Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter

Kiedy i jak przycinać marihuanę.


Większość hodowców zgadza się, że czas zbiorów jest najbardziej satysfakcjonującą częścią uprawy. Po miesiącach hodowania siewek i obserwacji, jak przekształcają się w dojrzałe, pełne pąków rośliny, w końcu możesz spróbować owoców swojej pracy!

Jednak nadal masz zadanie; musisz odpowiednio przygotować kwiaty do suszenia, konserwacji i przechowywania. Zrób to poprawnie, a pąki będą lepiej wyglądać, smakować i się palić. Zaufaj nam; to jest warte czasu i wysiłku.

Kluczowym krokiem jest oczywiście przycięcie liści cukrowych z pąków po odcięciu gałęzi z rośliny. Pamiętasz nieskazitelne pąki w lokalnej aptece lub coffee shopie? Są one wynikiem starannego przycinania. Wychodząc poza estetykę, te pąki będą również lepiej pachnieć, lepiej się palić i pozostaną świeższe.

Przyjrzyjmy się bliżej temu, dlaczego należy przycinać kwiaty i rozważmy różne techniki stosowane w tym celu.

Video id: 265566827

Dlaczego należy przycinać pąki marihuany?

Przycinanie liści cukrowych pomoże upewnić się, że kwiaty są wolne od pleśni i nadmiaru materiału roślinnego. Jeśli potrzebujesz bardziej przekonujących argumentów, zaraz omówimy główne powody, dla których warto je przycinać.

🏵️ Estetyka

Smak, aromat i działanie to najważniejsze aspekty marihuany. Jednak wygląd nie pozostaje daleko w tyle. W końcu nic nie jest tak dobre, jak wyciąganie nieskazitelnych, wypielęgnowanych pąków ze słoika. Przycinanie kwiatów zmieni je z surowych bryłek w te godne miejsca na najwyższej półce.

👃Aromat

Każda odmiana oferuje unikalną mieszankę terpenów, które stanowią podstawę jej aromatu. Gdy liście cukrowe zostaną usunięte, terpeny będą o wiele bardziej wyczuwalne. Przytnij j we właściwym czasie, aby uniknąć usunięcia zbyt wielu włosków – gruczołów wytwarzających te aromatyczne cząsteczki.

💨Gładki dym

Liście cukrowe są ostre dla płuc podczas palenia i mają znacznie mniej THC, więc najlepiej je odrzucić. Po przycięciu, pąki będą się palić tak gładko, jak te najlepsze, które można znaleźć w aptece.

🦠Zawartość kannabinoidów

Większość trichomów, które produkują kannabinoidy i terpeny, znajduje się na pąkach. Liście cukrowe wytwarzają trichomy, ale w znacznie mniejszych ilościach. Po przycięciu pąków stosunek materiału roślinnego do kannabinoidów będzie bardziej korzystny.

Trimming

Kiedy przycinać marihuanę

Teraz, gdy wiesz, dlaczego należy przycinać pąki, musisz wiedzieć, jak zrobić to dobrze. Jak wspomnieliśmy wcześniej, czas jest kluczowy, jeśli chodzi o przycinanie kwiatów marihuany i jest to następny krok do wykonania po żniwach.

Zanim jednak zaczniesz zbierać plony, możesz podjąć kroki, aby zmaksymalizować korzyści płynące z przycinania. Kroki te obejmują płukanie, które oznacza zaprzestanie podawania składników odżywczych i podawanie czystej wody przed zbiorami. To zachęca rośliny do wykorzystania przechowywanych składników odżywczych, co skutkuje gładszym dymem i bardziej aromatycznymi kwiatami.

Większość hodowców decyduje się na przepłukiwanie upraw przez około dwa tygodnie pod koniec fazy kwitnienia. Kontynuacja prawidłowego przycinania, suszenia i utwardzania kwiatów jeszcze bardziej złagodzi ostrość dymu i poprawi właściwości aromatyczne.

Niektórzy hodowcy wolą przycinać rośliny zaraz po zbiorze kwiatów, podczas gdy inni wolą najpierw wysuszyć pąki. Obie te techniki mają swoje zalety i wady.

Przycinanie: najlepsze narzędzia do pracy

Podobnie jak w przypadku każdej pracy związanej z uprawą marihuany, będziesz potrzebować odpowiednich narzędzi, aby ją wykonać. Choć mogą wydawać się one proste i pod wieloma względami takie są, są jednak ważne.

1. Zakrzywione nożyczki do przycinania

Na początek każdy hodowca powie ci, że zakrzywione nożyce do przycinania znacznie ułatwiają zarówno zbiory, jak i przycinanie. Zaokrąglone ostrza idealnie dopasowują się do podstawy pąków, umożliwiając bezpieczne odcinanie ich od gałęzi.

Przycinają również równo z naturalną krzywizną pąków marihuany, umożliwiając hodowcom usuwanie liści cukrowych bez uszkadzania kwiatów. Przycinanie roślin może jednak powodować zmęczenie rąk, a powstawanie modzeli jest powszechne. Na szczęście te sprężynowe nożyczki mają wygodny uchwyt z PVC, aby pomóc przeciwdziałać tym problemom.

2. Taca do rolowania / taca na zbiory

Najlepiej przycinać kwiaty nad tacą, aby móc zachować liście cukrowe na później. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, nasza linia tacek do rolowania charakteryzuje się wyrazistymi wzorami i wypukłymi krawędziami, które zapobiegną rozsypywaniu się kwiatów i bałaganowi. Masz również możliwość wyboru swoich ulubionych kolorów i rozmiarów.

3. Odpowiedni pojemnik na marihuanę

Gdzie planujesz umieścić przetworzone pąki? Nie możesz ich po prostu zostawić na stoliku do kawy! Będziesz potrzebował czegoś szczelnego, przestronnego i wygodnego. Tak się składa, że mamy idealne rozwiązanie w postaci pojemnika RQS Re:stash Jar.

Te hermetyczne słoiki są wyposażone w silikonowy rękaw, który utrzymuje izolację słoika znajdującego się wewnątrz. Wieczko – wolne od BPA i wykonane z odnawialnego włókna konopnego – pomaga zachować świeżość i optymalizuje zawartość terpenów.

Re Stash

Rodzaje przycinania

Istnieją dwa sposoby ręcznego przycinania marihuany: na mokro i na sucho. Alternatywnie pąki można przetwarzać masowo za pomocą maszyny. Hodowcy mają swoje własne preferencje, ale efekt końcowy jest taki sam (jeśli wszystko pójdzie dobrze). Omówmy zalety i wady każdej metody poniżej, abyś mógł zobaczyć, którą wolisz.

Video id: 753816362

Przycinanie na mokro

Przycinanie na mokro odnosi się do odcinania liści cukrowych natychmiast po zbiorze kwiatów. Ponieważ nadal mają dużo wody, kwiaty pozostają wilgotne i bardzo lepkie.

1. Zbierz pąki

Step 1

Obetnij każdą gałąź w pobliżu węzła za pomocą zakrzywionych nożyczek do przycinania. Każda gałąź będzie miała kilka pąków. Trzymaj je przymocowane do gałęzi podczas przycinania, aby ułatwić sobie życie. Umieść obładowane pąkami gałęzie w dużym słoiku lub wiadrze, aż obetniesz wszystkie gałęzie z rośliny.

2. Zbierz narzędzia i przygotuj ręce

Step 2

Przygotuj nożyczki i tacę, włącz podcast i wypij kawę, która pomoże Ci uporać się z czekającym Cię zadaniem. Umyj ręce i dobrze je osusz. Następnie załóż parę lateksowych rękawiczek, aby zapobiec zasychaniu żywicy na rękach.

3. Przytnij

Step 3

Podnieś każdą gałąź, jedną po drugiej, i użyj zakrzywionych nożyczek, aby ostrożnie odciąć wszystkie małe listki cukrowe na każdym pąku. Wielu hodowców lubi zaczynać od podstawy i posuwać się w górę okrężnymi ruchami, aby zapewnić sobie równe, zaokrąglone krawędzie. Niektóre liście cukrowe będą prawie całkowicie ukryte pod pąkiem. Usuń ich jak najwięcej, nie uszkadzając kwiatów. Zawsze pozostaną jakieś liście cukrowe – nie martw się tym!

4. Suszenie i utwardzanie

Step 4

Oczywiście musisz wysuszyć i utwardzić wypielęgnowane pąki, zanim je zapalisz. Umieść je na suszarce w lekko ogrzanym pomieszczeniu z wentylatorem. Po wyschnięciu usuń pojedyncze pąki z gałęzi i umieść je w słoikach w celu utwardzenia.


Przycinanie na sucho

Natomiast przycinanie na sucho odbywa się pomiędzy suszeniem a utwardzaniem. Suche pąki są znacznie mniej lepkie, ale nieco trudniejsze do przycinania. Oto, jak to zrobić.

1. Zbiory i suszenie

Step 1

Przytnij roślinę u podstawy i powieś ją do góry nogami w ciepłym pomieszczeniu z wentylatorem.

2. Przetwarzanie

Step 2

Po całkowitym wyschnięciu, odetnij każdą gałąź i odłóż je na bok.

3. Zbierz swoje narzędzia

Step 3

Usiądź wygodnie, włącz podcast i chwyć nożyczki. Umyj ręce i załóż rękawiczki lateksowe na dłonie.

4. Przycinanie

Step 4

Gdy już się masz wszystko przygotowane, odetnij wszystkie liście cukrowe z każdego pąka. Użyj nożyczek, aby odciąć każdy pąk od gałęzi, jeden po drugim. Ułatwi to ich utwardzanie i przechowywanie.

