The RQS Blog

.


By Ryan Najjar

W ciągu ostatniej dekady wiele osób zwróciło się w stronę medycznej marihuany jako sposobu leczenia swoich fizycznych i psychicznych przypadłości. Osoby zmagające się z przewlekłym bólem, stanami zapalnymi, jaskrą, a nawet rakiem, doznały ulgi dzięki konopiom.

Lista schorzeń, przy których mogą pomóc konopie wydłuża się każdego dnia, a zespół Tourette'a (ang._Tourette syndrome_, TS) jest następny na liście. Jest wciąż zbyt wcześnie, żebyśmy byli wszystkiego pewni na 100%, ale istnieją obiecujące teorie.

CZYM JEST ZESPÓŁ TOURETTE'A?

Choć nazwa jest dobrze znana, to jest kilka błędnych przekonań, co to tego, czym tak naprawdę jest zespół Tourette'a. Zasadniczo, to zaburzenie neurorozwojowe, które wywołuje niechciane skurcze w mięśniach, prowadzące do tików motorycznych i wokalnych (wytłumaczymy je za chwilę).

Badacze nie określili dokładnej przyczyny, ale uznaje się, że wpływ mają tu czynniki genetyczne i środowiskowe oraz wykazano, że duża większość przypadków jest dziedziczona. Niestety konkretny gen, który przekazuje TS jeszcze nie został odkryty.

JAKIE SĄ OBJAWY ZESPOŁU TOURETTE'A?

Na wspomnienie zespołu Tourette'a, wielu z was pewnie przypomina sobie przykłady z telewizji — osoby z wybuchami wokalnych tików. Jednakże, choć wykrzykiwanie wulgaryzmów jest powiązane z tą przypadłością, to przeważająca większość osób z TS nie wykazuje takiego zachowania.

Większość ludzi z TS ma kombinację motorycznych[1] i wokalnych tików. Różnią się one stopniem nasilenia, ale wiele może się regularnie przejawiać i pozostać niezauważonymi. Tiki motoryczne, takie jak mruganie, wzruszanie ramionami i przewracanie oczami, na przykład, mogą uchodzić za zwykłe zachowanie. Nawet niektóre tiki wokalne, takie jak odchrząkiwanie, kasłanie albo mlaskanie mogą mieć miejsce bez wprawiania otoczenia w zakłopotanie.

Jednakże ci, którzy mają inne tiki nie mają takiego szczęścia. Niektórzy mogą odczuwać potrzebę podskakiwania lub kręcenia się w kółko albo mimowolnie ruszają głową i kończynami. Jeszcze inne osoby mogą odczuwać potrzebę dotykania określonych przedmiotów lub osób obok nich. Niektóre tiki wokalne również mogą być niezręczne, zwłaszcza gwizdanie, powtarzanie wyrazów, wypowiadanie losowych słów, wydawanie odgłosów zwierząt i, oczywiście, przeklinanie. Przypominamy, że to ostatnie dotyka jedynie 1 na 10 osób cierpiących na TS, ale pozostałe tiki są o wiele bardziej powszechne.

 

TOURETTE SYNDRME SYMPTOMS
Attention deficit Dysfunction in sensory integration
Executive disfunction Visual perception motor disabilities
Learning disabilities Mood disorders
Social skills deficits Obsessive-compulsive disorder
Memory deficits Panic disorder

 

JAK LECZY SIĘ ZESPÓŁ TOURETTE'A?

Obecnie jest wiele różnych dostępnych terapii[2] TS, działających w różnym stopniu Najczęstsze formy leczenia to terapie behawioralne, a najbardziej zbadana metoda jest znana jako terapia odwracania nawyków (ang._ habit reversal training_, HRT). Ta metoda wykorzystuje fakt, że istnieje poprzedzająca tik potrzeba, która do niego doprowadza.

Kiedy osoba zaczyna odczuwać tą potrzebę, terapeuta behawioralny uczy ją, aby „odegrać” reakcję, która uciszy tik. Ta konkretna strategia nazywana jest kompleksową interwencją behawioralną w tikach (ang. _comprehensive behavioral intervention for tics_, CBIT) i okazała się najbardziej efektywnym sposobem leczenia.

Jednakże jest to leczenie początkowe i dla osób zmagających się z ostrzejszymi objawami dostępne są inne terapie. Podczas gdy nie ma leków stworzonych specjalnie na tiki, niektóre leki przeciwpsychotyczne są przypisywane w celu radzenia sobie z tymi objawami.

