Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds


By Steven Voser

Czerwone lub fioletowe łodygi u roślin marihuany mogą być oznaką stresu, niedoborów składników odżywczych, patogenów lub po prostu genetyki. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, kiedy należy się martwić czerwonymi łodygami, a kiedy nie.

Over and under-watering


Czerwone lub fioletowe łodygi spowodowane genetyką lub światłem

Możesz być zaniepokojony, gdy po raz pierwszy zauważysz czerwone lub fioletowe łodygi na swoich roślinach marihuany. Ale to nie zawsze problem. Istnieje niezliczona ilość odmian marihuany, a niektóre z nich są zdolne do niesamowitej pigmentacji.

Na przykład fioletowe odmiany o bardzo ciemnych liściach często rozwijają również fioletowe łodygi, zwłaszcza jeśli hodujesz je w nieco niższych temperaturach. Dopóki rośliny wyglądają zdrowo, zwykle nie ma powodu do zmartwień.

Poza genetyką, jedną z głównych przyczyn przebarwionych łodyg jest silna ekspozycja na światło. Jeśli stosujesz metody treningowe, takie jak LST lub defoliacja, możesz zauważyć, że odsłonięte łodygi twoich roślin z czasem stają się czerwone, różowe lub fioletowe. Jest to całkowicie normalne i nie powinno być powodem do niepokoju, o ile światła są odpowiednio oddalone, a rośliny wyglądają zdrowo.

STRESS

Czerwone lub fioletowe łodygi spowodowane stresem, niedoborem składników odżywczych lub środowiskiem

Niestety, czerwone lub fioletowe łodygi u konopi indyjskich mogą być również oznaką stresu. W takim przypadku rośliny zwykle doświadczają innych objawów, które mogą pomóc w określeniu pierwotnej przyczyny problemu.

1. Patogeny

Niektóre grzyby, takie jak Fusarium lub Botrytis, mogą wpływać na kolor łodyg i liści roślin. Fusarium wybiera siewki, atakując ich łodygi i ostatecznie powodując ich przewracanie się lub więdnięcie. Czasami może sprawiać, że łodygi wydają się ciemnobrązowe, czerwone lub lekko fioletowe. Z drugiej strony Botrytis atakuje większe rośliny i tworzy charakterystyczną brązową linię wzdłuż dotkniętych łodyg i gałęzi, pozbawiając je składników odżywczych i powodując ich obumieranie.

Zarówno Fusarium, jak i Botrytis mogą przenosić się z jednej rośliny na drugą i należy się nimi zająć jak najszybciej. Sprawdź nasze poprzednie posty na temat grzybów Fusarium i pleśni konopi indyjskich, aby uzyskać więcej informacji na temat radzenia sobie z tymi śmiercionośnymi patogenami.

2. Niedobór składników odżywczych

Niedobory składników odżywczych powodują szeroki zakres objawów, w tym żółknięcie/wysychanie nowych i starych liści oraz odbarwienie łodyg i liści. W szczególności niektóre z wczesnych objawów niedoboru fosforu obejmują czerwone i fioletowe łodygi, a następnie brązowe, wysuszone liście. Z drugiej strony niedobory magnezu powodują, że ogonki liściowe (łodyżki mocujące liść do łodygi) stają się czerwone.

Jeśli martwisz się, że twoje rośliny mogą mieć do czynienia z niedoborem składników odżywczych, sprawdź ten post, aby znaleźć zdjęcia, opisy i łatwe do wykonania kroki, które pomogą zidentyfikować i wyleczyć każdy niedobór składników odżywczych u roślin marihuany.

Pamiętaj, że niedobory składników odżywczych powodują nie tylko odbarwienie łodyg, ale też oznaki zahamowania wzrostu, uszkodzonych liści i nie tylko. Pamiętaj, aby zidentyfikować rodzaj niedoboru, który dotyka twoje rośliny, korzystając z naszego przewodnika i naprawić go tak szybko, jak to możliwe.

3. Parę słów na temat pH

Utrzymanie odpowiedniego pH gleby i nawozu jest niezbędne dla zdrowych roślin. Niestety, jest to również coś, z czym boryka się wielu hodowców.

Rośliny marihuany lubią lekko kwaśną glebę (dla uzyskania najlepszych rezultatów zalecamy utrzymywanie pH na poziomie 6,5). Jeśli gleba jest zbyt kwaśna lub zbyt zasadowa, twoje rośliny mogą stracić zdrowe liście i rozwinąć niedobory, ponieważ mają trudności z pobieraniem składników odżywczych. Jeśli twoje rośliny mają czerwone lub fioletowe łodygi i inne oznaki problemów z substancjami odżywczymi, sprawdź poziom pH gleby.

Aby uzyskać jasny obraz pH gleby, zalecamy zainwestowanie w testery pH i przewodności. Narzędzia te zapewniają dokładne odczyty pH, a także przewodności elektrycznej składników odżywczych, co oznacza, że będziesz w stanie zobaczyć, jak dobrze rośliny wchłaniają nawóz.

4. Wahania temperatury

Nagłe zmiany temperatury mogą często powodować zmiany w pigmentacji roślin marihuany. Szczególnie niskie temperatury w nocy mogą doprowadzić rośliny do powstania ciemnoczerwonych lub fioletowych liści i łodyg. Jest to jeszcze bardziej powszechne w odmianach fioletowych; w rzeczywistości hodowcy często wystawiają fioletowe odmiany na działanie niższych temperatur w nocy, aby naprawdę podkreślić fioletowy gen.

Jeśli twoje rośliny zmienią kolor na czerwony lub fioletowy po wyjątkowo zimnej nocy, zwróć na nie szczególną uwagę w następnych dniach. Jeśli nadal rosną normalnie, nie ma się czym martwić. Jeśli jednak zauważysz spowolniony wzrost lub inne oznaki stresu, zwiększ temperaturę w pomieszczeniu do uprawy (lub rozważ przeniesienie roślin do środka, jeśli uprawiasz na zewnątrz).

5. Stres

Rośliny marihuany reagują na stres na niezliczone sposoby. Czasami przebarwione łodygi mogą być oznaką szoku związanego z przesadzeniem, stresu cieplnego, przelania, a nawet inwazji owadów. Dlatego jeśli zauważysz fioletowe lub czerwone łodygi, ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na zidentyfikowanie pierwotnej przyczyny przebarwień.

Poniżej znajdziesz listę kontrolną potencjalnych stresorów, które mogą powodować, że twoje rośliny rozwijają czerwone lub fioletowe łodygi:

🌱Szok korzeni:Przesadzanie jest dużym szokiem dla systemu korzeniowego. Jeśli twoje rośliny rozwiną czerwone lub fioletowe łodygi po przesadzeniu, duża dawka miłości i uwagi powinna pomóc im szybko się zregenerować.

🕷Szkodniki lub zarazy:Niektóre odmiany marihuany są bardziej podatne na szkodniki i plagi niż inne. Jeśli twoje rośliny mają przebarwione łodygi, a także cierpią z powodu uszkodzonych liści, zahamowania wzrostu i oznak pleśni, komarów lub pająków, musisz działać szybko. Sprawdź ten post na temat typowych dolegliwości związanych z konopiami indyjskimi, aby uzyskać więcej informacji na temat wykrywania i leczenia powszechnych szkodników konopi indyjskich.

🌡Problemy z temperaturą lub wilgotnością:Jeśli poziom temperatury lub wilgotności w pomieszczeniu do uprawy jest nieprawidłowy, może to być część problemu. Dostosuj temperaturę/wilgotność, jeśli podejrzewasz, że mogą one stresować twoją roślinę.

💡 Stres świetlny/cieplny:Podczas gdy rośliny marihuany uwielbiają ciepłą pogodę i dużo słońca, zbyt dużo ciepła lub światła może je uszkodzić. Jeśli twoje rośliny marihuany mają spalone lub żółte liście, bielejące lub zwijające się liście kilka dni po tym, jak po raz pierwszy zauważysz ich przebarwione łodygi, mogą cierpieć z powodu stresu świetlnego lub cieplnego. Szybko zajmij się tymi problemami, ponieważ mogą one mieć niszczący wpływ na rośliny i znacznie zmniejszyć wielkość i jakość plonów.

Over and under-watering

Dotarcie do sedna czerwonych i fioletowych łodyg roślin marihuany

Jak już wiesz, czerwone lub fioletowe łodygi marihuany niekoniecznie są powodem do niepokoju. Jeśli na twoich roślinach nagle pojawią się odbarwione łodygi, pamiętaj, aby uważnie je obserwować i zwracać uwagę na inne objawy, które wskazują, że odbarwienie nie jest spowodowane genetyką lub ekspozycją na światło. Odwiedź także sekcję dotyczącą uprawy na naszym blogu, aby znaleźć bardziej szczegółowe artykuły na temat uprawy marihuany, radzenia sobie z niedoborami składników odżywczych, szkodnikami, stresem cieplnym i nie tylko.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzji