By Luke Sumpter


Uprawa w zgodzie z fazami Księżyca polega na synchronizowaniu wykonywania określonych zadań z rytmem Księżyca. Chociaż niektórym może się to wydawać pseudonauką, ogrodnicy od wieków uprawiają rośliny w zgodzie z rytmem Księżyca. Każdego roku hodowcom marihuany udaje się zwiększyć plony oraz witalność roślin poprzez uprawę cannabis przy użyciu kalendarza księżycowego.

Oprócz tego, że Księżyc jest obiektem krążącym wokół Ziemi, wpływa na życie roślin na wiele sposobów. Niektóre fazy Księżyca oświetlają rośliny w nocy, przyspieszając wzrost liści, a siła grawitacji Księżyca przyciąga soki w kierunku liści i kwiatów. Kiedy ta siła się zmniejsza, bogate w składniki odżywcze substancje kierują się pod ziemię i rewitalizują system korzeniowy.

Osiągnij jak najlepsze wyniki podczas kolejnego sezonu wegetacyjnego, przestrzegając kalendarza księżycowego.

Zapoznaj się z poniższym kalendarzem księżycowym na 2022 rok i odkryj najlepszy czas na kiełkowanie, przesadzanie, nawożenie i przycinanie roślin oraz dowiedz się, dlaczego warto zbierać kwiaty cannabis podczas pełni Księżyca.

Fazy Księżyca i ich znaczenie

Ogrodnictwo zsynchronizowane z rytmem Księżyca sprowadza się do odpowiedniego planowania. Zanim zagłębimy się w to, jakie zadania wykonać i kiedy, musimy zrozumieć podfazy Księżyca, które mieszczą się w dwóch głównych fazach.

Przybywanie Księżyca

Przybywanie Księżyc to jedna z dwóch głównych faz. Przybywanie oznacza wzrost, więc ta faza obejmuje okres 14–15 dni, w ciągu których Księżyc staje się coraz bardziej widoczny. W tym czasie przybywający Księżyc ma cztery różne formy.

Przybywanie Księżyca
 • Nów

Księżyc w nowiu oznacza początek nowego cyklu księżycowego. Tutaj zajmuje on pozycję bezpośrednio między Ziemią a Słońcem. Strona Księżyca, którą widzimy z Ziemi wydaje się całkowicie ciemna. Gdy Księżyc zaczyna przechodzić do następnego etapu, tylko cienka część jego boku odbija światło słoneczne w kierunku Ziemi, tworząc ostry jak brzytwa kształt półksiężyca.

 • Półksiężyc

Na tym etapie kształt półksiężyca jest bardziej rozwinięty. Księżyc wychodzi z przestrzeni bezpośrednio między Ziemią a Słońcem, odbijając więcej światła słonecznego w kierunku Ziemi, gdy większa część oświetlonej strony staje się widoczna.

 • Pierwsza kwarta

W pierwszej kwarcie Księżyc znajduje się pod kątem 90 stopni względem Ziemi. Stąd widzimy połowę Księżyca oświetloną przez słońce, która przyjmuje półkolisty kształt litery „D”.

 • Niepełna tarcza Księżyca

Jako ostatni etap przybywającego Księżyca, jego niepełna tarcza odbija jeszcze więcej światła słonecznego w kierunku Ziemi. Chociaż nie do końca w pełni, oświetlony obszar Księżyca przybiera wygląd cytryny.

Ubywanie Księżyca

Ubywający Księżyc stanowi drugą połowę cyklu księżycowego i również trwa 14–15 dni. Podczas fazy ubywania Księżyc stopniowo staje się mniej oświetlony, zbliżając się do zakończenia cyklu w punkcie nowiu.

Ubywanie Księżyca
 • Pełnia

Księżyc w pełni oświetla nocne niebo, oblewa liście fotonami i odgrywa kluczową rolę w uprawie cannabis. W tym czasie Ziemia znajduje się mniej więcej między Słońcem a Księżycem, a światło słoneczne oświetla cały Księżyc.

 • Niepełna tarcza Księżyca

Podobnie jak w fazie przybywania, Księżyc przybiera kształt cytryny, ponieważ powoli staje się mniej oświetlony podczas procesu ubywania.

 • Trzecia kwarta

Księżyc powraca na 90-stopniową pozycję względem Ziemi, tym razem po przeciwnej stronie planety. Po raz kolejny odbija światło słoneczne w sposób ukazujący półkole.

 • Księżyc balsamiczny

Księżyc balsamiczny znajduje się 45 stopni nad Ziemią. Tutaj bardzo niewielka część powierzchni tego naturalnego satelity pozostaje widoczna, co powoduje powstanie ostrego półksiężyca.

Wznoszenie się i opadanie Księżyca

Księżyc wznosi się lub opada na niebie, niezależnie od przybywania i ubywania. Księżyc zmienia położenie cyklicznie w ciągu 27 dni, 7 godzin i 43 minut.

Podczas sadzenia roślin w zgodzie z fazami Księżyca, hodowcy powinni wziąć pod uwagę, gdzie Księżyc znajduje się na niebie, ponieważ wpływa to również na czas związany z nawożeniem, kiełkowaniem i innymi zadaniami, które muszą wykonać w ogrodzie. Księżyc spędza połowę miesiąca we wznoszącej się fazie, gdzie pojawia się wyżej na niebie, a drugą połowę w opadającej fazie, gdy jest niżej.

Oba te okresy są ważne dla hodowców marihuany, ponieważ dyktują ruch płynów roślinnych w różnych fazach Księżyca, co z kolei wpływa na czynności wykonywane w ogrodzie.

Ważną rolę podczas uprawy marihuany odgrywa także konstelacja

Na nocnym niebie znajduje się 12 widocznych gwiazdozbiorów, z których każdy ma swój własny znak zodiaku. Znaki są następnie podzielone na cztery grupy, do których przypisane są żywioły: ogień, powietrze, woda i ziemia. Gdy Księżyc szybuje nad konkretną konstelacją, hodowcy uważają, że ten element staje się najsilniejszy w ogrodzie i wykonują odpowiednie zadania.

Ważną rolę podczas uprawy marihuany odgrywa także konstelacja

 • Ogień

Kiedy Księżyc znajduje się nad konstelacjami znaków ognia, hodowcy powinni skupić się na sadzeniu nasion. Te znaki zodiaku tworzą grupę ognia:

- Baran,
- Lew,
- Strzelec.

 • Powietrze

Hodowcy zwracają szczególną uwagę na kwiaty roślin, gdy Księżyc znajduje się w znakach związanych z powietrzem. Znaki zodiaku tej grupy to:

- Bliźnięta,
- Waga,
- Wodnik.

 • Woda

Znaki wodne oznaczają czas, w którym liście i łodygi puchną i rosną. Znaki składające się na tę grupę to:

- Rak,
- Skorpion,
- Ryby.

 • Ziemia

Konstelacje ziemi są związane z korzeniami i glebą. Te znaki to:

- Byk,
- Panna,
- Koziorożec.

Jak Księżyc wpływa na wzrost marihuany

Uprawiając konopie przy użyciu kalendarza księżycowego, hodowcy mogą wykorzystać działanie tego ciała niebieskiego, aby zoptymalizować zdrowie i produktywność roślin. Okresy przybywania i ubywania Księżyca zapewniają naturalny harmonogram, który prowadzi hodowców przez cały sezon.

Okresy wznoszenia się i opadania również informują hodowców, kiedy mają wykonywać określone zadania. Według księżycowych ogrodników, gdy pozycja Księżyca się obniża, zmusza to soki roślinne do opadania do strefy korzeni. Natomiast kiedy Księżyc wznosi się wysoko, przyciąga do siebie soki, co sprawia, że te wypełniają kwiaty, łodygi i liście.

Planowanie harmonogramu działań ogrodniczych za pomocą tego naturalnego cyklu pomoże Ci w pełni wykorzystać fazy Księżyca. Na przykład przesadzanie roślin konopi do ziemi podczas obniżającego się Księżyca pomoże im zapewnić najlepszy start, ponieważ większość energii, której potrzebują, będzie się w tym czasie znajdować w glebie.

Ogrodnictwo zsynchronizowane z konstelacjami dodaje temu procesowi dodatkowej finezji. Kiełkowanie, podlewanie i karmienie w tych cyklach wzmacnia żywioł związany z każdym zadaniem, wspomagając rośliny.

Jak Księżyc wpływa na wzrost marihuany

Jak korzystać z kalendarza księżycowego 2022 podczas sezonu wegetacyjnego

Teraz, gdy wiesz, jak kalendarz księżycowy wpływa na rośliny podczas cyklu uprawy, nadszedł czas, aby przekształcić tę wiedzę w praktyczne porady dla hodowców cannabis.

 • Kiełkowanie

Hodowcy powinni zacząć kiełkowanie nasion w pomieszczeniach około 16 lutego. W tym czasie księżyc jest w pełni i znajduje się w znaku Lwa, którego żywiołem jest ogień. To idealny czas na uwolnienie wewnętrznego ognia życia nasion marihuany.

