By RQS Editorial Team

Ile potrzeba czasu na uprawę konopi indoor?

How Much Time Is Needed To Grow Cannabis Indoors?

Jeśli zapytasz różnych hodowców, ile potrzeba czasu na wyhodowanie zioła, to pewnie nie dostaniesz prostej odpowiedzi. To dlatego, że może to zależeć od wielu czynników, takich jak genotyp odmiany, zastosowane metody uprawy i określone czynniki środowiskowe. Biorąc wszystko pod uwagę, może upłynąć od 8 tygodni do 7 miesięcy, zanim będziesz mógł zapalić trawkę ze swojego zbioru. Poniżej oferujemy kilka porad co do skali czasowej uprawiania zioła, żebyś mógł prawidłowo zaplanować uprawę i zebrać końcowe nagrody!


Etapy Wzrostu Konopi

W tym przewodniku przyjrzymy się różnym etapom wzrostu feminizowanych odmian zależnych od cyklu światła w uprawie w pomieszczeniach (indoor). Chcemy dać Ci pojęcie, czego możesz oczekiwać od momentu, kiedy podejmiesz decyzję o rozpoczęciu uprawy, do chwili, kiedy w końcu będziesz mógł się cieszyć samodzielnie wyhodowanym zapasem. Dlatego zawarliśmy również czas na przygotowywanie, oraz suszenie i curing zioła po zbiorach. Oto etapy typowej uprawy konopi indoor:

Czas na przygotowanie, zanim zaczniesz uprawiać (0–4 tygodnie) - to czas, który potrzebujesz, żeby zebrać nasiona i wszystko, co potrzebne do hodowli i żeby przygotować pokój do uprawy.

Czas na uprawę konopi (8 tygodni–7+ miesięcy) - to okres czasu potrzebny do wyhodowania konopi od momentu wykiełkowania Twoich nasion do zbiorów. Zawiera cztery etapy rozwoju konopi:

1. Kiełkowanie (1–7 dni) - kiedy Twoje nasiona „budzą się do życia” i zaczynają kiełkować.

2. Sadzonki (10–15 dni) - etap „niemowlęcy” Twoich świeżo wykiełkowanych konopi.

3. Faza wegetatywna (2–8+ tygodni) - faza wegetatywna może trwać bez końca, jeśli mówimy o odmianach zależnych od cyklu światła (w odróżnieniu od autokwitnących). Większość hodowców pozostawia swoje rośliny w fazie wegetatywnej na miesiąc lub dwa, albo dopóki rośliny nie osiągną określonego rozmiaru. Większe rośliny mogą oznaczać większe zbiory, ale na ile pozostawisz rośliny w tej fazie zależy od dostępnego miejsca na uprawę.

4. Faza kwitnienia (5–16+ tygodni) - to faza reprodukcyjna konopi, kiedy zaczynają wytwarzać pąki. Ile czasu będą potrzebowały Twoje konopie na wykształcenie dojrzałych kwiatów zależy w dużej mierze od odmiany, na jaką się zdecydowałeś. Szybko kwitnące odmiany indica mogą być gotowe już po 55–60 dniach kwitnienia, podczas gdy niektóre sativy potrzebują kilka miesięcy, aby ich pąki dojrzały.

Czas po zbiorach (2–4+ tygodni) - po tym, jak zebrałeś plony ze swoich roślin, wciąż musisz wysuszyć i poddać curingowi Twoje pąki, zanim będziesz mógł się nimi cieszyć.


Szczegółowy Harmonogram Wzrostu Konopi

Skoro masz już pojęcie, ile zajmie uprawa konopi indoor, możemy przyjrzeć się konkretom, żebyś mógł wyciągnąć jak najwięcej ze swojej uprawy.

