Poradnik uprawy konopi według Royal Queen Seeds

By Steven Voser

Trzy proste kroki, które pomogą Ci opanować etap siewki roślin marihuany.


Siewki cannabis mogą być trudne do utrzymania przy życiu, szczególnie dla początkujących hodowców. Jednak przy solidnym zrozumieniu siewek i ich wymagań, ten najważniejszy etap może być znacznie mniej przerażający. Czytaj dalej, aby poznać trzy proste kroki do wyhodowania zdrowych siewek.

Krok 1: wybierz właściwą genetykę, pojemniki oraz medium uprawy dla swoich siewek

Pozyskując nasiona, pamiętaj, aby wyszukać odpowiednią dla siebie odmianę; Twoje doświadczenie i umiejętności jako hodowcy, budżet, sprzęt do uprawy, preferencje dotyczące smaku i efektu, a także to, czy uprawiasz marihuanę w pomieszczeniu, czy na zewnątrz, zadecydują o tym, która odmiana zapewni najlepsze wyniki.

Jeśli chodzi o podłoże, zawsze zalecamy uprawę w lekkiej, dobrze napowietrzonej, nieco kwaśnej glebie o pH 6,3–6,5. Warto także dodać 20–50% perlitu do podłoża, aby polepszyć napowietrzenie gleby i zatrzymywanie składników odżywczych. Im więcej składników odżywczych planujesz podać swoim roślinom, tym więcej perlitu należy dodać do gleby, aby wspomóc drenaż i zapobiec blokowaniu substancji odżywczych.

Pamiętaj, aby podlewać rośliny wokół łodygi i tylko wtedy, gdy gleba całkowicie wyschnie (więcej informacji znajduje się w sekcji dotyczącej nadmiernego/ niewystarczającego podlewania). Należy również pamiętać, że siewki (zwłaszcza odmian kwitnących automatycznie) są niezwykle wrażliwe na składniki odżywcze. Nigdy nie siej ich w glebie bogatej w składniki odżywcze i nie zaczynaj ich nawozić, dopóki nie wyrosną im 3–4 zestawy liści.

Jeśli chodzi o wybór doniczek, zalecamy następujące podejście do odmian kwitnących automatycznie oraz feminizowanych:

Odpowiednie doniczki do odmian kwitnących automatycznie

Zalecamy sianie odmian kwitnących automatycznie bezpośrednio w ostatecznych doniczkach. Ze względu na ich krótki cykl życia najlepiej unikać poddawania automatów wszelkiego rodzaju niepotrzebnym stresom, w tym przesadzaniu. Chociaż dokładny rozmiar doniczki będzie zależał od odmiany, którą uprawiasz i powierzchni miejsca do uprawy, większość hodowców odmian automatycznych korzysta z doniczek o pojemności 5–15 l.

Odpowiednie doniczki do odmian feminizowanych

Jeśli uprawiasz nasiona feminizowane, przesadzanie nie stanowi większego problemu, ponieważ rośliny mają czas na regenerację po doświadczonym stresie. Używając doniczek do kiełkowania Easy Start, możesz wspierać zdrowie swoich roślin już od samego początku. Należy przesadzić siewki zanim zaczną wyrastać z doniczek startowych. Zazwyczaj zalecamy przesadzanie, gdy siewkom wyrosną liście, które przykryją obwód obecnego pojemnika.

Stąd większość hodowców indoor przenosi swoje rośliny bezpośrednio do 12-litrowych doniczek, ale możesz wybrać rozmiar większy lub mniejszy, aby dopasować go do konkretnej odmiany i konfiguracji uprawy. Pamiętaj, że możesz (i powinieneś) przesadzać feminizowane rośliny fotoperiodyczne kilka razy, aby zmaksymalizować ich rozwój, co oznacza, że nie musisz od razu przesadzać swoich siewek do gigantycznych doniczek.

