Harmonogram Uprawy Konopi

PRZYGOTOWANIE

Zanim zaczniesz uprawę powinieneś najpierw opracować jej plan oparty na zrozumieniu cyklu życia konopi. Musisz zadać sobie parę prostych pytań, zanim weźmiesz się uprawianie swojej drogiej marihuany.

Po pierwsze, musisz zdecydować jakim jesteś hodowcą i jaki sposób uprawy i odmiany konopi będzie dla Ciebie najlepszy, biorąc pod uwagę twoje potrzeby i warunki uprawy. Zostaw sobie dwa tygodnie na szukanie informacji i zbieranie potrzebnych rzeczy.

Niezależnie od twojego budżetu, czy wyboru między uprawą indoor lub outdoor, jak najbardziej możliwe jest wyhodowanie świetnego zioła z nasionka. Jeśli masz dostęp do klonów od pewnego, dobrego hodowcy i/lub klubu, możesz przejść od razu do fazy wegetatywnej.

Ale większość domowych hodowców zaczyna swój konopny ogródek od zera, od nasionka. Wybieraj pestki starannie, genetyka to podstawa twojej uprawy. Konopia to roślina roczna, głównie dwupienna (rozdzielnopłciowa), ale czasem może przejawiać cechy dwupłciowe - takie rośliny są znane jako hermafrodyci, potocznie "hermy".

Tylko z niezapylonych, żeńskich kwiatów wyrośnie Sinsemilla, więc o ile nie chodzi Ci o hodowlę na nasiona, należy usunąć męskie rośliny zanim rozkwitną. Naturalnie, wszelkie rośliny dwupłciowe też muszą zostać jak najszybciej usunięte. Pozwoli to na uzyskanie zbiorów wysokiej jakości i bez nasion.

Używanie wysokiej jakości nasion feminizowanych jest oczywistym rozwiązaniem, choć tutaj także należy zachować czujność. W 99% przypadków, przy odpowiednich warunkach i opiece zapewnią wysokiej klasy zbiory bez nasion. Typowa uprawa zabiera przeciętnemu farmerowi 3-6 miesięcy, więc efekt musi być dobry.

Odmiany autokwitnące wymagają jeszcze większej uwagi, żeby później uniknąć zawodu. Dosłownie nie ma miejsca na pomyłkę, albowiem rośliny tego typu przechodzą do fazy kwitnienia niezależnie od cyklu światła, a zbiory mogą mieć mieć miejsce w ciągu 60-80 dni od momentu wykiełkowania nasionka.

Rodowód genetyczny jest równe ważny u roślin autokwitnących, jak i odmianach kwitnących przy standardowym cyklu 12 godzin światła i 12 godzin ciemności, które spędzają od 7 do 14 tygodni w fazie kwitnienia.

KIEŁKOWANIE (1 do 7 dni)

Germination

Pierwszy krok to kiełkowanie twoich starannie wybranych nasion. Zawsze należy starannie zająć się tym etapem, albowiem od tego zależy powodzenie twojego ogródka. Jeśli coś pójdzie źle, twoja uprawa może się skończyć, zanim się zacznie. Zazwyczaj kiełkowanie zajmuje od 1-7 dni, zanim pojawi się korzeń.

Używanie papierowych ręczników to wypróbowana metoda, ale jeśli dopiero zaczynasz albo miałbyś problem z delikatnym przeniesieniem kiełków bez uszkodzenia korzonków, polecamy nasz **Zestaw Startowy Royal Queen Seeds. Po prostu wrzuć swoje pestki i poczekaj parę dni. Co może być prostszego?

Odmiany sativa mają tendencje do dłuższego czasu kiełkowania, zwykle 4-7 dni, podczas gdy indica i mocniejsze hybrydy potrzebują tylko dnia lub dwóch. Wiosna to naturalny czas dla nowych roślin i konopie nie są pod tym względem inne.

FAZA SADZONKI (2 tygodnie)

Seedling

Kiedy już twoje nasiona wykiełkują przyszedł czas na opiekę nad sadzonką. Nie należy tego mylić z fazą wegetatywną, ale zwyczajowo tak samo używa się 18-24 godzin światła na obydwu etapach.

Nawet jeśli planujesz uprawę outdoorową nie zaszkodzi pozwolić sadzonkom wyrosnąć pod dachem przed przesadzeniem ich na łono natury. Sadzonki konopi będą sobie dobrze radzić nawet na odpowiedni nasłonecznionym parapecie.

Przejście od sadzonki do fazy wegetatywnej zajmuje najczęściej od 10-15 dni. W tym czasie roślinki zaczynają przypominać małe konopie. Doskonałym miejscem dla sadzonek jest propagator, najlepiej z wilgotnością względną na poziomie 70% i temperaturą rzędu 20-25°C, pod świetlówkami kompaktowymi (CFL) o białej barwie światła lub LEDami.

Nasiona konopi muszą wytworzyć zdrowe i silne korzenie. O ile nie zostały zasadzone w ostatecznym pojemniku, należy używać małych doniczek z lekko nawożoną glebą.

