Zawiera GRATISOWE przedmioty
Jak bezpieczne (lub niebezpieczne) jest długotrwałe stosowanie konopi?
Wraz ze zmieniającym się podejściem do stosowania marihuany, zarówno w celach medycznych, jak i rekreacyjnych, więcej ludzi sięga po konopie w różnych regionach świata. Ale jak bezpieczne jest stosowanie marihuany w perspektywie długoterminowej?
Opinie na temat konopi się zmieniają, nie ma co do tego wątpliwości. Niezależnie od tego, czy jest to cel leczniczy czy rekreacyjny, stosowanie konopi jest znacznie bardziej akceptowane w wielu częściach świata. Nadal jednak wiele nie wiemy o marihuanie, w tym o tym o stopniu bezpieczeństwa związanym z jej stosowaniem, szczególnie w perspektywie długoterminowej.
CZY ISTNIEJE RYZYKO KRÓTKOTERMINOWEGO KORZYSTANIA Z KONOPI?
W RQS kochamy marihuanę i uważamy, że uczciwa, otwarta dyskusja na temat jej skutków ma kluczowe znaczenie w przełamywaniu tabu, które otacza tą roślinę. Zacznijmy więc od krótkoterminowego wpływu marihuany na organizm.
Receptory kannabinoidowe znajdują się w całym organizmie[1] człowieka. Receptory CB1 znajdują się w niezwykle wysokich stężeniach w wielu obszarach mózgu (w tym w móżdżku, hipokampie, korze mózgowej, zwojach podstawy mózgu, podwzgórzu, ciele migdałowatym i innych). Z drugiej strony receptory CB2 znajdują się w komórkach odpornościowych i niektórych neuronach.
Oddziałując na te receptory, marihuana może wywołać zmiany w nastroju, pamięci, apetycie, koordynacji, odczuwaniu bólu, percepcji itd. Pomyśl o charakterystyce haju powodowanego przez konopie: euforia, relaksacja, zwiększony apetyt, zmienione postrzeganie czasu oraz inne sposoby myślenia. Konopie mogą również tymczasowo zwiększyć przyjemność z jedzenia, uprawiania seksu, słuchania muzyki lub podziwiania sztuki.
Nie ma możliwości śmiertelnego przedawkowania marihuany i nie zarejestrowano żadnego przypadku śmierci bezpośrednio w wyniku spożycia zbyt dużej ilości substancji. Jednak niektóre kannabinoidy (zwłaszcza THC) mogą powodować nieprzyjemne skutki, gdy są przyjmowane w dużych dawkach. Obejmują one:
• problemy z normalnym myśleniem lub problemy w rozwiązywaniu problemów;
• krótkotrwałą utratę pamięci;
• wyścig myśli;
• stany lękowe;
• nadmierne pocenie się;
• nudności i wymioty.
Palenie marihuany, podobnie jak palenie tytoniu lub innego suszonego materiału roślinnego, może również powodować ostre podrażnienie dróg oddechowych.
PSYCHOZA INDUKOWANA PRZEZ MARIHUANĘ: CZY „REEFER MADNES” TO PRAWDA?
Wyszukaj w Google „zagrożenia związane ze stosowaniem konopi”, a znajdziesz wzmianki o psychozie wywoływanej stosowaniem marihuany (ang. _cannabis-induced psychosis_, CIP). Jak sama nazwa wskazuje, CIP jest przejściowym epizodem psychotycznym (charakteryzującym się objawami takimi jak paranoja, urojenia, depresja, ruminacje, niepokój itp.). W 2018 roku kanadyjski prawnik powoływał się na CIP, kiedy oskarżył on nieznajomego o bycie terrorystą i połamał mu żebra kijem baseballowym.
Ale jak realna jest możliwość wywołania psychozy przez marihuanę? Cóż, toczy się wiele dyskusji na temat tego, czy marihuana jest w stanie wywoływać ostre epizody psychotyczne. Oprócz tego, debatuje się[2] na temat związku marihuany z chorobami psychicznymi.
RYZYKO DŁUGOTERMINOWEGO STOSOWANIA KONOPI
Krótkoterminowe skutki używania marihuany są dość łagodne. Jednak w perspektywie długoterminowej, stosowanie konopi wiąże się z bardziej znaczącym ryzykiem.
KONOPIE MOGĄ POWODOWAĆ ZAGROŻENIA ZDROWIA ZWIĄZANE Z PALENIEM
Mimo że użytkownicy marihuany uwielbiają myśleć, że palenie marihuany jest zdrowsze niż palenie tytoniu, nie do końca tak jest. Badania[3] pokazują, że dym pochodzący z marihuany zawiera wiele takich samych szkodliwych toksyn jak dym papierosowy.
Zagrożenia dla zdrowia związane z paleniem marihuany wynikają ze spalania się substancji. Dym pochodzący ze spalania zawiera mnóstwo substancji rakotwórczych, toksyn i substancji drażniących. Kiedy wdychasz dym z marihuany, bezpośrednio wprowadzasz te substancje chemiczne do organizmu.
KONOPIE MOGĄ SPOWODOWAĆ ZMIANY W STRUKTURZE MÓZGU
Istnieją badania, które pokazują, że marihuana może wpływać na strukturę mózgu. Badanie z 2014[4] roku opublikowane w czasopiśmie „Neuropsychopharmacology” zaobserwowało, w jaki sposób marihuana wpływa na strukturę mózgu w grupie osób regularnie stosujących marihuanę, w porównaniu z grupą stosującą ją okazjonalnie. Badanie wykazało, że zwiększone zażywanie konopi koreluje ze zmniejszeniem ilości istoty szarej (która zawiera większość neuronów mózgu) w obszarach mózgu takich jak środkowa część płatu skroniowego, biegun skroniowy, zakręt przyhipokampowy, płat kory mózgu leżący w głębi bruzdy bocznej oraz kora oczodołowo-czołowa. Obszary te są bogate w receptory CB1 i odgrywają ważną rolę w „motywowaniu i emocjonalnym i afektywnym przetwarzaniu”.