Video id: 720194751

Uwaga dotycząca doniczek do uprawy marihuany

Pot Parts

Od tanich pojemników po wyrafinowane inteligentne doniczki, hodowcy mają dużo opcji, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego pojemnika dla swoich roślin marihuany. I chociaż można wyhodować wspaniałą marihuanę w tanich, plastikowych pojemnikach do rozmnażania, jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać, wybierając doniczki dla roślin cannabis.

 • Otwory drenażowe

Upewnij się, że doniczki posiadają dobry drenaż, aby chronić rośliny przed patogenami grzybiczymi i zgnilizną korzeni. Jeśli Twoje doniczki nie mają otworów (lub innego rodzaju siatki umożliwiającej odpływ wody), musisz je zrobić samodzielnie.

 • Napowietrzanie

Jedną z funkcji podłoża roślinnego to wymiana powietrza między korzeniami a środowiskiem. Inteligentne doniczki takie jak doniczki z tkaniny RQS, pomagają korzeniom rośliny oddychać, umożliwiając docieranie do nich większej ilości tlenu. Przekłada się to na szybszy, bardziej energiczny wzrost, zdrowsze rośliny i lepsze zbiory.

 • Rozmiar doniczki

Trzymanie małych siewek w dużych doniczkach zwiększa ryzyko nadmiernego podlewania, ponieważ korzenie rośliny nie będą wystarczająco duże, aby wydobyć całą wodę z podłoża. Jakakolwiek woda, która pozostaje w podłożu, utopi korzenie i przyciągnie patogeny i szkodniki do ogrodu/ pomieszczenia do uprawy.

Krok 2: stosuj odpowiednie techniki kiełkowania

Nasiona marihuany potrzebują czterech rzeczy do kiełkowania: wilgoci, ciepła, ciemności i czasu. Aby mieć pewność, że wyrosną z nich zdrowe siewki, kiełkuj nasiona jedną z poniższych technik.

🧻 Metoda ręczników papierowych

Paper Towel

Ostrożnie umieść nasiona marihuany między kilkoma wilgotnymi ręcznikami papierowymi i włóż do plastikowego pojemnika z pokrywką. Pojemnik należy przechowywać w ciepłym, ciemnym miejscu (idealna temperatura to 20–25°C). Pozostaw niewielką szczelinę w pokrywce, aby umożliwić wymianę świeżego powietrza.

💧 Metoda szklanki wody

Water Glass

Po prostu wrzuć nasiona do szklanki wody i pozostaw je w szafce na 24–48 godzin w temperaturze 20–25°C. Gdy zobaczysz pierwsze oznaki korzeni wyrastających z nasion, będą one gotowe do posadzenia. Jeśli nasiona nie wykiełkują po 48 godzinach znajdowania się w wodzie, zastosuj metodę ręcznika papierowego. Nie trzymaj nasion w wodzie dłużej niż 48 godzin, ponieważ narazisz je na zgnicie.

Nasiona będą gotowe do posadzenia, gdy otworzą się i uwolnią mały, biały korzeń palowy. Zasadź kiełkujące nasiona na głębokość około 3–5 mm i skieruj korzeń w dół. W ten sposób siewki nie będą musiały zmieniać orientacji.

🦁 Zestawy startowe RQS

Starter Kits

Alternatywnie, wykorzystaj zestaw startowy RQS z odmianami automatycznymi lub feminizowanymi, aby zapewnić swoim nasionom idealne warunki od samego początku. Ten zestaw zawiera doniczki startowe wypełnione perlitem i pożytecznymi bakteriami, a także propagator i światła, które tchną życie w Twoje nasiona.

Krok 3: etap siewki

Teraz, gdy Twoje siewki znajdują się w glebie, zaczyna się prawdziwe wyzwanie. Siewki marihuany są niezwykle delikatne. Ponieważ uzbrojone są tylko w delikatne korzenie oraz mały zestaw liścieni (pierwszy zestaw małych, prostokątnych liści), drobne stresory mogą zniszczyć je w zaledwie kilka godzin. Poświęcając jednak czas na zrozumienie swoich siewek i ich specyficznych potrzeb, dowiesz się, jak zoptymalizować ich środowisko i pomóc im wyrosnąć na silne rośliny.

Podstawy: optymalizacja światła, temperatury i wilgotności dla siewek cannabis

Siewki posiadają bardzo szczególne potrzeby, jeśli chodzi o temperaturę, wilgotność i oświetlenie, a problem w którymkolwiek z tych obszarów może okazać się śmiertelny dla tak małych roślin. Aby uzyskać jak najlepsze wyniki, zalecamy sianie siewek w propagatorze, w którym można łatwo stworzyć idealne środowisko do rozwoju.

🌡️ Temperatura

Siewki marihuany lubią, gdy temperatura w ciągu dnia wynosi 20–25°C, a w ciągu nocy jest o około 4–5°C niższa. Wysokie temperatury będą stresować Twoje siewki i hamować ich wzrost, co na tak wczesnym etapie może okazać się śmiertelne. Suche liście z zawiniętymi krawędziami są charakterystyczną oznaką stresu cieplnego. Z biegiem czasu u siewek mogą również pojawić się inne objawy, w tym blade liście i czerwone lub fioletowe łodygi. Stres cieplny może również powodować słabe, więdnące liście ze składającymi się w dół końcówkami.

Z drugiej strony, niskie temperatury mogą zamrozić komórki siewki i wpłynąć na jej zdolność do transportu i wykorzystywania składników odżywczych, wody i tlenu. Spowoduje to zahamowanie wzrostu i ostatecznie śmierć, jeśli nie zostanie odpowiednio potraktowane. Więdnące liście, powolny wzrost oraz słaby turgor roślin to niektóre z oznak, że temperatura w pomieszczeniu do uprawy lub w propagatorze jest zbyt niska.

🌫️ Wilgotność

Podczas gdy ich korzenie są młode i wciąż się rozwijają, siewki konopi pochłaniają wodę poprzez osmozę w liściach. Aby zoptymalizować ten proces, niezwykle ważne jest utrzymywanie wilgotności względnej na poziomie 65-70%.

Wilgotność poniżej 20% poważnie zahamuje wzrost siewek i może powodować objawy podobne do niektórych niedoborów składników odżywczych (żółte lub nakrapiane liście). Z drugiej strony, wilgotność powyżej 60% sprawi, że na roślinach pojawią się mokre plamy, które mogą powodować więdnięcie lub gnicie liści, a także mogą przyciągać grzyby i/lub inne patogeny i szkodniki. Gdy siewki wejdą w fazę wegetatywną, należy utrzymywać wilgotność względną na poziomie 50%.

The Basics

💡 Światła

Siewki są wrażliwe na światło i ulegną spaleniu pod mocnymi żarówkami HID lub LED. Podobnie jak dorosłe rośliny, siewki będą miały spalone, pomarszczone liście pod wpływem lekkiego stresu. Natomiast siewki, które nie mają wystarczającej ilości światła urosną wysokie, chude i będą się przewracać.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, przez pierwsze 10–14 dni zalecamy hodowanie siewek w cyklu świetlnym 18/6 przy użyciu żarówek CFL ze spektrum światła niebieskiego. Gdy siewki rozwiną zdrowe, prawdziwe liście i co najmniej 2–3 węzły, możesz zacząć stosować mocniejsze światła HID lub LED, aby rozpocząć etap wzrostu.

The Basics

Uprawa siewek outdoor

Hodowcy outdoor oczywiście nie mogą zmienić temperatury lub wilgotności za pomocą przycisków. Masz trzy opcje na poradzenie sobie z etapem siewki na zewnątrz:

 1. Większość hodowców decyduje się na trzymanie siewek w pomieszczeniu pod światłem CFL przez pierwsze dwa tygodnie, aby chronić je przed żywiołami.
 2. Alternatywnie możesz trzymać siewki na zewnątrz w ciągu dnia (o ile temperatura utrzymuje się na stałym poziomie między 20–25°C) i przenosić je do domu tylko w nocy, aby chronić je przed zimnem, deszczem itp.
 3. Możesz też trzymać siewki stale na zewnątrz w propagatorze, szklarni lub tunelu foliowym, aby zapewnić im schronienie i utrzymać większą kontrolę nad wilgotnością oraz temperaturą.
The Basics

Jak podlewać siewki roślin marihuany

To, jak często należy podlewać siewki konopi, zależy od wielu czynników. Najlepszym sposobem na wspieranie zdrowia roślin jest rozpoczęcie ich uprawy w wysokiej jakości, dobrze napowietrzonym podłożu. Wybierz dobrze odprowadzające wodę doniczki (najlepiej sprawdzają się doniczki z materiału lub Air-Pots) i, jeśli to możliwe, standardowe lampy CFL. Powieś je około 25–45 cm od szczytu doniczek.

Rodzaj używanego oświetlenia do uprawy, wielkość doniczek, dokładny skład gleby oraz temperatura i wilgotność względna w pomieszczeniu do uprawy czy ogrodzie będą miały bezpośredni wpływ na to, jak często należy podlewać rośliny. Pamiętaj tylko, że wiedza o tym, kiedy i ile podlewać każdą siewkę, przyjdzie z czasem i praktyką.

Najlepszy sposób na podlewanie siewek marihuany

Siewki konopi lubią ciepłe i wilgotne (ale nie mokre) warunki. Siewki w pierwszych dniach swojego cyklu życiowego pobierają wodę przez liście, ponieważ ich system korzeniowy jest jeszcze słabo rozwinięty.

 1. Regularnie zraszaj siewki (3–6 razy dziennie, w zależności od temperatury otoczenia). Pamiętaj, aby przykryć je plastikową kopułą lub torbą, aby pomóc w zatrzymaniu wilgoci, ułatwiając im pobieranie wody przez liścienie i pierwsze prawdziwe liście.
 2. Nie podlewaj siewek bezpośrednio przy łodydze. Zamiast tego lej wodę wokół rośliny w odległości około 3 cm od łodygi. To sprzyja zdrowemu wzrostowi korzeni, ponieważ pomaga im rosnąć na zewnątrz w poszukiwaniu wody, a także zapobiega gromadzeniu się wilgoci na łodydze (co może stworzyć pożywkę dla Pythium, Botrytis i Fusarium – grzybów, które powodują gnicie).

Kiedy podlewać siewki marihuany

Pamiętaj – nie ma uniwersalnego harmonogramu podlewania; sposób i czas podlewania młodych roślin będzie się różnić w zależności od czynników wymienionych wcześniej. Dobrą zasadą jest podlewanie siewek dopiero wtedy, gdy wyschnie gleba. Możesz wsunąć palec w podłoże na głębokość około 2 cm, aby sprawdzić, czy jest suche, czy nie.

Kiedy nadchodzi czas na podlewanie siewek, najlepiej zrobić to wcześnie rano lub tuż przed włączeniem świateł do uprawy. Pozwoli to roślinie pobierać wodę w ciągu dnia, gdy rośnie. Ponadto ciepło słońca lub lamp do uprawy spowoduje również odparowanie części wody z gleby, co pomoże zapobiec gromadzeniu się niepożądanych bakterii i grzybów.

Jak często należy podlewać siewki marihuany?

Podlewaj siewki, gdy gleba jest sucha. Może to być co 3–7 dni, w zależności od:

 • składu gleby i tego, ile wody zatrzymuje.
 • temperatury i wilgotności względnej otoczenia.
 • rodzaju używanego oświetlenia. Lampy CFL i LED wytwarzają mniej ciepła niż lampy MH/ HID, które mają tendencję do szybszego wysuszania gleby.
 • rozmiaru doniczek.
 • tego, ile wody dajesz siewkom, kiedy je podlewasz (patrz poniżej).

Ile wody podawać siewkom

Ponownie, nie ma uniwersalnego podejścia do podlewania siewek konopi, a dokładna ilość wody, którą podasz roślinom, będzie zależała od wielkości doniczek. W większości przypadków nie będziesz musiał podawać siewce więcej niż 1–2 szklanki wody na raz.

