Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter

Niedobory składników odżywczych: jak im zapobiegać oraz jak sobie z nimi radzić.


Podobnie jak my, rośliny konopi wymagają zróżnicowanej i zdrowej diety, aby przetrwać i dobrze się rozwijać. Potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych, aby wykonywać ważne funkcje fizjologiczne, a jeśli brakuje im nawet jednego elementu układanki, spowolni się tempo wzrostu i może to wpłynąć na ostateczne plony.

Na szczęście rośliny marihuany radzą sobie całkiem nieźle z komunikowaniem tego, czego potrzebują. Jeśli wystąpi niedobór składników odżywczych, często wysyłają sygnały — więdnięcie, przebarwienia, zwinięte liście — aby poinformować hodowcę o tym, czego potrzebują.

Zanim zagłębimy się w to, jak zapobiegać i regulować każdy niedobór składników odżywczych, jest kilka ważnych kwestii, o których powinieneś wiedzieć.

Video id: 207447241

Makro i mikroskładniki

Makroskładniki odżywcze to minerały, których rośliny cannabis potrzebują w dużych ilościach. Należą do nich azot, fosfor i potas. Podobnie jak tłuszcze, węglowodany i białko stanowią podstawę diety człowieka, konopie indyjskie potrzebują tych ważnych minerałów w dużych ilościach do przeprowadzania kluczowych procesów.

Mikroskładniki odżywcze to minerały i pierwiastki potrzebne w znacznie mniejszych ilościach. Jednak są one równie ważne dla zdrowia roślin. Należą do nich żelazo, cynk, siarka, bor i inne. Pomyśl o nich jak o minerałach i witaminach w diecie człowieka. Nie potrzebujemy ich dużo, ale bez nich szybko zachorujemy.

Mobilne i niemobilne składniki odżywcze

Poznanie różnicy między mobilnymi a niemobilnymi składnikami odżywczymi może pomóc hodowcom w dokładniejszym diagnozowaniu niedoborów.

Mobilne składniki odżywcze to minerały, które mogą być transportowane przez roślinę do obszarów, które ich najbardziej potrzebują. Na przykład fosfor zgromadzony w starszych liściach wachlarzowych może być przetransportowany do nowych liści, jeśli wystąpi tam jego niedobór. Dlatego niedobór mobilnego składnika odżywczego będzie najpierw zauważalny w starszych częściach rośliny.

Niemobilne składniki odżywcze pozostają na swoim miejscu, a rośliny nie mogą ich redystrybuować. Na przykład jeśli wystąpi niedobór cynku, oznaki pojawią się najpierw w nowszych liściach, ponieważ roślina nie może transportować swoich zasobów mineralnych.

Mobilne i niemobilne składniki odżywcze
PIERWIASTKI (symbole) MOBILNOŚĆ W ROŚLINIE NIEDOBÓR SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH
Azot
(N)
Mobilne Stare liście
Fosfor
(P)
Mobilne Stare liście
Potas
(K)
Mobilne Stare liście
Wapń
(Ca)
Niemobilne Nowe liście
Siarka
(S)
Niemobilne Nowe liście
Magnez
(Mg)
Mobilne Stare liście
Żelazo
(Fe)
Niemobilne Nowe liście
Mangan
(Mn)
Niemobilne Nowe liście
Bor
(B)
Niemobilne Nowe liście
Molibden
(Mo)
Niemobilne Nowe liście
Cynk
(Zn)
Niemobilne Nowe liście

Znaczenie pH

Twoja gleba może zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, ale rośliny nie będą miały do nich dostępu, jeśli pH nie będzie znajdowało się na odpowiednim poziomie. Rośliny cannabis do rozwoju potrzebują gleby o pH między 6,0–6,5. Jakiekolwiek niższe lub wyższe pH spowoduje, że korzenie roślin będą miały trudności z wchłonięciem kluczowych składników odżywczych — zjawisko znane jako blokada składników odżywczych. Rutynowe przepłukiwanie roślin może temu zapobiec. Kontroluj poziom pH za pomocą specjalnego miernika i w razie potrzeby zmieniaj pH gleby stosując odpowiednie techniki.

Organiczne podejście

Postępy w gleboznawstwie pokazały, że ryzosfera (strefa korzeni) tętni życiem. To właśnie tutaj złożona sieć mikroorganizmów działa synergistycznie z systemem korzeniowym. Gleba potrzebuje optymalnej równowagi bakterii i grzybów, aby rozkładać materię organiczną i uwalniać składniki odżywcze, które są wykorzystywane przez rośliny.

Skoncentrowanie się na kompostowaniu i budowie żywej gleby pomaga zapobiegać niedoborom składników odżywczych i wspiera różnorodność biologiczną w ryzosferze. Takie korzystne życie w glebie pomoże Ci osiągnąć ogromne plony.

Jednak w perspektywie krótkoterminowej, hodowcy mogą także podejmować bardziej bezpośrednie działania. Jako szybką metodę walki z niedoborami, gdy roślinom brakuje niektórych składników odżywczych, można zastosować oprysk dolistny. W ten sposób składniki odżywcze omijają korzenie i są wchłaniane bezpośrednio przez liście.

Jak zapobiec niedoborom składników odżywczych oraz jak sobie z nimi radzić

Poniżej znajduje się lista kluczowych niedoborów składników odżywczych, które mogą się pojawić podczas uprawy marihuany, a także wskazówki jak im zapobiegać oraz jak sobie z nimi poradzić, gdy się już pojawią.

Azot

Azot, mobilny makroskładnik pokarmowy, odgrywa kluczową rolę w fotosyntezie i tworzeniu ważnych białek roślinnych. Niedobór azotu może skutkować żółknięciem starszych liści, ich opadaniem, ostatecznym przebarwieniem całej rośliny i zmniejszeniem plonów.

Azot
Zapobieganie
 • Utrzymuj pH w optymalnym zakresie (6,0–6,5).
 • Zacznij uprawę od podłoża o dużej zawartości składników odżywczych.
 • Rozpocznij kompostowanie, aby w przyszłości zapewnić roślinom glebę bogatą w składniki odżywcze.
 • Grzyby mikoryzowe są związane z bakteriami wiążącymi azot. Dodaj je do gleby, aby zwiększyć poziom azotu.
Regulacja
 • Większość nawozów organicznych zawiera wystarczającą ilość azotu, aby uzupełnić niedobór: spróbuj mączki rybnej, obornika, lucerny lub mączki z piór.
 • Odpowiednio dostosuj poziom pH.
 • Aby uzyskać szybką pomoc, zastosuj herbatę kompostową jako spray na liście.
 • Zwiększ ilość azotu w kompoście, używając resztek jedzenia, świeżo ściętych liści i trawy.

Fosfor

Fosfor także jest makroelementem w roślinie cannabis. Ponieważ jest mobilnym składnikiem odżywczym, rośliny mogą kierować ten minerał do obszarów, które go najbardziej potrzebują. Fosfor odgrywa istotną rolę w fotosyntezie i syntezie białek oraz jest kluczowym składnikiem DNA. Niedobór fosforu może objawiać się czerwonymi lub fioletowymi łodygami, brązowymi plamami na liściach i suchymi liśćmi.

Fosfor
Zapobieganie
 • Używaj gleby bogatej w materię organiczną.
 • Zwiększ współczynnik absorpcji stosując dobrze napowietrzoną glebę.
 • Używaj grzybów mikoryzowych, aby poprawić przyswajanie fosforu. Te drobnoustroje pomagają przekształcić nierozpuszczalne fosforany w cząsteczki dostępne do pobrania.
 • Dodaj więcej obornika do kompostu.
Regulacja
 • Zadbaj o pH i podciągnij je do wyższego końca spektrum — twoja roślina będzie lepiej wchłaniać fosfor.
 • Dodaj biohumus i mączkę rybną do gleby.
 • Zastosuj nawóz organiczny bogaty w fosfor.
 • Być może nadmiernie podlewasz swoje rośliny. Podlewaj je tylko wtedy, gdy górne 3 cm podłoża są suche, aby uniknąć nadmiernego obciążenia gleby.
 • Przenieś rośliny w cieplejsze miejsce lub przykryj je plandeką, aby zatrzymać ciepło. Roślinom trudniej przyswajać fosfor w temperaturach poniżej 15°C.

Potas

Potas: trzeci i ostatni makroskładnik. Pomaga regulować pobieranie CO₂ i odgrywa rolę w fotosyntezie. Mobilny składnik odżywczy pomaga również w produkcji ATP (komórkowej jednostki energii). Niedobór potasu objawia się brązowo-żółtymi końcami i krawędziami liści, zwiniętymi liśćmi i ich wyciąganiem się.

