Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds


By Max Sargent

Jeśli uprawiasz zioło, wkrótce zdasz sobie sprawę, że może rosnąć imponująco szybko, w niektórych momentach wystrzeliwując jak chudy nastolatek. Często ten wzrost jest dobry i naturalny. Czasami jednak wyciąganie się roślin marihuany może być oznaką, że coś jest nie tak w ich środowisku.

Jeśli problem zostanie zauważony i rozwiązany, nie musi mieć większego wpływu na roślinę. W tym artykule wyjaśniamy różne przyczyny wyciągania się roślin marihuany (niektóre z nich są dobre) oraz różne sposoby kontrolowania i ograniczania tego zachowania.


Co to jest wyciąganie marihuany i dlaczego ma znaczenie?

Wyciąganie w odniesieniu do konopi indyjskich to termin używany do opisania nagłego wzrostu w górę. Może się to zdarzyć z powodu stresu środowiskowego, genetyki lub kombinacji tych dwóch czynników.

Ogólnie rzecz biorąc, wyciąganie się ma złą reputację, jeśli chodzi o uprawę marihuany. Jednak choć często jest to znak, że coś jest nie tak, nie zawsze tak musi być. Wyciąganie może w pewnych momentach być czymś naturalnym, a nawet pożądanym.

Jednak gdy jest to niepożądane, może być problematyczne.

Rośliny, które się wyciągają, mogą stać się wrzecionowate, chwiejne i słabe, co może prowadzić do słabych łodyg, które przewracają się, a nawet łamią. W najlepszym przypadku spowoduje to zahamowanie produkcji pąków i będzie wymagało interwencji. W najgorszym przypadku może uszkodzić roślinę tak bardzo, że prawie nic nie wyprodukuje.

Zatrzymanie złego rodzaju wyciągania, zanim się pojawi, jest najlepszym rozwiązaniem, ale czasami życie nie jest idealne. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się wcześnie wykrywać wyciąganie i wiedzieć, jak sobie z nim poradzić tak szybko, jak to możliwe.

Vídeo aneu: 265566531

Dlaczego rośliny marihuany się wyciągają?

Istnieje kilka powodów, dla których rośliny marihuany się wyciągają. Umiejętność zidentyfikowania konkretnego powodu ma kluczowe znaczenie, ponieważ błędna diagnoza może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

1. Faza wzrostu i genetyka

W fazie przed kwitnieniem rośliny marihuany często wykazują dramatyczny wzrost łodygi, czasami podwajając swoją wysokość. W tym momencie u wszystkich roślin marihuany nastąpi pewien rodzaj gwałtownego wzrostu, ale niektóre będą rosły bardziej niż inne, w zależności od ich genetyki.

Odmiany, które zawierają dużą ilość genów sativa, są bardziej podatne na wyciąganie niż rośliny z przewagą genów indica. Rośliny sativa są dobrze znane z tego, że rosną wysoko, z dużymi odstępami międzywęzłowymi. Z drugiej strony odmiany indica są mniejsze i bardziej zwarte, a ich pąki są bliżej siebie.

Znajomość genetyki rośliny pomoże ci zrozumieć, czy gwałtowne wyciąganie jest odpowiedzią na stres środowiskowy, czy po prostu cechą charakterystyczną rośliny, którą wybrałeś.

2. Ekspozycja na światło

Być może głównym powodem, dla którego rośliny marihuany wyciągają się w niezdrowy sposób, jest reakcja na zbyt małą ilość światła.

W naturze nasiona kiełkują wiosną, kiedy wzrasta poziom światła. Jeśli nie dostrzegają wystarczającej ilości światła, ich reakcją jest wystrzelenie w górę i próba przebicia się przez to, co blokuje światło.

W przypadku uprawy w pomieszczeniu światło może być za daleko, albo może być za słabe. To wywoła taką samą reakcję u roślin marihuany. Ten rodzaj wyciągania, znany jako etiolacja, może wystąpić w dowolnym momencie fazy wegetatywnej, ale jest najbardziej widoczny podczas fazy siewki i wczesnych faz wegetatywnych.