Amerykańska FDA zaaprobowała na przykład pimozyd do leczenia zespołu Tourette'a. Wraz z innym lekiem przeciwpsychotycznym, haloperydolem okazały się one najbardziej skutecznymi lekami przeciw tikom. Ale ponieważ działają poprzez blokowanie receptorów dopaminy, skutki uboczne mogą doprowadzić do całej masy nowych problemów. Jednak dopóki nie ma konkretnego leku przeciw tikom, jest to najlepsza opcja medyczna.

JAKĄ ROLĘ W ZESPOLE TOURETTE'A ODGRYWA UKŁAD ENDOKANNABINOIDOWY?

Być może zgadłeś, że zaburzenia procesowania w mózgu są przyczyną TS, ale czy wiedziałeś, że układ endokannabinoidowy[3] również może odgrywać tu rolę? Pozwól, że wytłumaczymy. Przy zespole Tourette’a istnieją problemy z jądrem podstawnym, jak również ze wzgórzem i korą przedczołową. Ponieważ w jądrze podstawnym jest duże zagęszczenie receptorów kannabinoidowych typu 1 (CB1), uważa się, że układ endokannabinoidowy jest poważnie zaangażowany w jego działanie. A skoro ECS reguluje układ nerwowy i wiele innych, podejrzewa się, że dysfunkcja układu endokannabinoidowego po części odpowiada za TS.

CZY MEDYCZNA MARIHUANA MOŻE LECZYĆ ZESPÓŁ TOURETTE'A?

Osoby obeznane z odkryciami naukowymi dotyczącymi konopi mogą już wiedzieć, do czego zmierzamy. Jeśli dysfunkcja układu endokannabinoidowego jest częściową przyczyną zespołu Tourette’a, to czy można by było go leczyć konopiami?

Coraz częściej nauka odpowiada „tak”, albo przynajmniej zdecydowane „może”. Przechodząc do sedna, badacze od dekad podejrzewali, że konopie mogą pomóc pacjentom cierpiącym na TS.

W 1998 roku zespół niemieckich badaczy odkrył, że z 17 pacjentów, którzy zgłosili palenie marihuany w grupie 64 osób biorących udział w badaniu nad zespołem Tourette’a, 14 zgłosiło częściową lub całkowitą ulgę[4] od tików. Kolejne badania wykonane przez ten sam zespół wykazały rezultaty zgodne z tym trendem.

Medical Marijuana Treating Tourette

Nie ogranicza się to jednak jedynie do tików. Nie wszyscy wiedzą, że wielu ludzi z TS cierpi również na problemy ze snem. Jednak to, że konopie mogą działać cuda przy kłopotach ze snem i zasypianiem, wie wielu z nas. Podczas gdy TS wywołuję latencję snu, konopie ją redukują[5]. Tiki są częstsze w fazie REM snu, podczas gdy konopie właśnie redukują sen REM. Ponadto, osoby cierpiące na TS mają problem z utrzymaniem snu, a konopie sprawiają, że przesypiają cała noc. Zwalczają również objawy OCD[6], które są często współistniejące z symptomami zespołu Tourette’a. W ten sposób redukują także niepokój oraz agresję[7], z którą wiele osób z TS musi mierzyć się na co dzień.

ZESPÓŁ TOURETTE'A I KONOPIE — CO PRZYNIESIE PRZYSZŁOŚĆ?

Pomimo istniejących już badań, tylko przyszłość pokaże, czy konopie są prawdziwym sojusznikiem dla pacjentów z zespołem Tourette’a. Próby kliniczne trwają, a ta przeprowadzana oficjalnie przez rząd Stanów Zjednoczonych zakończy się w 2020[8] roku. Mamy powody do optymizmu, biorąc pod uwagę omówione tutaj kwestie, ale nie dajmy się ponieść. Badacze muszą się upewnić, że THC nie wywołuje żadnych efektów ubocznych na dłuższą metę oraz że ograniczenie tików w innych badaniach nie było przypadkiem. Mamy nadzieje, że osoby z TS niedługo będą miały dostęp do prawdziwie skutecznego leczenia.

External Resources:
  1. Tourette's syndrome - NHS https://www.nhs.uk
  2. Management of Tourette syndrome https://en.wikipedia.org
  3. Possible Role of the Endocannabinoid System in Tourette Syndrome https://www.intechopen.com
  4. Cannabinoids: possible role in patho-physiology and therapy of Gilles de la Tourette syndrome. - PubMed - NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  5. Decreased sleep quality and increased sleep related movements in patients with Tourette’s syndrome https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  6. Delta 9-tetrahydrocannabinol (THC) is effective in the treatment of tics in Tourette syndrome: a 6-week randomized trial. - PubMed - NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  7. Psychiatry Online https://neuro.psychiatryonline.org
  8. Safety and Efficacy of Cannabis in Tourette Syndrome - Full Text View - ClinicalTrials.gov https://clinicaltrials.gov
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.