Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Steven Voser

Lollipopping to technika przycinania, która pomaga roślinom marihuany skoncentrować energię na miejscach z największymi pąkami, zwykle wokół koron. Jest to łatwe, nie wywołuje dużo stresu i może pomóc w uzyskaniu obfitych zbiorów wyjątkowych pąków. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o lollipoppingu marihuany.


Korzyści z przeprowadzania lollipoppingu

Rośliny marihuany, jak wszystkie inne, wytwarzają energię ze światła, wody i składników odżywczych, które pobierają ze swojego środowiska. Energia ta jest jednak ograniczona. Lollipopping polega na pomocy roślinom w skupieniu energii na rozwijaniu pąków we właściwych miejscach. Mówiąc dokładniej, przenosi uwagę na te części rośliny, które otrzymują najwięcej światła.

Nieprzycinane lub nietrenowane rośliny marihuany rosną jak choinki. Zanim będą gotowe do kwitnienia, prawdopodobnie rozwiną gęsty baldachim, który przepuszcza bardzo mało światła. Oznacza to oczywiście, że światło nie dotrze do skupisk pąków u podstawy rośliny. Te dolne węzły będą wytwarzać małe, przewiewne pąki „popcornowe”, którym brakuje mocy, smaku i aromatu oraz atrakcyjności.

Lollipopping polega na usuwaniu wszystkiego do pewnego punktu na każdej gałęzi rośliny marihuany, aby zmaksymalizować wysiłki w kierunku najwyższych skupisk pąków. Lollipopping nie tylko pomaga skierować światło do odpowiednich węzłów, ale także optymalizuje ograniczone zapasy energii roślin. Efektem końcowym jest obfitszy zbiór dużych, gęstych pąków o maksymalnej mocy i smaku.

Lollipopping Cannabis Plant

Lollipopping Cannabis Plant

Jak przeprowadzić lollipopping rośliny marihuany

Lollipopping to prosta technika, ale nadal należy zachować ostrożność. Będziesz chciał przeprowadzić lollipopping rośliny marihuany tuż przed rozpoczęciem kwitnienia. Zalecamy również przycinanie – usuwanie niepotrzebnych gałęzi – chociaż należy postępować powoli i z zamierzeniem.

1. Zacznij od ostrych, czystych nożyc do przycinania roślin. Na przykład nasze zakrzywione nożyczki do przycinania doskonale nadają się do wykonywania precyzyjnych cięć w pobliżu węzłów. Aby uzyskać większe, grubsze gałęzie, zainwestuj w nożyce. Zacznij od usunięcia widocznych liści. Kilka pierwszych gałęzi w pobliżu podstawy rośliny oczywiście nie otrzyma wystarczającej ilości światła, aby w pełni się rozwinąć. Pozbądź się ich w pierwszej kolejności.

Step 1

Step 1

2. Po zajęciu się najbardziej oczywistymi obszarami problematycznymi zalecamy postępowanie zgodnie z poradami Kyle'a Kushmana dotyczącymi przycinania i usuwanie gałęzi, które nie dosięgają co najmniej 50% wysokości rośliny. Gdy rośliny wyciągną się w pierwszych tygodniach kwitnienia, gałęzie te będą zacienione i nigdy nie będą się prawidłowo rozwijać. Lollipopping nie musi wiązać się z usuwaniem całych gałęzi, ale przycinanie jest często stosowane w tandemie, jeśli to konieczne.

Step 2

Step 2

3. Następnie przystąp do usuwania gałęzi rosnących w środku rośliny, a konkretnie pod baldachimem. Nie tylko prawdopodobnie nie dostaną wystarczającej ilości światła, ale te wewnętrzne liście zakrywają również wiele miejsc, które mogą rozwinąć się w duże pąki. Również na tym etapie należy usunąć wszelkie gałęzie lub liście, które obumierają lub żółkną.

Step 3

Step 3

4. Na koniec powinieneś zrobić lollipopping każdej pojedynczej gałęzi na roślinie. Niektórzy hodowcy zalecają pozostawienie nie więcej niż trzech węzłów licząc od czubka każdej gałęzi. Zależy to jednak w dużej mierze od odmiany oraz wielkości i stanu zdrowia danej rośliny. Czas, w którym przycinasz, również wchodzi w grę. Jeśli na przykład twoje rośliny są mniejsze i przycinasz późno, zalecamy przycinanie poniżej 4–5 górnych węzłów. W każdym razie usuń cały wzrost prowadzący do najwyższych węzłów na każdej gałęzi.

Step 4

Step 4

Po przeprowadzeniu lollipoppingu zalecamy dać roślinom 2–3 dni na regenerację przed zmianą harmonogramu świateł. Pamiętaj też, aby nie przesadzać, ponieważ może to zahamować wzrost. Jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś lollipoppingu, zacznij powoli i pracuj nad idealną strategią przycinania.

Lollipopping a defoliacja – zrozumienie różnic

Defoliacja nie jest tą samą techniką co lollipopping, ale wielu hodowców myli te dwie metody. Podczas gdy obie obejmują usuwanie liści, lollipopping koncentruje się na dolnej części rośliny. Zasadniczo chodzi o usunięcie liści i gałęzi, które nie mają wystarczającej ilości światła. Ten proces pozwala roślinom skoncentrować energię na rozwijaniu pąków na szczycie czaszy, gdzie jest dużo światła. Wizualnie rośliny, na których przeprowadzono lollipopping mają nagie łodygi bez liści w kierunku podstawy, podobnie jak patyczek do lizaka.

Z drugiej strony defoliacja polega na poprawie ekspozycji na światło i przepływu powietrza we wszystkich częściach rośliny. Zamiast dawać wyłączne preferencje pąkom na szczycie, defoliacja daje szansę wszystkim pąkom. Jeśli chcesz wypróbować tę technikę, zalecamy głębsze zapoznanie się z procesem defoliacji i korzyściami, jakie może ona przynieść.

Lollipopping Planta Cannabis

Lollipopping Planta Cannabis

Połącz lollipopping z metodami takimi jak ScrOG i main-lining

Aby naprawdę poprawić wielkość i jakość plonów, zalecamy połączenie lollipoppingu z innymi technikami treningowymi.

Na przykład main-lining jest kluczem do kontrolowania naturalnej dominacji wierzchołkowej roślin marihuany. Polega na użyciu kombinacji toppingu i LST w celu stworzenia symetrycznych roślin z główną łodygą w kształcie litery Y, przypominającą rozgałęzienie. Za każdym razem, gdy to robisz, pomnażasz liczbę coli, które rozwija roślina i pomagasz równomiernie skierować jej przepływ energii do wszystkich gałęzi.

W szczególności jest to technika, która bardzo dobrze pasuje do lollipoppingu. W połączeniu te dwie techniki nie tylko maksymalizują ilość światła w przestrzeni do uprawy, ale także zwiększają energię roślin do produkcji pąków.

Oprócz main-liningu, lollipopping działa również wyjątkowo dobrze ze ScrOG. Pamiętaj, że ScrOG polega na stworzeniu równego baldachimu poprzez przeplatanie gałęzi przez siatkę. Łącząc ScrOG z main-liningiem i lollipoppingiem, pomożesz swoim roślinom równomiernie i wydajnie skierować energię w kierunku tego baldachimu.

Lollipopping and Mainlining Cannabis Plant

Lollipopping and Mainlining Cannabis Plant

Rozpocznij lollipopping już dziś!

Jeśli zbliża się czas kwitnienia, zdecydowanie zalecamy wypróbowanie techniki lollipoppingu przed przełączeniem świateł. Pamiętaj jednak, aby zacząć powoli i delikatnie. Jeśli jesteś nowicjuszem w tej technice, rozważ wypróbowanie różnych stopni lollipoppingu i przycinania na różnych roślinach tej samej odmiany, a następnie porównaj swoje wyniki w czasie zbiorów, aby znaleźć najodpowiedniejszy sposób.

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzji