Harmonogram uprawy konopi

Przegląd pięciu etapów uprawy konopi.

Spis treści:

Uprawa marihuany wiąże się z wieloma zmiennymi. Jednak sama uprawa może zostać podzielona na pięć różnych etapów, niezależnie od wybranych nasion.

PIERWSZE KROKI

Zanim umieścisz nasiona w glebie, zastanów się, jakiego rodzaju hodowcą chcesz być. Czy chcesz uprawiać rośliny w pomieszczeniu, czy na zewnątrz? Czy posiadasz odpowiednie materiały niezbędne do wybranego środowiska uprawy? Czy wybrałeś nasiona, które dobrze będą się rozwijać w miejscu, w którym je zasadzisz, indoor lub outdoor? Nawiązując do ostatniej myśli, każdy początkujący hodowca powinien znać różnicę między odmianami zależnymi od cyklu światła, a odmianami kwitnącymi automatycznie. Należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych różnic.

ROŚLINY ZALEŻNE OD CYKLU ŚWIATŁA

Głównym znakiem rozpoznawczym rośliny zależnej od cyklu światła jest jej potencjał do pozostania na czas nieokreślony na etapie wegetacji — pod warunkiem, że zostanie utrzymany cykl 18/6–24/0 światło/ciemność. Wrócimy do tego później, ale oznacza to, że te rośliny będą w stanie wytrzymać o wiele więcej błędów podczas procesu uprawy. Oznacza to również, że masz wpływ na to, aby Twoje rośliny zapewniły Ci najlepsze możliwe plony po rozpoczęciu kwitnienia. Wszystko, co musisz zrobić, aby weszły w etap kwitnienia to zmiana cyklu światła na 12/12. Taki stan rzeczy ma kolejny plus — jesteś w stanie pobrać nieograniczoną liczbę klonów ze swojej najbardziej udanej rośliny. Główną wadą jest fakt, że uzyskanie zadowalających plonów zajmuje około cztery miesiące. Jednak kiedy przez to przejdziesz, uzyskasz znacznie większą i mocniejszą roślinę.

ROŚLINY KWITNĄCE AUTOMATYCZNIE

Sposób, w jaki te rośliny różnią się od odmian zależnych od cyklu światła mówi nam sama ich nazwa. Bez względu na to, czy czujesz, że twoje rośliny są na to gotowe czy nie — zaczną one samoistnie kwitnąć, w zależności od genetycznego zaprogramowania danej odmiany. W pewnym sensie, rośliny te są łatwiejsze w uprawie dla początkujących hodowców, ponieważ nie trzeba się zastanawiać nad światłem i regulacją cyklu. Z drugiej strony, ze względu na ograniczony czas wegetacji, istnieje wiele możliwości popełnienia błędów. Nie brzmi to idealnie dla osób początkujących, ale fakt, że rośliny od czasu wykiełkowania do czasu zbiorów potrzebują tylko dwa miesiące, jest zdecydowanie pociągający. Automaty mają tendencję do produkowania mniejszych, mniej mocnych plonów niż odpowiedniki zależne od cyklu światła, ale nowoczesne rozwiązania wypełniają tę lukę.

PIĘĆ ETAPÓW UPRAWY KONOPI

Teraz, gdy znasz już różnicę pomiędzy odmianami zależnymi od cyklu światła oraz odmianami kwitnącymi automatycznie, możemy przyjrzeć się każdemu etapowi uprawy konopi.

ETAP 1: KIEŁKOWANIE — 1–7 DNI

ETAP 1: KIEŁKOWANIE — 1–7 DNI

Nawet jeśli Twoje rośliny są jeszcze na etapie nasion, wysiłek, który włożysz dyktować będzie ich sukces lub porażkę. Kiełkowanie to etap, w którym pierwszy korzeń rośliny wychodzi ze skorupki nasiona i zajmuje to od 1 do 7 dni. Klasycznym podejściem stosowanym do kiełkowania nasion jest metoda mokrego ręcznika papierowego, jednak musisz wiedzieć, że korzeń pełen będzie drobnych włókien papieru. Oczywiście możesz posiać nasiono bezpośrednio w glebie, ale wtedy musisz upewnić się, że temperatura i wilgotność są na odpowiednim poziomie.

Jeśli chcesz, aby wszystkie twoje nasiona były bezpieczne i czyste, zalecamy Ci wykorzystanie Zestawu Startowego Royal Queen Seeds. Dzięki temu zestawowi będziesz mógł się cieszyć czystym i spokojnym kiełkowaniem Twoich nasion. Kiedy osiągną one wysokość 2–3 cm, możesz je wyjąć ze startera i umieścić w odpowiednim pojemniku do uprawy.

ETAP 2: SADZONKI — 2 TYGODNIE

ETAP 2: SADZONKI — 2 TYGODNIE

Kończąc etap kiełkowania, rośliny wchodzą następnie w etap sadzonki. W tym momencie potrzebować będą one około 18 lub więcej godzin światła dziennego. Po około dwóch tygodniach będą gotowe do intensywnego wzrostu i wejścia w kolejny etap uprawy.

