Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Steven Voser

Kiedy Twoje rośliny konopi otrzymują więcej godzin nieprzerwanej ciemności, wchodzą w fazę kwitnienia. Przestają rosnąć i skupiają się na wytwarzaniu pąków (kwiatów). W uprawach outdoor najczęściej dochodzi do tego, gdy pod koniec lata dni stają się krótsze. Jeśli uprawiasz indoor, kwitnienie rozpocznie się, gdy ustawisz światła na 10–12 godzin ciemności.

U większości odmian konopi faza kwitnienia trwa około 7–9 tygodni, choć niektóre odmiany typu sativa potrzebują więcej czasu, aby ich pąki dojrzały.

To, co dzieje się podczas kwitnienia i w jakim dokładnie czasie może w pewnym stopniu zależeć od odmiany, którą uprawiasz, więc nie spodziewaj się, że Twoje rośliny będą ściśle przestrzegały harmonogramu. Potraktuj nasz poradnik jako ogólne wytyczne, którymi możesz się kierować.

Przyjrzyjmy się zatem fazie kwitnienia konopi tydzień po tygodniu.

Video id: 484384420

Pierwsze tygodnie kwitnienia (pierwszy, drugi i trzeci tydzień)

Kiedy zaczyna się faza kwitnienia, nie jest to nagła zmiana w rozwoju Twojej rośliny. Konopie nie przestaną raptownie rosnąć i nie przejdą od razu w fazę kwitnienia. W tych pierwszych tygodniach kwitnienia wiele odmian konopi może wręcz znacznie urosnąć. Warto to wiedzieć ze względu na potrzeby odżywcze Twoich roślin, ale również ponieważ powinieneś zapewnić im odpowiednio dużo przestrzeni do wzrostu.

Pierwszy tydzień(faza przejściowa i wzrost)

W pierwszych tygodniach kwitnienia konopie będą w fazie przejściowej. Ponieważ rośliny myślą, że zima jest blisko i że niedługo będą musiały utrzymywać ciężar pąków, najprawdopodobniej zaczną szybko rosnąć. Niektóre odmiany mogą niemal podwoić swoją wysokość w tym czasie. Z powodu szybkiego wzrostu, ta wczesna faza kwitnienia jest znana jako faza wyciągania się roślin.

Kiedy rośliny wkładają więcej energii w to, aby zwiększyć rozmiar i wysokość, wytwarzają nowe liście, w szczególności na głównych colach. Twoje konopie będą również zajęte wypuszczaniem nowych łodyg, w celu stworzenia silniejszej i bardziej wytrzymałej struktury.

Ważne informacje na temat wczesnej fazy kwitnienia.

Choć Twoje rośliny oficjalnie weszły w fazę kwitnienia, to będą miały teraz większe zapotrzebowanie na substancje odżywcze potrzebne do wzrostu. Nie powinieneś nagle zmieniać harmonogramu odżywiania z dnia na dzień. Najczęściej zaleca się, aby podawać substancje odżywcze przeznaczone do fazy wzrostu przynajmniej przez jeden tydzień po rozpoczęciu fazy kwitnienia.

Kiedy konopie wyciągają się we wczesnej fazie kwitnienia, możesz pomyśleć o zastosowaniu pewnych technik treningu takich jak trening niskiego stresu (LST). Polega on na wyginaniu łodyg w dół i kierowaniu ich na zewnątrz, aby wesprzeć je w bardziej efektywnym wykorzystaniu światła. Może to pomóc w uzyskaniu o wiele lepszych plonów.

Drugi tydzień

W drugim tygodniu kwitnienia możesz zauważyć pierwsze białe słupki wyrastające z żeńskich roślin konopi. Te małe i delikatne włoski powstaną w miejscach, gdzie duże liście wachlarzowe stykają się z główną łodygą. To z nich później powstaną pąki.

Jeśli okaże się, że roślina konopi jest płci męskiej, nie wyrosną na niej włoski tylko małe woreczki pyłkowe. Jeśli uprawiasz regularne, niefeminizowane rośliny, to teraz jest czas, w którym powinieneś określić płeć swoich roślin i oddzielić rośliny męskie od żeńskich. Rośliny męskie nie wytworzą pąków i zapłodnią Twoje rośliny żeńskie, przez co te wytworzą nasiona. To coś, do czego nie chcesz dopuścić.