5. Rozpocznij proces utwardzania

Step 5

Załaduj swoje pąki do słoików do utwardzania, aby uzyskać gładsze zaciągnięcia i lepszy smak.


Przycinanie maszynowe

Ręczne przycinanie pozwala hodowcom na dużą dbałość o szczegóły podczas przetwarzania kwiatów. Jednak hodowcy domowi nie muszą się martwić ogromnymi ilościami kwiatów. Komercyjni hodowcy uważają natomiast ręczne przycinanie za nieco archaiczne i zamiast tego używają maszyn.

Maszyny do przycinania są dostępne w wielu różnych rozmiarach i kształtach oraz w różnych przedziałach cenowych. Maszyny klasy komercyjnej, choć poza zasięgiem przeciętnego człowieka, mogą błyskawicznie przyciąć liście cukrowe z wszystkich roślin. Istnieją również mniejsze urządzenia, które są odpowiednie dla hodowców na mniejszą skalę.

Brzmi jak świetny wybór, ale posiada kilka wad. Maszyny mają niestety reputację niszczenia nieskazitelnych kwiatów marihuany. Mogą zaoszczędzić czas, ale musisz zdecydować, czy jesteś w stanie zgodzić się na ten kompromis.

Plusy i minusy każdej metody przycinania marihuany

Jak już omówiliśmy, każda z powyższych metod ma swoje zalety i wady.

ZALETY PRZYCINANIA NA MOKRO WADY PRZYCINANIA NA MOKRO

Pomaga w zapobieganiu pleśni w klimatach o wysokiej wilgotności

Jest to bardziej lepki proces, przez co wydaje się bardziej nużący

Jest to bardziej bezpośredni proces następujący po zbiorach (bez niczego między suszeniem a konserwacją)

Pąki mogą wysychać zbyt szybko, co prowadzi do mniejszych niuansów smakowych

Kwiaty wysychają szybciej bez liści cukrowych

Pąki będą mniej gęste i zwarte, co nie podoba się niektórym hodowcom

Można suszyć więcej pąków na suszarce

-
ZALETY PRZYCINANIA NA SUCHO WADY PRZYCINANIA NA SUCHO

Idealnie sprawdza się w miejscach o niskim poziomie wilgotności

Liście cukrowe mogą gromadzić wilgoć, co prowadzi do pleśni

Pąki stają się ładne, zwarte i przypominają bryłki złota

Kwiaty cięte na sucho dość szybko tracą swój pierwotny kolor

Kwiaty wysychają wolniej i zachowują pełnię smaku

Wysuszone liście cukrowe stają się jeszcze mniejsze i trudniejsze do przycinania

ZALETY PRZYCINANIA MASZYNOWEGO WADY PRZYCINANIA MASZYNOWEGO

Oszczędza czas w porównaniu z metodami przycinania ręcznego

Istnieje ryzyko, że maszyna uszkodzi kwiaty

Mniejsze maszyny pomagają hodowcom domowym przetwarzać większe plony

Hałas i dużo sprzętu nie są idealne dla dyskretnych hodowców

Maszyny wyręczają hodowców

-

Co zrobić z resztkami po przycinaniu

Po przycięciu całego materiału roślinnego taca będzie wypełniona – lub przepełniona – łodygami, liśćmi wachlarzowymi i liśćmi cukrowymi. Chociaż te elementy mogą wydawać się odpadami, w rzeczywistości można je dobrze wykorzystać.

Nie, lepiej ich nie palić, ale wszystkie te pozostałości zawierają zapasy kannabinoidów i terpenów. Możesz ich używać do robienia wszelkiego rodzaju domowych produktów, które sprawią, że poczujesz dobre ziołowe wibracje.

Hodowcy mogą szczególnie eksperymentować z liśćmi cukrowymi. Nie są najlepsze do palenia, ale można z nich zrobić wysokiej jakości masło konopne, herbatę liściastą, a nawet smaczny kief, który można dodać do pąków.

Możesz użyć łodyg do przygotowania różnych ekstraktów i koncentratów. Uważamy, że najlepsze zastosowania łodyg konopi obejmują:

  • charas,
  • kief,
  • hasz bąbelkowy,
  • herbata, chai.
  • masło THC,
  • produkty do stosowania miejscowego.

Suszenie i konserwacja marihuany: następny krok

Po zakończeniu przycinania będziesz musiał wysuszyć (chyba że przycinasz na sucho) i zakonserwować kwiaty. Suszenie usuwa nadmiar wilgoci z kwiatów, minimalizuje powstawanie pleśni i sprawia, że nadają się do długotrwałego przechowywania.

Utwardzanie pąków znacznie poprawi ich smak i przyczyni się do gładkich zaciągnięć. Proces ten zmusza pąki do utrzymania odpowiedniej ilości wilgoci, aby były przyjemne w paleniu i idealne do przechowywania.

Sprawdź nasz artykuł o tym, jak prawidłowo suszyć i konserwować zbiory, aby uzyskać więcej informacji!

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzji