Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter

Trenowanie roślin cannabis umożliwia hodowcom zwiększenie plonów, zmniejszenie ryzyka wystąpienia patogenów i poprawę żywotności upraw. ScrOG — lub ekran zieleni — to technika treningowa, która tworzy równy, poziomy baldachim. Stworzenie tego rodzaju struktury botanicznej daje niezliczone korzyści.


Co to jest technika ScrOG?

Pozostawione same sobie, rośliny cannabis rosną w górę, nie wszerz. Technika ScrOG ma na celu podniesienie dolnych gałęzi oraz skrócenie górnych, rozciągając je na równo rozłożonej płaszczyźnie. Umieszczając ekran z siatką nad podłożem, hodowcy mogą przekładać gałęzie przez siatkę wraz z rozwojem i dojrzewaniem roślin. Przekierowując poszczególne gałęzie i przesuwając je wzdłuż ekranu, uzyskują płaski, poziomy baldachim.

Uprawa konopi z SCROG (ekran zielony) metoda
Uprawa konopi z SCROG (ekran zielony) metoda 2
Uprawa konopi z SCROG (ekran zielony) metoda 3

Zalety wykorzystania ScrOG na roślinach cannabis

Ale dlaczego w ogóle rozważać stosowanie ScrOG? Cóż, ta technika posiada wiele zalet, a w tym:

 • Ekspozycja na światło: baldachim ScrOG otrzymuje równomierną ekspozycję na światło. Nietrenowane rośliny cannabis posiadają jedną główną colę, która wznosi się ponad resztę rośliny, co oznacza, że światło pozostaje powyżej tego punktu. Jednak w przypadku ScrOG, oświetlenie może docierać bezpośrednio do każdego kwiatu.
 • Plony: ze względu na to, że każdy pąk otrzymuje odpowiednie światło, maksymalizują one swój potencjał fotosyntezy, co prowadzi do zwiększenia ich wielkości oraz produkcji większej ilości żywicy. Tego rodzaju trening przekształca również główną łodygę i centralną colę w wiele łodyg.
 • Przepływ powietrza: poziomy ekran zieleni otrzymuje odpowiedni przepływ powietrza nad oraz pod baldachimem. Dodatek wentylatora jeszcze bardziej zwiększy tę korzyść, zmniejszając ryzyko wystąpienia patogenów grzybiczych.
 • Maksymalizacja przestrzeni: wielu hodowcom udaje się uzyskać większe plony z pojedynczej rośliny na małej powierzchni niż w przypadku wielu mniejszych, nietrenowanych roślin. Dzięki tej metodzie, sekretni domowi hodowcy mogą zmaksymalizować wydajność swoich roślin. Hodowcy mogą także trenować kilka roślin, łącząc je w jeden ScrOG.

Kiedy rozpocząć ScrOG

Możesz zacząć kierować gałęzie przez ekran, jak tylko zaczną go dotykać. Zalecamy umieszczenie ekranu około 20 cm nad podstawą roślin, więc tempo ich wzrostu określi, kiedy dokładnie możesz zacząć przeprowadzać ScrOG.

Rozpocznij proces „przeplatania”, gdy wierzchołek każdej rośliny zacznie przerastać przez siatkę. Poczekaj, aż końcówki roślin wyrosną 5 cm ponad strukturę ScrOG i przeplataj je przez ekran, kierując każdą gałąź do kolejnego kwadratu. Przeplatanie stanowi podstawę ScrOG, więc pamiętaj o kierunku, w jakim ma rosnąć każdy pęd.

Kontynuuj ten proces przez całą fazę wegetatywną. Przejdź na cykl światła 12/12, aby wywołać kwitnienie, gdy ekran będzie prawie całkowicie wypełniony gałęziami.

Następnie przeplataj i tkaj każdą gałąź przez kolejne 2–3 tygodnie, gdy rośliny zaczną się wyciągać. Ten wzrost pozwoli Ci wypełnić ekran, zanim rośliny wejdą w fazę prawdziwego kwitnienia i spowolnią swój wzrost.

Kiedy nie przeprowadzać ScrOG

Unikaj zbyt wczesnego przeplatania i tkania roślin. Może kusić Cię, aby zacząć szybciej, ale rośliny wyrosną wtedy znacznie poza ekran. Zbyt wczesne rozpoczęcie treningu — we wczesnej fazie wegetatywnej — będzie wymagało dodatkowej pracy. Może nawet zabraknie Ci miejsca na ekranie.

