DNI USA – pospiesz się, aby zaoszczędzić 50% - Kup teraz 

By Luke Sumpter

Około 10% osób w Polsce cierpi na ataki migreny. Do całkiem niedawna jedyną dostępną opcją leczenia migrenowych bólów głowy były różne leki farmaceutyczne, dostępne zarówno bez recepty, jak i na receptę. Jednakże praktycznie każdy z tych leków, w tym popularne leki dostępne bez recepty takie jak ibuprofen, mają skutki uboczne, od łagodnych po poważne. Jest coraz więcej dowodów na to, że konopie mogą łagodzić objawy migreny bezpiecznie i skutecznie oraz bez jakichkolwiek szkodliwych skutków ubocznych.

Czym jest migrena i co ją wywołuje?

Osoby cierpiące na migrenę doświadczają bólów głowy, które czasem mogą być wycieńczająco bolesne. Samym bólom głowy towarzyszy zwiększona wrażliwość na światło i dźwięk, jak również mdłości i wymioty. Migreny mogą również skutkować dezorientacją oraz problemami z koordynacją. W bardzo poważnych, choć rzadkich przypadkach, atak migreny może również doprowadzić do tymczasowego paraliżu oraz utraty świadomości. W większości przypadków objawy utrzymują się przez kilka godzin, choć czasem mogą trwać parę dni. Migreny często w znacznym stopniu obniżają jakość życia u osób na nie cierpiących.

Choć migreny występują całkiem często, to nauka wie zaskakująco mało o dokładnych ich przyczynach. Obecnie najczęstszym założeniem jest, że ataki migreny są wywoływane przez różne czynniki fizjologiczne oraz środowiskowe.

Wiemy, że migreny najczęściej występują gdzieś w pniu mózgu i układzie nerwowym, który wchodzi w interakcję z nerwem trójdzielnym, największym nerwem czaszkowym, odpowiadającym za czucie bólu, funkcje motoryczne oraz sygnalizację bólu w twarzy. Migrena uruchamia potencjalnie aktywne neurony w nerwie trójdzielnym, przez to wpływając na rozszerzenie naczyń krwionośnych w mózgu, co z kolei aktywuje receptory bólu oraz stan zapalny. Niektórzy eksperci medyczni uważają, że migreny mogą również być wywoływane przez nierównoważone poziomy serotoniny — substancji chemicznej, która odgrywa rolę w sygnalizacji bólu. Co więcej, istnieje możliwość, że niektórzy mają większe predyspozycje genetyczne do tej przypadłości niż inni.

Migraine Cannabis

Jak konopie działają na organizm?

W ludzkim organizmie znajduje się układ endokannabinoidowy (ECS). ECS to układ biologiczny składający się z endokannabinoidów (kannabinoidów wytwarzanych w organizmie, które wiążą się z receptorami kannabinoidowymi), jak również białek receptorów kannabinoidowych występujących w ośrodkowym układzie nerwowym oraz mózgu. Układ endokannabinoidowy odgrywa ważną rolę w regulacji wielu funkcji organizmu, takich jak ból, trawienie, apetyt oraz nastrój.

Badania wykazały, że fitokannabinoidy występujące w roślinach, takie jak THC i CBD, również wiążą się (lub oddziałują w inny sposób) z tymi receptorami w naszym ciele – zupełnie tak, jak endokannabinoidy. To sugeruje, że związki chemiczne zawarte w konopiach wpływają na sposób, w jaki ECS reguluje funkcje organizmu, w tym kontrolę bólu. Poniżej przyjrzymy się badaniom zajmującymi się bliżej tematem konopi i migreny.

Badania na temat skuteczności medycznych konopi w leczeniu migreny

Badania dotyczące medycznych zastosowań konopi są wciąż stosunkowo nowe, ale ponieważ regulacje prawne dotyczące stosowania medycznych konopi stają się coraz bardziej progresywne, to obserwujemy obecnie znaczny wzrost ilości badań na temat medycznych konopi oraz ich działania, w tym ich możliwego wykorzystania w leczeniu migreny.

Retrospektywna analiza działania konopi u osób cierpiących na migreny została opublikowana w 2016 roku. Badacze przyjrzeli się 121 dorosłym osobom ze zdiagnozowaną migreną, którym lekarze rekomendowali leki na migrenę lub medyczne konopie.

Wyniki badań sugerują, że medyczne konopie były w stanie znacznie zmniejszyć ilość ataków migreny z 10,4 do 4,6 w miesiącu. Zaznaczyli jednakże, że potrzeba dalszych badań, aby poznać dokładny związek przyczynowo-skutkowy między migreną a medycznymi konopiami. Zasugerowali badanie różnych odmian, postaci oraz dawek marihuany, aby lepiej zrozumieć jej działanie w leczeniu migreny oraz jej zapobieganiu.

W innych badaniach zaprezentowanych na Kongresie Europejskiej Akademii Neurologii w 2017 roku, włoscy badacze również wskazali na potencjał medycznych konopi w przyszłym leczeniu i prewencji migren.

Badając grupę 48 osób z przewlekłymi migrenami, podawano pacjentom różne dawki roztworu zawierającego THC i CBD, które są dwoma głównymi aktywnymi kannabinoidami w konopiach. Badacze odkryli, że doustna dawka w wysokości 200 mg sprawiła, że ostry ból migrenowy spadł o 55%, co jest podobnym wynikiem do tego przedstawionego powyżej. Pacjenci zgłaszali zmniejszenie liczby ataków migreny w miesiącu średnio o 40% i redukcję intensywności bólu o około 43%. Poza zmniejszeniem częstotliwości występowania ataków migreny, pacjenci wspominali również o innych korzystnych efektach, takich jak zmniejszenie bólu mięśni oraz żołądka.

Badania na temat skuteczności medycznych konopi w leczeniu migreny

Dronabinol (Marinol) na migrenę: więcej plusów, niż minusów

Dronabinol to syntetyczna postać THC, która pojawiła się na rynku we wczesnych latach 80. pod handlową nazwą Marinol i Syndros. To legalny lek na receptę w USA oraz innych krajach, początkowo przypisywany na objawy AIDS, ale również na inne przypadłości wywołujące przewlekły ból, jak na przykład stwardnienie rozsiane.

Chwalony jako pierwszy legalny lek oparty na kannabinoidach, Dronabinol nie jest cudownym lekiem, jak wiele osób miało nadzieję.

Niektórzy pacjenci mówią, że Dronabinol na nich nie działa lub określają jego działanie jako zbyt intensywne i nie podoba im się, że nie mają kontroli nad skutkami ubocznymi, takimi jak odurzenie wywoływane przez THC. Wielu pacjentów zgłaszało również, że Dronabinol wywołuje u nich mdłości, zawroty głowy oraz senność. Poza tą dość długą listą niepożądanych skutków ubocznych, Dronabinol ma również inne, bardziej znaczące wady, zwłaszcza dla osób cierpiących na migreny: zanim zacznie działać, może minąć nawet do dwóch godzin. Ponieważ ataki migreny czasami występują nagle, to czekanie paru godzin na ulgę jest sporą wadą. Co więcej, ponieważ Dronabinol może pogarszać mdłości, jest to wyjątkowo problematyczne dla osób cierpiących na migrenę. Ponadto, Dronabinol jest również bardzo drogi.

Waporyzacja konopi: lepsza alternatywa w leczeniu migreny?

W porównaniu z wątpliwą skutecznością oraz skutkami ubocznymi Dronabinolu oraz innych farmaceutyków na migrenę, waporyzacja (a nawet palenie) może być lepszą opcją. Waporyzacja konopi nie tylko pomaga na sam ból głowy, ale również łagodzi mdłości oraz inne objawy związane z migreną. Relaksujące działanie konopi również jest korzystne, albowiem uważa się, że stres ma wpływ na wywoływanie ataków migreny.

Które odmiany konopi mogą pomóc w łagodzeniu migreny oraz bólu głowy?

Obecnie wiele osób stosujących medyczne konopie oraz rekreacyjni koneserzy mogą wybierać spośród wielu różnych odmian konopi. Te odmiany nie tylko różnią się smakiem i morfologią, ale również zawierają różne stężenia kannabinoidów oraz terpenów. Oto lista odmian konopi, które potencjalnie mogą pomóc z objawami migreny.

WHITE WIDOW 

White Widow — zawdzięczająca swoją nazwę pięknej, białej warstwie lśniących trichomów — jest jedną z najbardziej legendarnych odmian konopi na świecie. Wielu uważa tą zbalansowaną hybrydę (50% indica i 50% sativa) za jedną z najlepszych i niezawodnych odmian w uprawie i paleniu. Wywołuje ona fenomenalnie mocny, niemal psychodeliczny haj, który działa na umysł, ale jest również niesłychanie relaksujący. Jej smak jest świeży i rześki, z nutami sosny oraz śladami cytrusów.  White Widow zawiera 19% THC i może być dobrym wyborem do złagodzenia nadchodzącego ataku migreny.

White Widow

White Widow
White Widow S1
450 - 500 gr/m2
60 - 100 cm
8 - 10 tygodni
THC: 19%
Sativa 50% Indica 50%
550 - 600 gr/plant
150 - 190 cm
Wczesny październik
Mocne, Upalające

Kup White Widow

OG KUSH 

OG Kush to klasyczna odmiana, która wciąż jest ulubienicą wielu użytkowników konopi. Oddani fani kochają ją za jej bardzo intensywny dym, z typowym smakiem OG i delikatnymi nutami cytrusowymi. Ta 75% indica jest uwielbiana przede wszystkim za jej ogromną moc. Działa głęboko relaksująco na ciało i umysł. To czyni tę ikoniczną odmianę z Zachodniego Wybrzeża popularną wśród użytkowników medycznych chcących się pozbyć różnych fizjologicznych objawów migreny.

OG Kush

O.G. Kush
Chemdawg x Lemon Thai x Pakistani Kush
425 - 475 gr/m2
90 - 160 cm
7 - 9 tygodnie
THC: 19%
Sativa 25% Indica 75%
500 - 550 gr/plant
180 - 220 cm
Październik
Polepszające nastrój, Uspokajające

Kup O.G. Kush

CHOCOLATE HAZE

Popularna Chocolate Haze to niemal czysta sativa (95%), która jest idealna dla osób cierpiących na przypadłości, takie jak artretyzm, bóle mięśni, stres oraz migrena. Jej działanie jest ekstremalnie mocne, ale przyjemnie poprawiające nastrój i stymulujące umysł. Jej wesoły i motywujący haj sprawia, że Chocolate Haze jest dobrym wyborem dla osób chcących polepszyć sobie nastrój. Ponadto, ta odmiana rozpieści Cię swoim charakterystycznym czekoladowym smakiem, który łączy słodkie i ziemiste nuty.

Chocolate Haze

Chocolate Haze
OG Chocolate Thai x Cannalope Haze
475 - 525 gr/m2
90 - 160 cm
9 - 11 tygodni
THC: 20
Sativa 95% Indica 5%
450 - 500 gr/plant
150 - 200 cm
Późny październik
Ciężkie

Kup Chocolate Haze

SOUR DIESEL 

Sour Diesel to jedna z najsławniejszych odmian i to nie tylko ze względu na jej wyjątkowy smak, który uwielbia wielu entuzjastów konopi. Pochodząca ze słonecznej Kalifornii, ta hybryda z dominacją genów sativa zapewnia zadziwiająco mocny oraz bardzo aromatyczny dym, w którym łączy swoje charakterystyczne nuty paliwa z ziołowymi oraz kwaśnymi nutami. Zawiera 19% THC i wywołuje potężny cielesny haj, który jest doskonały na łagodzenie bólu głowy oraz zmniejszanie stresu.

