Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds


By Luke Sumpter Reviewed by: Mr José

Podczas twojej drogi jako hodowca marihuany napotkasz wiele różnych wyzwań. Oprócz chorób i szkodników, w pewnym momencie prawdopodobnie przydarzy ci się blokada składników odżywczych. Objawy blokady składników odżywczych są niepokojące, ale nie musisz się zbytnio martwić. Poniżej dowiesz się, jak naprawić ten problem, gdy już wystąpi i jak zapobiec pojawieniu się go w przyszłości.


Co to jest blokada składników odżywczych i dlaczego do niej dochodzi?

Blokada składników odżywczych w roślinach marihuany występuje, gdy rośliny nie są w stanie wchłonąć składników odżywczych potrzebnych do przetrwania, rozwoju i wzrostu. Nawet jeśli podłoże zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, rośliny nadal wykazują oznaki niedoborów, ponieważ nie są w stanie ich wchłaniać.

Zasadniczo rośliny głodują, mimo że są otoczone pożywieniem. Wartość pH podłoża ma duży wpływ na dostęp roślin do składników odżywczych. Te dwie litery oznaczają „potencjał wodoru” i są jednostką miary kwasowości lub zasadowości podłoża uprawowego. Skala pH waha się od 0 do 14, przy czym 0–6 oznacza kwasowość, 7 neutralność, a 8–14 zasadowość.

Rośliny marihuany w systemach hydroponicznych najlepiej rozwijają się przy pH 5,5–6,5, a w systemach glebowych przy 6,0–6,8. Utrzymuj pH w tym zakresie, a rośliny będą miały dostęp do wszystkich potrzebnych im składników odżywczych. Jeśli pH będzie zbyt wysokie lub zbyt niskie, może dojść do blokady składników odżywczych.

Medir el pH con un tester
Medir el pH con un test

Blokada czy niedobór składników odżywczych?

Blokada składników odżywczych i niedobory składników odżywczych mają niemal identyczne objawy. Ma to sens, biorąc pod uwagę, że oba stany wynikają z braku minerałów w tkance roślinnej. Jednak podstawowa przyczyna jest nieco inna.

Blokada składników odżywczych występuje nawet w obecności odpowiednich poziomów składników odżywczych – rośliny po prostu nie mają do nich dostępu. W przeciwieństwie do tego, niedobory mogą wystąpić w idealnym zakresie pH, jeśli poziomy składników odżywczych są niewystarczające.

Oznaki blokady składników odżywczych u roślin marihuany

Jako hodowca, będziesz lepiej przygotowany do radzenia sobie z problemami związanymi z uprawą, jeśli będziesz wiedział, jak je zidentyfikować. Poniżej dowiesz się, jak zidentyfikować oznaki niedoboru składników odżywczych.

Zahamowanie wzrostu

Rośliny marihuany wymagają kilku kluczowych składników odżywczych, aby przetrwać i rosnąć. Makroskładniki odżywcze, takie jak azot, odgrywają szczególnie ważną rolę we wzroście roślin. Azot pomaga tworzyć cząsteczki chlorofilu, których rośliny potrzebują do wychwytywania światła słonecznego, a także przyczynia się do tworzenia cząsteczek aminokwasów, których rośliny potrzebują do rozwoju strukturalnego. Kiedy kluczowe minerały są zablokowane, rośliny stają się karłowate i przestają się rozwijać.

Żółknięcie liści

Żółte liście, stan znany jako chloroza, są głównym objawem blokady składników odżywczych. Zauważysz, że dolne liście żółkną jako pierwsze, ponieważ ta zmiana koloru przesuwa się w górę. Jak właśnie się dowiedziałeś, azot odgrywa kluczową rolę w cząsteczkach chlorofilu. Bez odpowiedniego poziomu azotu, rośliny nie będą miały tego, czego potrzebują do wytworzenia tego zielonego pigmentu.

Hojas amarillentas
Hojas amarillentas

Przebarwienia na liściach

W obliczu blokady składników odżywczych rośliny nie tylko stają się żółte; może wystąpić szereg różnych wzorów przebarwień. Na przykład, można również zauważyć pojawienie się odcieni brązu, fioletu i czerwieni.

Zwijanie się liści

Wiele składników odżywczych jest ważnych dla zdrowia liści. W szczególności azot wspomaga bujny wzrost liści, a fosfor pomaga tym strukturom wychwytywać, przechowywać i przekształcać światło słoneczne. Brak minerałów spowodowany blokadą składników odżywczych może powodować zwijanie się liści w górę lub w dół.

Spalone końcówki liści

Spalone końcówki liści to kolejny kosmetyczny znak, że rośliny marihuany przechodzą blokadę składników odżywczych. To niepokojące zjawisko występuje głównie z powodu braku azotu przedostającego się do tkanki liści.

Puntas de hojas quemadas
Puntas de hojas quemadas

Brak równowagi pH

Wyżej wymienione objawy pokrywają się z niedoborem składników odżywczych. Aby rozróżnić oba stany, należy zbadać pH gleby (więcej na ten temat poniżej). Niższe zakresy pH zakłócają pobieranie[1] makroskładników odżywczych i drugorzędnych składników odżywczych, takich jak wapń i magnez. Kiedy jednak pH staje się zbyt wysokie, rośliny mają trudności z dostępem do mikroelementów.

Jak poradzić sobie z blokadą składników odżywczych u roślin marihuany

Tak więc jesteś teraz świadomy oznak blokady składników odżywczych w roślinach marihuany. Następnie dowiesz się, jakie kroki powinieneś podjąć, jeśli zauważysz pojawienie się tych objawów. Strategie te obejmują regulację pH, płukanie podłoża i stosowanie nawozów dolistnych. Dowiedz się więcej o tych i innych technikach poniżej.

Dostosuj poziom pH

Jak już wiesz, nieprawidłowy poziom pH stanowi podstawę blokady składników odżywczych. Jeśli testujesz pH podłoża i jest ono poza idealnym zakresem, musisz je dostosować. Można to zrobić na kilka sposobów. W sprzedaży dostępna jest szeroka gama produktów podnoszących i obniżających pH.

Jeśli wolisz wykorzystać domowe rozwiązania, możesz użyć cytryny i octu, aby obniżyć pH, oraz sody oczyszczonej, aby je podnieść. Upewnij się, że stosujesz te substancje tylko w małych ilościach i robisz to powoli. Testuj pH po każdym zastosowaniu substancji i kontynuuj podawanie jej w razie potrzeby.

Przepłucz podłoże

Syntetyczne nawozy dobrze sprawdzają się, jeśli chcesz szybko uzupełnić niedobory składników odżywczych. Jednak sole jonowe mogą z czasem gromadzić się w glebie i powodować wahania pH, powodując blokadę składników odżywczych.

Na szczęście są one rozpuszczalne w wodzie. Odstawienie składników odżywczych i przepłukanie podłoża wodą o zrównoważonym pH może pomóc usunąć nagromadzone sole i przywrócić optymalne pH w podłożu. Przepłukuj glebę przez kilka dni przed rozpoczęciem testowania pH. Wznów normalne nawożenie, gdy wyniki pokażą pH 5,5–6,5 w hydroponice lub włóknie kokosowym i 6,0–6,8 w glebie.

Wykorzystaj nawozy otoczkowane

Nawozy otoczkowane oferują imponujące korzyści w porównaniu do standardowych soli mineralnych. Są zaprojektowane w sposób, który sprawia, że są łatwiej dostępne dla roślin i są bardziej odporne na blokadę składników odżywczych, co pomaga zapobiegać późniejszym niedoborom.

Fertilizantes quelados
Fertilizantes quelados

Stosuj nawozy dolistne

Nawożenie dolistne odnosi się do rozpylania roztworu odżywczego bezpośrednio na liście roślin. Liście marihuany posiadają wiele małych otworów, zwanych aparatami szparkowymi, które umożliwiają wymianę gazową. Przez aparaty szparkowe mogą również przedostawać się jonowe składniki odżywcze, omijając w ten sposób sieć korzeni. Naprawiając problemy z glebą, należy rozważyć zastosowanie nawozów dolistnych, aby zmniejszyć wpływ potencjalnych niedoborów.

Dopracuj swój harmonogram nawożenia roślin

Oprócz niewłaściwego pH, blokada składników odżywczych może wystąpić z powodu nadmiaru soli w glebie. Jeśli tak się stanie, prawdopodobnie jest to spowodowane nadmiernym nawożeniem roślin. Zmniejsz częstotliwość nawożenia i rozważ stosowanie wody o skorygowanym pH wraz ze składnikami odżywczymi za każdym razem, gdy nawozisz rośliny.

Jak naprawić blokadę składników odżywczych w glebie

Blokada składników odżywczych może wystąpić w wielu różnych podłożach. Większość hodowców decyduje się na uprawę roślin w glebie. Podłoże to ma kilka wyraźnych zalet i wad i nie jest odporne na blokadę składników odżywczych.

Jeśli podejrzewasz, że wystąpił ten problem, musisz najpierw przetestować pH gleby, aby zobaczyć, z czym masz do czynienia. Jeśli jest ono nieprawidłowe, należy je skorygować za pomocą wyżej wymienionych produktów zwiększających lub zmniejszających pH. Alternatywnie, oprócz powyższych zaleceń, można użyć wapna dolomitowego lub popiołu drzewnego w celu zwiększenia pH. Jeśli chcesz obniżyć pH, zastosuj siarkę, którą mikroby przekształcą w kwas siarkowy.

Co więcej, kilka naturalnych zmian w glebie może pomóc zmienić pH i zapobiec ryzyku zablokowania składników odżywczych u marihuany. Aby obniżyć wartość pH gleby, dodaj do niej kompost, obornik i mączkę z lucerny. Aby osiągnąć odwrotny efekt, dodaj do gleby zmielone muszle ostryg, pokruszone skorupki jaj i popiół z twardego drewna.

Dodatkowo, stosowanie inokulantów mikrobiologicznych pomaga przyspieszyć obieg składników odżywczych w glebie, co sprawia, że minerały są dostępne dla roślin wraz z upływem czasu, a nie natychmiast, co eliminuje ryzyko gromadzenia się soli z nawozów syntetycznych. Rozważ wykorzystanie grzybów mikoryzowych, bakterii kwasu mlekowego i grzybów Trichoderma, aby osiągnąć ten efekt.

Dolomitic Lime
Dolomitic Lime

Blokada składników odżywczych podczas wczesnego kwitnienia

Wczesne kwitnienie, stanowiące krytyczny punkt cyklu wzrostu, przygotowuje grunt pod udane zbiory. Jeśli w tym czasie dojdzie do zablokowania składników odżywczych, może to poważnie pogorszyć jakość pąków w późniejszym okresie.

Zamiast bombardować roślinę jak największą ilością składników odżywczych w tym czasie, staraj się podawać określone minerały w umiarkowanych ilościach. Jeśli uprawiasz rośliny przy użyciu syntetycznych składników odżywczych, stopniowo przechodź na formułę dostosowaną do fazy kwitnienia, która zawiera idealny stosunek azotu, fosforu i potasu dla fazy kwitnienia. Jeśli nadal będziesz stosować wysokie poziomy azotu, gdy rośliny zaczną kwitnąć, zwiększysz ryzyko wystąpienia blokady składników odżywczych.

Blokada składników odżywczych podczas późnego kwitnienia

Blokada składników odżywczych może również przynieść szkodliwe skutki na późnym etapie kwitnienia, kiedy cenne pąki dojrzewają i budują zawartość kannabinoidów. Chociaż wielu hodowców zaczyna przepłukiwać rośliny czystą wodą na około dwa tygodnie przed zbiorami, rośliny nadal potrzebują składników odżywczych w tygodniach poprzedzających ten okres.

Kontynuuj nawożenie roślin zrównoważoną formułą dostosowaną do fazy kwitnienia i profilaktycznie wykonuj testy pH, aby upewnić się, że jego wartość jest w idealnym zakresie. Jeśli tak nie jest, możesz działać szybko, zanim zostaną wyrządzone jakiekolwiek szkody. Nie czekaj na pojawienie się objawów przed wprowadzeniem niezbędnych zmian!

Jak pozbyć się blokady składników odżywczych w podłożu kokosowym

Podłoże kokosowe różni się od gleby przede wszystkim tym, że nie zawiera prawie żadnych składników odżywczych. Daje to hodowcom pełną kontrolę nad tym, do jakich składników odżywczych mają dostęp ich rośliny. Kokos oferuje również doskonały drenaż i napowietrzenie. Jednak nadal może wystąpić blokada składników odżywczych. Pomimo różnic, większość zasad pozostaje taka sama podczas pracy z systemem kokosowym. Nadal należy rutynowo mierzyć pH, a także starać się monitorować EC.

Ponadto można podjąć kroki w celu poprawy struktury włókna kokosowego, co może pomóc w absorpcji składników odżywczych i zapobiec ich nadmiernemu gromadzeniu się wokół korzeni. Zarówno biohumus, jak i wermikulit doskonale wychwytują składniki odżywcze i zatrzymują je do czasu, aż będą potrzebne roślinom.

Jak zapobiegać blokadzie składników odżywczych u marihuany

Jako hodowca marihuany doświadczasz okresowego stresu podczas cyklu uprawy. W przypadku każdej odmiany, którą uprawiasz, masz określoną liczbę dni pomiędzy kiełkowaniem a zbiorami. Wszystko, co pójdzie nie tak w tym czasie, od infekcji po blokadę składników odżywczych, może pogorszyć wydajność twoich roślin i sprawić, że będą potrzebowały czasu na regenerację.

Istnieją wyjątki od tej reguły, takie jak trzymanie roślin fotoperiodycznych w wiecznej wegetacji indoor. Jednak w takich okolicznościach blokada składników odżywczych może nadal wpływać na plony.

Robienie wszystkiego, co w twojej mocy, aby zapobiec blokadzie składników odżywczych, pozwoli ci zaoszczędzić ogromną ilość czasu i wysiłku. Oto najlepsze sposoby zapobiegania temu problemowi:

Sprawdź pH gleby i wody
Oprócz upewnienia się, że pH gleby mieści się w idealnym zakresie, należy również przeprowadzić testy pH wody i roztworu odżywczego, aby upewnić się, że system korzeniowy nie jest rutynowo zalewany zbyt kwaśnymi lub zasadowymi płynami. Jeśli wyniki testów nie są odpowiednie, można zastosować produkty równoważące pH.
Używaj wysokiej jakości składników odżywczych
Jeśli używasz syntetycznych składników odżywczych, kupuj tylko najlepsze, na jakie cię stać. Wysokiej jakości składniki odżywcze mają bardzo specyficzny profil zaprojektowany, aby pomóc roślinom rozwijać się podczas fazy wegetacji i kwitnienia. Te starannie dopasowane produkty zmniejszają ryzyko zablokowania azotu.
Podawaj nawozy konsekwentnie
Trzymaj się ścisłego harmonogramu nawożenia. Prowadź dziennik na temat tego, kiedy nawozisz rośliny i jakimi ilościami produktu. Zapobiegnie to zbyt wysokim dawkom i pomoże łatwo zmniejszyć ilość składników odżywczych, jeśli pojawią się objawy ich niedoboru.
Uprawiaj żywą glebę
Rób wszystko, co w twojej mocy, aby wspierać życie mikrobiologiczne w glebie. Używaj martwych i/lub żywych ściółek i stosuj pożyteczne grzyby i bakterie. Te formy życia pomagają zapobiegać **stresowi solnemu, który może przyczynić się do blokady składników odżywczych.
Postaw na ekologiczną uprawę
Organiczna uprawa drastycznie zmniejszy szansę wystąpienia blokady składników odżywczych. Zamiast zalewać glebę jonowymi solami odżywczymi, podejście to opiera się na mikrobach, które uwalniają stały dopływ składników odżywczych do korzeni roślin.
Miej oko na swoje rośliny
Zachowaj czujność i stale sprawdzaj rośliny pod kątem objawów niedoboru. Zamiast stosować więcej składników odżywczych, najpierw sprawdź pH, aby określić przyczynę problemu. Następnie zastosuj odpowiednie leczenie.

Blokada składników odżywczych: czy rośliny marihuany odzyskają zdrowie?

Dobra wiadomość: twoje rośliny marihuany mają wszystko, czego potrzeba, aby odzyskać siły po blokadzie składników odżywczych! Zregenerują się jednak lepiej i szybciej tylko wtedy, gdy odpowiednio pokierujesz sytuacją. Podejmij środki w celu przywrócenia odpowiedniej wartości pH gleby i szybko usuń oznaki niedoboru, a twoje rośliny powrócą do pełnego zdrowia.

Czas regeneracji po blokadzie składników odżywczych

Czas powrotu do zdrowia po blokadzie składników odżywczych jest różny i zależy od kilku czynników. Ważną rolę odgrywa powaga sytuacji. Wczesne wychwycenie objawów i dostosowanie pH podłoża skróci czas potrzebny na regenerację roślin marihuany.

Nawet jeśli spóźniłeś się z diagnozą problemu, twoja roślina może odzyskać zdrowie w ciągu kilku tygodni. Zaakceptuj, że jest to proces stopniowy i podejmij niezbędne kroki opisane powyżej, aby naprawić problem.

Pamiętaj o zrównoważeniu pH wody i stosowaniu nawozów dolistnych, gdy blokada nie ustępuje. Usuń wszystkie liście, które sprawiają wrażenie, że się nie zregenerują, aby przekierować zasoby na nowe, młode i zdrowe liście.

Nutrientes RQS
Nutrientes RQS

Blokada składników odżywczych: jesteś przygotowany na ten powszechny problem

Blokada składników odżywczych jest jednym z najbardziej frustrujących problemów zdrowotnych roślin marihuany, głównie dlatego, że może się zdarzyć, gdy wszystko inne robisz dobrze. Poziom pH gleby może wydawać się niewielką zmienną, którą należy kontrolować, ale naprawdę może przerwać lub zepsuć cykl wzrostu.

Jednakże teraz dysponujesz zarówno wiedzą, jak i umiejętnościami leczenia i zapobiegania blokadzie składników odżywczych w uprawie marihuany. Jeśli borykasz się z tym problemem właśnie teraz, nie zniechęcaj się. Twoje rośliny mogą w pełni się zregenerować, jeśli przywrócisz optymalne pH gleby, zastosujesz nawozy dolistne i będziesz uważnie kontrolować pH w przyszłości.

External Resources:
  1. Certified Crop Advisor study resources (Northeast region) https://nrcca.cals.cornell.edu
Oświadczenie:
Te treści służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Podane informacje pochodzą z badań zebranych ze źródeł zewnętrznych.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37835 recenzji