Jak przeprowadzać ScrOG: najważniejsze uwagi

Chociaż konfiguracje ScrOG mogą wyglądać na skomplikowane, technika ta wymaga niewiele pracy. Nawet jeśli masz ograniczone doświadczenie w uprawie cannabis, możesz od razu sięgnąć po tę technikę i uzyskać dobre wyniki. Po prostu postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, a z pewnością będziesz przeprowadzać zbiory z uśmiechem.

Wybierz właściwe odmiany

Z treningiem lub bez niego, hodowcy powinni zawsze dostosowywać odmiany do swoich preferencji, ograniczeń przestrzennych i klimatu. Niektóre genetyki są o wiele bardziej kompatybilne z techniką ScrOG niż inne. Sprawdź poniżej odmiany, które sprawdzą się najlepiej.

 • Elastyczne odmiany sativa: odmiany z dominacją genów sativa są z natury tyczkowate, wysokie i elastyczne. Hodowcy mogą z łatwością tkać ich gałęzie poprzez siatkę i wypełniać ScrOG. Oczywiście, możesz również wybrać mniejsze i bardziej krzaczaste odmiany indica — po prostu wykorzystaj większą ilość roślin, aby zmaksymalizować potencjał swojej przestrzeni.
 • Dopasowywanie odmian: hodowcy mogą uprawiać kilka różnych odmian w tej samej konfiguracji ScrOG, aby uzyskać większą różnorodność kwiatów. Staraj się wybierać odmiany, które osiągają podobną średnią wysokość, aby zminimalizować pracę, którą musisz wykonać.
Jak przeprowadzać ScrOG: najważniejsze uwagi

Wybierz odpowiednie donice

Aby zoptymalizować wzrost, musisz wybrać odpowiedni rozmiar doniczki. Ta kwestia będzie się zmieniać w zależności od tego, ile roślin chcesz włączyć do ScrOG. Weź pod uwagę następujące czynniki:

 • Wiele roślin: jeśli chcesz wyhodować kilka roślin na mniejszej powierzchni, musisz wziąć pod uwagę odstępy (więcej na ten temat poniżej). Z tego powodu każda roślina będzie wymagała mniejszej doniczki. Doniczka o pojemności 11 litrów pozwoli maksymalnie wykorzystać przestrzeń, optymalizując jednocześnie wzrost roślin.
 • Pojedyncze rośliny: możesz zwiększyć rozmiar doniczki, używając pojedynczej rośliny w konfiguracji ScrOG. Doniczka 25-litrowa zapewni roślinie wystarczająco dużo miejsca na stworzenie solidnego systemu korzeniowego i dużego baldachimu.
 • Doniczki z tkaniny: technika ScrOG znacznie poprawia napowietrzenie baldachimu — natomiast wykorzystanie doniczki z tkaniny znacznie zwiększa napowietrzenie podłoża. Doniczka z tkaniny RQS posiada opatentowaną warstwę Aqua Breathe, co skutkuje zwiększonym poziomem tlenu i lepszym zatrzymywaniem wilgoci.

Zachowaj odpowiednią przestrzeń między roślinami

Uprawa wielu roślin w systemie ScrOG oznacza, że na koniec będziesz mógł zebrać kilka ulubionych odmian. Możesz uprawiać razem odmiany o wysokiej zawartości THC i CBD, a nawet dopasowywać rośliny na podstawie ich profili terpenowych.

Jako jeden z najważniejszych czynników przy uprawie kilku roślin, prawidłowe rozmieszczenie pomoże zminimalizować tworzenie się pleśni, jednocześnie zapewniając najlepszą możliwą wydajność. Cel: zmieścić jak największą liczbę roślin, aby uzyskać najlepsze wyniki, jednocześnie trzymając je na tyle daleko, aby zwiększyć ekspozycję na światło oraz przepływ powietrza.

Uda Ci się wcisnąć cztery małe/ średnie rośliny na 1 m² w doniczkach o maksymalnej wielkości 11 litrów.

Ekran: wysokość, rozmiar i materiały

Tworzenie ekranu ScrOG jest łatwe. Jeśli kiedykolwiek składałeś meble otrzymane w pudełku lub powiesiłeś obraz na ścianie, posiadasz więcej niż odpowiednie kwalifikacje. Upewnij się, że masz następujące zasoby i sprzęt i gotowe.