Aby odpowiednio odżywiać swoje rośliny, kiedy zaczną kwitnąć i aby zainicjować pierwsze oznaki wytwarzania pąków, powinieneś sprawdzić harmonogram na etykiecie nawozu. Normalnie to właśnie teraz, w drugim tygodniu, będziesz musiał zwiększyć ilość substancji odżywczych potrzebnych w fazie kwitnienia, aby pomóc swoim roślinom wyprodukować maksymalne potencjalne zbiory.

Trzeci tydzień

Twoje rośliny konopi nie przestały jeszcze do końca rosnąć i teraz będą około 50% większe niż były jedynie trzy tygodnie wcześniej. Choć wciąż się trochę wyciągają, to ten proces stopniowo ulegnie spowolnieniu i wkrótce całkowicie się zatrzyma.

Tam, gdzie wcześniej widziałeś włoski, teraz będziesz mógł zobaczyć pierwsze oznaki formujących się prawdziwych pąków. Na Twoich roślinach wciąż nie będzie za dużo gruczołów żywicznych i trichomów, dlatego zapach nie będzie jeszcze taki mocny.

Ten okres kwitnienia, w którym rośliny zaczynają zużywać coraz więcej energii na wytwarzanie kwiatów, jest szczególnie ważny. Upewnij się, że podawane przez Ciebie substancje odżywcze są odpowiednie i sprawdzaj etykiety pod kątem zalecanych dawek.

Z czasem Twoja roślina stanie się bardziej wymagająca, więc powinieneś szukać oznak potencjalnych braków substancji odżywczych, takich jak żółte liście lub całkowita ich utrata. Jednocześnie powinieneś sprawdzać swoje rośliny pod kątem możliwego nadmiernego nawożenia ( zwanego spaleniem substancjami odżywczymi), co również zaczyna się uwidaczniać w tym czasie. Spalenie substancjami odżywczymi najczęściej można rozpoznać po zmianie koloru na czubkach liści. Jeśli do niego dojdzie, musisz zmniejszyć ilość nawozu lub częstotliwość podawania.

Czwarty tydzień

W czwartym tygodniu fazy kwitnienia Twoje rośliny konopi prawdopodobnie całkowicie przestaną rosnąć i skupią się na wytwarzaniu pąków. Będzie trochę białych włosków wystających z pąków, a same pąki będą większe i cięższe z każdym dniem. Wraz z powstawaniem większej liczby pąków, Twoje roślina będzie teraz wytwarzać więcej trichomów, więc zapach będzie bardziej wyczuwalny.

Ponieważ Twoje rośliny konopi przestały rosnąć, już nie będziesz musiał zwracać uwagi na trening. Jednak gałęzie, które wcześniej wygiąłeś w dół, mogą teraz wymagać podtrzymania.

Piąty tydzień

W piątym tygodniu kwitnienia będziesz mógł zobaczyć, jak pąki na całej roślinie stają się pełniejsze. Być może zauważysz również kolejne pąki rosnące w nowych miejscach wzdłuż głównej coli. Twoje konopie będą stawać się coraz gęstsze każdego dnia. To pewna oznaka, że jesteś już w pełnym trybie kwitnienia. Na tym etapie Twoja roślina będzie miała bardzo intensywny zapach. Upewnij się, że masz dobry system wentylacyjny, jeśli uprawiasz indoor lub w regionie, gdzie legalna uprawa nie jest możliwa.

Niektóre z wcześniej białych słupków na Twoich konopiach mogą teraz ciemnieć i nabierać brązowego lub bursztynowego koloru. Jednocześnie przy sprawdzaniu trichomów Twojej rośliny możesz zauważyć, że niektóre z nich stają się nieprzejrzyste. Trichomy nabierające mlecznobiałego koloru i ciemniejące włoski to oznaki, że brakuje niewiele czasu do zbiorów.

Tygodnie szósty, siódmy i ósmy (późna faza kwitnienia, zaraz przed zbiorami)

Nie wszystkie odmiany konopi potrzebują tyle samo czasu na kwitnienie, ale większość odmian będzie gotowa do zbiorów w ciągu tych ostatnich trzech tygodni. Nie ma za wiele odmian, które byłyby gotowe przed ósmym tygodniem.