Twoim pierwszym odruchem powinno być sprawdzenie, czy światła nie są zbyt daleko. Jeśli tak nie jest, lampy mogą nie być wystarczająco mocne lub mogą nawet zapewniać niewłaściwy rodzaj światła.

Młode rośliny preferują jasne, niebieskie światło. Powiedzmy, że używałeś mocnych świateł, ale kolor był w spektrum światła czerwonego i dlatego młode rośliny mogą się wyciągać.

Jeśli chodzi o położenie świateł, powinny one być jak najbliżej roślin, bez ich spalania. Zapewni to jak największą ekspozycję na światło, zmniejszając w ten sposób prawdopodobieństwo wyciągania się.

3. Ciepło

Temperatury powyżej 29°C mogą powodować wyciąganie się roślin. Celem roślin jest wtedy zwiększenie powierzchni, co umożliwia większą transpirację (w tym kontekście podobną do pocenia się). Podczas transpiracji aparaty szparkowe rośliny otwierają się i woda z nich odparowuje, co z kolei wciąga nową wodę z gleby. Parowanie wody pozwala roślinom nieco się ochłodzić, kiedy jest bardziej ciepło.

Trzymanie termometru w miejscu uprawy powinno pomóc uniknąć tego problemu.

4. Inne stresory środowiskowe

Inne czynniki mogą również prowadzić do wyciągania się roślin konopi indyjskich, chociaż mogą być trudniejsze do zidentyfikowania.

Jednym z przykładów może być to, że próbujesz wyhodować zbyt wiele roślin w przestrzeni, która nie może ich pomieścić. Jeśli roślina czuje, że nie ma miejsca na wyciągnięcie się na boki, może próbować to zrekompensować, wykazując dramatyczny wzrost w górę. Gdyby wszystkie rośliny rosły poprzecznie względem siebie, blokowałyby dostęp światła i powodowałyby gromadzenie się wilgoci. Następnym razem, gdy będziesz w lesie, spójrz na korony drzew. Prawie nigdy się nie dotykają i nigdy nie są ze sobą gęsto splątane – każde drzewo zajmuje swoją własną przestrzeń. To samo dotyczy roślin konopi indyjskich.

Inną przyczyną może być to, że rośliny nie były wystawione na ruch powietrza. W naturze, nawet przy dobrej pogodzie, powietrze ma tendencję do niewielkiego ruchu. I zawsze będą okresy wiatru. Ten ruch powietrza powoduje, że łodygi roślin stają się mocniejsze, co pomaga im utrzymać się pionowo podczas dojrzewania.

Rośliny marihuany uprawiane w całkowicie nieruchomym środowisku znacznie częściej się przewracają, gdy się wyciągają. Co więcej, hartowanie łodyg może faktycznie pomóc powstrzymać je przed wystrzeliwaniem w górę.

Stretching

Kiedy rośliny marihuany się wyciągają?

Rośliny marihuany najczęściej wyciągają się w nocy. Jest całkiem możliwe, że wieczorem położysz się do łóżka, a następnego ranka obudzisz się i stwierdzisz, że są znacznie większe, niż pamiętasz.

Jest to szczególnie prawdziwe we wczesnej fazie kwitnienia, kiedy przez krótki okres rośliny marihuany mogą naprawdę gwałtownie urosnąć. Nazywa się to czasem „wyciąganiem fazy kwitnienia” i nie wskazuje na problem z uprawą. W rzeczywistości wyciąganie we wczesnej fazie kwitnienia tworzy więcej miejsc na pąki, co ostatecznie prowadzi do większego plonu. Tak więc wyciąganie w fazie kwitnienia nie tylko nie jest niczym złym, ale jest wręcz pożądane.

Jak bardzo rośliny marihuany wyciągają się podczas kwitnienia?

Wszystkie rośliny wyciągną się do pewnego stopnia podczas fazy kwitnienia i nie powinieneś się martwić, nawet jeśli jest to całkiem sporo. Niektóre odmiany podwoją swoją wysokość w ciągu kilku dni. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, czy wyciąganie ustanie.

Jeśli rośliny nadal wyciągają się przez wiele dni lub przekraczają dwukrotność swojej wysokości, możesz mieć również problem środowiskowy do rozwiązania.

Ogólnie okres wyciągania się kwitnących roślin marihuany trwa około dwóch tygodni i oznacza ostatni okres pionowego wzrostu, zanim roślina zacznie koncentrować się na produkcji pąków.

Tall Cannabis Plants

Wskazówki dotyczące kontroli wyciągania marihuany

Teraz, gdy już wiesz, dlaczego rośliny marihuany się wyciągają, przedstawimy techniki, które można wykorzystać, aby to zmniejszyć. Niezależnie od tego, czy chodzi o zaoszczędzenie miejsca w pomieszczeniu do uprawy, czy po prostu o zadowolenie roślin, ograniczenie wyciągania ma wiele zalet.

1. Wybór odmiany

Przede wszystkim niektóre odmiany są znacznie bardziej podatne na wyciąganie się niż inne. Jeśli masz małą przestrzeń do uprawy i chcesz utrzymać roślinę na dość niskim poziomie, wybierz odmianę indica lub hybrydę z dominacją genów indica. Odmiany te mają tendencję do wzrostu niskiego i krzaczastego, z większą liczbą gałęzi rosnących poziomo.

Zwłaszcza jeśli chodzi o okres kwitnienia, te odmiany nie będą wystrzeliwać w taki sam sposób, jak to robią chude odmiany sativa. Jednak nadal będą się trochę wyciągać; nie da się tego całkowicie uniknąć.

2. Utrzymanie krótkiej fazy wegetatywnej

Kiedy rośliny rosną we wczesnej fazie kwitnienia, robią to proporcjonalnie do ich istniejącej wysokości. Roślina, która zaczyna kwitnąć na wysokości jednego metra, po wyciągnięciu może mieć dwa metry wysokości, podczas gdy roślina o wysokości 50 cm osiąga tylko jeden metr, a często mniej.

Dlatego jeśli chcesz mieć wyciąganie pod kontrolą, możesz skrócić fazę wegetatywną. Oznacza to, że po przestawieniu roślin na kwitnienie będą one niższe, niż gdyby były wegetowane dłużej, a dojrzała roślina będzie również niższa.

Ta metoda jest świetna dla tych, którzy mają małe przestrzenie do uprawy, ale nieuchronnie zmniejszy ostateczny rozmiar roślin. W związku z tym jest to dobra opcja dla tych, którzy mają małe rośliny lub chcą hodować szczególnie duże rośliny, ale nie mają na nie miejsca.

Alternatywnie, bardzo wczesna zmiana na fazę kwitnienia, nawet po zaledwie tygodniu lub dwóch, to kolejna opłacalna technika, znana jako SOG (więcej na ten temat poniżej).

3. Techniki treningowe

Pewne techniki treningowe mogą pomóc w kontroli wzrostu roślin. Jeśli zostaną wykonane prawidłowo, powinny również zwiększyć ogólną wydajność!

LST

Trening niskiego stresu (LST) polega na wiązaniu łodyg młodej rośliny z boku za pomocą sznurka lub drutu. Powoduje to, że roślina rośnie poziomo. Głównym powodem, dla którego się to robi, jest zwiększenie powierzchni czaszy i ogólnej ekspozycji roślin na światło. Więcej światła oznacza większą produkcję pąków i lepsze plony.

Jednak kolejną zaletą tej metody jest to, że utrzymuje rośliny znacznie niżej, niż gdyby pozostawiono je do naturalnego wzrostu, co może być bardzo pomocne dla hodowców uprawiających w pomieszczeniach.

