Spend over €80 and receive 5 extra seeds. Use code 98THC Now.

By Steven Voser

Opinie na temat konopi się zmieniają, nie ma co do tego wątpliwości. Niezależnie od tego, czy jest to cel leczniczy czy rekreacyjny, stosowanie konopi jest znacznie bardziej akceptowane w wielu częściach świata. Nadal jednak wiele nie wiemy o marihuanie, w tym o tym o stopniu bezpieczeństwa związanym z jej stosowaniem, szczególnie w perspektywie długoterminowej.

CZY ISTNIEJE RYZYKO KRÓTKOTERMINOWEGO KORZYSTANIA Z KONOPI?

W RQS kochamy marihuanę i uważamy, że uczciwa, otwarta dyskusja na temat jej skutków ma kluczowe znaczenie w przełamywaniu tabu, które otacza tą roślinę. Zacznijmy więc od krótkoterminowego wpływu marihuany na organizm.

Receptory kannabinoidowe znajdują się w całym organizmie[1] człowieka. Receptory CB1 znajdują się w niezwykle wysokich stężeniach w wielu obszarach mózgu (w tym w móżdżku, hipokampie, korze mózgowej, zwojach podstawy mózgu, podwzgórzu, ciele migdałowatym i innych). Z drugiej strony receptory CB2 znajdują się w komórkach odpornościowych i niektórych neuronach.

Oddziałując na te receptory, marihuana może wywołać zmiany w nastroju, pamięci, apetycie, koordynacji, odczuwaniu bólu, percepcji itd. Pomyśl o charakterystyce haju powodowanego przez konopie: euforia, relaksacja, zwiększony apetyt, zmienione postrzeganie czasu oraz inne sposoby myślenia. Konopie mogą również tymczasowo zwiększyć przyjemność z jedzenia, uprawiania seksu, słuchania muzyki lub podziwiania sztuki.

Nie ma możliwości śmiertelnego przedawkowania marihuany i nie zarejestrowano żadnego przypadku śmierci bezpośrednio w wyniku spożycia zbyt dużej ilości substancji. Jednak niektóre kannabinoidy (zwłaszcza THC) mogą powodować nieprzyjemne skutki, gdy są przyjmowane w dużych dawkach. Obejmują one:

• problemy z normalnym myśleniem lub problemy w rozwiązywaniu problemów;

• krótkotrwałą utratę pamięci;

• wyścig myśli;

• stany lękowe;

• nadmierne pocenie się;

• nudności i wymioty.

Palenie marihuany, podobnie jak palenie tytoniu lub innego suszonego materiału roślinnego, może również powodować ostre podrażnienie dróg oddechowych.

PSYCHOZA INDUKOWANA PRZEZ MARIHUANĘ: CZY „REEFER MADNES” TO PRAWDA?

Wyszukaj w Google „zagrożenia związane ze stosowaniem konopi”, a znajdziesz wzmianki o psychozie wywoływanej stosowaniem marihuany (ang. _cannabis-induced psychosis_, CIP). Jak sama nazwa wskazuje, CIP jest przejściowym epizodem psychotycznym (charakteryzującym się objawami takimi jak paranoja, urojenia, depresja, ruminacje, niepokój itp.). W 2018 roku kanadyjski prawnik powoływał się na CIP, kiedy oskarżył on nieznajomego o bycie terrorystą i połamał mu żebra kijem baseballowym.

Ale jak realna jest możliwość wywołania psychozy przez marihuanę? Cóż, toczy się wiele dyskusji na temat tego, czy marihuana jest w stanie wywoływać ostre epizody psychotyczne. Oprócz tego, debatuje się[2] na temat związku marihuany z chorobami psychicznymi.

PSYCHOSE INDUITE PAR LE CANNABIS : LE

RYZYKO DŁUGOTERMINOWEGO STOSOWANIA KONOPI

Krótkoterminowe skutki używania marihuany są dość łagodne. Jednak w perspektywie długoterminowej, stosowanie konopi wiąże się z bardziej znaczącym ryzykiem.

KONOPIE MOGĄ POWODOWAĆ ZAGROŻENIA ZDROWIA ZWIĄZANE Z PALENIEM

Mimo że użytkownicy marihuany uwielbiają myśleć, że palenie marihuany jest zdrowsze niż palenie tytoniu, nie do końca tak jest. Badania[3] pokazują, że dym pochodzący z marihuany zawiera wiele takich samych szkodliwych toksyn jak dym papierosowy.

Zagrożenia dla zdrowia związane z paleniem marihuany wynikają ze spalania się substancji. Dym pochodzący ze spalania zawiera mnóstwo substancji rakotwórczych, toksyn i substancji drażniących. Kiedy wdychasz dym z marihuany, bezpośrednio wprowadzasz te substancje chemiczne do organizmu.

KONOPIE MOGĄ SPOWODOWAĆ ZMIANY W STRUKTURZE MÓZGU

Istnieją badania, które pokazują, że marihuana może wpływać na strukturę mózgu. Badanie z 2014[4] roku opublikowane w czasopiśmie „Neuropsychopharmacology” zaobserwowało, w jaki sposób marihuana wpływa na strukturę mózgu w grupie osób regularnie stosujących marihuanę, w porównaniu z grupą stosującą ją okazjonalnie. Badanie wykazało, że zwiększone zażywanie konopi koreluje ze zmniejszeniem ilości istoty szarej (która zawiera większość neuronów mózgu) w obszarach mózgu takich jak środkowa część płatu skroniowego, biegun skroniowy, zakręt przyhipokampowy, płat kory mózgu leżący w głębi bruzdy bocznej oraz kora oczodołowo-czołowa. Obszary te są bogate w receptory CB1 i odgrywają ważną rolę w „motywowaniu i emocjonalnym i afektywnym przetwarzaniu”.

Wyniki tego badania są zgodne z wynikami innych badań przeprowadzonych na zwierzętach.

KONOPIE WPŁYWAJĄ NA PROCES UCZENIA SIĘ, PAMIĘĆ ORAZ UWAGĘ

Badania pokazują również, że marihuana może wpływać na naszą zdolność uczenia się i zapamiętywania. Jednak nie do końca jasne jest, jak to się dzieje.

Badanie z 2016[5] roku opublikowane w czasopiśmie „JAMA Internal Medicine” wykazało silny związek między długotrwałym stosowaniem marihuany a pogorszeniem się pamięci werbalnej u osób w średnim wieku.

Badanie objęło ponad 5 000 uczestników, którzy zostali poproszeni o samodzielny raport na temat stosowania konopi, a następnie wzięcie udziału w testach na pamięć werbalną, szybkość przetwarzania informacji oraz funkcje wykonawcze.

Badanie wykazało, że średnio na każde 5 lat regularnego stosowania konopi, jeden z dwóch uczestników pamiętał 1 słowo mniej z listy 15 poprzednio mu pokazanych słów.

Jednak inne badania sugerują również, że marihuana może pomóc zmniejszyć spadek funkcji poznawczych związany z procesem starzenia się. W 2017 roku badanie[6] opublikowane w „Nature Medicine” wykazało, że chociaż THC negatywnie wpłynęło na młode myszy pod kątem wyników w testach poznawczych, miało ono odwrotny wpływ na starsze myszy.

CANNABIS AFFECTS LEARNING, MEMORY, AND ATTENTION

KONOPIE MOGĄ POWODOWAĆ ZALEŻNOŚĆ I UZALEŻNIENIE

Bez względu na to, jak bardzo kochasz marihuanę, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że może ona powodować uzależnienie. Kiedy THC wiąże się z receptorami CB1, układ endokannabinoidowy naturalnie reguluje się w dół. Kiedy tak się dzieje, wytwarza on mniej endokannabinoidów i mniej receptorów. Przy regularnym stosowaniu oznacza to, że naturalnie wykształcisz tolerancję na THC i będziesz potrzebować wyższych dawek, aby uzyskać te same efekty.

Osoby stosujące marihuanę regularnie mogą z czasem również rozwinąć uzależnienie od tej substancji. System endokannabinoidowy jest naturalnie bardzo inteligentnym systemem. Na przykład, w sytuacjach stresowych układ endokannabinoidowy zwiększa poziomy endokannabinoidów w odpowiedzi na wzrost poziomu kortyzolu. Kiedy ludzie używają marihuany do radzenia sobie ze stresem, THC faktycznie zajmuje miejsce endokannabinoidów, takich jak anandamid i 2-AG, wpływając na zdolność układu endokannabinoidowego do naturalnego radzenia sobie ze stresem w przyszłości. Może to powodować, że ludzie czują się uzależnieni od marihuany w stresujących sytuacjach.

Zasadniczo, uzależnienie od konopi występuje, gdy ktoś je stosuje, mimo iż czuje, że substancja ma negatywny wpływ na jego życie i chce zaprzestać stosowania marihuany — ale nie jest w stanie tego zrobić.

KONOPIE ZOSTAŁY POWIĄZANE Z CHOROBAMI PSYCHICZNYMI

Tak, istnieją badania pokazujące, że marihuana może wpływać na zdrowie psychiczne. Jednak związek między marihuaną a chorobami psychicznymi nie jest jasny. Wcześniej uważano, że marihuana może powodować psychozę i schizofrenię, ale nie wydaje się, że jest to prawda. Zamiast tego, niektórzy naukowcy argumentują, że konopie mogą wywoływać choroby psychiczne u osób, które mają predyspozycje do ich występowania. Jednak nadal nie jest jasne, w jaki sposób marihuana wpływa na nasze zdrowie psychiczne.

UWAGA DLA MŁODYCH UŻYTKOWNIKÓW KONOPI

Rozumiesz już zarówno krótko-, jak i długoterminowe skutki marihuany. Jednak zachowując umiar, powinieneś móc swobodnie cieszyć się marihuaną, nie martwiąc się o narażenie na poważne ryzyko.

Należy jednak pamiętać, że młodzi ludzie powinni unikać marihuany. System endokannabinoidowy odgrywa kluczową rolę w rozwoju mózgu, od życia w macicy, przez okres dojrzewania, aż po dorosłość. Dlatego też zaleca się, aby młodzi ludzie, których mózgi wciąż się rozwijają, NIE korzystali z marihuany.

External Resources:
  1. Cannabinoid receptors: where they are and what they do. - PubMed - NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  2. Here's the truth about whether cannabis causes psychosis – and what you can do to minimise your risk of harm | The Independent https://www.independent.co.uk
  3. Marijuana and Lung Health | American Lung Association https://www.lung.org
  4. Long-Term Effects of Cannabis on Brain Structure https://www.ncbi.nlm.nih.gov
  5. Long-Term Marijuana Use Associated with Worse Verbal Memory in Middle Age - For The Media - JAMA Network https://media.jamanetwork.com
  6. https://www.researchgate.net/publication/316842775_A_chronic_low_dose_of_D9-tetrahydrocannabinol_THC_restores_cognitive_function_in_old_mice
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

MASZ 18 LAT LUB WIĘCEJ?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.