Płukanie roślin konopi

W zależności od czasu kwitnienia Twojej konkretnej odmiany, dwa tygodnie przed zbiorami to czas na „płukanie” roślin konopi. Kiedy je płuczesz, przestajesz podawać substancje odżywcze i podlewasz jedynie czystą wodą o zbalansowanym pH. To pozbędzie się soli i minerałów z gleby, dzięki czemu pąki będą lepsze i będą lepiej smakować. Inaczej dym mógłby by być ostry i mieć nieprzyjemny, chemiczny smak.

Sprawdź rośliny, aby określić właściwy czas na zbiory

Aby dowiedzieć się, kiedy jest czas na zbieranie kwiatów, możesz skorzystać z lupy jubilerskiej lub małego mikroskopu i regularnie sprawdzać trichomy. Możesz zaobserwować, czy trichomy zmieniły kolor z przejrzystego na mlecznobiały. Jeśli widzisz wiele jasnych i przejrzystych trichomów, wciąż za wcześnie na zbiory. Ale kiedy większość trichomów będzie nieprzejrzysta to znaczy, że zawartość THC w pąkach jest maksymalna i roślina jest gotowa.


(7)

Jak uzyskać lepsze zbiory?

Przeprowadzenie roślin konopi przez fazę kwitnienia może się wydawać onieśmielające, zwłaszcza dla początkujących hodowców. Stosuj te proste porady, aby mieć pewność, że zawsze będziesz mieć świetne zbiory:


(8)

Określ płeć roślin

Większość hodowców identyfikuje płeć swoich roślin w ostatnim tygodniu fazy wegetatywnej lub we wczesnych tygodniach kwitnienia. Pamiętaj, że męskie rośliny wytwarzają woreczki pyłkowe, które wyglądają jak małe piłeczki i muszą być usunięte lub odseparowane od Twoich roślin żeńskich, aby zapobiec zapyleniu.

Miej również oko na żeńskie rośliny podczas kwitnienia, aby wyłapać wszelkie hermafrodyty. Choć nie jest to częste zjawisko, niektóre rośliny konopi mogą wytworzyć jednocześnie żeńskie i męskie kwiaty, podczas gdy inne wytworzą pręciki (kolokwialnie nazywane „bananami”). Dzieje się to z powodu stresu i jest ostatnią próbą wytworzenia nasion.

Rozwiąż problemy przed kwitnieniem

Jeśli uprawiasz indoor, możesz kontrolować, kiedy Twoje rośliny zaczną kwitnąć. Wykorzystaj to i przełączaj swoje rośliny na kwitnienie tylko wtedy, kiedy są stuprocentowo zdrowe. Nie chcesz regulować niedoborów substancji odżywczych albo walczyć ze szkodnikami i chorobami, kiedy Twoja rośliny wytwarza pąki.

Przy uprawie outdoor masz mniej kontroli nad tym, kiedy Twoje rośliny zaczną kwitnąć. Powinieneś więc zwracać dużą uwagę na kalendarz i uporać się ze wszystkimi problemami przed końcem lata.

Spraw, by przejście do kwitnienia było tak płynne, jak to możliwe

Kwitnące rośliny potrzebują innych poziomów wilgotności i temperatury niż rośliny w fazie wegetatywnej. Zamiast zmieniać temperaturę, wilgotność i cykl światła w tym samym momencie, zalecamy stopniowe zmiany temperatury i wilgotności w przeciągu dwóch dni, aby pozwolić roślinom przywyknąć do nowych warunków. Pozostaw je w fazie wegetatywnej na kilka dodatkowych dni przed zmianą cyklu naświetlenia.

Zapewnij prawidłowe oświetlenie

Rośliny konopi lubią czerwone i pomarańczowe długości fal w czasie kwitnienia (580–700 nm), które sprzyjają dojrzewaniu kwiatów. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, stosuj oświetlenie do uprawy o takim spektrum w czasie fazy kwitnienia.

Nie przesadzaj niedługo przed kwitnieniem

Przesadzanie to szok dla roślin konopi. Unikaj przesadzania zaraz przed fazą kwitnienia lub w czasie jej trwania, aby zapobiec zmniejszeniu plonów.