Po upływie tego czasu zaczynają one już przypominać rośliny konopi. Na początku liście posiadać będą tylko jedną blaszkę, ale pod koniec tego okresu ich liczba zbliży się do typowej liczby blaszek — od pięciu do siedmiu. Dopóki liście roślin nie wytworzą pełnych 5–7 blaszek na każdy liść, uważane są za sadzonki. Wraz ze wzrostem liczby blaszek, kolejną oznaką zdrowej rośliny jest jej żywy zielony kolor. Aby zachować zdrowie roślin, należy uważać na dwa główne aspekty — wodę i czystość. Sadzonki są delikatne, dlatego potrzebują jedynie lekkiego podlewania. Ze względu na możliwość zachorowania oraz wrażliwość na pleśń, równie ważna jak woda jest w tym momencie czystość. Idealnym domem dla sadzonek konopi jest propagator, najlepiej taki, który posiada 70% wilgotności względnej oraz temperaturę 20–25°C i białe światło CFL lub diody LED.

ETAP 3: FAZA WEGETATYWNA – 2-8+ TYGODNI

ETAP 3: FAZA WEGETATYWNA – 2-8+ TYGODNI

Faza wzrostu wegetatywnego wiąże się z koniecznością przesadzania roślin, gdy są już zbyt duże na początkowy pojemnik, nieważne czy to blok wełny mineralnej, czy papierowy kubeczek wypełniony ziemią lub podłożem kokosowym. Zapewnienie rozwoju systemu korzeniowego i ugałęzienia jest niezwykle ważne dla hodowcy. Wysoka wilgotność rzędu 50% jest idealna, a niższa temperatura (20-24°C) może sprowadzić do rozwoju większej ilości roślin żeńskich, jeśli zastosowano zwykłe nasiona.

Hodowcy decydujący się na odmiany autokwitnące mają nawet mniej czasu, ponieważ większość takich odmian zaczyna kwitnąć już po 2-3 tygodniach wzrostu wegetatywnego. Z tego powodu wielu hodowców decyduje się na sadzenie tych roślin od razu w ostatecznych pojemnikach. U roślin autokwitnących zegar tyka od momentu kiełkowania.

Odmiany preferujące zmienne cykle światła mogą być utrzymywane w fazie wzrostu wegetatywnego przez dowolny okres czasu, o ile utrzymywane są odpowiednie warunki i cykl naświetlania powyżej 18 godzin światła. To pozwala hodowcom indoor na trzymanie roślin-matek przez lata i to dlatego odmiany outdoor sadzone są na wiosnę. 18 godzin światła pozwala także na przycinanie.

Na tym etapie należy do przesadzić rośliny do finalnych pojemników, przynajmniej na dwa tygodnie przed zmianą na fazę kwitnienia (w przypadku upraw indoor). W przypadku upraw outdoor należy to zrobić przed latem.

Odmiany o zmiennym cyklu światła mogą być trzymane w fazie wegetatywnej przez tygodnie lub nawet miesiące, co umożliwia stosowanie różnych technik zwiększających zbiory, takich jak topping (usunięcie stożka wzrostu z rośliny), FIM, LST albo nawet ScrOG. Przy odmianach autokwitnących możliwość zastosowania tych technik jest ograniczona w czasie.

ETAP 4: FAZA KWITNIENIA – 6-12 TYGODNI

ETAP 4: FAZA KWITNIENIA – 6-12 TYGODNI

Na tym etapie hodowco i roślina skupiają się na rozwoju pączków, a farmer już marzy o oszronionych zbiorach marihuany w niedalekiej przyszłości. Wilgotność musi zostać ograniczona do 40-50%, a temperatura utrzymywana w przedziale 20-28°C.

Konopie zaczną przejawiać cechy płciowe na początku kwitnienia. W ciągu pierwszych dwóch tygodni rośliny żeńskie wykształcą słupki kwiatowe lub "włoski", co pozwoli określić ich płeć.

Jeżeli zobaczysz coś na kształt kulek lub kiści winogron wyrastających z kwiatów lub łodygi to masz męską konopie. W przypadku równoczesnego występowania kulek i włosków twoja roślina to hermafrodyta, do natychmiastowego usunięcia.

U odmian z różnymi cyklami świetlnymi kwitnienie zależne jest od ilości światła. Hodowcy indoor zmieniają cykl na 12 godzin światła i 12 ciemności.

RELATED STORY
Faza kwitnienia

Przy uprawie outdoor Matka Natura dyktuje rozkład i kwitnie zacznie się na przełomie lata i jesieni, gdy dni stają się krótsze. Doprowadza to do dłuższej, bardziej stopniowej fazy kwitnienia. Nie bez powodu październik to dla hodowców z półkuli północnej Czas Zbiorów (Croptober).