FAZA WZROSTU WEGETATYWNEGO (2-8 tygodni)

Vegetation Phase Cannabis

Faza wzrostu wegetatywnego wiąże się z koniecznością przesadzania roślin, gdy są już zbyt duże na początkowy pojemnik, nieważne czy to blok wełny mineralnej, czy papierowy kubeczek wypełniony ziemią lub podłożem kokosowym. Zapewnienie rozwoju systemu korzeniowego i ugałęzienia jest niezwykle ważne dla hodowcy. Wysoka wilgotność rzędu 50% jest idealna, a niższa temperatura (20-24°C) może sprowadzić do rozwoju większej ilości roślin żeńskich, jeśli zastosowano zwykłe nasiona.

Hodowcy decydujący się na odmiany autokwitnące mają nawet mniej czasu, ponieważ większość takich odmian zaczyna kwitnąć już po 2-3 tygodniach wzrostu wegetatywnego. Z tego powodu wielu hodowców decyduje się na sadzenie tych roślin od razu w ostatecznych pojemnikach. U roślin autokwitnących zegar tyka od momentu kiełkowania.

Odmiany preferujące zmienne cykle światła mogą być utrzymywane w fazie wzrostu wegetatywnego przez dowolny okres czasu, o ile utrzymywane są odpowiednie warunki i cykl naświetlania powyżej 18 godzin światła. To pozwala hodowcom indoor na trzymanie roślin-matek przez lata i to dlatego odmiany outdoor sadzone są na wiosnę. 18 godzin światła pozwala także na przycinanie.

Na tym etapie należy do przesadzić rośliny do finalnych pojemników, przynajmniej na dwa tygodnie przed zmianą na fazę kwitnienia (w przypadku upraw indoor). W przypadku upraw outdoor należy to zrobić przed latem.

Odmiany o zmiennym cyklu światła mogą być trzymane w fazie wegetatywnej przez tygodnie lub nawet miesiące, co umożliwia stosowanie różnych technik zwiększających zbiory, takich jak topping (usunięcie stożka wzrostu z rośliny), FIM, LST albo nawet ScrOG. Przy odmianach autokwitnących możliwość zastosowania tych technik jest ograniczona w czasie.

KWITNIENIE (6-12 tygodni)

Flowering Cannabis

Na tym etapie hodowco i roślina skupiają się na rozwoju pączków, a farmer już marzy o oszronionych zbiorach marihuany w niedalekiej przyszłości. Wilgotność musi zostać ograniczona do 40-50%, a temperatura utrzymywana w przedziale 20-28°C.

Konopie zaczną przejawiać cechy płciowe na początku kwitnienia. W ciągu pierwszych dwóch tygodni rośliny żeńskie wykształcą słupki kwiatowe lub "włoski", co pozwoli określić ich płeć.

Jeżeli zobaczysz coś na kształt kulek lub kiści winogron wyrastających z kwiatów lub łodygi to masz męską konopie. W przypadku równoczesnego występowania kulek i włosków twoja roślina to hermafrodyta, do natychmiastowego usunięcia.

U odmian z różnymi cyklami świetlnymi kwitnienie zależne jest od ilości światła. Hodowcy indoor zmieniają cykl na 12 godzin światła i 12 ciemności.

Przy uprawie outdoor Matka Natura dyktuje rozkład i kwitnie zacznie się na przełomie lata i jesieni, gdy dni stają się krótsze. Doprowadza to do dłuższej, bardziej stopniowej fazy kwitnienia. Nie bez powodu październik to dla hodowców z półkuli północnej Czas Zbiorów (Croptober).

Oczywiście Autokwitnące odmiany nie trzymają się tych zasad, z powodu swojego pochodzenia od odmian Ruderalis, więc zaczną kwitnąć około miesiąc po wykiełkowaniu. Te odmiany wolą zostać w cyklu 18+ godzin światła na czas kwitnienia i będą bardziej produktywne przy cyklach, które innym odmianom uniemożliwiłyby w ogóle rozpoczęcie kwitnienia.

Zasadniczo kwitnienie trwa od 7 do 10 tygodni dla odmian indica i hybrydowych, podczas gdy Sativa może potrzebować 10-14 tygodni żeby wykształcić zbiory najwyższej próby.

Natomiast odmiany autokwitnące potrzebują jedynie od 30 do 45 dni, przy czym ich przejście do fazy kwitnienia jest dużo szybsze, dlatego początkującym zaleca się stosowanie nasion feminizowanych, celem uniknięcia zapylenia.

Najlepszym sposobem, na sprawdzenie, czy roślina jest gotowa na zbiory jest przyjrzenie się pokrytymi żywiącą pąkom. Przy użyciu niedrogiej lupy możesz przyjrzeć się im bliżej, upewniając się, że kryształki żywicy są mleczne lub bursztynowe, zamiast przeźroczystych. Dzięki temu nie będzie musiał zgadywać, kiedy przyjdzie na ścięcie.

Gdy już potwierdzisz, że marihuana pięknie dojrzała czas na wyciągnięcie nożyczek i przejście do zbiorów. Po dwóch tygodniach powolnego suszenia w papierowych torbach lub zawieszeniu, w temperaturze pokojowej i wilgotności dokładnie na poziomie 50% masz już swój plon.

Royal Queen Seeds Genetics

Royal Queen Seeds produkuje jedne z najlepszych nasion konopi indyjskich w europie, gwarantując hodowcom hobbystom na całym świecie dostęp do najlepszych, obecnie dostępnych odmian marihuany.

Buy at RQS

MASZ 18 LAT LUB WIĘCEJ?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.