Wyniki tego badania są zgodne z wynikami innych badań przeprowadzonych na zwierzętach.
KONOPIE WPŁYWAJĄ NA PROCES UCZENIA SIĘ, PAMIĘĆ ORAZ UWAGĘ
Badania pokazują również, że marihuana może wpływać na naszą zdolność uczenia się i zapamiętywania. Jednak nie do końca jasne jest, jak to się dzieje.
Badanie z 2016[5] roku opublikowane w czasopiśmie „JAMA Internal Medicine” wykazało silny związek między długotrwałym stosowaniem marihuany a pogorszeniem się pamięci werbalnej u osób w średnim wieku.
Badanie objęło ponad 5 000 uczestników, którzy zostali poproszeni o samodzielny raport na temat stosowania konopi, a następnie wzięcie udziału w testach na pamięć werbalną, szybkość przetwarzania informacji oraz funkcje wykonawcze.
Badanie wykazało, że średnio na każde 5 lat regularnego stosowania konopi, jeden z dwóch uczestników pamiętał 1 słowo mniej z listy 15 poprzednio mu pokazanych słów.
Jednak inne badania sugerują również, że marihuana może pomóc zmniejszyć spadek funkcji poznawczych związany z procesem starzenia się. W 2017 roku badanie[6] opublikowane w „Nature Medicine” wykazało, że chociaż THC negatywnie wpłynęło na młode myszy pod kątem wyników w testach poznawczych, miało ono odwrotny wpływ na starsze myszy.
KONOPIE MOGĄ POWODOWAĆ ZALEŻNOŚĆ I UZALEŻNIENIE
Bez względu na to, jak bardzo kochasz marihuanę, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że może ona powodować uzależnienie. Kiedy THC wiąże się z receptorami CB1, układ endokannabinoidowy naturalnie reguluje się w dół. Kiedy tak się dzieje, wytwarza on mniej endokannabinoidów i mniej receptorów. Przy regularnym stosowaniu oznacza to, że naturalnie wykształcisz tolerancję na THC i będziesz potrzebować wyższych dawek, aby uzyskać te same efekty.
Osoby stosujące marihuanę regularnie mogą z czasem również rozwinąć uzależnienie od tej substancji. System endokannabinoidowy jest naturalnie bardzo inteligentnym systemem. Na przykład, w sytuacjach stresowych układ endokannabinoidowy zwiększa poziomy endokannabinoidów w odpowiedzi na wzrost poziomu kortyzolu. Kiedy ludzie używają marihuany do radzenia sobie ze stresem, THC faktycznie zajmuje miejsce endokannabinoidów, takich jak anandamid i 2-AG, wpływając na zdolność układu endokannabinoidowego do naturalnego radzenia sobie ze stresem w przyszłości. Może to powodować, że ludzie czują się uzależnieni od marihuany w stresujących sytuacjach.
Zasadniczo, uzależnienie od konopi występuje, gdy ktoś je stosuje, mimo iż czuje, że substancja ma negatywny wpływ na jego życie i chce zaprzestać stosowania marihuany — ale nie jest w stanie tego zrobić.
KONOPIE ZOSTAŁY POWIĄZANE Z CHOROBAMI PSYCHICZNYMI
Tak, istnieją badania pokazujące, że marihuana może wpływać na zdrowie psychiczne. Jednak związek między marihuaną a chorobami psychicznymi nie jest jasny. Wcześniej uważano, że marihuana może powodować psychozę i schizofrenię, ale nie wydaje się, że jest to prawda. Zamiast tego, niektórzy naukowcy argumentują, że konopie mogą wywoływać choroby psychiczne u osób, które mają predyspozycje do ich występowania. Jednak nadal nie jest jasne, w jaki sposób marihuana wpływa na nasze zdrowie psychiczne.
UWAGA DLA MŁODYCH UŻYTKOWNIKÓW KONOPI
Rozumiesz już zarówno krótko-, jak i długoterminowe skutki marihuany. Jednak zachowując umiar, powinieneś móc swobodnie cieszyć się marihuaną, nie martwiąc się o narażenie na poważne ryzyko.
Należy jednak pamiętać, że młodzi ludzie powinni unikać marihuany. System endokannabinoidowy odgrywa kluczową rolę w rozwoju mózgu, od życia w macicy, przez okres dojrzewania, aż po dorosłość. Dlatego też zaleca się, aby młodzi ludzie, których mózgi wciąż się rozwijają, NIE korzystali z marihuany.
External Resources:
- Cannabinoid receptors: where they are and what they do. - PubMed - NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov
- Here's the truth about whether cannabis causes psychosis – and what you can do to minimise your risk of harm | The Independent https://www.independent.co.uk
- Marijuana and Lung Health | American Lung Association https://www.lung.org
- Long-Term Effects of Cannabis on Brain Structure https://www.ncbi.nlm.nih.gov
- Long-Term Marijuana Use Associated with Worse Verbal Memory in Middle Age - For The Media - JAMA Network https://media.jamanetwork.com
- https://www.researchgate.net/publication/316842775_A_chronic_low_dose_of_D9-tetrahydrocannabinol_THC_restores_cognitive_function_in_old_mice
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.