Przycinaj liście

Przed kwitnieniem przeprowadź trening i przytnij swoje rośliny konopi odrobinę, aby jak najwięcej światła docierało do skupisk pąków. Każdy hodowca ma własne podejście do podcinania liści, ale my lubimy zalecenie Kyle'a Kushmana: „Jeśli czubek gałązki nie przekracza przynajmniej 50% wysokości rośliny, to ta gałązka powinna być przycięta”. Chodzi tu o to, aby pomóc Twojej roślinie w skupieniu się na pąkach i wytwarzaniu jak najlepszego produktu.

Pamiętaj również, aby przycinać żółte i martwe liście w czasie kwitnienia. Podczas gdy Twoje rośliny powinny pozostać bujne i zielone do około czwartego tygodnia, to część ich listowia może zacząć obumierać, gdy zaczynają poświęcać więcej energii na produkcję pąków. Jest to całkowicie normalne i możesz bezpiecznie usunąć wszelkie liście, które zżółkną lub całkowicie wyschną.

Video id: 484384984

Utrzymuj wilgotność na poziomie 45%

Pleśń na pąkach to poważny problem, który może zrujnować całe zbiory. Aby uchronić Twoje rośliny i zoptymalizować ich wzrost, utrzymuj wilgotność względną w grow roomie na poziomie 45%.

Uważnie kontroluj temperaturę

Kwitnące rośliny konopi w ciągu dnia lubią temperaturę około 20–23°C, a w nocy około 15–18°C. Uważaj na nagłe spadki lub wzrosty temperatury, zwłaszcza kiedy włączasz i wyłączasz światła. Nagłe spadki mogą wywołać szok u roślin, podczas gdy nagłe wzrosty mogą doprowadzić do tworzenia się kondensacji na powierzchni pąków, co może doprowadzić do powstania pleśni.

Stosuj węglowe filtry powietrza

Suplementowanie CO₂ w czasie fazy kwitnienia może wzmocnić wzrost i zwiększyć plony. Jeśli możesz, utrzymuj CO₂ na poziomie 1000–1200 ppm w czasie kwitnienia.

Unikaj spalenia substancjami odżywczymi

Nie możesz naprawić szkód wywołanych przez spalenie substancjami odżywczymi w czasie kwitnienia. Upewnij się, że przestrzegasz ścisłego harmonogramu odżywiania i pamiętaj, aby zakończyć nawożenie roślin dwa tygodnie przed zbiorami i przepłukać rośliny.

Podpieraj ciężkie pąki

Nie jest niczym niezwykłym, że kwitnące rośliny uginają się pod wagą swoich pąków. Zastosuj kijki bambusowe i sznurek, aby podeprzeć ciężkie gałęzie i upewnić się, że otrzymują jak najwięcej światła.

Unikaj spalenia światłem

Tak, jak przy spaleniu substancjami odżywczymi, nie możesz naprawić szkód oparzeń światłem w czasie kwitnienia. Pamiętaj, aby utrzymywać lampy w odpowiedniej odległości od czubków roślin. Spalenie światłem nie tylko uszkadza zdrowe listowie, ale może doprowadzić również do niedoborów wapnia we wczesnej fazie kwitnienia. Jeśli czubki Twoich roślin zaczynają blaknąć w czasie kwitnienia, to najprawdopodobniej musisz podnieść swoje oświetlenie!

Stosuj kwas fulwowy przed kwitnieniem

Stosowanie kwasu fulwowego w późnej fazie wegetatywnej lub wczesnej fazie kwitnienia może pomóc w zwiększeniu rozmiaru Twoich pąków. Pamiętaj również, aby dawać swoim roślinom więcej wapnia w fazie kwitnienia, bez względu na to, czy uprawiasz hydroponicznie czy w glebie.

Udanej uprawy!

Uprawa zioła może zdawać się skomplikowana i wymagająca. W końcu rośliny konopi są wrażliwe i jedna pomyłka w fazie kwitnienia może znacznie wpłynąć na rozmiar i jakość Twoich zbiorów. Aby zagwarantować świetne zbiory za każdym razem, pamiętaj aby dodać ten przewodnik po fazie kwitnienia do paska zakładek i przeczytać go jeszcze raz zanim przełączysz światła przy następnej uprawie!

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Przewodnik po uprawie – wyszukiwarka treści

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37806 recenzji