 • Rozmiar: zależy od tego, ile roślin chcesz uprawiać oraz od ich wielkości. Twój baldachim musi być całkowicie równy, więc zbyt duży ekran będzie sprawiał mniej problemów niż zbyt mały. Jeśli nie masz pewności odnośnie wymiarów, wybierz nieco większy rozmiar. Jeśli Twoja przestrzeń jest naprawdę ograniczona, zbuduj ekran tak duży, jaki tylko zmieści się na posiadanym przez Ciebie obszarze.
 • Ekran: sznurki lub liny konopne doskonale spełnią tu swoje zadanie. Gałęzie cannabis praktycznie przyklejają się do grubej tekstury sznurka, sprawiając, że na koniec łatwo jest pozbyć się tego materiału.
 • Rama: stwórz kwadratową (lub prostokątną) ramę, używając czterech kawałków drewna, które są nieco mniejsze niż Twoja powierzchnia do uprawy. Wytnij cztery równe nogi i przymocuj je śrubami od góry ramy. Możesz również zrobić to za pomocą rur PVC. Przykręć haczyki do górnej części ramy zachowując odstępy o długości 6 cm. Przyczep sznurek.

Jak przeprowadzić ScrOG: procedura

Po kilku tygodniach w fazie siewek, Twoje rośliny wejdą w fazę wegetatywną. Będziesz musiał wykonać poniższe zadania, aby upewnić się, że Twoje rośliny są w pełni kompatybilne z metodą ScrOG.

 • Przeprowadź topping: po tym, jak każda roślina rozwinie 5 węzłów (punkt, w którym gałąź styka się z łodygą), będziesz musiał przyciąć rośliny w najwyższym węźle. Wyczyść parę ostrych nożyczek i odetnij główną łodygę tuż nad węzłem. Topping zmusza rośliny do przekierowania wzrostu na kilka głównych łodyg zamiast jednej. Zachęca także do poziomego wzrostu, bardziej odpowiedniego dla metody ScrOG.
 • Konfiguracja: ustaw ekran około 20–40 cm (w zależności od rodzaju uprawianej rośliny) powyżej górnej części podłoża. Ustaw światła w sposób zapewniający równomierną ekspozycję na ekran.
 • Tkanie roślin: w przeciwieństwie do fasoli szparagowej i chmielu, gałęzie marihuany nie działają jak winorośl. Będziesz musiał ręcznie przeplatać je przez ekran. Staraj się przeznaczyć każdy kwadrat na indywidualną gałąź, aby uniknąć przepełnienia. Bądź delikatny, ale skuteczny. Jeśli czujesz, że gałąź nie chce iść w określonym kierunku, nie ryzykuj jej złamania. Kieruj gałęzie w różnych kierunkach, aby wypełnić ekran i zapobiec zacienianiu oraz zbytniemu zatłoczeniu.
Jak przeprowadzić ScrOG: procedura

Kontynuuj tkanie przez całą wczesną fazę kwitnienia, aż wypełnisz cały ekran. Zabezpiecz gałęzie za pomocą miękkich opasek ogrodowych.

 • Przycinanie: usuń gałęzie poniżej miejsca, w którym przyciąłeś roślinę. Zmusi to ją do skierowania całej dostępnej energii na baldachim. Te odnóża wymagają zaopatrzenia w składniki odżywcze i wodę. Usuń je z rośliny, aby zwolnić zasoby.
 • Pielęgnacja: rośliny cannabis często odczuwają stres podczas całego procesu ScrOG. Upewnij się, że podlewasz je natychmiast po każdej sesji tkania. Idąc dalej, podlewaj glebę tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa na głębokości 3–4 cm jest całkowicie sucha. Zadbaj o dobre odżywianie roślin optymalnymi składnikami odżywczymi, aby uniknąć niedoborów.

Kiedy nie przeprowadzać ScrOG

Unikaj zbyt wczesnego podwijania i tkania roślin. Może kusić Cię, aby zrobić to szybciej, ale nie jest to dobry pomysł, ponieważ rośliny wyrosną znacznie poza ekran.

Wzmocnij ScrOG innymi technikami treningu cannabis

Metoda ScrOG zapewnia fantastyczne rezultaty, gdy jest stosowana samodzielnie, ale połączenie jej z innymi, może pomóc przenieść wyniki na wyższy poziom. Oto niektóre z najbardziej skutecznych technik.

LST

Trening o niskim poziomie stresu (LST) obejmuje delikatne zginanie i wiązanie gałęzi cannabis w celu manipulowania kształtem rośliny. Brak znacznego stresu nie utrudnia wzrostu, więc rośliny potrzebują niewiele czasu na regenerację po procesie.

LST może być wykorzystywane na kilka sposobów podczas ScrOG. Przywiązując czubek rośliny i ustawiając główną łodygę równolegle do gleby, hodowcy zmuszają boczne gałęzie do wystrzelenia w górę, tworząc znacznie bardziej produktywny baldachim. Alternatywnie, użyj LST, aby związać cztery główne gałęzie po toppingu, tworząc kształt „X”. Zmusi to rośliny do wzrostu w poziomie i lepszego wypełnienia ekranu.

Video id: 569373769

Lollipopping

Lollipopping to forma defoliacji polegająca na usunięciu dolnych liści i zalążków pąków z gałęzi. W rezultacie zwiększa się przepływ powietrza, a energia zostaje przekierowana do większych i bardziej produktywnych pąków w innych miejscach baldachimu.

Technika ta jest idealna dla metody ScrOG, ponieważ przynosi korzyści pąkom rosnącym na ekranie, jednocześnie ograniczając obecność gorszych pąków, tzw. pąków popcornowych, znajdujących się w dolnych częściach gałęzi. Wygrywają wszyscy! Technika ta powinna być wykonywana za pomocą czystych, ostrych nożyczek pod koniec fazy wegetatywnej i dobrze łączy się z LST i main-liningiem.

Main-lining

Technika ta polega na sekwencyjnym przycinaniu i wiązaniu roślin, aby stworzyć baldachim wypełniony pąkami o równych rozmiarach. Main-lining idzie w parze ze ScrOG, tworząc otwarty i dobrze rozłożony baldachim, który idealnie wsuwa się w ekran od dołu.

Aby przeprowadzić proces:

 1. Przytnij każdą roślinę w trzecim węźle, tworząc dwie rozbieżne główne łodygi. Usuń wszystkie pędy i liście poniżej tego punktu, aby skierować hormon wzrostu i energię na pozostałe łodygi.
 2. Używając miękkich linek ogrodniczych, ustaw dwie łodygi pod kątem prostym do gleby.
 3. Pozwól roślinie trochę podrosnąć i ponownie przytnij wszystkie główne pędy, aby podwoić ich liczbę.
 4. Przywiąż nowe główne łodygi i usuń wszystkie nowe pędy. Zauważysz, że idealnie symetryczny baldachim zaczyna nabierać kształtu po obu stronach rośliny.
 5. Kontynuuj, przycinając rośliny pięć razy z każdej strony, aby utworzyć w sumie 32 główne pędy gotowe do treningu ScrOG.
Wzmocnij ScrOG innymi technikami treningu cannabis

Super cropping

Spraw, aby Twoje gałęzie były bardziej giętkie i łatwe do tkania dzięki metodzie super cropping. Ta wysoce obciążająca metoda polega na ostrożnym ściskaniu i szczypaniu gałęzi i zginaniu ich do momentu, w którym prawie pękają. Metoda ta nie tylko zwiększa dostęp do światła, ale także sprawia, że rośliny są bardziej kompatybilne z metodą ScrOG.

Super cropping ma na celu uszkodzenie wewnętrznej tkanki roślinnej, aby łodygi były łatwiejsze w manipulacji, bez tworzenia otwartej rany na zewnątrz. Oczywiście wiąże się to ze względnym ryzykiem. Przeprowadzaj tę technikę na etapie wegetatywnym, zanim Twoje rośliny znajdą się na ekranie ScrOG. Aby przeprowadzić super cropping, wykonaj następujące kroki:

 1. Wybierz gałęzie, które chcesz trenować. Wybierz je ze starszej części rośliny, w której tkanka jest elastyczna i giętka w dotyku.
 2. Chwyć gałąź kciukiem i palcem wskazującym i delikatnie ściśnij. Roluj tkankę między palcami przez około 10 sekund, aż poczujesz jak wnętrze gałęzi mięknie.
 3. Zegnij gałąź w kierunku, w którym chcesz, aby rosła. Jeśli przypadkowo rozerwiesz zewnętrzną część struktury, zabezpiecz gałąź taśmą.

Super cropping umożliwia rozpoczęcie kształtowania rośliny i przygotowanie jej do wejścia na ekran ScrOG w późniejszym procesie.

SZCZEPY ODPOWIEDNIE DO SCROG

Green Gelato

Green Gelato to jedna tych odmian, o której mówi się wśród hodowców i koneserów marihuany z nostalgią. Hodowcy doceniają jej łatwość w uprawie i dreszczyk emocji przy obserwacji formowania się zbitych kwiatów podczas harmonogramu 12–12. Kwiaty nabierają efektownych odcieni fioletu, a pąki osiągają charakterystyczny zapach Kush, miętowych ciastek oraz owoców. Green Gelato to z pewnością najbardziej aromatyczny sposób na wprowadzenie do Twojego organizmu ponad 25% THC. W połączeniu z unikalnym profilem terpenów, ta odmiana pobudzi mózg i sprawi, że Twoje mięśnie zamienią się w galaretkę.

Nieznaczna przewaga genów indica nadaje Green Gelato szereg cech, które dobrze pasują do ScrOG. Wysoki stosunek kwiatów do liści oznacza większą ich ekspozycję na światło, ponieważ nie występuje problem zacienienia spowodowany nadmierną produkcją liści. Minimalna produkcja liści oznacza również mniejszą potrzebę czasochłonnego podcinania. W każdym węźle tworzą się zbite skupiska kwiatów, zamiast długich topów, co tworzy równomiernie wyeksponowany baldachim jednorodnych pąków. Kwiaty znajdujące się bliżej podłoża, które w przeciwnym razie mogłyby być małe na niewytrenowanej roślinie, mają możliwość maksymalnego wzrostu.

Green Gelato

Green Gelato
23_genetic background_1 Sunset Sherbet x Thin Mint Girl Scout Cookies
33_Yield indoors_1 500 - 700 gr/m²
31_plant height outdoor_1 80 - 120 cm
25_flowering time_1 8 - 10 tygodni
29_THC_1 THC: 27%
28_Type Blend_1 Sativa 45% Indica 55%
34_yield outdoor_1 800 gr/plant
32_plant height outdoors_1 150 - 200 cm
27_harvest period_1 Wczesny październik
22_Effect_1 Klarowne, Relaksujące fizycznie

Kup Green Gelato

OG Kush

Od jej debiutu w Stanach Zjednoczonych, OG Kush szybko stała się bardzo poszukiwaną odmianą. Potem nie minęło dużo czasu, zanim znalazła uznanie na globalnej scenie cannabis. Zapach, wygląd oraz moc tej rośliny nadal zachwycają fanów konopi na każdym kontynencie. Uderzające cytrusowe nuty głowy przeważają nad delikatniejszą słodyczą i kwaskowatością, a przyjemny posmak utrzymuje się długo po skończeniu palenia — ekstrakty wytworzone z tej rośliny są czystym doznaniem smakowym. Euforia i jasność umysłu z głębokim efektem fizycznym sprawiają, że jest ona ulubienicą zarówno tych, którzy stosują marihuanę w celach rekreacyjnych, jak i osób preferujących jej terapeutyczne właściwości.

Zdrowa odległość między węzłami OG Kush sprawia, że jest to trafny wybór dla techniki ScrOG. Wielokrotny topping i zmiana dominacji wierzchołkowej pozwalają pąkom osiągnąć pełny potencjał w każdym miejscu, zapewniając wystarczającą odległość między kwiatami, aby zapobiec zacienieniu i umożliwić przepływ powietrza. Marihuana generalnie dobrze znosi trening, a OG Kush nie jest wyjątkiem, produkując gęste, równomiernej wielkości kwiaty na powierzchni wystawionej na promienie słoneczne. Ta odmiana zapewnia wspaniałe plony jak na roślinę, która jest tak mało wymagająca w uprawie.

OG Kush

OG Kush
23_genetic background_1 Chemdawg x Lemon Thai x Pakistani Kush
33_Yield indoors_1 425 - 475 gr/m2
31_plant height outdoor_1 90 - 160 cm
25_flowering time_1 7 - 9 tygodnie
29_THC_1 THC: 19%
28_Type Blend_1 Sativa 25% Indica 75%
34_yield outdoor_1 500 - 550 gr/plant
32_plant height outdoors_1 180 - 220 cm
27_harvest period_1 Październik
22_Effect_1 Polepszające nastrój, Uspokajające

Kup OG Kush

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Przewodnik po uprawie – wyszukiwarka treści

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37754 recenzji