Seedling Water

Jak zapobiec zgorzeli siewek

Wszyscy kiedyś to widzieliśmy: siewki wyglądają idealnie zdrowo, a potem nagle odkrywasz, że całkowicie opadły. W ciągu 24 godzin (lub czasem krócej) skurczyły się i umarły.

Zjawisko to, zwane potocznie zgorzelą siewek, jest wywoływane przez grzyby takie jak Pythium, Botrytis i Fusarium. Chociaż te grzyby mogą znajdować się cały czas w stanie uśpienia w glebie, rosną i rozwijają się w zbyt wilgotnym środowisku. Jednymi z najczęstszych powodów tego zjawiska są np. nadmierne podlewanie i wysoka wilgotność.

Niestety, kiedy siewki wykażą pierwsze oznaki zgorzeli (wiotkie i przebarwione łodygi), nic nie możesz zrobić, aby je uratować. Zalecamy jak najszybsze usunięcie dotkniętych zgorzelą siewek z pomieszczenia do uprawy lub propagatora, aby uniknąć rozprzestrzeniania się grzybów.

Aby zapobiec zgorzeli, uważnie obserwuj temperaturę i wilgotność względną w miejscu uprawy i unikaj nadmiernego podlewania roślin. Upewnij się również, że ziemia i doniczki posiadają dobry drenaż.

Wreszcie, aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko inwazji Pythium, Botrytis lub Fusarium, zawsze korzystaj z nowej gleby lub sterylizuj ją, piekąc ją w piekarniku w temperaturze 85°C.

Related story

Jak unikać problemów ze składnikami odżywczymi

Zdrowe rośliny marihuany mają żywy, zielony kolor, a wszelkie przebarwienia na liściach lub łodygach rośliny mogą być oznaką stresu związanego z substancjami odżywczymi.

Pamiętaj, że nasiona marihuany są pełne składników odżywczych, które pomogą Twoim siewkom przejść przez pierwszy etap ich życia. Gdy te składniki odżywcze się wyczerpią, jest to czas, aby wkroczyć do akcji i podać roślinom dodatkowe substancje odżywcze, których potrzebują do prawidłowego wzrostu i kwitnienia.

1. Karmienie siewek

Siewki marihuany są bardzo delikatne i mogą łatwo „spalić się” w glebie zbyt bogatej w składniki odżywcze. Generalnie nie zalecamy stosowania dodatkowych składników odżywczych w fazie siewki. Zamiast tego, trzymaj swoje rośliny w doniczkach Easy Start, aż będą gotowe do przesadzania i rozpoczęcia etapu wzrostu.

Większość blogów i forów poinformuje Cię, że Twoje rośliny są gotowe do wejścia w fazę wegetatywną po dwóch tygodniach, ale jest to dalekie od prawdy. Zwykle potrzeba około 3–4 tygodni od wykiełkowania, zanim siewka zużyje całą energię zgromadzoną w nasionach, chociaż niektóre rośliny rozwijają się szybciej niż inne. Zamiast jednak sugerować się upływem czasu, zalecamy przesadzenie i rozpoczęcie fazy wzrostu, gdy siewki rozwiną co najmniej trzy węzły i 4–5 zestawów liści.

2. Przejście do fazy wzrostu

Po przesadzeniu siewek do nowych doniczek, daj im 3–7 dni na przystosowanie się do nowego środowiska. Pamiętaj, przesadzanie jest stresującym procesem i Twoje rośliny będą potrzebować trochę czasu, aby się zregenerować. Jeśli nakarmisz swoje rośliny zbyt wcześnie po przesadzeniu, prawdopodobnie nie będą one w stanie pobrać wszystkich składników odżywczych z podłoża, co może powodować problemy (takie jak blokada składników odżywczych).

Gdy będziesz mieć pewność, że rośliny zregenerowały się po przesadzeniu, zacznij podawać im delikatny roztwór odżywczy. Stosunek NPK wynoszący 4:2:3 jest dobrym punktem wyjścia dla roślin, które dopiero zaczynają wegetować.

3. Oparzenie składnikami odżywczymi

Oparzenie składnikami odżywczymi zwykle następuje, gdy hodowcy zbyt wcześnie zaczynają wprowadzać nawóz lub decydują się na szybkie przejście w fazę wegetatywną (albo dlatego, że przesadzają swoje siewki do zbyt bogatej gleby czy stosują nawóz, który jest zbyt silny). Pierwsze oznaki oparzenia substancjami odżywczymi to ciemnozielone liście ze spalonymi końcówkami. Nieleczone oparzenie składnikami odżywczymi powoduje również zwijanie się liści roślin.

Na szczęście, w przeciwieństwie do innych problemów związanych z siewkami, o których wspomnieliśmy, istnieje możliwość zaradzenia oparzeniom związanym z substancjami odżywczymi. Po prostu odstaw składniki odżywcze na co najmniej tydzień i podlewaj rośliny zwykłą wodą o zrównoważonym pH. Gdy roślina zacznie wypuszczać zdrowsze, zielone liście, powoli zacznij wprowadzać składniki odżywcze.

Zawsze, gdy zaczynasz karmić swoje rośliny, zalecamy podanie połowy zalecanej dawki nawozu w pierwszym tygodniu karmienia. Daje to roślinom czas na dostosowanie się do nowej diety.

4. Ekologiczne podejście

W RQS jesteśmy wielkimi fanami ekologicznej uprawy marihuany. Żadna ilość chemicznych składników odżywczych nie może się równać ze złożoną mieszanką mikroorganizmów występujących w organicznej glebie.

Podczas organicznej uprawy skupiamy się na budowaniu żywej gleby od samego początku, a nie na uprawie w podłożu, które jest raz w tygodniu pompowane pełnymi substancji chemicznych nawozami. Chociaż jest to dużo bardziej wymagający proces, smak organicznego zioła jest trudny do przebicia. Pamiętaj tylko, że rośliny uprawiane metodami ekologicznymi zazwyczaj nie zapewniają takich samych plonów jak te nieorganiczne.

udany-etap-siewki-marihuany-w-trzech-krokach

Jak zapobiegać pojawieniu się szkodników

Szkodniki i robaki mogą zniszczyć siewki w mniej niż jeden dzień. Aby temu zapobiec, bardzo ważne jest, aby środowisko wokół nich było czyste i utrzymane w optymalnej temperaturze oraz na odpowiednim poziomie wilgotności. Unikaj nadmiernego podlewania i pamiętaj, aby przeczytać informacje o typowych szkodnikach cannabis, aby móc im zapobiegać. Niektóre typowe szkodniki, na które należy zwrócić uwagę, obejmują:

1. Muchówki

Te małe, czarne, przypominające muchy robaki żywią się roślinami i składają larwy w mokrej, wierzchniej warstwie gleby.

2. Przędziorki

Przędziorki są czarne lub czerwone i żyją na spodniej stronie liści i czasami przędą swoje sieci wokół zdrowych liści. Uwielbiają gorące, suche środowisko.

3. Owady minujące

Te małe, smukłe, skrzydlate owady pozostawiają na zdrowych liściach nieregularne ślady, które wyglądają jak ślady ślimaków.

4. Biały mączniak prawdziwy

Jak sama nazwa wskazuje, biały mączniak prawdziwy to rodzaj pleśni, która przybiera postać białego proszku na liściach przypominającego mąkę.

5. Pythium i Fusarium

Grzyby te mogą być trudne do wykrycia, ale białe plamy na wilgotnej wierzchniej warstwie gleby mogą być wczesnym objawem ich obecności.

Siewki marihuany lubią ciepłe, wilgotne warunki. Niestety, szkodniki i choroby również uwielbiają takie środowisko. Utrzymywanie czystości i hodowanie siewek w propagatorze może pomóc w zapobiegnięciu tych problemów.