Oczywiście Autokwitnące odmiany nie trzymają się tych zasad, z powodu swojego pochodzenia od odmian Ruderalis, więc zaczną kwitnąć około miesiąc po wykiełkowaniu. Te odmiany wolą zostać w cyklu 18+ godzin światła na czas kwitnienia i będą bardziej produktywne przy cyklach, które innym odmianom uniemożliwiłyby w ogóle rozpoczęcie kwitnienia.

Zasadniczo kwitnienie trwa od 7 do 10 tygodni dla odmian indica i hybrydowych, podczas gdy Sativa może potrzebować 10-14 tygodni żeby wykształcić zbiory najwyższej próby.

Natomiast odmiany autokwitnące potrzebują jedynie od 30 do 45 dni, przy czym ich przejście do fazy kwitnienia jest dużo szybsze, dlatego początkującym zaleca się stosowanie nasion feminizowanych, celem uniknięcia zapylenia.

Najlepszym sposobem, na sprawdzenie, czy roślina jest gotowa na zbiory jest przyjrzenie się pokrytymi żywiącą pąkom. Przy użyciu niedrogiej lupy możesz przyjrzeć się im bliżej, upewniając się, że kryształki żywicy są mleczne lub bursztynowe, zamiast przeźroczystych. Dzięki temu nie będzie musiał zgadywać, kiedy przyjdzie na ścięcie.

Gdy już potwierdzisz, że marihuana pięknie dojrzała czas na wyciągnięcie nożyczek i przejście do zbiorów. Po dwóch tygodniach powolnego suszenia w papierowych torbach lub zawieszeniu, w temperaturze pokojowej i wilgotności dokładnie na poziomie 50% masz już swój plon.

Trimming

ETAP 5: ZBIORY I CURING – 1-2 MIESIĄCE

Zbiory są najbardziej satysfakcjonującą częścią tego procesu. Jeśli chodzi o czas, pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, są trichomyTtwoich roślin. Trichomy to gruczoły, które zawierają większość kannabinoidów i terpenów każdej rośliny. Podczas rozpoczęcia fazy kwitnienia ich kolor jest przezroczysty. Jeśli 60% z nich, lub nawet więcej, zmieniło swój kolor na mleczny — jest to oznaka, że czas na żniwa. Niektórzy hodowcy czekają, aż około 90% trichomów zmieni swój kolor, ponieważ zależy im na bardziej sedatywnym produkcie końcowym. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, polecamy przeczytanie naszego artykułu na temat zbierania marihuany.

Kolejnym kluczowym znakiem, że nadszedł czas na zbiory są liście. Szczytowa dojrzałość odczytana może zostać także przez liście, które stają się coraz bardziej żółte. Oznacza to, że pąki w pełni wykorzystują składniki odżywcze – dokładnie tak, jak powinny. Kiedy w swojej uprawie zauważysz oba te znaki, czas zebrać pąki oraz rozpocząć curing.

Krótko po zbiorach, kiedy pąki nadal mają wysoką zawartość wody, można przeprowadzić przycinanie na mokro (wet trimming). W tym momencie są one bardziej lepkie, a to trochę komplikuje proces, ale ogólnie rzecz biorąc jest to bardziej powszechna oraz łatwiejsza do przeprowadzenia metoda. Jeśli masz odpowiedniej wielkości przestrzeń możesz przeprowadzić przycinanie na sucho, jest ono zdecydowanie lżejsze dla nożyczek. Jednak pąki potrzebują znacznie dłużej czasu, aby wyschnąć.

ETAP 5: ZBIORY I CURING – 1-2 MIESIĄCE

I wreszcie — curing. Jeśli przycinałeś pąki na mokro, najpierw musisz je wysuszyć — w przypadku przycinania na sucho, są one już gotowe. Zakup szklane słoiki, które w 2/3 możesz napełnić zebranymi pąkami. Curing pozwala nam pozbyć się z pąków pozostałej wilgoci, cukrów i chlorofilu, zapewniając nam produkt końcowy, który jest o wiele bardziej delikatny. W celu uwolnienia zużytego powietrza oraz sprawdzenia, czy w słoikach nie ma pleśni, polecamy otwieranie ich raz, lub dwa razy dziennie przez pierwsze dwa tygodnie procesu. Po dalszym wyschnięciu, należy sprawdzać je tylko raz lub dwa razy w tygodniu.

Po tych kilku tygodniach twoje pąki powinny być już gotowe do palenia! Aby uzyskać więcej informacji na temat suszenia i curingu marihuany, polecamy Ci sprawdzić nasze artykuły „Najlepsze wskazówki na skuteczne wysuszenie oraz curing świeżych pąków konopi” oraz „W jaki sposób konserwować szczyty”.

Royal Queen Seeds Genetics

Royal Queen Seeds produkuje jedne z najlepszych nasion konopi indyjskich w europie, gwarantując hodowcom hobbystom na całym świecie dostęp do najlepszych, obecnie dostępnych odmian marihuany.

Buy at RQS

MASZ 18 LAT LUB WIĘCEJ?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.