Potas
Zapobieganie
 • Zachowaj ostrożność podczas używania nawozów. Zbyt częste karmienie rośliny może powodować gromadzenie się soli i zakłócanie wchłaniania potasu.
 • Wzmocnij kompost popiołem z twardego drewna i mączką z wodorostów.
 • Nie podlewaj nadmiernie roślin.
Regulacja
 • Przepłucz podłoże.
 • Zmierz i dostosuj pH, aby skorygować ewentualną blokadę składników odżywczych.
 • Dodaj do gleby obornik.
 • Zastosuj organiczne wodorosty jako spray na liście.

Wapń

Krytyczny dla zdrowia roślin, ten niemobilny mikroelement pomaga scalać ściany komórkowe roślin. Niedobór wapnia może prowadzić do nieprawidłowego formowania się i wypaczania wierzchołków korzeni i młodych liści.

Wapń
Zapobieganie
 • Dodaj wapno dolomitowe/ wapno ogrodowe do podłoża.
 • Utrzymywanie pH na wysokości 6,2 zapewnia najlepsze środowisko do przyswajania wapnia.
 • Dodaj skorupki jaj do swojego organicznego kompostu.
 • Zainwestuj w farmę robaków! Biohumus zapewnia mnóstwo składników odżywczych, w tym wapń.
Regulacja
 • Zastosuj suplement cal-mag.
 • Zwiększ lub zmniejsz pH do 6,2.
 • Dodaj jedną łyżeczkę wapna hydratyzowanego do 4 l wody i użyj tego roztworu do podlewania roślin.

Siarka

Mimo że jest potrzebny w bardzo małych ilościach, ten kluczowy niemobilny składnik odżywczy przyczynia się do tworzenia ważnych enzymów i białek. Niedobór siarki prowadzi do żółknięcia nowych liści i przebarwień na spodniej stronie liści.

Siarka
Zapobieganie
 • Uzupełnij kompost obornikiem.
 • Grzyby i bakterie odgrywają kluczową rolę w uwalnianiu siarki do gleby. Jeśli uprawiasz rośliny w doniczkach, dodaj do podłoża grzyby mikoryzowe.
Regulacja
 • Sól epsom jest bogata w siarkę. Dodaj 1–2 łyżeczki soli epsom do około 4 l wody i podlewaj rośliny aż do ustąpienia objawów.
 • W razie potrzeby dostosuj pH do optymalnego zakresu.

Magnez

Bez tego mobilnego mikroelementu fotosynteza nie byłaby możliwa. Minerał ten znajduje się w sercu cząsteczki chlorofilu i umożliwia jej absorbowanie światła. Niedobór magnezu spowoduje niższy wzrost i pogorszenie wyglądu roślin. Liście żółkną, wysychają i ostatecznie stają się brązowe.

Magnez
Zapobieganie
 • Dodaj wapień dolomitowy do podłoża.
 • Zastosuj kompost bogaty w obornik.
 • Utrzymuj dobrą równowagę pH.
Regulacja
 • Przepłucz podłoże wodą o pH 6,0, jeśli pH nie jest na odpowiednim poziomie.
 • Sole epsom również dostarczają magnezu. Dodaj 1–2 łyżeczki soli epsom do około 4 l wody i stosuj, aż objawy ustąpią.

Żelazo

Żelazo odgrywa istotną rolę w tworzeniu chlorofilu. Pierwiastek ten jest również częścią kilku enzymów i niektórych ważnych pigmentów. Ogólnie rzecz biorąc, ten nieruchomy mikroskładnik odżywczy pomaga roślinom w przeprowadzaniu procesów metabolicznych i energetycznych. Jeśli twoja roślina doświadcza niedoboru żelaza, zauważysz, że nowe liście na nabierają jasnożółtego koloru.

Żelazo
Zapobieganie
 • Pomóż swoim roślinom wchłonąć istniejące żelazo, dodając grzyby mikoryzowe do gleby. Te synergistyczne organizmy pomagają przenosić pierwiastek do systemu korzeniowego i poza niego.
 • Sprawdź pH gleby, aby wykluczyć blokadę składników odżywczych.
 • Dodaj do swojego kompostu obornik z kurczaka, resztki jedzenia i wodorosty.
Regulacja
 • Postaraj się osiągnąć idealne pH.
 • Przepłucz podłoże, a następnie dodaj suplement zawierający żelazo.
 • Użyj niewielkiej ilości nawozu azotowego, aby obniżyć pH i zwiększyć dostępność żelaza.