Jak zapobiegać nadmiernemu wyciąganiu się siewek

How to prevent stretchy seedlings

Siewki wyciągają się, aby zbliżyć się do źródła światła. Aby zapobiec rozwojowi nienaturalnie długich, cienkich łodyg siewek, hoduj je pod świetlówkami CFL o niebieskim spektrum światła, umieszczonymi około 5 cm od wierzchołków roślin. Unikaj także trzymania siewek w ciemności przez 24 godziny po wykiełkowaniu (częsta rada na forach uprawy), ponieważ brak światła zmusi siewki do nienaturalnego wyciągania się.

Kiedy i jak przesadzać siewki

Niestety, przesadzanie siewek nie jest nauką ścisłą; zamiast przestrzegać kalendarza lub harmonogramu, należy obserwować rośliny i wiedzieć, na jakie oznaki należy zwrócić uwagę.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dobrą zasadą jest przesadzanie siewek, gdy ich liście całkowicie zakrywają obwód pojemnika. Po około tygodniu spróbuj sprawdzić korzenie swoich siewek. Jeśli możesz całkowicie usunąć siewkę i całą jej glebę, jest gotowa do przesadzenia.

Pamiętaj, aby obchodzić się z siewkami bardzo delikatnie podczas przesadzania. Każde drobne uszkodzenie korzeni może spowodować mnóstwo stresu, a w przypadku tak młodych i delikatnych roślin może minąć trochę czasu, zanim dojdą do siebie.

Video id: 275636482

Zrozumienie etapu siewki

Wewnątrz swojej ciemnej, twardej skorupki nasiona marihuany zawierają wszystkie niezbędne informacje genetyczne, aby wykiełkować i wyrosnąć na duże, piękne rośliny. Nasiona wystawione na działanie wilgoci i ciepła są w stanie wchłonąć wodę z otoczenia. Ten proces jest znany jako absorpcja i jest kluczem do życia wszystkich roślin.

Gdy woda dostanie się do wnętrza nasion, aktywuje specjalne enzymy, które powodują wzrost korzenia palowego (mały biały korzeń, który pojawia się, gdy nasiona prawidłowo kiełkują). Ten korzeń zaczyna zanurzać się głębiej pod ziemię w poszukiwaniu większej ilości wody, podczas gdy nasiono wysyła w górę pęd w poszukiwaniu światła.

Nasiona marihuany zawierają dwa liścienie (lub liście zarodkowe), które rozwijają się i wypychają osłonkę nasion z pędu. Po pojawieniu się liścieni, rośliny marihuany rozwijają swój pierwszy zestaw prawdziwych liści. Wyrastają one z głównej łodygi i posiadają tylko jedną blaszkę liściową.

We wczesnych stadiach życia, siewki marihuany czerpią całą energię zmagazynowaną wewnątrz nasion. W miarę rozwoju korzeni mogą wchłaniać wodę przez liście. Gdy Twoje rośliny rozwiną pierwsze zestawy prawdziwych liści (to znaczy liście z co najmniej 5–7 blaszkami), nie są już uważane za siewki i oficjalnie znajdują się w fazie wzrostu.

Pamiętaj, szybki wzrost i żywe zielone liście są charakterystycznymi oznakami zdrowych siewek.


Zacznij uprawę!

Teraz, gdy znasz już teorię uprawy zdrowych siewek marihuany, czas zabrać się do roboty. Pamiętaj, aby zainwestować w jeden z naszych zestawów startowych, aby uzyskać najlepsze, niezawodne wyniki i koniecznie sprawdź inne nasze artykuły, aby uzyskać więcej wskazówek dotyczących uprawy spektakularnej marihuany w domu.

Let's Get Growing

Masz 18 lat lub więcej?

Treści na RoyalQueenSeeds.com są odpowiednie jedynie dla osób dorosłych i są zarezerwowana dla osób pełnoletnich.

Upewnij się, że znasz prawo obowiązujące w swoim kraju.

Klikając WEJDŹ, potwierdzasz,
że masz ukończone
18 lat lub więcej.

Grow Guide Topic Finder

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 37823 recenzji