 • Przygotowanie gleby

Wysokiej jakości marihuana rośnie w wysokiej jakości, zdrowej glebie obfitej w robaki, korzystne mikroby i materię organiczną, która utrzymuje te maleńkie organizmy przy życiu. Ogrodnicy mówią, że ważne jest nie nawożenie roślin, ale nawożenie gleby i karmienie organizmów w niej żyjących. Te małe stworzenia odgrywają istotną rolę w zdrowiu roślin. Nie tylko przekształcają materię organiczną w składniki odżywcze, ale tworzą też synergistyczne relacje z korzeniami.

W sezonie wegetacyjnym 2022 zaplanuj przeprowadzenie poważnych ulepszeń gleby 18 marca poprzez zaszczepienie jej korzystnymi mikrobami, dodanie bogatego kompostu i warstwy ściółki. W tym czasie księżyc znajduje się w konstelacji Panny, której żywiołem jest ziemia.

 • Przesadzanie

Kiedy pogoda się poprawia, a rośliny zaczynają energiczniej rosnąć, musisz przesadzić siewki do większych pojemników lub rabat (po ostatnich mrozach). Pozwoli to na rozrośnięcie się ich systemów korzeniowych, pobieranie większej ilości składników odżywczych i tym samym wspieranie ich rosnącej wagi. Staraj się przeszczepić rośliny 13 marca (jeśli mieszkasz w rejonie z ciepłym i wczesnym sezonem wiosennym), 9 kwietnia lub 3 czerwca, gdy księżyc znajduje się w którymś z wodnych znaków – Raka, Skorpiona czy Ryby.

 • Trening

Trenowanie roślin podczas uprawy pomaga je kontrolować oraz sprawia, że są bardziej produktywne. Przeprowadź trening o niskim stresie (LST), ScrOG, lub main-lining 4 marca, 10 kwietnia, 7 maja lub 4 czerwca, kiedy księżyca przybywa i znajduje się on w znaku wodnym.

 • Przycinanie

Przycinanie nadmiaru liści sprawia, że rośliny są schludne, wolne od chorób oraz przekierowują energię na wzrost i produkcję kwiatów. Przycinaj i defoliuj 1 lipca, 30 lipca, 6 sierpnia i 3 września, ponieważ rośliny zaczynają dojrzewać, a księżyca wtedy przybywa i wchodzi on ponownie w konstelacje wody.

 • Nawożenie

Dodawanie składników odżywczych i materii organicznej do gleby zasili wzrost roślin i zwiększy ich wydajność. Jednak musisz zrobić to w odpowiednim momencie, aby uzyskać maksymalne efekty. Karm rośliny materią organiczną, gdy malejący Księżyc wchodzi w konstelacje wody. Sprzyjające daty to 23 marca, 19 kwietnia, 28 kwietnia, 25 maja, 21 czerwca, 19 lipca, 15 sierpnia, 25 sierpnia, 21 września, 18 października i 15 listopada.

 • Zbiory

Powinieneś dążyć do zbierania kwiatów podczas pełni księżyca lub w okresach, kiedy księżyc wchodzi w konstelacje powietrza. Pełny księżyc zapewnia pąkom cenną energię, a znak powietrza oznacza mniejszą ilości wilgoci i mniejsze ryzyko wystąpienia pleśni. Daty pełni księżyca to 14 czerwca, 13 lipca, 12 sierpnia, 10 września, 9 października i 8 listopada. Daty konstelacji powietrza to 11 czerwca, 8 lipca, 9 września, 7 października i 4 listopada.

Jak korzystać z kalendarza księżycowego 2022 podczas sezonu wegetacyjnego

Zbieranie pąków: dlaczego warto zbierać marihuanę podczas pełni Księżyca?

Istnieją dwie szkoły myślenia, jeśli chodzi o zbieranie marihuany podczas pełni Księżyca. Ponieważ w tym okresie soki zostają wciągnięte do liści i pąków, wielu hodowców uważa, że skutkuje to bardziej dojrzałymi pąkami z wyższym poziomem terpenów i kannabinoidów. Z drugiej strony niektórzy hodowcy twierdzą, że wtedy również najwyższa jest zawartość wody, co tylko sprawia, że zbliżający się proces suszenia i konserwacji jest jeszcze bardziej stresujący. To od Ciebie zależy, jakie są Twoje priorytety.

Czy sugerowanie się cyklem Księżyca naprawdę działa?

Przestrzeganie kalendarza księżycowego może wydawać się dziwne dla wielu hodowców cannabis, ale ogrodnicy i farmerzy od wieków przestrzegali harmonogramu Księżyca i konsekwentnie osiągali wspaniałe wyniki. Jeśli nie kupujesz tej teorii, mimo wszystko zalecamy Ci, abyś spróbował. Przynajmniej pozwoli Ci to być bardziej konsekwentnym i zorganizowanym, oraz pewnym, że wykonujesz odpowiednie zadania o właściwej porze roku.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.