Czy marihuana może wyleczyć z zespołu Tourette’a?

Choroba ta dotyka około 1% populacji i choć nieznana jest jej przyczyna, to z roku na rok zapada na nią coraz większa liczba osób. Jak łatwo można się domyślić, opcje leczenia zespołu Tourette’a są bardzo niedoskonałe. Doktor Kristen R. Muller-Vahl, M.D., naukowiec z Wydziału Neurologii Akademii Medycznej w Hanowerze, w artykule wydanym w 2003 roku i zatytułowanym „Kannabinoidy redukują objawy zespołu Tourette’a” stwierdziła: „Obecnie leczenie zespołu Tourette’a nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów. Z tego powodu rośnie zainteresowanie nowymi metodami terapeutycznymi”. Dalej pisze: „Niepotwierdzone doniesienia mówią, że stosowanie marihuany może poprawić nie tylko kwestię tików, ale także problemy z zachowaniem u pacjentów cierpiących na zespół Tourette’a” („Expert Opinion on Pharmacology”, Wolumin 4, Nr 10, str. 1717-1725).

Cannabis for treating tourette Syndrome
Muller-Vahl opisuje dwa badania kliniczne, które przeprowadziła w 2002 roku. Jedno z badań polegało na podaniu 12 pacjentom chorym na zespół Tourette’a dawki THC, a następnie, dwa tygodnie później, podaniu im placebo. 75% uczestników badania stwierdziło, że odczuło pozytywne działanie konopi.

Drugie badanie stanowiło losową próbę składająca się z 24 uczestników, z których wszyscy byli dotknięci tikami nerwowymi na tle zespołu Tourette’a. Badanie to dowiodło, że Δ9-tetrahydrokannabinol (THC), podstawowy związek chemiczny znajdujący się w marihuanie, zmniejsza występowanie tików u wspomnianych pacjentów. Podczas obu badań nie zaobserwowano żadnych poważnych działań niepożądanych. Muller-Vahl sugeruje, że skoro leki najczęściej stosowane przy zespole Tourette’a nie przynoszą oczekiwanych skutków, jako opcje alternatywną należy rozważyć zażywanie medycznej marihuany.

Medyczna marihuana leczy chorych na zespół Tourette’a, kiedy sztandarowe leki zawodzą

Kolejny raport medyczny, którego autorami są doktor Reuven Sandyk, M.D., oraz doktor Gavin Awerbuch, M.D., neurolog i specjalista w dziedzinie radzenia sobie z bólem, w grudniu 1988 roku wystosowali do czasopisma Journal of Clinical Psychopharmacology pismo zatytułowane: „Marihuana a zespół Tourette’a”, w którym stwierdzili, że „niedawno spotkali się z trzema pacjentami cierpiącymi na zespół Tourette’a, którzy wykazali tylko częściową reakcję na tradycyjnie stosowane leki, ale odnotowali znaczącą poprawę w zakresie objawów chorobowych, kiedy palili marihuanę” (Wolumin 8, Nr 6).

I jeszcze jeden przykład, na podstawie dostępnego w internecie raportu wydanego przez Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne i zatytułowanego: „Medyczna Marihuana (A-01)”: „Istnieją wyłącznie ograniczone dane mówiące o skutkach stosowania marihuany przez pacjentów cierpiących na zespół Tourette’a, którzy nieodpowiednio reagują na standardowe leczenie. Do danych tych zalicza się cztery opisane przypadki, w których potwierdzono korzystne skutki palenia marihuany oraz jeden, gdzie głoszono znaczne korzyści z zastosowania 9-THC (10 mg) w formie doustnej”.

THC z powodzeniem leczy chorych na zespół Tourette’a

Należy przeprowadzić więcej badań na temat związku pomiędzy zespołem Tourette’a a stosowaniem marihuany. Na razie jednak my tutaj w Royal Queen Seeds mamy przyjemność ogłosić, że obecne dane naukowe, zarówno te uzyskane na podstawie wywiadów z chorymi bądź badań przeprowadzonych we właściwych warunkach naukowych, zdają się potwierdzać, że marihuana może w znacznym stopniu zmniejszyć widoczne tiki u osób żyjących z zespołem Tourette’a. 

Wyłączenie odpowiedzialności w zakresie informacji medycznychWszelkie informacje znajdujące się na tej stornie internetowej, a także te, na które powołuje się strona i które są z nią powiązane, zostały umieszczone wyłącznie w ogólnych celach edukacyjnych i nie stanowią porady medycznej ani prawnej. Royal Queen Seeds nie akceptuje, nie popiera ani nie promuje legalnego bądź nielegalnego stosowania narkotyków.

Royal Queen Seeds nie ponosi odpowiedzialności za materiały referencyjne znajdujące się na naszej stronie ani na stronach, do których linki zapewniamy, a które akceptują, popierają lub promują legalne bądź nielegalne stosowanie narkotyków. Przed skorzystaniem z jakichkolwiek zamieszczonych tu produktów i metod, a także tych, na które powołuje się strona i które są z nią powiązane, należy skonsultować się z lekarzem bądź innym pracownikiem służby zdrowia.

MASZ 18 LAT LUB WIĘCEJ?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.