Sour Diesel

Sour Diesel
Original Diesel x (Northern light x Shiva x Hawaiian)
475 - 525 gr/m2
90 - 160 cm
10 - 11 tygodni
THC: 19%
Sativa 70% Indica 30%
550 - 600 gr/plant
150 - 200 cm
Późny październik
Klarowne, Relaksujące fizycznie

Kup Sour Diesel

GREEN CRACK PUNCH 

Green Crack Punch to naprawdę wyjątkowa odmiana konopi i mocna, głęboko relaksująca indica. Jest połączeniem Green Crack, odmiany znanej ze swojego motywującego oraz energetyzującego działania, z Purple Punch, bardzo mocnej odmiany samej z siebie. Połączenie tych dwóch odmian daje niesamowity efekt. Poczujesz się zmotywowany oraz pełen energii, podczas gdy ona zrelaksuje Twoje ciało od stóp do głowy. Dzięki jej silnemu działaniu (THC dochodzi do 20%), Green Crack Punch to idealny wybór dla osób stosujących medyczną marihuanę, którzy szukają wszechstronnej odmiany do dawkowania w ciągu dnia.

Green Crack Punch

Green Crack Punch
Green Crack x Purple Punch
450 - 500 gr/m2
90 - 160 cm
8 - 9 tygodni
THC: 18%
Sativa 60% Indica 40%
550 - 600 gr/plant
180 - 220 cm
Późny wrzesień
Euforyczne, Uspokajające

Kup Green Crack Punch

Wyłączenie odpowiedzialności w zakresie informacji medycznychWszelkie informacje znajdujące się na tej stornie internetowej, a także te, na które powołuje się strona i które są z nią powiązane, zostały umieszczone wyłącznie w ogólnych celach edukacyjnych i nie stanowią porady medycznej ani prawnej. Royal Queen Seeds nie akceptuje, nie popiera ani nie promuje legalnego bądź nielegalnego stosowania narkotyków.

Royal Queen Seeds nie ponosi odpowiedzialności za materiały referencyjne znajdujące się na naszej stronie ani na stronach, do których linki zapewniamy, a które akceptują, popierają lub promują legalne bądź nielegalne stosowanie narkotyków. Przed skorzystaniem z jakichkolwiek zamieszczonych tu produktów i metod, a także tych, na które powołuje się strona i które są z nią powiązane, należy skonsultować się z lekarzem bądź innym pracownikiem służby zdrowia.

External Resources:
 1. European headache federation consensus on the definition of resistant and refractory migraine | The Journal of Headache and Pain | Full Text https://thejournalofheadacheandpain.biomedcentral.com
 2. Migraine diagnosis: Screening items, instruments, and scales https://www.sciencedirect.com
 3. Personality features and reactions of subjects with migraine | Archives of Neurology & Psychiatry | JAMA Network https://jamanetwork.com
 4. Migraine pathogenesis: the neural hypothesis reexamined. https://jnnp.bmj.com
 5. Pathogenesis of Migraine: Role of Neuromodulators https://headachejournal.onlinelibrary.wiley.com
 6. Periaqueductal Gray Matter Dysfunction in Migraine: Cause or the Burden of Illness? https://headachejournal.onlinelibrary.wiley.com
 7. OBM Neurobiology | Psychological Considerations in the Etiology and Pathophysiology of Migraines https://www.lidsen.com
 8. (PDF) Endocannabinoid System and Migraine Pain: An Update https://www.researchgate.net
 9. Clinical Endocannabinoid Deficiency Reconsidered: Current Research Supports the Theory in Migraine, Fibromyalgia, Irritable Bowel, and Other Treatment-Resistant Syndromes https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 10. Short- and Long-Term Effects of Cannabis on Headache and Migraine https://www.jpain.org
 11. Experience of migraine, its severity, and perceived efficacy of treatments among cannabis users https://www.sciencedirect.com
 12. Efficacy of Inhaled Cannabis for Acute Migraine Treatment - Full Text View - ClinicalTrials.gov https://clinicaltrials.gov
 13. FAAH inhibition as a preventive treatment for migraine: A pre-clinical study - PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
 14. The Use of Cannabis for Headache Disorders https://www.ncbi.nlm.nih.gov
 15. MARINOL (dronabinol) capsules, for oral use, CIII Initial U.S. Approval: 1985 https://www.accessdata.fda.gov
 16. Medication Overuse Headache in Chronic Migraine Patients Using Cannabis: A Case-Referent Study | Research Square https://www.researchsquare.com
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

MASZ 18 LAT LUB WIĘCEJ?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.