Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds


By Luke Sumpter Reviewed by: Andreu Francés


Co to są słupki? Czym różnią się od znamion? I w jaki sposób poznanie tych struktur może poprawić sposób zbierania marihuany? Poznaj odpowiedzi na wszystkie te pytania poniżej. Poszerzysz wiedzę z zakresu botaniki i jednocześnie poprawisz jakość swoich kwiatów.

Co to jest słupek?

O czym myślisz, gdy słyszysz słowo „słupek”? Prawdopodobnie przychodzą Ci na myśl małe włoski wystające z pąków marihuany. Jesteś blisko, ale nie do końca masz rację. Te małe włoski są właściwie nazywane znamionami. Tworzą część większego kwiatu słupkowego, obok przylistka (mała tkanka liściowa, z której wyłaniają się znamiona) i zalążka (narząd wewnątrz przylistka, który tworzy nasiona). Razem te struktury tworzą narządy rozrodcze żeńskich roślin marihuany. W tym artykule będziemy nazywać je zarówno znamionami, jak i włoskami słupkowymi.

Pęczki kwiatów słupkowych nazywane są pąkami. Każdy pojedynczy kwiat ma dwa znamiona, które wystają na zewnątrz, a każde z tych pasm jest pokryte małymi włoskami, zwanymi brodawkami znamionowymi, które pomagają złapać męski pyłek po jego rozproszeniu w powietrzu. Oprócz odgrywania kluczowej roli w fizjologii roślin, znamiona mogą pomóc hodowcom określić, kiedy zbierać rośliny marihuany.

The Importance Of Pistils To Cannabis Growers

Kiedy pojawiają się białe włoski?

Słupki pojawiają się wcześnie w fazie kwitnienia. Pierwsze pojawiające się kwiaty słupkowe są często nazywane zalążkami kwiatów, ponieważ nie przypominają dużych pąków, które rozwijają się później. Jednak pierwsze z tych struktur, które się pojawiają, to w rzeczywistości pełne kwiaty słupkowe. Rozwijają się w węzłach – punktach, w których gałęzie stykają się z główną łodygą.

Odmiany automatycznie kwitnące zwykle zaczynają rozwijać swoje pierwsze słupki po około 3–4 tygodniach, podczas gdy odmiany fotoperiodyczne wytwarzają je wkrótce po tym, jak hodowca zmniejszy liczbę godzin naświetlania w pomieszczeniu lub gdy ilość światła zmniejszy się na zewnątrz z powodu nadchodzącej jesieni.

Początkujący hodowcy czasami są zaniepokojeni, gdy widzą białe znamiona pojawiające się w węzłach bez śladu pąków. Jednak nie są one powodem do niepokoju, obecność tych struktur oznacza, że wszystko jest na dobrej drodze i rozwinięcie pąków zajmie tylko kilka tygodni.

Jeśli uprawiasz regularne nasiona marihuany, zauważysz, że nie każda roślina wytwarza zalążki kwiatów zawierające znamiona. Samce będą zamiast tego tworzyć kuliste woreczki pyłkowe. Należy usunąć je z przestrzeni do uprawy, chyba że celowo planujesz zapylić rośliny żeńskie.

Co się stanie, jeśli włoski wcześnie zmienią kolor na pomarańczowy?

Zauważyłeś, że włoski na roślinie wcześnie stają się pomarańczowe? Kilka czynników może powodować stosunkowo szybką zmianę koloru znamion. Nie musisz się martwić. Niektóre odmiany marihuany po prostu kwitną i dojrzewają szybciej niż inne, co oznacza, że ich słupki zmieniają kolor z białego na pomarańczowy w krótszym czasie.

Zarówno odmiany automatycznie kwitnące, jak i szybko kwitnące odmiany fotoperiodyczne przejdą tę zmianę szybciej niż odmiany fotoperiodyczne, które mają dłuższą fazę kwitnienia. Jeśli jesteś zaniepokojony, sprawdź informacje o swojej odmianie podane przez bank nasion, aby potwierdzić średni czas wzrostu.

Harmonogramy oświetlenia w pomieszczeniach mogą również powodować szybszą zmianę koloru włosków. Cykl 10 godzin pracy i 14 godzin przerwy zmusza kwiaty do wcześniejszego dojrzewania.

Włoski zmieniające kolor zbyt wcześnie mogą również wskazywać na problem. Po zapyleniu zaczynają wykazywać one brązowe końcówki, podczas gdy dolny segment pozostaje biały. O ile celowo nie zapylasz roślin, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pozwoliłeś samcowi rozproszyć pyłek w przestrzeni uprawnej lub jedna z żeńskich roślin mogła stać się hermafrodytą i wytworzyć pyłek.

Różnice w kolorze włosków: co one oznaczają?

Włoski są nie tylko białe lub pomarańczowe. Mogą również przybierać inne kolory w oparciu o zawartość fitochemikaliów. Sprawdź poniżej różne kolory włosków i co oznacza każdy z nich:

  • Biały: białe znamiona wskazują, że kwiaty słupków są w stanie niedojrzałości i mają niską zawartość kannabinoidów i terpenów. Hodowca nie powinien w tym czasie zbierać pąków.
The Importance Of Pistils To Cannabis Growers
  • Pomarańczowy: włoski zmieniają kolor z białego na pomarańczowy z powodu zmian fitochemicznych w tkance. Triterpeny znane jako karotenoidy są odpowiedzialne za pomarańczowe kolory różnych owoców i warzyw, w tym papryki, pomarańczy, papai i marchwi. Cząsteczki te spełniają wiele funkcji, są m.in. atraktantami. Znamiona zmieniają kolor na pomarańczowy, dzięki czemu wyróżniają się i przyciągają owady zapylające. Pomarańczowe słupki są oznaką, że pąki marihuany są dojrzałe, wypełnione kannabinoidami i terpenami i są gotowe do zbioru.
The Importance Of Pistils To Cannabis Growers
  • Brązowy: ciemnobrązowy kolor na górnej części słupków wskazuje, że nastąpiło zapylenie. Po zapyleniu przez męski pyłek, znamię spełniło swoją rolę i zaczyna obumierać, brązowiejąc i marszcząc się.
The Importance Of Pistils To Cannabis Growers
  • Czerwony/ różowy: czasami zauważysz również różowe i czerwone włoski na kwiatach marihuany. Podobnie jak w przypadku pomarańczu, kolory te powstają w wyniku przemian chemicznych. Czerwone i różowe odcienie są wytwarzane przez pigmenty zwane antocyjanami. To te same molekuły odpowiedzialne za kolory jagód, czerwonej cebuli, wiśni i czerwonej kapusty. Pomagają nie tylko chronić tkankę roślinną przed promieniami UV, ale także przyciągają owady zapylające. Występowanie czerwonych i różowych włosków w dużej mierze zależy od genetyki danej odmiany.
The Importance Of Pistils To Cannabis Growers

Słupki sygnalizują, kiedy zbierać plony, ale na co jeszcze należy zwracać uwagę?

Teraz już wiesz, dlaczego włoski marihuany zmieniają kolor. Oprócz odgrywania roli fizjologicznej, te zmiany w wyglądzie mogą również pomóc hodowcom wiedzieć, kiedy zbierać kwiaty. Ale znamiona to nie jedyna część anatomii rośliny marihuany, która wskazuje na dojrzałość pąków. Kolor trichomów gruczołowych jest jeszcze lepszym sposobem określenia, jak blisko rośliny są do zbiorów.

Kiedy są niedojrzałe, te małe fabryki chemiczne mają wygląd półprzezroczysty. Gdy zbliża się czas zbiorów, nabierają mlecznego, nieprzejrzystego wyglądu. Powinieneś dążyć do zebrania pąków, gdy 70–90% trichomów stanie się mleczne. Pozostaw je na dłużej, a zmienią kolor na bursztynowy, co będzie znakiem, że THC uległo rozkładowi do CBN.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzji