Większość hodowców prawdopodobnie uważa światło sztuczne lub słoneczne za główny czynnik potrzebny roślinom do wzrostu i kwitnienia. W końcu to dzięki światłu nasze rośliny produkują duże, lepkie od żywicy szczyty. Jednak od początków przygody człowieka z agrokulturą, ogrodnicy zwracali uwagę na więcej czynników naturalnych niż tylko cykle słoneczne. Jednym z bardzo istotnych, dziś już często zapomnianych rytuałów, jest przestrzeganie faz księżyca. Umiejętne ich wykorzystanie może dać ci zauważalną poprawę jakości twojego produktu końcowego. Aby wyhodować najlepsze możliwe rośliny, będziesz musiał spojrzeć na księżyc trochę innym okiem. W nagrodę twoje nasiona szybciej wykiełkują, rośliny będą odporniejsze na stres a na koniec dadzą ci większe i bardziej aromatyczne kwiaty.

FAZY KSIĘŻYCA

Każdej czynności związanej z uprawą można przypisać najlepszy dla niej czas. Ma on związek bezpośrednio z fazami księżyca. Fazy opisują zmianę kąta położenia pomiędzy księżycem, ziemią i słońcem, jako że księżyc krąży dookoła ziemi a ziemia dookoła słońca. Różnicę w kształcie księżyca, zależnym od jego fazy, widać wyraźnie gołym okiem na nocnym niebie. Czasem jest pełny i okrągły a czasem ma kształt cienkiego rogalika.

Zależnie od fazy jego powierzchnia może się z każdym dniem powiększać lub zmniejszać.

Księżyc "rośnie" w fazach zwanych: nów, sierp przybywający, pierwsza kwadra i przybywający księżyc garbaty.

FAZY KSIĘŻYCA marijuana

Księżyc "kurczy się" w fazach zwanych pełnią, ubywającym księżycem garbatym, trzecią kwadrą i sierpem ubywającym.

FAZY KSIĘŻYCA konopi

Cały cykl księżyca podzielić można na cztery najważniejsze etapy:

• Nów do pierwszej kwadry

• Pierwsza kwadra do pełni

• Pełnia do trzeciej kwadry

• Trzecia kwadra do nowiu

Cały cykl trwa przez jeden miesiąc.

Do tych czterech etapów można dopasować cztery najważniejsze czynności, jakie należy wykonać w trakcie uprawy. Są to: sadzenie, podlewanie, zbiory i zwalczanie chwastów. Każda faza ma swoje inne cechy i można jej trwanie wykorzystać w innym celu. Więcej na ten temat dowiecie się z kolejnego paragrafu.

PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIE

Tak więc w jaki dokładnie sposób fazy księżyca wpływają na twoje uprawy? Generalizując, podczas gdy księżyc "rośnie", rośliny wkładają więcej wysiłku w tworzenie liści i innych systemów nadziemnych, natomiast gdy się "kurczy", roślina skupia się na rozwoju swojego systemu korzeniowego. Powinieneś dopasować do tego moment, w którym sadzisz lub przesadzasz swoje roślinki.

Faza sierpa przybywającego jest najlepsza do kiełkowania. Ten okres charakteryzuje się wysokim współczynnikiem kiełkowalności oraz szybszym ukorzenianiem.

Faza przybywającego księżyca garbatego charakteryzuje się tym, że rośliny wtedy pobierają więcej wody i co za tym idzie nawozów, w związku z większym przyciąganiem grawitacyjnym księżyca.

Faza sierpa ubywającego charakteryzuje się niewielkim przyciąganiem grawitacyjnym księżyca i jest okresem odpoczynku dla roślin. W związku z tym jest idealna do przycinania, usuwania chwastów oraz przygotowań do kolejnego cyklu uprawowego.

W trakcie nowiu panują najlepsze warunki do zbiorów. Ze względu na efekt grawitacji zawartość wody w roślinach jest w tej fazie najniższa, co przyspiesza proces ich suszenia.

PODSUMOWANIE

To wszystko może brzmieć dla ciebie jak czary mary, jednak ogarnięcie tego tematu może ci pomóc w osiagnięciu jeszcze lepszych wyników z uprawy. Ludzkość przestrzegała faz księżyca przy hodowli różnych roślin od tysięcy lat nie bez powodu. Jeżeli się trochę postarasz i poświęcisz na to odpowiednią ilość czasu, znajdziesz naukowe opracowania szczegółowo analizujące ten temat, które dokładnie wyjaśnią ci o co chodzi z tym księżycem (ale nie z konopiami!).

Podczas gdy hodowcy zewnętrzni mogą skorzystać na tym najwięcej, ci uprawiający pod lampami również powinni mieć to na względzie.

Po więcej informacji na temat upraw w warunkach zewnętrznych, sprawdź nasz przydatny i łatwy w nawigacji przewodnik, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje potrzebne do rozpoczęcia przygody z uprawą konopi pod chmurką.

The Basics of Outdoor Growing

Nasze ukochane roślinki przechodzą na zmianę cykle zwiększonej produktywności i odpoczynku. Jeżeli dopasujesz swoja technikę uprawową do tych okresów zależnych od fazy księżyca, opłaci ci się to gdy tylko dojdzie do żniw. A czy nie o to w tym wszystkim chodzi? Tak więc, zorganizuj sobie kalendarz księżycowy i go wypróbuj!

MASZ 18 LAT LUB WIĘCEJ?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.