Mangan

W świecie uprawy cannabis na niedobory manganu nie poświęca się zbyt wiele uwagi. Jednak ten niemobilny mikroskładnik odżywczy odgrywa fundamentalną rolę w fizjologii cannabis. Wspomaga fotosyntezę, oddychanie, przyswajanie azotu i wydłużanie komórek korzeni oraz chroni korzenie przed szkodliwymi drobnoustrojami. Niedobór manganu objawi się jako jasnozielone przebarwienia w pobliżu podstawy nowych liści. Te przebarwienia wraz z upływem czasu rozciągną się na końcówki, a wkrótce po tym zaczniesz zauważać brązowe plamy.

Mangan
Zapobieganie
 • Przyczyną niedoboru manganu jest często brak równowagi pH. Mierz pH gleby regularnie i utrzymuj je w optymalnym zakresie, aby zapewnić roślinom dostęp do tego minerału.
 • Przygotuj kompost bogaty w mangan, dodając ananasa, pomidory, żurawinę i marchewkę.
Regulacja
 • Przepłucz doniczki.
 • Usuń wszelkie liście, które nie wróciły do zdrowia.
 • Spryskaj rośliny sprayem z liśćmi wodorostów.

Bor

Bor i wapń zapewniają integralność ścian komórkowych roślin i pomagają w podziałach komórek. Hodowcy mają również słabość do tego niemobilnego składnika odżywczego, ponieważ pomaga on w procesie zapylania. Brak boru prowadzi do następujących objawów: brak turgoru, zmniejszona płodność, słaby wzrost wegetatywny i zakończone merystemy. Nowe liście będą poskręcane, liście cukrowe zwiędną, a istniejące liście będą przebarwiać się na żółto-brązowo.

Bor
Zapobieganie
 • Nie pozwól roślinom na częste wysychanie.
 • Nie doprowadzaj do blokady składników odżywczych poprzez przekarmianie roślin.
 • Nie pozwól, aby poziom wilgotności spadł poniżej 25%.
 • Używaj przepuszczalnej, dobrze napowietrzonej gleby.
 • Dodaj duże ilości jabłek, bananów, brokułów i ciecierzycy do kompostu.
Regulacja
 • Przepłucz podłoże i dąż do uzyskania idealnego zakresu pH.
 • Dodaj jedną łyżeczkę kwasu borowego do 4 l wody i podlewaj dotknięte rośliny.

Molibden

Kolejny, mniej znany składnik odżywczy, molibden, pomaga w tworzeniu dwóch niezbędnych enzymów, które przekształcają azotan w azotyn, a następnie w amoniak. Rośliny wykorzystują ten ostatni do produkcji aminokwasów, które ostatecznie stają się białkami. Jeśli twoje rośliny będą miały niedobór molibdenu, zobaczysz czerwone i różowe przebarwienia na krawędziach nowych liści. Liście również zaczną żółknąć i pojawią się na nich plamki. Na szczęście niedobór molibdenu jest dość rzadki.

Molibden
Zapobieganie
 • Utrzymuj pH w zakresie 6,0–6,5.
 • Rozpocznij uprawę od żywego kompostu dobrej jakości.
 • Od czasu do czasu dodaj do kompostu fasolę, groch, ziarna i surowe orzechy.
Regulacja
 • Przepłucz podłoże i dostosuj pH.
 • Spryskaj liście dotkniętych roślin sprayem z wodorostów.
 • Podlewaj rośliny herbatą kompostową z dodatkiem biohumusu.

Cynk

Rośliny marihuany nie potrzebują dużych ilości cynku, ale jeśli go zabraknie, zaatakują je choroby. Cynk tworzy części białek, błon i hormonów wzrostu. Ten niemobilny mikroskładnik odżywczy reguluje również funkcję enzymów i stabilizuje DNA i RNA. Co się dzieje, gdy brakuje cynku? Objawy niedoboru to spowolnienie nowego wzrostu; odległość między węzłami maleje, a liście stają się pomarszczone i żółte. W końcu nowe liście będą posiadać rdzawe, żółte końcówki.

Cynk
Zapobieganie
 • Większość niedoborów cynku powoduje nadmiernie zasadowe pH. Utrzymuj pH na właściwym poziomie.
 • Zwiększ poziom cynku w kompoście dodając resztki dyni.
 • Dobre mikroby odgrywają dużą rolę w przyswajaniu cynku — dodaj do podłoża pożyteczne grzyby.
Regulacja
 • Zmniejsz alkaliczne pH do idealnego zakresu.
 • Przestań nadmiernie podlewać swoje rośliny.
 • Użyj sprayu na liście z ryb lub wodorostów, aby szybko zwiększyć poziom cynku.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Przewodnik po uprawie – wyszukiwarka treści

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37804 recenzji