SOG

SOG, czyli morze zieleni, jak krótko wspomniano powyżej, to metoda polegająca na uprawie wielu mniejszych roślin na niewielkiej przestrzeni. Osiąga się to poprzez przestawienie roślin marihuany na okres kwitnienia znacznie wcześniej niż zwykle. Powoduje to, że końcowa wysokość roślin jest znacznie mniejsza. Chociaż poszczególne rośliny wytwarzają mniej pąków, ogólny plon na metr kwadratowy jest często większy.

Ale po raz kolejny jest to również świetny sposób na kontrolowanie wzrostu.

ScrOG

ScrOG jest podobny do SOG, z wyjątkiem tego, że rośliny są tkane przez siatkę lub kratę, w którym to momencie baldachim rośnie poziomo, a nie w górę. Ponadto nie trzeba inicjować wcześnie kwitnienia, ponieważ pojedyncze duże rośliny można również umieścić w konfiguracji ScrOG.

Kiedy ustawiasz wysokość siatki za pomocą ScrOG, ustawiasz również wysokość końcowego baldachimu, więc jest to dobry sposób, aby dokładnie określić, jak wysokie będą rośliny.

Training Techniques

4. Zapewnienie dużej ilości światła

Zapewnienie roślinom odpowiedniego światła jest prawdopodobnie najlepszym sposobem na uniknięcie ich nadmiernego wyciągania się.

Obecnie diody LED są uważane przez niektórych za najlepszy i najbardziej opłacalny sposób na oświetlenie marihuany. Jednak ważne jest, aby wybrać wysokiej jakości światła LED, ponieważ niektóre nie będą miały odpowiednich częstotliwości, aby skutecznie uprawiać marihuanę.

Alternatywnie możesz użyć bardziej oldschoolowych świateł do uprawy, takich jak HID. Są one wypróbowane i przetestowane, na pewno zapewnią Twoim roślinom odpowiednią ilość odpowiedniego rodzaju światła.

Jeśli chodzi o to, jak daleko powinny znajdować się światła od roślin, wszystko sprowadza się do mocy i rodzaju światła – odpowiednia odległość może mieć różne wartości. Oto kilka przykładów zalecanej odległości dla danej mocy, ale nie trzymaj się sztywno tych liczb.

  • 150 W: 20–30 cm
  • 400 W: 30–48 cm
  • 1000 W: 41–79 cm

W razie wątpliwości przeczytaj instrukcję! Dobrej jakości lampy wskażą, jak daleko powinny być zawieszone od roślin.

5. Zachowanie zrównoważonego przepływu powietrza i temperatury

Wreszcie kontrolowanie temperatury i przepływu powietrza pomoże zatrzymać wyciąganie się roślin marihuany. Utrzymuj temperaturę poniżej 29°C i upewnij się, że powietrze się porusza. Pomaga to wzmocnić łodygi i zapobiega gromadzeniu się ciepła i wilgoci pod baldachimem, co może również powodować wyciąganie się roślin.

Airflow and temperature

Czy możesz powstrzymać wyciąganie się roślin marihuany?

Nie do końca i nie chciałbyś tego robić!

Wyciąganie w wielu przypadkach jest po prostu naturalnym i pożądanym etapem wzrostu, który doprowadzi do powstania większej liczby pąków.

W przypadkach, gdy stres środowiskowy powoduje wyciąganie się roślin, możesz to zatrzymać. Jeśli temu zapobiegniesz, generalnie będziesz mieć lepszy wzrost, zdrowsze i bardziej produktywne rośliny. Biorąc to pod uwagę, trochę wyciągania nie jest żadnym kryzysem! Twoja konfiguracja nie zawsze będzie idealna, a roślina może się trochę wyciągnąć bez powodowania problemów, o ile zadziałasz szybko i odpowiednio.

Kontrolowany wzrost to duże pąki!

Ostatecznie wszystko sprowadza się do kontrolowania środowiska i traktowania roślin marihuany tak dobrze, jak to tylko możliwe. Jeśli to zrobisz, nie tylko ograniczysz wyciąganie się do minimum, ale stworzysz warunki, w których twoje rośliny mogą wyrosnąć na wysoce produktywne bestie, które na koniec zapewnią monstrualne żniwa!

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzji