmiarem skupisk kwiatów.

WYDAJNE WYKORZYSTANIE PRZESTRZENI

WYBÓR ODMIANY

Wybór odmiany odgrywa rolę w wydajnym wykorzystaniu przestrzeni.

SOG: Odmiany, które mają naturalną tendencję do tworzenia dominującego, centralnego szczytu z minimalną ilością gałęzi bocznych są używane najczęściej. Indici i hybrydy z dominacją indici mają te cechy w swojej morfologii. Kiedy rośliny osiągną określoną wysokość, najczęściej 20-30 cm, następuje przejście na tryb świetlny kwitnienia 12-12. Rośliny rosną niemal w całości jako pojedynczy szczyt z gałązkami bocznymi zredukowanymi do pojedynczych pąków. Niektórzy całą uprawę zaczynają od cyklu 12-12, żeby wytworzyły się tylko nieduże roślinki.

ScrOG: Odmiany, które naturalnie wytwarzają dużo pąków najlepiej znoszą tę technikę. Sativy i odmiany z dominacją sativy, które mają dużo gałęzi mają te cechy w swojej morfologii. Te normalnie wysokie i rozłożyste odmiany, których niższe pąki nie rozwijają się w pełni, jeśli nie jest stosowany żaden trening, są wystawiane w całości na światło, co wspiera rozwój większych pąków. Stosowanie sativ w tym treningu nie jest całkowicie wymagane, albowiem indici też dobrze na niego reagują.

PRZEMYŚL ZAKUP DONIC

Wybór odpowiednich donic przy stosowaniu metod SOG lub ScrOG jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na zdrowie roślin i tym samym na plony. Zasadą ogólną jest to, że nie powinieneś używać doniczek o pojemności mniejszej niż 3–4 litry, ale czytaj dalej, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat tego, jakich donic używać w przypadku stosowania metod SOG lub ScrOG.

SOG: Pamiętaj, że przy SOG będziesz uprawiać od 9 do 12 roślin na m². Upewnij się, że każda z nich posiada wystarczającą ilość gleby, aby mogła rozwinąć zdrowy system korzeni oraz stabilnie rosnąć.

W przypadku uprawy 9–12 roślin na m² będziesz ograniczony do używania donic o średnicy 20–30 centymetrów, których pojemność zwykle wynosi 7–11 litrów. Wykorzystanie donic o tym rozmiarze jest jak najbardziej w porządku, ale musisz pamiętać, że aby korzenie nie uległy splątaniu, a twoje klony nie doświadczyły stresu z powodu braku miejsca, będziesz mógł je trzymać w stanie wegetacji tylko przez około 8 tygodni. Jeśli chcesz wydłużyć etap wegetacji, musisz zainwestować w większe doniczki.

Niektórzy hodowcy uprawiają do 25 roślin na każdy m² przy użyciu metody SOG. W ten sposób skracają czas wegetacji swoich roślin, co oznacza, że zbiory następują szybciej. Jednak aby uzyskać tak wysoką gęstość roślin, musisz użyć mniejszych donic o pojemności około 5 litrów.

ScrOG: Podczas uprawy z użyciem metody ScrOG masz nieco większą elastyczność w odniesieniu do liczby roślin, które uprawiasz. Jeśli planujesz uprawiać jedną roślinę na m², musisz zainwestować w donice o pojemności co najmniej 20 litrów. Jeśli chcesz przyspieszyć zbiory, możesz uprawiać cztery rośliny na m², przy czym każda z nich rosnąć będzie w donicy o pojemności 10 litrów.

Jeśli chodzi o ScrOG, tak naprawdę nie ma jednoznacznej zasady, ile roślin można uprawiać na m². Wszystko zależy od Twoich celów, budżetu oraz czasu, który chcesz przeznaczyć na uprawę. Pamiętaj, że bez względu na to, na jaką technikę uprawy postawisz, powinieneś zapewnić swoim roślinom jak najwięcej miejsca jak to tylko możliwe.

O DONICZKACH

TOPPING I PRZYCINANIE

SOG: Bardziej żywotne lub rozłożyste odmiany, jak sativy i hybrydy z dominacją sativy, których boczne gałęzie mogą za bardzo zapychać przestrzeń, mają usuwane niższe gałęzie w celu wsparcia rozwoju grubszego, bardziej rozwiniętego głównego szczytu i zwiększenia ilości światła dla całej rośliny. Polepsza to także zdrową cyrkulację powietrza wokół całej rośliny i góry podłoża.

ScrOG: Szczyty rośliny są przycinane wcześnie, aby stymulować rozwój gałęzi i przygotować je do treningu w kilku kierunkach i wypełnieniu całej siatki. Wzrost jest stymulowany jedynie powyżej zasłony i wszystko, co rośnie pod nią jest przycinane, ponieważ i tak otrzyma minimalną ilość światła. W ten sposób pod zasłoną dochodzi do cyrkulacji powietrza obejmującej całą roślinę i powierzchnię gleby.

W obydwu przypadkach, transpiracja z powierzchni liści i parowanie z gleby zawsze będą odgrywać dużą rolę w zdrowiu rośliny.

KONIEC KOŃCÓW WSZYSTKO SIĘ UŁOŻY

Obydwie z tych mało stresujących metod treningu są bardzo przydatne dla domowych i komercyjnych hodowców konopi. Obydwie mają swoje plusy i wykorzystują maksymalnie dostępną przestrzeń. Eksperymentowanie z obydwoma pozwoli Ci zdecydować, która najbardziej Ci odpowiada.

Royal Queen Seeds Genetics

Royal Queen Seeds produkuje jedne z najlepszych nasion konopi indyjskich w europie, gwarantując hodowcom hobbystom na całym świecie dostęp do najlepszych, obecnie dostępnych odmian marihuany.

Buy at RQS

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.