Przygotowanie Do Uprawy

 Czas: 0–4 tygodnie 

Być może masz już nasiona i Twoje pomieszczenie do uprawy jest gotowe. Świetnie! W tym przypadku nie potrzeba dużo czasu na przygotowania zanim zaczniesz uprawiać. Inaczej trzeba oszacować, ile czasu zajmie zamówienie i dostarczenie nasion, jak również zdobycie potrzebnego wyposażenia, takiego jak donice i gleba. Czas na to poświęcony zależał więc będzie od tego, czego potrzebujesz, skąd kupujesz, od szybkości dostawy itd. Jeśli potrzebujesz jakiegoś wyposażenia zanim zaczniesz uprawę, to faza przygotowań może zająć do czterech tygodni.

Czas Na Uprawę Konopi

 Czas: 8 tygodni–7+ miesięcy 

To obejmuje cały cykl życia konopi od wykiełkowania, aż do zbiorów.

Kiełkowanie Twoich nasionç

 Czas: 1–7 dni 

Germination

Kiełkowanie Twoich nasion to pierwszy „poważny” krok w uprawie zioła. Jeśli coś pójdzie nie tak przy kiełkowaniu, na przykład niskiej jakości lub stare nasiona nie otworzą się, to nie będzie za dużo do uprawiania. Ale nie musisz się martwić jeśli swoje nasiona masz od RQS, ponieważ nasze nasiona konopi należą do najwyższej jakości okazów na rynku i mają najlepsze wskaźniki kiełkowania.

Dla optymalnych rezultatów, w celu wykiełkowania Twoich nasion możesz użyć zestawu startowego do feminizowanych nasion Royal Queen Seeds. Hodowcy kiełkują również nasiona „metodą papierowego ręcznika”, albo wkładają nasiona do szklanki z wodą i czekają, aż wykiełkują. Możesz także po prostu umieścić nasiona bezpośrednio w glebie i doniczce na sadzonki, albo nawet wykiełkować je od razu w końcowym pojemniku. Przy użyciu dobrych nasion nie powinno minąć więcej niż 2 dni zanim pojawią się pierwsze korzonki, chociaż niektóre nasiona sativy potrzebują więcej czasu na kiełkowanie, do 4–7 dni. Czas potrzebny na kiełkowanie może również zależeć od innych czynników, takich jak temperatura, jednak nie powinno to zająć więcej niż 7 dni.

Sadzonki

 Czas: 10–15 dni 

Seedling

Kiedy już posadzisz świeżo wykiełkowane nasiona z ich pierwszym zestawem liści zarodkowych (liścieni) wyrastającym z łupiny, to wtedy zaczyna się etap sadzonek konopi. Te malutkie roślinki mają tylko kilka centymetrów wysokości i mają tylko jeden, lub dwa zestawy małych listków. Minie kilka dni, zanim Twoja sadzonka zacznie wyglądać jak prawdziwa roślina konopi, z typowymi, ząbkowanymi liśćmi. Ten etap najczęściej trwa około 10–15 dni, albo dopóki Twoje młode konopie nie wykształcą 3–4 gałązek z liśćmi. Wtedy Twoje rośliny oficjalnie wejdą w fazę wzrostu wegetatywnego.

Faza wegetatywna

 Czas: 2–8+ tygodni 

Vegstage

Etap wzrostu Twoich konopi zaczyna się mniej więcej wtedy, kiedy wyrosną z doniczek na sadzonki i są gotowe do przeniesienia do większej donicy.

Jeśli uprawiasz konopie zależne od cyklu światła pod 18 godzinami światła i w odpowiednich warunkach, to nic nie powie Twoim roślinom, kiedy mają zacząć kwitnąć.

To oznacza, że teoretycznie mógłbyś utrzymywać swoje rośliny w fazie wegetatywnej jak długo tylko chcesz. Dlatego również wielu hodowców tak robi, żeby ich roślina-matka była przydatna przez długi czas. Ale o ile nie hodujesz matek, to powinieneś trzymać swoje rośliny w fazie wegetatywnej aż osiągną określoną wysokość, zanim zainicjujesz kwitnienie poprzez zmianę cyklu światła na 12 godzin światła i 12 godzin ciemności.

Jak długo będziesz utrzymywać swoje konopie w fazie wegetatywnej będzie głównie zależeć od tego, ile masz dostępnego miejsca i energii (elektryczności). Oczywiście chcesz, aby Twoje rośliny wyrosły jak największe, abyś mógł się cieszyć dużymi zbiorami, ale nie chcesz również, aby wyrosły wyższe, niż Twój namiot, albo pomieszczenie do uprawy. Wiedza o przybliżonej ostatecznej wysokości Twojej rośliny jest w tym przypadku kluczowa, ponieważ niektóre patykowate sativy mogą podwoić swoją wysokość w czasie kwitnienia. To samo odnosi się do niektórych współczesnych hybryd, a nawet odmian indica.

Co więcej, stosowana przez Ciebie technika uprawy również wpłynie na długość fazy wegetatywnej. Jeśli uprawiasz z wykorzystaniem SOG, gdzie wiele małych roślin konopi rośnie blisko siebie, to najczęściej wcześniej wywołasz fazę kwitnienia. Przy innych technikach treningu, jak topping, rośliny potrzebują czasu na dojście do siebie po takim "wysoce stresującym" traktowaniu, więc faza wegetatywna jest wydłużana o około tydzień lub więcej.

Przeciętnie przy uprawie hybryd i odmian indica indoor, faza wegetatywna zajmie 4–6 tygodni.

Faza kwitnienia

 Czas: 5–16+ tygodni 

Flowering

Odmiany zależne od cyklu światła zaczynają fazę kwitnienia w zależności od tego, ile otrzymują światła. Naturalnie krótszy dzień jesienią sygnalizuje roślinom rosnącym na zewnątrz, że czas zacząć kwitnąć. W uprawie indoor musisz sam wywołać kwitnienie, zmieniając cykl światła na 12–12.

Po krótkiej fazie przed-kwitnienia, kiedy niektóre rośliny znacznie się wydłużają, Twoja roślina zakończy wzrost wegetatywny i zacznie wkładać całą energię w tworzenie tego, po co ją zasadziłeś: dużych, soczystych, aromatycznych pąków!

To, ile czasu zajmie konopiom wytworzenie dojrzałych pąków ogromnie się różni w zależności od genów. Niektóre odmiany indica wyhodowane dla szybkości, będą gotowe po 5–7 tygodniach kwitnienia. Jednak średni czas kwitnienia dla większości odmian indica i hybryd to zwykle 7–10 tygodni, w zależności od odmiany.

Niektóre sativy, jak Amnesia Haze, mogą kwitnąć o wiele dłużej. Te odmiany potrzebują 12 tygodni lub więcej, zanim będziesz mógł zebrać z nich plony.

Czas Po Zbiorach

 Czas: 2–4+ tygodni 

Niestety nie możesz po prostu wypełnić toreb pąkami przy zbiorach i od razu zacząć palić. Wciąż musi minąć kilka tygodni, zanim świeże kwiaty nie zmienią się w cudowny zapas zioła, na które tak oczekujesz.

Teraz czas na suszenie i curing Twoich pąków. Ten ostatni krok jest szczególnie ważny, ponieważ robi wielką różnicę w ostatecznej jakości Twojego zioła.

Po wysuszeniu Twojego zioła na drucianych kratkach (co może zająć 1–2 tygodnie), pąki muszą przejść curing w słoikach przez około dwa tygodnie lub dłużej. To wtedy Twój zapas nabierze mocy, zapachu i smaku. Jeśli Twoje zioło nie przejdzie poprawnego curingu, będzie źle smakować, jak również będzie dawać nieprzyjemny haj.

Co Wpływa Na Szybkość Wzrostu Konopi?

Jeśli chcesz kontrolować czas uprawy Twojego zioła, musisz przyjrzeć się tym zmiennym, które determinują czas potrzebny na wzrost.

🧬 Geny

Tutaj najważniejszym czynnikiem są geny konopi. Odmiany typu indica i hybrydy na ogół rosną szybciej niż sativy. Zwłaszcza odmiany Haze mogą potrzebować więcej czasu. Jeśli nie masz zbyt wiele cierpliwości, niektóre odmiany konopi od RQS, takie jak Royal Cheese lub Honey Cream rosną całkiem szybko, co pozwala na zbiory już po 6–8 tygodniach kwitnienia.

Jeśli to wciąż dla Ciebie zbyt wolno, to zawsze możesz uprawiać autokwitnące odmiany konopi. Odmiany autokwitnące zaczynają kwitnąć same z siebie po 2–4 tygodniach od posadzenia i możesz zaczynać zbiory po super krótkim czasie 8–9 tygodni po wykiełkowaniu.

Jeśli wybierasz nasiona konopi i chcesz wiedzieć, co Cię czeka, to zawsze powinieneś kupować od uznanego banku nasion, takiego jak Royal Queen Seeds, gdzie możesz znaleźć szczegółowe informacje na temat każdej odmiany konopi, w tym ich czasu kwitnienia. To pozwoli Ci wybrać odmianę odpowiednią do Twoich warunków.

🏡 Warunki uprawy

Warunki Twojej uprawy, czyli czynniki takie jak światło, temperatura, wilgotność i stosowane podłoże i substancje odżywcze, to drugi najważniejszy czynnik, który wpływa na szybkość wzrostu konopi.

Na przykład, jeśli Twoje rośliny są pod mocnym światłem, to mogą przekształcać więcej światła w energię i rosnąć szybciej. Jeśli otrzymują mniej światła, rosną wolniej.

Optymalna temperatura dla konopi w fazie wegetatywnej to 20–30°C , a w czasie kwitnienia 18–25°C . Jeśli temperatura jest niższa od tych, to rośliny będą dużo dłużej rosły, ale wyższa temperatura również nie jest optymalna. Nadmierny upał spowolni, a nawet wstrzyma rozwój Twoich konopi.

Sposób uprawy oraz stosowane podłoże również robi różnicę. Jeśli zdecydowałeś się na uprawę hydroponiczną w głębokiej wodzie (ang. „deep water culture”, DWC) albo system zalewania i osuszania (ang. „ebb & flow”), na przykład, to korzenie Twoich roślin są zanurzone w wodzie i mają bezpośrednio dostęp do substancji odżywczych. To pozwala roślinom na spożytkowanie większych ilości energii na mocniejszy wzrost z krótszym czasem kwitnienia.

✂️ Trening

Doświadczeni hodowcy często stosują różne metody treningu, takie jak topping albo fimming, w celu osiągnięcia jak największych zbiorów. Przycinanie lub łamanie roślin uprawianych tymi technikami wywołuje pewien celowy stres, aktywując obronę roślin i wspierając silniejszy wzrost. Chociaż trening roślin może być wart zachodu ze względu na większe plony, to stresowanie roślin może spowolnić ich rozwój w fazie wegetatywnej, co znacznie wydłuży czas uprawy.


ILE CZASU POTRZEBA NA UPRAWĘ KONOPI — PODSUMOWANIE

Jeśli planujesz uprawiać konopie, to zaplanowanie Twojej uprawy od początku do końca jest ważne. Znając wszystkie czynniki, które wpływają na szybkość, jak również średnie ramy czasowe dla każdej fazy, możesz zapewnić sobie sukces za każdym razem, gdy uprawiasz. I pamiętaj, jeśli chcesz ominąć niektóre niepewności i dodatkowy czas potrzebny odmianom zależnym od cyklu światła, zawsze możesz zdecydować się na odmianę autokwitnącą — te rośliny będą gotowe w połowę czasu.

Miłego uprawiania!

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.